مبتدی سرمایه گذاری

معرفی روشی برای پیدا کردن ترندهای کریپتویی در سال ۲۰۲۴

دنیای کریپتو مملو از اتفاقات هیجان‌انگیز است. با ظهور فناوری‌های جدید، پروژه‌های خاصی ترند می‌شوند و سودهای خوبی را نصیب کاربران اولیه می‌کنند. اگر می‌خواهید از این قافله عقب نمانید باید پیش از دیگران ترندهای ارزهای دیجیتال را پیدا کنید. احتمالا سوال شما این است که در این دنیای بی‌انتها، چطور بفهمیم کدام بخش‌ها و کدام پروژه‌ها در آینده مورد توجه قرار می‌گیرند. با این مطلب از میهن بلاکچین همراه باشید تا چند استراتژی معاملاتی برای پیدا کردن ترندها در سال ۲۰۲۴ را با هم بررسی کنیم.

نکات کلیدی

🔴 روند صعودی بازار کریپتو شروع شده است و ترندهای بازار اثر مثبتی روی این فضا دارند.
🔴 برای کسب سود از ترندهای کریپتو در سال ۲۰۲۴ باید روش شناسایی آن‌ها را بدانیم.
🔴 یکی از روش‌های پیدا کردن ترندهای ارزهای دیجیتال، شناسایی اکوسیستم‌های جدید و با پتانسیل رشد است.
🔴 با توجه به ایردراپ‌ها و نریتیوهای بازار کریپتو هم می‌توانیم ترندها را پیدا کنیم.
🔴 انتظار می‌رود آلتکوین‌های لایه ۱ و لایه ۲، پروژه‌های گیمفای، هوش مصنوعی و RWAها جزء ترندهای سال ۲۰۲۴ باشند.

استراتژی‌هایی برای شناسایی ترندهای سال ۲۰۲۴

استراتژی‌های پیدا کردن ترندهای ارزهای دیجیتال
منبع: Linkedin.Com

به نظر شما بازار صعودی شروع شده است؟ فکر می‌کنید تا اینجای کار، کاتالیزورهای بازار ارزهای دیجیتال چه مواردی بودند؟ گروهی از فعالان بازار تصور می‌کنند که تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین مقدمه‌ای برای شروع روند صعودی بود؛ برخی دیگر معتقدند که ماجرای «با شایعه بخر، با خبر بفروش» اتفاق افتاد. اما روی‌هم رفته می‌توان گفت که تایید ETFهای بیت کوین در طولانی مدت تاثیر مثبتی بر فضای کریپتو خواهد گذاشت. علاوه بر ای‌تی‌اف‌های ارزهای دیجیتال، ترندهای دیگری هم وجود دارند که مانند یک کاتالیزور باعث تقویت روند صعودی در سال ۲۰۲۴ می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توانیم ترندهای کریپتو در سال ۲۰۲۴ پیدا کنیم تا یک قدم از دیگران جلوتر باشیم.

۱. اکوسیستم‌های جدید را پیدا کنید

گاهی اوقات توکن اکوسیستم‌های جدیدی که هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، عملکرد بهتری نسبت به بازار دارند. چنین اکوسیستم‌هایی احتمالا در ماه‌های آینده پیشرفت قابل‌توجهی خواهند داشت. اما چرا؟ از آنجایی که این توکن‌ها در حال حاضر ارزش‌ بالاتری نسبت به ارزش واقعی خود دارند، تیم‌ پروژه‌ها را به این فکر می‌اندازند تا از فرصت موجود برای راه‌اندازی برنامه‌های تشویقی استفاده کنند و از این طریق نقدینگی، کاربر و پروتکل‌های بیشتری را به سمت اکوسیستم‌های خود هدایت کنند.

آوالانچ (Avalanche) نمونه بارزی از این اتفاق است؛ زیرا بعد از راه‌اندازی اولین برنامه تشویقی ۱۸۰ میلیون دلاری، ارزش کل قفل شده (TVL) آن به شدت افزایش یافت. در این ماجرا بسیاری از کاربران اولیه موفق شدند با سرمایه‌گذاری روی توکن‌های اکوسیستم آوالانچ، سودهای بسیار بالایی را به‌دست بیاورند.

پروژه‌های ترند ارزهای دیجیتال
منبع: Twitter.Com

بنابراین یکی از روش‌‌های شناسایی ترندهای ۲۰۲۴، پیداکردن شبکه‌هایی است که شرایط زیر را داشته باشند:

 • زنجیره‌های لایه ۱ یا لایه ۲ که ترند باشند.
 • توکن شبکه اخیرا افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرده باشد.
 • کامیونیتی اکوسیستم قوی باشد.
 • در حالت ایده‌آل، شبکه مورد‌نظر برنامه‌ای برای آینده داشته باشد که بتواند به عنوان کاتالیزور عمل کند.

مرحله بعدی پیدا کردن تمام پروتکل‌های موجود در یک اکوسیستم است که برای این کار می‌توانید از سایت دیفای لاما (DeFillama) کمک بگیرید. وارد بخش “Chains” شوید، اکوسیستم مورد نظرتان را بیابید. با کلیک روی آن، تمام پروتکل‌هایی که بخشی از اکوسیستم هستند، نمایش داده می‌شوند. حالا باید آن دسته از پروژه‌های دیفای (DeFi) را انتخاب کنید که روی ایده‌های نوآورانه‌ای تمرکز داشته باشند یا در یک بخش خاص، پیشرو باشند. به طور مثال تریدر جو (Trader Joe) برترین صرافی غیرمتمرکز (DEX) اکوسیستم آوالانچ است.

برای آشنایی بیشتر با نحوه استفاده از این استراتژی، سراغ زنجیره لایه ۱ کوجیرا (Kujira) در دیفای لاما می‌رویم. بررسی پروتکل‌های موجود در این اکوسیستم نشان می‌دهد که پروتکل کوجیرا (Kujira Protocol) اخیرا عملکرد بسیار خوبی داشته است و قیمت توکن KUJI از ماه اکتبر بیش از ۶ برابر شده است. اما همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید در ماه دسامبر، اکثر آلتکوین‌های کوجیرا عملکرد بهتری نسبت به توکن KUJI داشته‌اند. می‌توانیم به این نتیجه برسیم که در اکوسیستم کوجیرا زمان آن رسیده است که سرمایه از توکن‌های با ارزش بازار بالا (Large Cap) به سمت توکن‌های با ارزش بازار پایین (Small Cap) حرکت کند. اگر بتوانید طبق این استراتژی اکوسیستم‌های نسبتا جدید در حال پیشرفت را پیدا کنید، در بلند مدت سود خوبی نصیب‌تان خواهد شد.

ترندهای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴
منبع: twitter.com

علاوه بر کوجیرا، اینجکتیو (Injective) هم یکی دیگر از اکوسیستم‌های ترند است که احتمالا در ماه‌هایی آینده رشد خوبی خواهد داشت.

۲. استراتژی سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته باشید

یکی دیگر از استراتژی‌های موفقیت در بازار کریپتو، تقسیم سبد سرمایه‌گذاری است. معمولا ٪۷۰ از پورتفولیو به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت اختصاص می‌یابد و ٪۳۰ باقی‌مانده صرف پروژه‌های نوپا و پرسود، خبرهای داغ معاملاتی و میم‌کوین‌ها می‌شود. گاهی اوقات، مخصوصا در مراحل پایانی روند صعودی، ممکن است درگیر احساس فومو (FOMO) شوید و با خیال کسب سود، بخش زیادی از سرمایه‌تان را روی یک میم‌کوین معامله کنید. اگرچه ممکن است شانس با شما یار باشد؛ اما این احتمال یک در هزار است. بنابراین بهتر است در بازار ارزهای دیجیتال، دید بلندت داشته باشید و قسمت اعظم پورتفولیو را به پروژه‌هایی اختصاص دهید که در طولانی‌مدت سود خوبی را نصیب شما می‌کنند.

۳. از ایردراپ‌ها غافل نشوید

علی‌رغم اینکه سال گذشته بازار رمزارزها با روند نزولی دست‌وپنجه نرم می‌کرد؛ ایردراپ‌های بزرگی برگزار شدند. سالی که با ایردراپ آربیتروم (Arbitrum) شروع شد و با ایردراپ جیتو (Jito) خاتمه یافت. حالا با توجه به احتمال رونق‌ مجدد بازار ارزهای دیجیتال و بازگشت سرمایه‌گذاران خرد، پیش‌بینی می‌شود که ایردراپ‌های بزرگ‌تری نسبت به سال‌های قبل انجام شود. در ادامه به چند مورد از ایردراپ‌های احتمالی سال ۲۰۲۴ اشاره می‌کنیم.

لیرزیرو (LayerZero) و لی‌فای (LIFI): در این لینک به Jumper Exchange که روی پروتکل LIFI ساخته شده است، بروید و با استفاده از بریج استارگیت (Stargate) دارایی‌های خود را بریج کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت‌های واجد شرایط شدن در ایردراپ احتمالی لیرزیرو می‌توانید مقاله معرفی ایردراپ Layerzero را مطالعه کنید.

 • آیگن لیر (EigenLayer) و کلپ (Kelp): توکن‌های لیکوئید استکینگ در شبکه لیدو (stETH) و استادر (ETHx) را در پروتکل Kelp مجددا استیک کنید. اگر علاقه‌مند به دریافت این ایردراپ هستید، مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.
 • مارجینفای (MarginFi): با قرض گرفتن و وام دادن دارایی‌های خود در این پروتکل وام‌دهی، می‌توانید امتیازهای خود را در سیستم امتیازی مارجینفای بالا ببرید.
 • آیگن لیر و اترفای (EtherFi): توکن‌های اتر را در پلتفرم لیکوئید استیکینگ اترفای، سپرده‌گذاری کنید.
 • کامینو فایننس (Kamino Finance): با قرض دادن یا قرض گرفتن دارایی در این پلتفرم می‌توانید در میان فهرست مشمولان ایردراپ احتمالی کامینو قرار بگیرید.
 • امبینت فایننس (Ambient Finance): با انجام فعالیت‌هایی مانند سواپ و تامین نقدینگی شانس خود را در دریافت ایردراپ احتمالی دکس امبینت بالا ببرید.
 • ولوت کپیتال (Velvet Capital): با تامین نقدینگی برای صندوق Velvet، می‌توانید احتمال موفق شدن در این ایردراپ را افزایش دهید.
 • پارسل (Parcl): با انجام فعالیت‌هایی مانند معامله دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) با استفاده از اهرم‌ها و تامین نقدینگی در پلتفرم Parcl، احتمال واجد شرایط شدن در این ایردراپ را بالا ببرید.
 • دی‌بریج (deBridge): با بریج کردن دارایی و سواپ‌های میان‌زنجیره‌ای می‌توانید شانس خود را در ایردراپ احتمالی deBridge افزایش دهید.
 • هایپرلیکوئید (Hyperliquid): می‌توانید با معامله قراردادهای دائمی و تامین نقدینگی، امتیازهای خود را بالا ببرید و نام خود را در فهرست واجدین شرایط ایردراپ احتمالی هایپرلیکوئید جا دهید.

۴. روی نریتیوهای بازار تمرکز کنید

نریتیوها (Narrative) موضوعات جدیدی هستند که هر از گاهی مورد توجه قرار می‌گیرند و باعث پویایی بازار می‌شوند. این موضوعات اغلب به دنبال دستاوردهای فنی، رویدادهای اجتماعی، اقتصادی و غیره شکل می‌گیرند. طبق پیش‌بینی‌ها ممکن است موارد زیر نریتیوهای سال ۲۰۲۴ باشند:

شاید بپرسید دلیل این انتخاب چیست؟ به نظر می‌رسد امسال موج عظیمی از سرمایه‌گذاران خرد وارد بازار کریپتو می‌شوند و درک پروژه‌های مربوط به این بخش‌ها برای آن‌ها آسان‌تر است. نکته دیگر این است که توکن‌های لایه ۱ و گیمفای در بازارهای گاوی گذشته، عملکرد خوبی داشته‌اند و احتمالا در روند صعودی بعدی هم متفاوت نخواهند بود. در مورد RWAها موضوع اندکی متفاوت است؛ چراکه این بخش مورد توجه و علاقه موسسات و نهادها قرار دارد.

سوال دیگر این است که چرا فقط ۴ بخش انتخاب شده است؟ متمرکز شدن روی موضوعات متعدد نیاز به زمان و توانایی بالایی دارد. بنابراین بهتر است به جای سرک کشیدن در نریتیوهای مختلف، چند بخش محدود را انتخاب کنیم و روی آن‌ها متمرکز شویم.

جمع‌بندی

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو، پیدا کردن ارزهای دیجیتال ترند و مستعد رشد است. اولین استراتژی برای شناسایی ترندها، اکوسیستم‌های جدید هستند؛ البته باید شرایط لازم را داشته باشند. ایردراپ‌ها هم گزینه خوبی برای کسب درآمد هستند و می‌توانیم با انجام تسک‌ها در لیست دریافت‌کنندگان توکن رایگان قرار بگیریم. استراتژی بعدی، توجه به نریتیوهای بازار است؛ به‌طور مثال علایق سرمایه‌گذاران خرد و کلان به چه سمت و سویی است یا چه فناوری جدیدی توجه فعالان بازار را جلب کرده است. نکته آخر و البته مهم‌تر این است که برای سرمایه‌گذاری روی ترندها باید نگاه بلندمدت داشته باشیم؛ زیرا همیشه شانس با ما یار نیست و ممکن است با سرمایه‌گذاری روی یک میم‌کوین ترند بخش زیادی از سرمایه‌مان را از دست بدهیم. شما از چه استراتژی‌‌های دیگری برای پیدا کردن ترندهای ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند؟ به‌نظر شما کدام بخش‌ها در سال ۲۰۲۴ ترند می‌شوند؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

چطور ترندهای ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۲۴ پیدا کنیم؟

پیداکردن اکوسیستم‌های جدید و در حال توسعه، شناسایی ایردراپ‌های احتمالی و تمرکز روی نریتیوهای کریپتو، استراتژی‌هایی برای شناسایی ترندها هستند.

ترندهای احتمالی کریپتو در سال ۲۰۲۴ کدام بخش‌ها هستند؟

ممکن است آلتکوین‌های لایه ۱ و لایه ۲، گیمفای، هوش مصنوعی و RWAها در سال ۲۰۲۴ مورد توجه قرار بگیرند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا