اخبار اتریوماخبار بلاکچین

بازگشت اتریوم به جایگاه دوم؛ هارد فورک این ارز دیجیتال چه تاثیری خواهد داشت؟!

اتریوم در اولین ماه سال ۲۰۱۹ چندین هارد فورک خواهد داشت که مهم ترین آنها سه هارد فورک زیر می باشند:

  • هارد فورک کلاسیک ویژن (Classic Vision) که در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۹ ارائه می شود؛ تمام دارندگان اتریوم سه توکن ETCV برای هر اتری که در کیف پول دارند دریافت می کنند.
  • فورک اتریوم نووا (Ethereum Nowa) که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۹ ارائه می شود؛ هر کاربر به ازای هر اتری که دارد یک توکن ETN به صورت رایگان دریافت می‌کند.
  • فورک کنستانتینوپول (Constantinople) که در ۱۶ ژانویه ارائه می شود و هارد فورک شبکه اصلی کنستانتینوپول برای بلاک 7080000 برنامه ریزی شده است؛ هارد فورک شبکه اصلی کنستانتینوپول مهم ترین هارد فورک است زیرا بخش و محتوای مهم و بزرگی از انتقال اتریوم از پروتکل گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام می‌باشد.

این فورک ها در ثبات شبکه اتریوم و قیمت اتر چه نقشی دارند؟

اتریوم در حال حاضر با رقابت تنگاتنگی از طرف بلاک چین هایی نظیر EOS، کاردانو و زیلیکا مواجه شده است. اگرچه تمام این بلاک چین ها طی سال گذشته شاهد افت قیمت تقریبا ۹۰ درصدی ارزهای دیجیتال خود بودند، این موضوع تغییری در اعمال هارد فورک ها بر شبکه های بلاک چین نداشت. مخصوصا اینکه توسعه دهندگان شروع به انتخاب این زنجیره های جانبی و مهاجرت به آنها کردند.

می‌توان این مقایسه را در خصوص بیت کوین و بیت کوین کش (متعاقبا بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV) نیز انجام داد. افراد بسیار کمی در فضای کریپتو وجود دارند که معتقد بودند بیت کوین کش می‌تواند با بیت کوین رقابت کند و از آن پیشی می‌گیرد. اما پس از آخرین فورک، به نظر می‌رسد احتمال اینکه تیم پراکند شده بیت کوین کش بتواند عملکردی بهتر از شبکه اصلی بلاک چین بیت کوین داشته باشد کاهش یافته است.

در خصوص قیمت اتر (ETH)، پیش بینی های بلند مدت برای فورک های سخت دشوار است. هر چند در کوتاه مدت می‌توان انتظار نوسان چشمگیری داشت زیرا بازار آماده جهش به سمت کوین جدیدی خواهد بود که از ۳ فورک آینده ایجاد خواهد شد.

تجربه نشان داده است که فورک های بیت کوین منجر به افت اندک قیمت بیت کوین می‌شوند زیرا ارزش بسیار کمی از شبکه بیت کوین به زنجیره فورک شده جدید وارد می‌شود. در ماه جولای ۲۰۱۷ هنگامی که بیت کوین کش از شبکه بیت کوین فورک زد، قیمت بیت کوین از ۲,۸۰۰ به ۲,۷۰۰ دلار رسید.

این موضوع حاکی از خبرهای خوبی برای کوین های جدیدی است که از فورک های سخت اتریوم ایجاد خواهند شد اما برای اتریوم خبر خوبی نیست، زیرا حفظ رتبه دوم ارزهای دیجیتال را برای اتریوم سخت خواهد کرد. این رتبه در نیمه دوم سال گذشته در اختیار توکن ریپل (XRP) بوده است. از طرف دیگر کمک فورک کنستانتینوپول (Constantinople) به اتریوم برای انتقال به گواه اثبات سهام آنقدری مهم و چشمگیر می‌باشد که روند صعودی کوتاه مدتی برای این کوین ایجاد کند.

تعیین دقیق این موضوع که مجموعه فورک های اتریوم در کوتاه مدت و بلند مدت چه تاثیری بر روی شبکه و قیمت این ارز دیجیتال خواهند گذاشت دشوار است. نکته مهم این است که اتریوم در حال حاضر در میانه مسیر بحرانی و حیاتی فاز انتقال است که می‌تواند تعیین کند آیا اتریوم بهترین و پرکاربردترین بلاک چین برای برنامه های غیرمتمرکز باقی خواهد ماند یا خیر.

امروز صبح اتریوم توانست جایگاه خود را از ریپل (XRP) پس بگیرد و پس از چندین ماه که به جایگاه سوم نزول کرده بود حالا با تفاوت ۵۰۰ هزار دلاری در ارزش بازار در جایگاه دوم قرار دارد. اتریوم طی ۲۴ ساعت با رشد ۱۲.۳۳ درصدی مواجه شده است و در حال حاضر قیمت آن ۱۵۲ دلار است که می توان عرضه هارد فورک ها را یکی از دلایل افزایش قیمت این ارز دیجیتال دانست.

منبع
cryptopotato

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا