متوسط مقالات عمومی

چطور pGALA را به GALA تبدیل کنیم؟ آموزش کامل بازیابی توکن pGALA

اگر توکن گالا روی شبکه ‌BNB Chain یا بایننس اسمارت چین سابق داشته‌اید و به دنبال راه نقد کردن آن هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است. خبر رشد ۱۰۰ درصدی گالا در سه روز، توجه کاربران زیادی را به این رمزارز جلب کرده است. در این بین آن‌هایی که pGALA داشته‌ و در جریان اتفاقات ماه نوامبر این رمزارز نبوده‌اند، در نقد کردن دارایی خود به مشکل برخورد کرده‌اند. در این مقاله ابتدا به طور مختصر جریان هک گالا را مرور می‌کنیم و سپس به آموزش تبدیل pGALA به GALA می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
توجه داشته باشید که نسخه دوم گالا (GALA V2) در ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ عرضه می‌شود و احتمال دارد پس از آن، بازیابی pGALA امکان‌پذیر نباشد.
این مقاله در ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

ماجرای هک گالا و بریج PNetwork چه بود؟

ماجرای هک پی گالا
منبع: youtube.com

اگر موافق هستید برای شروع دو عضو مهم این ماجرا را معرفی کنیم. گالا گیمز شرکتی است که حوزه فعالیت آن، توسعه بازی‌های بلاکچینی است. در اکوسیستم Gala Games بیش از ۱ میلیون کاربر ماهانه و چندین بازی از جمله تاون استار (Town Star) وجود دارند که آیتم‌های آن‌ها به صورت توکن‌های بی‌همتا (NFT) و قابل خرید و فروش است. توکن کاربردی این پلتفرم GALA است که بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است.

عضو دیگر و پررنگ‌تر داستان، PNetwork نام دارد. PNetwork پلتفرمی غیرمتمرکز برای برقراری ارتباط میان زنجیره‌ای (Cross Chain) بین شبکه‌های بلاکچینی است. بیش از ۱۰ بلاکچین مختلف از جمله اتریوم و BNB Chain در این پلتفرم پشتیبانی می‌شود. با استفاده از بریج PNetwork می‌توان نسخه رپدشده یک توکن را در شبکه مقصد با عنوان Ptoken به دست آورد.

PNetwork اوسط سال ۲۰۲۱ به گالا گیمز اعلام می‌کند که آن‌ها به دنبال راه‌اندازی پلی برای انتقال GALA از اتریوم به BNB Chain هستند. به این ترتیب توکن pGALA با استاندارد BEP20 و نسبت ۱ به ۱ متولد شد. مدتی بعد هم پذیرش این توکن در صرافی‌های متمرکز و همچنین تامین نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ اتفاق افتاد؛ البته PNetwork اعلام کرده است که هیچ فعالیت و نقشی در پذیرش یا تامین نقدینگی این توکن نداشته است.

اوایل نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) با منتشر شدن تعداد زیادی pGALA شایعاتی در مورد هک بریج گالا و حمله اکسپلویت مطرح و منجر به ریزش قیمت GALA و همچنین از دست رفتن برابری بین نسخه‌های ERC20 و ‌BEP20 می‌شود. سپس اعلام می‌شود که هکی در کار نبوده و انتشار توکن‌های جدید و بدون پشتوانه، توسط خود تیم PNetwork صورت گرفته است. هدف از این اقدام حفظ سرمایه کاربران و خالی کردن استخر BNB/pGALA اعلام می‌شود. با این پیش‌زمینه وقتش رسیده که ببینم قضیه از چه قرار بوده است.

ماجرا از آنجا شروع می‌شود که در ۳ نوامبر (۱۲ آبان)، تیم PNetwork متوجه یک مشکل می‌شود که منحصرا در بریج گالا (و نه در کل اکوسیستم PNetwork) وجود دارد. این مشکل تصاحب مالکیت قرارداد هوشمند pGALA در شبکه BSC توسط شخصی دیگر به دلیل پیکربندی نادرست بود. آن شخص می‌توانسته توکن‌های بدون پشتوانه ایجاد کند یا اصلا نام pGALA را تغییر دهد، اما تا آن زمان هیچ اقدام مخربی انجام نشده بود. آن‌ها بلافاصله اقدامات زیر را انجام می‌دهند:

 • اعلام مشکل به تیم گالا گیمز و تلاش مشترک برای حل مشکل
 • متوقف کردن پردازش تراکنش‌های تبدیل گالا به pGALA در بریج PNetwork
 • هماهنگی با صرافی‌هایی که pGALA را لیست کرده بودند مثل بایننس و هیوبی جهت متوقف کردن واریز و برداشت

به وثیقه‌های نسخه ERC20 توکن GALA در PNetwork هیچ آسیبی نرسیده بود؛ بنابراین تنها قسمتی که می‌توانست مورد حمله واقع شود، استخر BNB/pGALA در پنکیک سواپ بود که حدود ۴۰۰ هزار دلار نقدینگی داشت. راه‌حل گالا گیمز و PNetwork این بود که توکن pGALA جدید بسازند و توکن  pGALA قدیمی را بدون پشتوانه صادر و با فروش آن‌ها در پنکیک سواپ (حمله کلاه سفید)، بایننس‌کوین‌های موجود را تصاحب کنند.

به این صورت می‌توانستند در آینده و در شرایطی عادلانه بین کاربرانی که در استخر سهم داشتند، BNB را توزیع کنند. همچنین با طراحی فرآیند بازیابی (Recovery plan) آن دسته از کاربران که pGALA قدیمی داشتند،‌ می‌توانستند با ارائه آن که دیگر توکنی بی‌ارزش است، pGALA جدید دریافت کنند. سپس pGALA جدید را در بریج PNetwork به گالای ERC20 تبدیل کنند.

مدتی پس از آغاز فرآیند خالی کردن استخر، PNetwork و گالا گیمز در توییتی به کاربران هشدار دادند که فعلا توکن pGALA را نخرند. این هشدار به این علت بعد از آغاز فرآیند داده شد که شخص صاحب قرارداد هوشمند،‌ پیش از تیم PNetwork اقدام به صدور توکن بدون پشتوانه و خالی کردن استخر نکند.

سناریو طراحی‌شده تقریبا با موفقیت پیش رفت. تنها مشکل این بود که علی‌رغم هماهنگی انجام شده، تعلیق معاملات برخی از صرافی‌ها در زمان حمله کلاه سفید به استخر متوقف نشده بود. در نتیجه برخی از کاربران اقدام به آربیتراژ گرفتن کرده بودند و نقدینگی داخل استخر مدام در حال افزایش بود. در نهایت ۱۲٬۹۷۷ BNB به ارزش ۴٬۵۸۹٬۴۴۹ دلار از استخر خارج شد.

برنامه بازیابی pGALA به چه صورت است؟

برای بازیابی توکن pGALA قدیمی، دو اسنپ‌شات در تاریخ‌های ۱۲ آبان (۳ نوامبر) و ۱۶ آبان (۷ نوامبر) گرفته شد. تمام جابجایی‌هایی که بعد از تاریخ اسنپ‌شات دوم در شبکه BSC صورت گرفته باشد، در طرح بازیابی بی‌اعتبار خواهند بود. کمترین مقدار موجودی کاربر بین این دو اسنپ‌شات به عنوان مبلغ قابل بازیابی در نظر گرفته می‌شود. همچنین اگر کاربری فقط در اسنپ‌شات دوم موجودی داشته باشد،‌ سهمی در فرآیند بازیابی نخواهد داشت. پس هر pGALA که اخیرا در پنکیک سواپ خریداری شود،‌ قابل بازیابی نیست و مراقب باشید سرمایه‌تان را از دست ندهید. برای تشخیص pGALA جدید و قدیمی، آدرس قرارداد هوشمند هر دو را قرار می‌دهیم:

pGALA قدیمی: 0x7ddee176f665cd201f93eede625770e2fd911990

pGALA جدید: 0x419c44c48cd346c0b0933ba243be02af46607c9b

 • کسانی که در کیف‌پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری خود در زمان اسنپ‌‌شات‌ها pGALA قدیمی داشته باشند، می‌توانند دارایی خود را بازیابی و به GALA با استاندارد ERC20 تبدیل کنند.

اما تکلیف کسانی که در پلتفرم‌های مختلف تامین نقدینگی کرده بودند یا در صرافی‌ها pGALA داشتند چه می‌شود؟

 • آن‌هایی که در صرافی‌های متمرکز pGALA داشتند، باید با خود صرافی برای بازیابی توکن‌هایشان در ارتباط باشند. چرا که دارایی در زمان اسنپ‌شات در آدرس صرافی بوده است و خود صرافی باید نسبت به بازیابی و سپس توزیع توکن بین کاربران اقدام کند.
 • آن‌هایی که در زمان اسنپ‌شات در پلتفرم یا صرافی غیرمتمرکزی جز پنکیک سواپ توکن pGALA را قفل کرده بودند، باید با تیم آن پلتفرم برای بازیابی در ارتباط باشند. چرا که موجودی در زمان اسنپ‌شات در آدرس قرارداد هوشمند بوده است و صاحب قرارداد می‌تواند همه توکن‌ها را بازیابی کند.
 • در مورد آن کسانی که در استخر پنکیک‌سواپ تامین نقدینگی کرده بودند هم دیدیم که تمام BNBها توسط تیم PNetwork از استخر خارج و تنها توکن‌های pGALA بی‌ارزش در آن باقی ماند. قرار بود خیلی سریع BNBها بین کاربران سهیم در استخر نقدینگی توزیع شود، اما تیم PNetwork در توییتی اعلام کرد که به دلیل برخی مسائل حقوقی و قانونی، فعلا قادر به پرداخت BNB به افراد نیست. هنوز هم خبری مبنی بر زمان و نحوه توزیع این بایننس‌‌کوین‌ها منتشر نشده است.

 

آموزش تبدیل pGALA به GALA

کنترل کردن میزان pGALA قابل بازیابی
منبع: pgala-recovery-plan.p.network

ابتدا با ورود به این لینک و وارد کردن آدرس کیف پول خود، می‌توانید چک کنید که آیا واجد شرایط شرکت در طرح بازیابی هستید یا نه. در این صفحه به شما نشان داده می‌شود که چند توکن pGALA را می‌توانید Claim کنید و چه تعدادی قبلا Claim شده است.

بازیابی توکن pGALA
منبع: pgala-recovery-plan.p.network

در صورتی که واجد شرایط دریافت pGALA جدید بودید، به این لینک رفته و کیف پول خود را متصل کنید. قراردادی که نوشته شده را بخوانید و تیک Accept را بزنید. سپس روی Accept and Claim بزنید. با زدن روی Add pGALA to your wallet و سپس زدن روی Add Token در کیف پول، توکن pGALA جدید به کیف پول شما اضافه می‌شود.

اگر قبل از اسنپ‌شات‌ها توکن pGALA قدیمی را روی کیف پول سخت‌افزاری مثل داشتید، ابتدا باید لجر خود را به متامسک متصل کنید و سپس مراحل بالا را طی کنید.

تبدیل pgala به gala در اتریوم
منبع: dapp.ptokens.io

در ادامه اگر خواستید توکن pGALA خود را به نسخه اتریومی تبدیل کنید،‌ وارد برنامه PNetwork شوید. کیف پول خود را متصل کنید. در بخش Swap با انتخاب توکن GALA روی BSC در قسمت From، آن را به گالا روی شبکه اتریوم تبدیل کنید. توجه کنید که این پلتفرم تعداد حداقلی (Minimum swap amount) برای بریج pGALA در نظر گرفته است و امکان تبدیل تعداد کمتر از آن به گالای روی شبکه اتریوم وجود ندارد. این مینیموم در نظر گرفته شده تا به امروز بارها تغییر کرده و میزان آن در زمان ویرایش این مقاله،‌ ۱۰۰۰ گالا است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آیا pGala هک شده است؟
  خیر، هکی روی بریج PNetwork رخ نداده است. تیم PNetwork متوجه یک مشکل در قرارداد هوشمند pGala شد. برای جلوگیری از وقوع حمله، آن‌ها توکن pGala جدیدی ایجاد و پردازش تراکنش‌های pGala قدیمی را متوقف کردند. همچنین با صدور توکن‌های قدیمی بدون پشتوانه، استخر نقدینگی BNB/pGALA را خالی کردند. 
 • چطور توکن pGala را بازیابی کنم؟
  برای بازیابی شرایطی وجود دارد که در مقاله به طور کامل به آن پرداختیم. اگر قبل از تاریخ اسنپ‌شات‌های PNetwork توکن قدیمی را داشتید،‌ با ورود به صفحه طراحی‌شده برای بازیابی می‌توانید توکن pGala جدید دریافت کنید.
 • اگر در صرافی متمرکز pGala داشتم،‌ چه اقدامی باید انجام دهم؟
  اگر قبل از زمان اسنپ‌شات توکن pGala قدیمی در یک صرافی متمرکز داشتید، فرآیند بازیابی آن را صرافی باید انجام دهد. برای پیگیری وضعیت توکن خود با صرافی در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

کاربران زیادی با بیش از دو برابر شدن قیمت گالا در یک ماه گذشته، دنبال فروش توکن پی گالا (GALA روی شبکه BNB Chain)‌ خود بودند،‌ اما تازه متوجه شدند که مشکلی وجود دارد و حدود دو ماه پیش برای گالا چیزی شبیه به هک رخ داده است. در این مقاله ابتدا به ماجرای هک و صدور pGala جدید پرداختیم و سپس شرایط مختلف برای بازیابی پی گالا را بررسی کردیم. در آخر نیز مراحل تبدیل pGala قدیمی به pGala جدید را آموزش دادیم. آیا شما هم روی pGala سرمایه‌گذاری کرده و دچار مشکل شده بودید؟ هر گونه سوال در مورد بازیابی pGala و تجربه خود در این زمینه را در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع
Pnetwork

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
144 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا