کریپتو کده

پروژه گالا گیمز چیست؟ آشنایی با Gala Games و توکن کاربردی GALA

بازی و سرگرمی از دیرباز برای بشر جایگاهی مهم داشته است. در زمانه مدرن، صنعت بازی‌سازی رایانه‌ای بدل به صنعتی گسترده و پول‌ساز شده است. اقلام کلکسیونی و آیتم‌های بازی، هر ساله گردش مالی هنگفتی برای شرکت‌های بازی‌سازی به ارمغان می‌آوردند. با پیشرفت بلاکچین و توسعه استانداردی برای توکن‌های بی‌همتا (NFT)، این توکن‌ها بدل به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در بازی‌ها شدند. طی چند سال اخیر، بازی‌های بلاکچینی پای خود را به قلب‌ها و دستگاه‌های دیجیتال کاربران باز کردند. توسعه مدل اقتصادی Play to Earn و جهان دیجیتال (متاورس) نقش به‌سزایی در جذب و پویایی این حوزه ایفا کرده است. شرکت توسعه‌دهنده بازی گالا گیمز، یکی دیگر از پروژه‌هایی است که می‌خواهد سهمی از این بازار نو برای خود دست و پا کند. در این مقاله درباره Gala Games، اهداف پروژه، مکانیسم اجرایی و ارز دیجیتال GALA صحبت می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۹ آبان ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شد.

پروژه گالا گیمز چیست؟

پروژه گالا گیمز چیست

گالا گیمز (Gala Games) شرکتی است که در زمینه توسعه بازی‌های بلاکچینی فعالیت می‌کند. به جز ساخت بازی، این شرکت اکوسیستم گالا گیمز را برای تغییر نگرش مردم در خصوص آیتم‌های درون بازی طراحی کرده است. آیتم‌های بازی‌های این پروژه به فرم توکن‌هایی بی‌همتا با استاندارد ERC-1155 طراحی شده است و قابل خرید، فروش و انتقال به غیر است. با ورود آیتم‌ها به بلاکچین، آن‌ها عمری جاودان خواهند یافت و مالکیت کاربر بر آن‌ها خدشه‌ناپذیر خواهد بود. گالا گیمز در سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرد. این پروژه در حال حاضر میزبان ۱.۳ میلیون کاربر فعال ماهانه است و تاکنون بیش از ۲۶ هزار عدد توکن NFT به فروش رسانده است. گران‌ترین توکن بی‌همتای فروخته شده این اکوسیستم، با قیمت ۳ میلیون دلار به فروش رفت.

ایده اکوسیستم گالا چیست؟

«شاید گمان می‌کردید، هر چیز دیجیتالی که دارید، مالک آن هستید؛ اما در واقع اینطور نیست. البته این مساله به‌زودی متحول خواهد شد». این‌ جمله از اریک شایرمایر، موسس گالا گیمز، به خوبی هدف اصلی این پروژه را عیان می‌کند. هدف گالا گیمز، بازگرداندن کنترل بازی به بازیکنان است و قصد دارد بازی‌های بلاکچینی را به بازی‌هایی که «واقعا دلتان می‌خواهد» بازی کنید، تبدیل کند.

در حال حاضر، این اکوسیستم یک بازی به نام تاون استار (Town Star) و یک مجموعه کلکسیونی از تصاویر نمایه به نام ووکس (Vox) به مخاطبان ارائه کرده است. همچنین این پروژه در حال توسعه چندین عنوان بازی دیگر در ژانرهای مختلف است. این اکوسیستم هم‌اکنون بر بستر شبکه اتریوم استوار است؛ لیکن قصد دارد تا بدل به پروژه‌ای بی‌نیاز به شبکه مشخص (chain agnostic) شود. این اکوسیستم برای پشتیبانی از شبکه خود، نودهای خود را دارد. این نودها در ازای فعالیت، پاداش‌هایی همچون توکن گالا و اقلام کلکسیونی و خاص به شکل توکن‌های NFT دریافت می‌کنند. وظیفه این نودها تایید تراکنش‌های درون بازی و ایجاد بستری ابری برای پشتیبانی از اطلاعات بازی‌های این اکوسیستم است.

اکوسیستم Gala Games چگونه کار می‌کند؟

گالا گیمز شبکه‌ای غیرمتمرکز است که ادامه حیات آن مبتنی بر فراهم کردن زیرساخت توسط نودهای موسس (Founder Nodes) است. حداکثر ۵۰ هزار نود موسس در این شبکه فعالیت خواهند کرد. نودهای موسس کامپیوترهای یا سرورهای VPS اجاره‌ای هستند که حداقل مشخصات سخت‌افزاری لازم برای اجرای کلاینت این شبکه را دارا هستند. به دلیل آن که این شبکه به محاسبات پیچیده برای فعالیت احتیاج ندارد، به رایانه‌های گران‌قیمتی برای اجرای این کلاینت نیاز نیست. برای بدل شدن به یکی از این نودها، علاوه بر فراهم کردن زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای لازم، باید لایسنس آن را از این آدرس خریداری کنید. قیمت این لایسنس در زمان نگارش این مطلب حدود ۴.۱ اتر (ETH) است. به ازای فعالیت نودها، در هر سیکل ۲۴ ساعته، جوایزی به شکل توکن گالا (GALA) به آن‌ها پرداخت می‌شود. این پرداخت بر اساس سیستم امتیازبندی است که جزییات آن به شرح زیر است:

 • به ازای حداقل شش ساعت فعالیت یک نود در هر سیکل ۲۴ ساعته = ۱ امتیاز
 • به ازای حداقل شش ساعت فعالیت نودی که از طرف شما معرفی (Referral) شده در هر سیکل ۲۴ ساعته = ۰.۱ امتیاز
 • اگر فرد معرفی شده توسط شما نودی خریداری کند = ۱۰ امتیاز (تنها یک بار پرداخت می‌شود)
رده‌بندی نودهای موسس پروژه گالا گیمز

طبق اعلام گالا گیمز، بسته به نیاز شبکه، حداقل‌های لازم برای اجرای نودها تغییر خواهد کرد. همچنین ممکن است انواع دیگری از نودها در آینده معرفی شوند. نودهای موسس علاوه بر توکن گالا، از حق رای نیز برخوردارند و می‌توانند بر آینده برخی از تصمیمات اکوسیستم تاثیر بگذارند. تصمیماتی همچون اختصاص منابع به توسعه بازی مشخص، نحوه تقسیم توکن‌ها و غیره. در حال حاضر بیش از ۸۰۰۰ نود گالا در این شبکه موجود است. پرداخت جوایز بر اساس امتیاز نودها در پایان هر سیکل صورت می‌گیرد.

معرفی سرویس‌های پروژه Gala Games

گالا گیمز فروشگاه بازی مشابه استیم (Steam) یا GOG در دنیای خارج از بلاکچین است با این تفاوت که بازی‌های این اکوسیستم رایگانند و به شکل برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده‌اند. در این بخش با برخی از خدمات این پلتفرم بیشتر آشنا خواهیم شد:

بازی تاون استار (Town Star)

پروژه گالا گیمز چیست - بازی town star

بازی تاون استار (Town Star) یک بازی شهرسازی است که به بازیکنان سراسر دنیا این اجازه را می‌دهد تا در تکه زمین خود، خلاقیت خود را بروز دهند و شهر خود را بسازند. اقلام داخل این بازی قابل خرید و فروش است و می‌توان به واسطه توکن گالا (GALA)، بیسیک اتنشن (BAT) و اتر (ETH) آن‌ها را خریداری کرد. این بازی دو حالت آزاد و رقابتی دارد. در حالت رقابتی، شرکت‌کنندگان در طول یک هفته به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و در نهایت به صد نفر اول رده‌بندی پاداش‌هایی به شکل توکن گالا (GALA) پرداخت می شود.

بازی اسپایدر تنک (Spider Tank)

این بازی هنوز در حال توسعه است و منتشر نشده است. این بازی که در ژانر بازی‌های چند نفره آنلاین در میدان نبرد (MOBA) است، بازیکنان می‌توانند در نقشه‌ها و زمین‌های متفاوت، با استفاده از تانک‌های خود که مجهز به قابلیت‌های گوناگونی هستند به نبرد با تیم رقیب بپردازند.

 بازی Spider Tank

بازی‌های دیگری همچون فورتیفاید (Fortified)، میراندس (Mirandus) و اکوز آو امپایرز (Echoes of Empires) توسط این پروژه در حال توسعه‌اند که در سبک‌های متفاوتی طراحی و به بازار عرضه خواهند شد. لیست کامل بازی‌های گالا گیمز را می‌توانید مشاهده کنید.

فروشگاه NFT

تمام اقلام درون بازی این پلتفرم می‌تواند خریداری یا فروخته شود. این فروشگاه درون پلتفرمی، به کاربران این اکوسیستم اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های خود درآمد کسب کنند.

تصویری از فروشگاه NFT پروژه Gala Games

معرفی تیم پروژه گالا گیمز

موسس گالا گیمز اریک شایرمایر (Eric Schiermeyer) است. شایرمایر هم‌بنیان‌گذار شرکت زینگا (Zynga) نیز بوده است که غولی در حوزه بازی‌های اجتماعی و موبایلی محسوب می‌شود. شایرمایر که اعتبار خوبی در حوزه بازی‌سازی دارد، در جولای ۲۰۱۹ این شرکت را تاسیس کرد. امروزه، ۶۰ نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.

گالا گیم با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

گالا گیم به دنبال این است که فعالیت خود را گسترش دهد و با اسامی نام آشنایی پروژه مشترک داشته باشد. در این قسمت به برخی از این پروژه‌ها اشاره می‌کنیم.

 • همکاری با Opera: بیشتر افراد اوپرا را به‌خاطر مرورگر اینترنش می‌شناسند. گالا گیم با همکاری اوپرا اقدام به خلق NFTهایی کردند که بدون آلودگی (Carbon-Neutral)‌ باشند. این توکن‌های غیرمثلی برای اهداف خیریه به‌حراج گذاشته شدند.
 • همکاری با فلیر و بیترو: گالا گیمز در یک همکاری سه‌جانبه با بلاکچین Flare و پلتفرم معاملاتی Bitrue، اقدام به ساخت و فروش NFT کرده است. همچین ایجاد جفت ارز GALA/XRP و FLR-IOU در صرافی بیترو از دیگر موارد همکاری این سه پروژه است.

توکن گالا (GALA) چیست؟

ارز دیجیتال گالا که در شهریور سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه شد، توکن کاربردی پلتفرم گالا گیمز است. این توکن بر بستر شبکه اتریوم و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. نسخه رپدشده توکن GALA با استفاده از پل دو طرفه ptokens در شبکه هوشمند بایننس نیز عرضه شده است. قیمت توکن گالا (GALA) در زمان ویرایش این مطلب ۰.۰۲ دلار است. عرضه کل توکن گالا کمی بیش از ۲۷ میلیارد عدد است که همه آن در حال گردش است. ارزش بازار فعلی گالا حدود ۵۴۳ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۱۰۰ ارزهای دیجیتال قرار دارد.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن در آذر ۱۴۰۰ رقم خورد که این ارز به قیمت ۰.۸۲ دلار رسید. کمترین قیمت تاریخی آن نیز در اوایل دی ۱۳۹۹ ثبت شد که این توکن با قیمت ۰.۰۰۰۱۱۳ دلار معامله می‌شد.

تعداد ۱۷٬۱۲۳٬۲۸۶ عدد توکن گالا روزانه بین نودهای موسس و خزانه گالا گیمز به شکل برابر توزیع می‌شود. در ۲۱ ژوئیه هر سال، مقدار توزیع گالا نصف خواهد شد.

رمز ارز گالا را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال گالا را می‌توانید از صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، کوکوین، Gate.io و پولونیکس خریداری کنید. همچنین صرافی غیرمتمرکز یونی‌ سواپ و سوشی سواپ محل مناسبی برای تهیه این رمزارز است. همچنین نسخه رپدشده این توکن در شبکه BSC را می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ تهیه نمایید.

ارز دیجیتال GALA را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

با توجه به اینکه توکن گالا یک توکن ERC-20 است، بسیاری از کیف پول‌های رایج و مشهور می‌توانند برای نگهداری از این ارز مورد استفاده قرار گیرند. برخی از نمونه‌های این والت‌ها عبارتند از: کیف پول متامسک، تراست والت، کیف پول سیف پل، بایننس چین والت و غیره.

آخرین اخبار مربوط به پروژه گالا گیم

در این قسمت، جدیدترین و آخرین اخبار مربوط به گالا گیمز را بیان می‌کنیم. محتوای این قسمت به‌صورت دوره‌ای به‌روزرسانی می‌شود.

آبان ۱۴۰۱

در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱)‌ اخباری مبنی بر هک و راگ پول در اکوسیستم گالا گیم منتشر شد. این اخبار با توجه به هشدار شرکت امنیتی Peckshield اعلام شد که گفته بود یک کیف پول ۲ میلیارد دلار توکن GALA مینت کرده است. این اتفاق باعث شد، قیمت گالا تا ۲۵.۶ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. گردانندگان گالا گیم اعلام کردند که تمام توکن‌های گالا در قراردادهای اتریوم و دارایی‌های مرتبط در بریج GALA در امنیت کامل به‌سر می‌برنند و فقط توکن‌هایی که در پنکیک سواپ (pGALA) وجود داشته است، مورد تهاجم قرار گرفته است. ما در مقاله‌ای جداگانه به آموزش کامل بازیابی توکن pGALA پرداخته‌ایم.

دی ۱۴۰۱

هرچند پروژه گالا در چند ماه قبل مورد حمله قرار گرفت، اما با اعلام برنامه‌های جدیدش در سال ۲۰۲۳ توانست در تاریخ ۱۹ دی (۹ ژانویه ۲۰۲۳) رشد ۱۰۰ درصدی قیمت را تجربه کند. برای اطلاع از دلیل رشد قیمت گالا می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲

در فروردین ۱۴۰۲ اعلام شد که نسخه دوم گالا در ۲۵ اردیبهشت عرضه و GALA V2 به نسبت ۱ به ۱ بین هولدرها ایردراپ می‌شود. پس از تکمیل ایردراپ نسخه ۲، نزدیک به ۲۱ میلیارد از توکن‌های GALA به ارزش تقریبی ۶۳۷ میلیارد دلار سوزانده شد.

شهریور ۱۴۰۲

یکی از اتفاقات عجیب و مهم در مورد پروژه گالا در شهریور ماه رخ داد؛ جایی که بنیان‌گذاران این پروژه بر سر سرقت ۱۳۰ میلیون دلاری از یکدیگر شکایت کردند که منجر به سقوط ۸ درصدی قیمت گالا شد. برای اطلاع کامل از جزئیات این اتفاق، خبر درگیری بنیان‌گذاران GALA را بخوانید. نتیجه این شکایت‌ها هنوز مشخص نشده‌ است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
 • گالا گیمز چیست؟
  گالا گیمز یک شرکت توسعه بازی بر بستر بلاکچین با هدف گسترش فرهنگ بازی‌های بلاکچینی است. ارز دیجیتال گالا توکن کاربردی این پلتفرم است.
 • آیا ارز دیجیتال GALA ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟
  بسیاری آینده خوبی برای بازی‌های بلاکچینی متصورند و پروژه گالا با توجه به برنامه‌هایی که اعلام کرده است، در این مسیر قدم برداشته است. البته در بازار کریپتو هیچ‌چیز غیرممکن نیست.

جمع‌بندی

اکوسیستم گالا گیمز با بهره‌گیری از قدرت بلاکچین به دنبال اعطای مالکیت حقیقی دارایی‌های دیجیتال به گیمرهاست. آن‌ها با هدف توسعه بازی‌های جذاب پای به این مدیان گذاشته‌اند و می‌خواهند بدل به استیم دنیای بازی‌های بلاکچین شوند. طراحی شبکه نودهای منحصر به فرد این پروژه و سهیم کردن آن‌ها در برخی تصمیمات حاکمیتی، بخشی از تمرکز را از این اکوسیستم می‌زداید. برای آن که دید آیا گالا گیمز می‌تواند بدل به رونین دیگری در عرصه بازی‌های بلاکچینی شود، تنها باید صبر کرد.

تجربه شما در استفاده از پروژه گالا گیمز چیست؟ ایا تاکنون در بازی‌ توسعه‌یافته در این اکوسیستم و یا دیگر بازی‌های بلاکچینی شرکت کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
Gala Games

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا