مقالات

آیا IEO ها موج بعدی را در صنعت ارزهای دیجیتال پدید می‌اورند؟

موفقیت بایننس در عرضه IEO یا همان عرضه اولیه صرافی نباید دست کم گرفته شود. این موضوع می‌تواند نقطه عطفی در دنیای کریپتو باشد. بعضی از کاربران معتقدند که انفجار بازار ICO ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دلیل اصلی محبوب شدن ارزهای دیجیتال برای خرده سرمایه گذاران بود. میزان سرمایه ای که طی این دو سال جذب شد حیرت انگیز است. طبق گزارش کوین تلگراف، در سال ۲۰۱۷ مجموع سرمایه جذب شده توسط ICO ها ۵.۶ میلیارد دلار بود. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۱۱.۴ میلیارد دلار افزایش یافت. هرچند بحث های موجود در این حوزه نشان می‌دهد که ICO ها یکی از دلایل اصلی زمستان کریپتو بودند.

بیت کوینیست مقاله ای منتشر کرده است که در آن دلایل اصلی افت چشمگیر قیمت اتریوم را بازگو می‌کند. یکی از این دلایل پروژه های ICO بودند که اتریوم خود را نقد می‌کردند. بنابراین، مانند هر ایده نوآورانه دیگر، اصلاحاتی در خصوص این موضوع نیاز بود.

در ژانویه ۲۰۱۹ بایننس اعلام کرد بیت تورنت جذب سرمایه خود را در پلتفرم لانچ پد عرضه خواهد کرد. این عرضه، IEO یا عرضه اولیه کوین در صرافی نام داشت. موفقیت بیت تورنت و Fetch.AI باعث جلب توجه همگان و گسترش IEO ها به عنوان نقطه عطفی در مقابل ICO ها شد. اکنون سایر صرافی ها با الگوبرداری از بایننس، در حال ارائه این سرویس می‌باشند. پلتفرم IEO بایننس می‌تواند شرایط موجود را به کلی تغییر دهد.

موفقیت بیت تورنت

IEO

اولین IEO مربوط به توکن بیت تورنت ترون بود. جاستین سان در جولای ۲۰۱۸ این کلاینت تورنت را تصاحب کرد. ترون به ازای ۱۴۰ میلیون دلار که برای تصاحب بیت تورنت پرداخت، می‌توانست ۱۰۰ میلیون کاربر آن را به بلاک چین خود بیاورد.

فروش عمومی بیت تورنت را می‌توان یک موفقیت عظیم در نظر گرفت. آنها توانستند ۵۹.۴ میلیارد توکن در دو مرحله بفروشند. کاربران با استفاده از بایننس کوین (BNB) و توکن ترون (TRX) توکن های BTT را خریدند و تنها ۱۵ دقیقه طول کشید تا این فروش، به سقف ۷.۲ میلیون دلاری خود برسد.

موفقیت IEO بیت تورنت، موفقیتی بود که کل دنیای کریپتو و بلاک چین باید آن را جشن بگیرند. ICO ها باید شاهد تغییرات بزرگی باشند تا تبدیل به آن چیزی شوند که باید باشند: واسطه جذب سرمایه

پیروی رقبا از بایننس

بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از لحاظ حجم معاملات است. بایننس هم چنین اولین صرافی است که پلتفرم IEO خود با نام بایننس لانچ پد را در ژانویه ۲۰۱۹ عرضه کرد. پس از آن، صرافی های بیترکس، کوکوین، هوبی، بیتمکس و صرافی های دیگر از بایننس پیروی کردند. با الگوبرداری صرافی های دیگر از بایننس، می‌توان موفقیت IEO های بیشتری را انتظار داشت. اما برای ایجاد چنین حرکت رو به رشدی برای پذیرش کریپتو، تمام اعتبار این پلتفرم به بایننس تعلق می‌گیرد.

پروژه Fetch.AI یکی دیگر از IEO هایی بود که جذب سرمایه موفقیت آمیزی داشت. این پروژه در حال توسعه زیرساخت بسیار هوشمندی است که سیستم های حمل و نقل، ساخت و تولید، هتل داری و زنجیره تامین را به یکدیگر متصل می‌کند. این پروژه، داده های عملیاتی را رصد کرده و کارکردهای قابل پیش بینی را ایجاد خواهد کرد. اقدام آنها نه تنها کارایی را افزایش خواهد داد، بلکه دارایی های کم کاربرد را به کار می‌گیرد و عرضه و تقاضا را به حداکثر ارزش خود می‌رساند. این پروژه توانست طی ۱۰ ثانیه، ۶۹,۲۰۴,۱۵۲ توکن FET به ارزش ۶ میلیون دلار سرمایه جذب کند. ۲۷۵۸ کاربر در این سرمایه گذاری شرکت کردند که هر فرد به طور میانگین، ۲۱۷۵ دلار سرمایه گذاری کرد.

از آنجایی که بیشتر صرافی ها به دنبال ارائه این سرویس به پروژه های کریپتو می‌باشند، این امر منجر به تغییرات مهمی در صنعت ارز دیجیتال خواهد شد. نتیجه این اقدامات، ایمن شدن فضای کریپتو برای سرمایه گذاران و مشتاقان ارز دیجیتال است. مهمتر از آن، نوآوری در این عرصه صورت می‌پذیرد. به نظر می‌رسد IEO ها دنباله روی ICO ها می‌باشند و روش جایگزین جذب سرمایه برای پروژه های کریپتو ارائه می‌دهند.

با هم نگاهی به IEO ها می‌اندازیم.

عرضه اولیه کوین در صرافی یا IEO چیست؟

IEO

عرضه اولیه کوین در صرافی (IEO) همانند ICO می‌باشد، اما با این تفاوت که در صرافی های ارز دیجیتال انجام می‌شود. صرافی ارز دیجیتال از جانب استارت آپ، با ایجاد پلتفرمی که سرمایه گذاران می‌توانند برای سرمایه گذاری شرکت کنند، بر فرآیند سرمایه گذاری نظارت و مدیریت خواهند کرد.

صادر کنندگان توکن مورد نظر باید کارمزد لیست شدن و هم چنین درصدی از فروش توکن ها طی IEO را به صرافی پرداخت کنند. در عوض، صرافی نیز توکن های استارت آپ ارز دیجیتال را خواهد فروخت. پس از پایان یافتن IEO، کوین مورد نظر در صرافی لیست خواهد شد. ارائه درصدی از فروش IEO به صرافی ها روشی بسیار خوب برای شناخته شدن کوین مورد نظر در بازار می‌باشد. علاوه بر این، شرکت کنندگان IEO باید بر روی پلتفرم صرافی یک حساب ایجاد کنند. بنابراین، همکاری صرافی و استارت آپ برای هر دو طرف مفید خواهد بود.

مزایای IEO

 

شهرت

به دلیل کلاهبرداری ها مختلف و ناپدید شدن پروژه ها، ICO ها شهرت خوبی به دست نیاورده اند. بنابراین، همکاری با صرافی خوشنام می‌تواند اعتبار استارت آپ را افزایش دهد. پروژه های نامناسب نیز می‌توانند بر شهرت صرافی تاثیرگذار باشند.

اعتبار

IEO

صرافی های کریپتو از بررسی و کمک به صادرکننده توکن و کیفیت توکن آنها سود بسیار خوبی کسب می‌کنند. صرافی ها برای محافظت از اسم خود، نیاز به معتبر بودن استارت آپ دارند و بدین ترتیب، نظارت بسیار دقیقی توسط صرافی ها بر روی این استارت آپ ها صورت خواهد گرفت. این امر، احتمال کلاهبرداری بودن استارت آپ را به شدت کاهش می‌دهد.

لیست شدن آنی در صرافی

کوین های پروژه هایی که به عنوان IEO در صرافی لیست شده اند تقریبا به طور آنی در خود صرافی لیست خواهند شد. تفاوت دیگری که با ICO ها وجود دارد این است که توکن ICO ها پس از پایان جذب سرمایه صادر می‌شود. اما در IEO ها، پروژه های مورد نظر، توکن ها را صادر و به صرافی ارسال می‌کنند.

پشتیبانی از تایید هویت کاربران و اقدامات ضدپولشویی

یکی از موانع بزرگ پیش روی ICO ها، مدیریت کردن تایید هویت کاربران و اقدامات ضدپولشویی بود. در IEO ها، صادرکنندگان توکن نباید نگران این موضوع باشند زیرا صرافی ها، فرآیند تایید هویت و اقدامات ضدپولشویی را مدیریت می‌کنند.

آیا IEO ها می‌توانند خبر بزرگ بعدی عرصه ارز دیجیتال باشند؟

همه ما می‌دانیم که زمانی که ICO ها بحث داغ صنعت ارز دیجیتال بودند تا چه حد باورنکردنی به نظر می‌رسیدند. به نظر می‌رسد IEO ها راهکاری برای کلاهبرداری ICO ها و پروژه های نامطلوب عرضه کوین ها می‌باشند. بایننس و سایر صرافی ها به دنبال ایمن سازی فضای ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران است. صرافی ها، سطح بالایی از اعتماد را بین پروژه های ارز دیجیتال و سرمایه گذاران ارائه می‌دهند.

در نتیجه واسطه بودن بین پروژه ها و سرمایه گذاران، احتمال زیادی وجود دارد که IEO ها پروژه های با کیفیتی باشند. بنابراین، پتانسیل تبدیل شدن به مدلی استاندارد برای جذب سرمایه پروژه های آینده را دارند.

 

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا