متوسط مقالات عمومی

معرفی ۸ پروژه برتر اکوسیستم کازمس (Cosmos)

یکی از پروژه‌هایی که شانس رشد خوبی برای بولران بعدی دارد، کازموس (Cosmos) است؛ یک اکوسیستم پیشرفته و وسیع که می‌خواهد به اینترنت بلاکچین‌ها تبدیل شود. در این زمینه می‌توان گفت پیشرفت‌های خوبی هم داشته است. تاکنون پروژه‌های زیادی بر بستر شبکه کازموس ساخته شده‌اند و قطعا در میان آن‌ها، پروژه‌هایی هستند که پتانسیل بالایی دارند. در این مقاله قصد داریم ۸ پروژه برتر در اکوسیستم کازموس را به صورت مختصر معرفی کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

با ۸ پروژه برتر در اکوسیستم کازموس آشنا شوید

۸ پروژه برتر در اکوسیستم کازموس
منبع: smartosc.com

کازموس هدف خود مبنی بر ایجاد اینترنت بلاکچین‌ها را به خوبی دنبال می‌کند. در اصل این پروژه به دنبال افزایش مقیاس‌پذیری و ایجاد قابلیت ارتباط بین شبکه‌های مختلف است. برای دستیابی به این هدف، کازموس از فناوری تندرمینت (Tendermint) بهره می‌برد. این فناوری، امکان ارتباط سریع و مطمئن بین نودهای شبکه کازموس را فراهم می‌کند. در ادامه، ۸ پروژه برتر شبکه کازموس را باهم مرور می‌کنیم.

۱. کرونوس (Cronos)

کرونوس یک شبکه لایه اول سازگار با اتریوم است که بر بستر Cosmos SDK ساخته شده است. این پروژه توسط پلتفرم‌های Crypto.com، Crypto.org و بیش از ۴۰۰ توسعه‌دهنده و شریک حمایت می‌شود. بیش از ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان در این پروژه مشارکت دارند.

۲. شبکه کاوا (Kava Network)

شبکه کاوا، اولین بلاک چین لایه اول است که سرعت و مقیاس‌پذیری Cosmos SDK را با حمایت توسعه‌دهندگان اتریوم ترکیب کرده است. شبکه کاوا به‌وسیله ساختار زنجیره مشترک یا Co-chain خود، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که برنامه‌های وب ۳ و فناوری‌های بلاکچینی نسل جدید بسازند.

۳. تور چین (THORChain)

تور چین یک پروتکل نقدینگی میان‌زنجیره‌ای (Cross-chain) است که از الگوریتم اجماع تندرمینت استفاده می‌کند. این پروتکل در واقع مثل یونی سواپ، یک بازارساز خودکار کراس چین است. تور چین به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی موجود در یک بلاکچین را با دارایی دیگری در یک بلاکچین دیگر سواپ کنند.

۴. اُزموسیس (Osmosis)

ازموسیس یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بر بستر اکوسیستم کازموس است. در این پلتفرم، کاربران می‌توانند توکن‌ بلاکچین‌های مختلف در شبکه کازموس را معامله و سواپ کنند. اوزموسیس یک صرافی غیرمتمرکز اختصاصی برای شبکه کازموس محسوب می‌شود.

۵. کانتو (Canto)

کانتو یک بلاکچین عمومی بدون نیاز به مجوز و سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. بلاکچین کانتو به این منظور ساخته شده است که وعده‌های حوزه دیفای را محقق کند؛ یعنی در طی یک جنبش مالی، سیستم‌های مالی را به سیستم‌های شفاف، غیرمتمرکز و رایگان تبدیل کند.

۶. اوکی‌تی چین (OKT Chain)

او‌کی‌تی چین یا OKTC یک شبکه لایه اول سازگار با EVM و پروتکل ارتباط بین بلاکچینی (IBC) است که بر بستر شبکه کازموس ساخته شده و هدف آن افزایش تعامل‌پذیری و بهبود عملکرد این شبکه است. شبکه OKTC محیط مناسب توسعه‌دهنده‌ها، حمایت‌های بازاریابی و منابع فنی لازم را در اختیار سازندگان پروژه‌‌ها قرار می‌دهد.

۷. کوجیرا (Kujira)

کوجیرا یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که زیرساخت‌های پرداخت را متحول کرده است و راهکارهای فین‌تک مناسب را به پروتکل‌ها، توسعه‌دهندگان و کاربران وب ۳ ارائه می‌دهد. کوجیرا می‌خواهد ابزارهای مقرون‌به‌صرفه‌ و ساده‌ای را توسعه دهد که برای تمام کاربران در سطح‌های مختلف قابل استفاده باشد.

۸. نوترون (Neutron)

نوترون امن‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در دیفای است که بر بستر Cosmos SDK راه‌اندازی شده است و از فناوری تندرمینت استفاده می‌کند. این پلتفرم بدون نیاز به مجوز است و به‌وسیله ابزارهای مختلف خود، امکان تعامل با سایر پروتکل‌ها و App-chainها را فراهم می‌کند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
برترین پروژه‌های Cosmos کدامند؟

در میان پروژه‌‌های مختلفی که در اکوسیستم کازمس ایجاد شده‌اند،‌ می‌توان به کرونوس، کاوا،‌ تورچین، ازموسیس، Canto و Kujira اشاره کرد.

برترین صرافی غیرمتمرکز کازمس چیست؟

ازموسیس را می‌توان صرافی غیرمتمرکز اختصاصی شبکه کازمس دانست که امکان معامله توکن‌های زنجیره‌های مختلف این اکوسیستم را فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

کازموس، یک اکوسیستم بزرگ و پیشرفته است که پروژه‌های ارز دیجیتال بی‌شماری بر بستر شبکه و به کمک کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) آن راه‌اندازی شده‌اند. در این مطلب، سعی کردیم شما را با ۸ پروژه برتر در اکوسیستم کازموس آشنا کنیم. فهرست این مقاله شامل پروژه‌های کرونوس، کاوا، ثور چین، اُزموسیس، کانتو، اوکی‌تی چین، کوجیرا و نوترون است که هرکدام کاربرد و هدف خاصی در این اکوسیستم دارند. لطفا معرفی این پروژه‌ها را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر نگیرید. اگر شما هم دیدگاه و نظری درباره این مطلب و پروژه‌های معرفی‌شده دارید، لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
twitter.com/the_smart_ape

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا