اخبار عمومی

گروه هکری لازاروس چه مقدار دارایی دیجیتال در اختیار دارد؟

بدون شک اگر اخبار کریپتو را دنبال کرده باشید، نام لازاروس (Lazarus) به گوشتان خورده است. گروه لازاروس، یکی از معروف‌ترین گروه‌های هکری است که مقر اصلی آن در کره شمالی قرار دارد. داده‌های جدید نشان می‌دهد در حال حاضر، ۴۷ میلیون دلار ارز دیجیتال که بیشتر آن را بیت کوین تشکیل می‌دهد در کیف پول‌های این گروه هکری نگهداری می‌شود.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس داده‌هایی که پلتفرم دون آنالیتیکس از شرکت 21.co جمع‌آوری کرده است، در حال حاضر در کیف پول‌های مرتبط با گروه لازاروس ۴۷ میلیارد دلار ارز دیجیتال شامل ۴۳.۵ میلیون دلار بیت کوین، ۱.۹ میلیون دلار اتریوم، ۱.۱ میلیون دلار BNB و ۶۴۰،۰۰۰ دلار استیبل کوین (عمدتا BUSD) وجود دارد.

پیش از این، در تاریخ ۶ سپتامبر و به دنبال هک پلتفرم Stake.com، حدود ۸۶ میلیون دلار در کیف پول‌های این گروه هکری نگهداری می‌شد. با این حال، به نظر می‌رسد دارایی‌های دیجیتال موجود در کیف پول‌های لازاروس در ۱۹ روز اخیر به طور چشمگیری کاهش یافته است.

در حال حاضر، پلتفرم دون آنالیتیکس ۲۹۵ کیف پول گروه لازاروس را که توسط FBI و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC) شناسایی شده است ردیابی می‌کند.

دارایی‌های دیجیتال گروه هکری لازاروس
دارایی‌های دیجیتال گروه هکری لازاروس – منبع: Dune Analytics

نکته جالب توجه در باره دارایی‌های این گروه هکری این است که لازاروس هیچ‌یک از کوین‌های حریم خصوصی مانند مونرو، دش یا زی‌کش را در کیف پول‌های خود ندارد. این ارزهای دیجیتال با تمرکز بر حریم خصوصی طراحی شده‌اند و ردیابی آنها نسبت به سایر ارزها بسیار دشوارتر است.

علاوه بر این، فعالیت کیف پول‌های لازاروس همچنان بالاست و آخرین تراکنش آنها در تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) انجام شده است.

به گفته شرکت 21.co، دارایی‌های گروه لازاروس احتمالا بسیار بیشتر از رقم گزارش شده است:

باید به این نکته توجه داشته باشیم که این یک تخمین محدود از دارایی‌های گروه لازاروس است و بر اساس داده‌های عمومی ارائه شده است.

هک صرافی کوینکس آخرین حمله‌ای است که به گروه هکری لازاروس نسبت داده شده است. همانطور که پیش از این گزارش دادیم، این حمله در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) انجام شد و طی آن حدود ۷۰ میلیون دلار به سرقت رفت.

علاوه بر این، FBI حملات هکری به کیف پول اتمیک والت و پلتفرم‌های آلفاپو (Alphapo) و کوینز پید (CoinsPaid) را که در سال جاری صورت گرفت و طی آنها در مجموع بیش از ۲۰۰ میلیون دلار دارایی به سرقت رفت، به گروه لازاروس نسبت داده است.

اما بر اساس گزارش شرکت چینالیسیس (Chainalysis)، مقدار دارایی‌های دیجیتال به سرقت رفته توسط هکرهای مرتبط با دولت کره شمالی نسبت به سال گذشته ۸۰٪ کاهش یافته است. تا اواسط ماه سپتامبر، هکرهای کشور کره شمالی در مجموع ۳۴۰.۴ میلیون دلار ارز دیجیتال سرقت کرده‌اند که نسبت به ۱.۶۵ میلیارد دلار سال ۲۰۲۲ کمتر شده است.

اواخر هفته گذشته نیز مقامات فدرال آمریکا در رابطه با حملات احتمالی گروه لازاروس به سازمان‌های مراقبت از بهداشت و بخش بهداشت عمومی این کشور هشدار دادند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا