هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۹ تا ۱۵ تیر)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

این هفته شرکت سرمایه‌گذاری تری اروز کپیتال (3AC) رسما اعلام ورشکستگی کرد. این اتفاق اثرات منفی خود را بر بازار رمزارزها گذاشت و قیمت بیت کوین را به زیر ۱۹,۰۰۰ دلار رساند. ارزش دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری 3AC تا چند ماه پیش بیش از ۱۰ میلیارد دلار بود. این مساله نشان‌دهنده میزان ریسک موجود در بازار کریپتو است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را نیز در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد. همچنین پلتفرم وام‌دهی سلسیوس (Celsius)‌ یکی دیگر از پروژه‌هایی است که در معرض خطر لیکویید شدن قرار داشت؛ اما این پلتفرم با پرداخت بیش از ۱۴۲ میلیون دلار از بدهی‌های خود توانسته سطح لیکویید شدن وثیقه‌های بیت کوین خود را به ۵۰۰۰ دلار کاهش دهد.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه «بازه زمانی» به فاصله زمانی ۹ تا ۱۵ تیر ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، چهل و پنجمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین
منبع: tradingview.com

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. هفته گذشته قیمت بیت کوین تا سطح ۱۸,۶۰۰ دلار کاهش یافت. در حال حاضر سطح حمایتی ۱۹,۷۰۰ دلار به خوبی عمل می‌کند. قیمت بیت کوین با رسیدن به این سطح و قیمت‌های پایین‌تر، دوباره به محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار بازمی‌گردد.

شاخص ترس و طمع
منبع: alternative.me

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) یکی از اندیکاتورهاییست که میزان احساسات بازار را به خوبی نشان می‌دهد. این شاخص در حال حاضر عدد ۱۸ را نشان می‌دهد. شاخص ترس و طمع همچنان نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بیت کوین در حالت ترس شدید (Extreme Fear) قرار دارند.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

ارزش کل بازار
منبع: coinmarketcap.com

ارزش کل بازار رمزارزها این هفته نیز نتوانست به بالاتر از ۱ تریلیون دلار برسد. در حال حاضر ارزش کل بازار رمزارزها ۹۰۴ میلیارد دلار است.

دامیننس بیت کوین
منبع: coinmarketcap.com

دامیننس بیت کوین این هفته نیز تغییرات چندانی نداشت و تقریبا در محدوده بین ۴۲ تا ۴۳ درصد در نوسان بود. در حال حاضر دامیننس بیت کوین ۴۲.۵ درصد و دامیننس اتریوم ۱۵.۲ درصد است.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین به صورت کندل استیک نشان داده شده است. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: نهنگ‌های بزرگ همچنان در حال فروش بیت کوین‌های خود هستند. این هفته حدودا ۹۰ هزار واحد بیت کوین توسط نهنگ‌ها خرید و فروش شده است. نکته قابل توجه این است که بر خلاف نهنگ‌های بزرگ، سرمایه‌گذاران کوچک در حال اضافه کردن به ذخایر بیت‌کوین‌های خود هستند. ذخایر بیت کوین سرمایه‌گذاران کوچک (تا ۱ واحد بیت‌کوین) با شیب زیادی در حال افزایش است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرها در برابر تریدرها
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار کندل استیک، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) نمایش داده شده است. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های نزولی و صعودی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: تا زمانی که قیمت بیت کوین در محدوده فعلی در حال نوسان است، عمده جابجایی‌های آن با ضرر اتفاق می‌افتد. همچنین وضعیت این شاخص نسبت به هفته گذشته تغییرات بخصوصی نداشته است.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۵ میلیون واحد بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت ماینرهای بیت کوین
منبع: cryptoquant.com
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد. مقادیر مثبت در این نمودار نشان‌دهنده افزایش ذخایر بیت کوین ماینرها است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، ماینرها همچنان در حال فروش بیت کوین‌های خود هستند. حجم فروش آنها نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است؛ اما ماینرها همچنان برای تامین هزینه‌های خود مجبور به فروش بیت کوین‌هایشان هستند.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۹۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همانطور که در نمودار مشخص است، این هفته و برخلاف هفته‌های گذشته موجودی بیت کوین کیف پول صرافی‌ها افزایش چشم‌گیری داشته است. تقریبا از هفته گذشته تا کنون ۲۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین به صرافی‌ها انتقال داده شده است. این مساله می‌تواند فشار فروش قابل توجهی را ایجاد کند و قیمت بیت کوین را به سطوح پایین‌تری برساند.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین به صورت کندل استیک و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در حال حاضر حدودا ۸۱۴,۰۰۰ آدرس فعال در شبکه بیت کوین وجود دارد. به طور کلی نمودار آدرس‌های فعال روزانه شبکه بیت کوین کاهشی قابل توجه داشته است و پس از اصلاح قیمت بیت کوین از ۳۰,۰۰۰ دلار تا کنون این شاخص به ۱ میلیون آدرس فعال نرسیده است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

متریک‌های اجتماعی
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «کوکوین – Kucoin» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل نمودار: این هفته حاشیه‌هایی زیادی در مورد صرافی کوکوین ایجاد شد. بسیاری از کارشناسان به کاربران صرافی کوکوین هشدار دادند که موجودی خود را از این صرافی خارج کنند. کارشناسان معتقدند که موجودی کیف پول صرافی کوکوین به شدت کاهش یافته است و امکان ورشکستگی آن وجود دارد. همانطور که در نمودار مشخص است، حجم جستجوی کاربران درباره این صرافی و همزمانی آن با کاهش قیمت بیت کوین نشانگر نگرانی سرمایه‌گذاران است.

بخش دوم – اتریوم

تایم فریم روزانه قیمت اتریوم
قیمت اتر – تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

نمودار بالا قیمت اتریوم را در تایم فریم روزانه نشان می‌دهد. همانطور که از فاندینگ ریت منفی بیت کوین انتظار می‌رفت، قیمت بیت کوین در تعطیلات ۴ جولای آمریکا در یک شورت اسکوییز کوچک به بالای ۲۰٬۰۰۰ دلار بازگشت و قیمت ETH هم کندل آن روز را در سطح ۱,۱۵۰ دلار بست. با این حال قیمت بیت کوین در حال حاضر در نزدیکی ۲۰٬۰۰۰ دلار در نوسان است و پیتر برانت معتقد است یک الگوی پرچم نزولی در نمودار آن در حال شکل گرفتن است.

بیت کوین در انتهای روز پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن (۹ تیر) کندل ماهانه خود را بست و ماه پرنوسان و چالش‌برانگیز ژوئن را با ۳۷.۹٪ کاهش قیمت به انتها رساند. این ماه بدترین ماه برای قیمت بیت کوین در ۱۱ سال گذشته بود. طی این ماه اتر هم از بازار خرسی جان سالم به در نبرد و با حدود ۴۵٪ کاهش قیمت، ماه به شدت سختی را پشت سر گذاشت.

با این وجود بسته شدن کندل ماهانه قیمت بیت کوین در سطح ۱۹٬۹۲۵ دلار با اتفاق جالبی همراه بود. قیمت بیت کوین در ساعت پایانی بسته شدن کندل در عرض یک ساعت و نیم حدود ۸٪ رشد کرد. این اتفاق با توجه به اینکه اکثر معامله‌گران در تلاش برای شورت کردن بیت کوین و اتریوم بودند و نسبت تعداد تراکنش‌های در سود به تعداد تراکنش‌های در ضرر برای بیت کوین و اتریوم بسیار کاهش یافته بود، منطقی به نظر می‌رسد.

نسبت تراکنش‌های در سود به تراکنش‌های در ضرر
منبع: santiment

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود در آخر ژوئن نسبت تعداد تراکنش‌های در سود به تعداد تراکنش‌های در ضرر، برای بیت کوین به حدود ۰.۵ و برای اتریوم به حدود ۰.۳ رسید.

اما گرت سالووی، از تریدرهای مشهور، ادعا کرد یک «بازیگر بسیار بزرگ» تمایل نداشته که کندل ماهانه قیمت بیت کوین در سطحی پایین‌تر از ATH بول‌ران ۲۰۱۷ بسته شود و افزایش قیمت در نتیجه فعالیت این بازیگر بوده است.

همزمان با ادامه دومینوی ورشکستگی‌های پلتفرم‌های رمزارز که در ۷ روز گذشته در مورد تری اروز کپیتال نهایی شد و به بلاکفای و ویجر رسید و به مسدود شدن دارایی کاربران در کوین‌فلکس و کوین‌لون منجر شد، گمانه‌زنی‌ها در مورد زمان فرا رسیدن کف بازار خرسی بازار خرسی فعلی ادامه پیدا کرد و جالب توجه است که مایکل جی. بری، تریدر و تحلیل‌گر مشهور که فیلم «The Big Short» بر اساس معامله افسانه‌ای او در بحران مالی سال ۲۰۰۸ ساخته شده است، در مورد وضعیت فعلی اقتصاد کلان و سیاست‌های مالی ایالات متحده اظهار داشت که فدرال رزرو توان ادامه سیاست‌های انقباضی خود را نخواهد داشت و قبل از پایان ۲۰۲۲ ناچار خواهد شد تغییر مسیر دهد و این موضوع می‌تواند به بهبود اوضاع بازار سهام کمک کند؛ اما شهروندان ایالات متحده و اروپا ناچارند تورم در کالاهای مصرفی را به عنوان واقعیتی جدید و بخشی از زندگی اقتصادی خود بپذیرند.

در کنار این گمانه‌زنی‌ها اظهار نظرات متعدد و بعضا متضاد دیگری هم از زوایای دیگر در مورد آینده بازار صورت گرفت که در مطلب زیر می‌توانید از آن‌ها اطلاع حاصل کنید.

همچنین باید توجه داشت که آدرس‌های با دارایی ۱۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ اتر طی سه هفته آخر ماه ژوئن حدود ۱.۱٪ از کل عرضه در گردش اتر را به دارایی خود اضافه کردند. شاید این موضوع نشانه آن باشد که ماه جولای شرایط بهتری را برای قیمت ETH رقم خواهد زد.

توزیع اتر بین آدرس‌های نهنگ‌ها
منبع: santiment

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

استیکینگ اتر
منبع: Dune

تعداد اتر قفل شده در قرارداد استیکینگ بیکن‌چین امروز ۶ جولای (۱۵ تیر) از مرز ۱۳ میلیون عبور کرد و سهم لیدو فایننس از استیکینگ اتر هم علی‌رغم روند کاهشی آغاز شده از ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) اندکی افزایش یافت و در حال حاضر بیش از ۳۲٪ است.

قیمت استیکینگ اتر
توزیع قیمت اترهای استیک شده در زمان قفل شدن در قرارداد؛ منبع: پارسک

نمودار بالا اطلاعات جالبی را در مورد توزیع قیمت ۱۳ میلیون اتر استیک شده در قرارداد بیکن چین در زمان سپرده‌گذاری نشان می‌دهد. بنابر این نمودار تنها ۱۷٪ از کل حجم اتر استیک شده در سطح قیمت آغاز جولای (۱۰ تیر) یا پایین‌تر استیک شده است و حدود ۸۳٪ از کسانی که ETH خود را در قرارداد بیکن چین قفل کرده‌اند، با وجود دریافت سود (که هنوز قابل برداشت نیست) از بابت سرمایه قفل شده خود در محدوده ضرر قرار دارند.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

دکس‌های اتریوم
حجم روزانه معاملات در دکس‌های اتریوم؛ منبع: Dune

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز به صورت نمودار میله‌ای نشان داده شده و در سمت راست اسامی صرافی‌ها به تفکیک آورده شده است. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک در این هفته حدود ۱۲ میلیارد دلار بود که نسبت به هفته گذشته هیچ تغییری نشان نمی‌دهد. البته کاهش نیافتن این شاخص برای صرافی‌های غیرمتمرکز اتریوم می‌تواند نشانه این باشد که اوضاع نامساعد فضای دیفای در اتریوم به نوعی به تثبیت در کف رسیده است.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

ورود و خروج اتر به کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار موجودی اتر در صرافی‌ها بر حسب درصد از موجودی کل اتر (با رنگ آبی) و موجودی اتر در صرافی‌ها بر حسب ETH (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار‌ مشاهده می‌شود موجودی اتر صرافی‌ها همزمان با افزایش نسبی قیمت در صرافی‌ها رشدی ناگهانی داشته است و به بالاترین سطح ۶ ماه اخیر رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد افزایش قیمت جزیی اتریوم ممکن است برای فروش مورد بهره‌برداری قرار گیرد و دوام چندانی نداشته باشد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

بعد از فاجعه سقوط ترا بحث استیبل‌کوین‌ها در مرکز توجه فضای کریپتو قرار گرفت. از تاریخ ۱۲ می به این سو، از میان ۵ استیبل کوین مطرح، استیبل کوین شرکت سیرکل USDC، وضعیت بسیار بهتری نسبت به سایر استیبل کوین‌ها پیدا کرد و توانست حجم قابل توجهی از سهم بازار استیبل کوین تتر را در اختیار خود در آورد. اما اخیرا درباره بحران مالی USDC نیز شایعاتی در حال شکل گرفتن است. انتشار این شایعات از پنجشنبه هفته و با این رشته توییت شروع شد که ادعا می‌کند شرکت سیرکل (Circle)، صادر کننده استیبل کوین USDC، برای ثابت نگه داشتن برابری USDC با دلار از ابتدای سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

وضعیت USDC
ارزش بازار و عرضه در صرافی‌ها (برحسب درصد از عرضه کل) برای استیبل کوین USDC – منبع: santiment

اما با توجه به داده‌های آن‌چین در مورد استیبل کوین USDC می‌توان دید که دقیقا هم‌زمان با انتشار شایعات موجودی USDC در صرافی‌ها (خط قرمز) افزایش داشته است و نوسانات ارزش بازار USDC (خط زرد) هم به طرز غیرمعمولی کاهش یافته است. این مشاهدات می‌تواند نشانه آن باشد که علی‌رغم رد شایعات از سوی WuBlockchain و مدیرعامل شرکت سیرکل، نوعی از تردید در مورد USDC در حال شکل گرفتن است.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمزارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیق‌تری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمزارزها تاثیر دارد، آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا