متوسط مقالات عمومی

معرفی برترین پروژه‌ها بر بستر بلاکچین VeChain

بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان دوست دارند از مزایای تکنولوژی بلاکچین و کاربردهای متعدد آن‌ها بهره‌مند شوند. وی چین (VeChain) یک شبکه‌ بلاکچینی عمومی منحصر به فرد است که به خاطر ارائه فناوری‌های لازم برای معاملات تجاری بدون دخالت شخص ثالث و حل بسیاری از مسائل مرتبط با زنجیره تامین، مورد توجه قرارگرفته است. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ابتدا مرور مختصری بر وی چین داشته باشیم و سپس با ۴ پروژه برتر فعال روی بلاکچین VeChain بیشتر آشنا شویم.

وی چین (VeChain) چیست؟

وی چین چیست و موارد استفاده از آن

وی چین (VeChain) یک بلاکچین سازگار با قراردادهای هوشمند (Smart Conract) است و هدف اصلی آن بهبود زنجیره تامین است. به همین دلیل قصد دارد تا با ایجاد شرایطی برای رصد و ردیابی قابلیت‌های شرکت‌های مختلف و کاربرد‌پذیر کردن بلاکچین در دنیای واقعی، به بهبود فرایندهای تجاری در زنجیره تامین و لجستیک کمک ‌کند. وی چین هسته اصلی اکوسیستم‌های بلاکچین تجاری است و علاوه بر پشتیبانی از یکپارچه‌سازی خدمات مالی و لجستیک، امکان اشتراک‌گذاری شفاف داده را میان سهامداران و ذینفعان بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

مدل اقتصادی دو توکنه پایدار (VTHO و VET) وی چین با مدل‌های اقتصادی تک توکن متفاوت است. هدف از ایجاد مدل دو توکنه این است که با تفکیک هزینه‌های بلاکچین از سفته‌بازی بازار، یک محیط تجاری بدون نوسان بسازد.

 • توکن VET: توکن کاربردی پلتفرم وی چین است.
 • توکن VTHO: توکنی برای پرداخت هزینه‌های مستقیم مانند انتقال ارزش و پرداخت مشوق‌ها است.

مکانیزم اجماع اثبات اعتبار (PoA) بلاکچین وی چین

استفاده از الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (PoA) در بلاکچین وی چین موجب پردازش سریع و ایمن تراکنش‌ها می‌شود. به عبارت دیگر وی‌چین تور (VeChainThor) به دلیل سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه (TPS)، برای پروژه‌هایی ایده‌آل است که به مقیاس‌پذیری نیاز دارند و باید حجم بالایی از تراکنش‌ها را پردازش کنند.  

مکانیزم اجماع اثبات اعتبار ۲.۰ (PoA 2.0) وی‌چین بدون اینکه مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی بالا را به خطر بیندازد، باعث یکپارچگی داده می‌شود. مطمئنا PoA 2.0 ترکیبی از نقاط قوت اجماع تحمل خطای بیزانس (BFT) و اجماع ناکاموتو (Nakamoto) است.   

آیا بلاکچین وی چین توکن غیرقابل تعویض دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، وی‌چین یک اکوسیستم NFT پررونق دارد. مارکت‌پلیس وی‌سی (VeSea) یک بازار NFT غیرمتمرکز است که با کیف پول وی‌چین تور (VeChainThor wallet) و کیف پول دسکتاپی وی‌چین سینک ۲ (VeChain Sync2) سازگار است.

کاربران می‌توانند بر اساس استاندارد VIP-181 (بنیاد وی چین این استاندارد را با هدف ایجاد قابلیت‌ برای توکن‌ها در قراردادهای هوشمند معرفی کرد) توکن بسازند و آن‌ها را معامله کنند. همچنین کاربران برای خرید، فروش و نگهداری NFTها در بازار VeSea به یک کیف پول سازگار با VeChain نیاز دارند. کارمزد این معاملات ۲.۵٪ است اما نیازی به پرداخت هزینه گس (Gas Fee) نیست.

بلاکچین وی چین دارای دو مجموعه NFT است:

 • مجموعه VeKings: این مجموعه NFT شامل بیش از ۸,۰۰۰ تصویر والکیری‌ها و وایکینگ‌ها است.
 • مجموعه NFT Paper Project: این مجموعه نزدیک به ۱۲,۰۰۰ NFT دارد که توسط هنرمندی به نام Emmet Ahlstrom توسعه‌یافته‌اند.

پلتفرم وی‌چین می‌تواند از طریق لانچ پد، از پروژه‌های جدید NFT پشتیبانی کند. به علاوه مالکان توکن‌ها می‌توانند NFTهای خود را در اکوسیستم سازنده توکن استیک (Stake) کنند.

معرفی ۴ پروژه برتر روی بلاکچین Vechain

پروژه های فعال روی بلاکچین وی چین
منبع:U.Today

پروژه‌های متعددی در ارتباط با صنایع مختلف و با عملکردهای متفاوت، روی بلاکچین وی‌چین فعال هستند. در ادامه به ۴ مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. پروژه OceanEX

OceanEX پلتفرمی برای مدیریت دارایی‌های رمزنگاری است. بنیاد وی‌چین پروژه OceanEX را منحصرا برای اکوسیستم وی‌چین و به منظور پرکردن شکاف صنعت کریپتو با سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها طراحی کرده است.

کاربران صرافی OceanEX می‌توانند توکن‌های بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، VTHO و VET و توکن‌‌های متعلق به پروژه‌های اکوسیستم از جمله پروژه Safe Haven ،Plair ،DecentBet و TicTalk را مبادله و ترید کنند.

توکن OCE، توکن معاملاتی پروژه OceanEX است. عرضه کل این توکن برابر با ۸,۸۱۱,۷۵۶,۱۱۲ واحد است و از نظر ارزش بازار در میان ۱۵۰۰ ارز دیجیتال برتر سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) قراردارد.

۲. پروژه Safe Haven

پروژه Safe Haven
منبع: Coinbureau.Com

Safe Haven پروژه‌ای برای مدیریت دارایی‌های کریپتویی در وی‌چین برای شرکت‌ها و افراد است. این پروژه شرایط حفاظت و نگهداری از دارایی‌های دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌آورد. به طور مثال این پروژه می‌تواند در صورت فوت یک کاربر مدیریت دارایی‌های او را بر عهده بگیرد یا به چند نفر اجازه بدهد به صورت اشتراکی وجوه را مدیریت کنند.

راه‌حل‌های مدیریت سرمایه دیجیتال Safe Haven شامل حال شرکت‌ها، پروژه‌های کریپتویی، شرکت‌های فین‌تک و
صرافی‌های ارز دیجیتال می‌شود. پروژه Safe Haven دارای ۴ بخش مختلف است:

 • برنامه‌های غیرمتمرکز جامعه (Community dApps): کامیونیتی این پروژه با هدف کمک به مدیریت سرمایه اعضای جامعه، ابزارها و پروتکل‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اولین محصول ارائه‎‌شده تور بلاک (Thorblock) نام‌داشت. تور بلاک یک برنامه غیرمتمرکز است که به کاربران کمک می‌کند سرمایه خود را برای شرکت در عرضه اولیه (ICO) جمع‌آوری کنند.
 • برنامه‌های غیرمتمرکز مدیریت دارایی (Asset Management dApps): پروژه Safe Haven ارائه‌دهنده کیف پول‌های چند امضایی (Multisig wallets) و ابزارهای ذخیره سرد بلندمدت است. به علاوه این پروژه راه‌حلی دارد که امکان به‌ ارث‌ بردن کیف پول ارز دیجیتال را فراهم می‌کند.
 • برنامه‌های غیرمتمرکز مالی (Financial DApps): Safe Haven فناوری پروتکل توزیع اشتراکی (Shared Distribution) را توسعه داده است. به طور مثال از طریق این فناوری کاربران می‌توانند سهام دارایی‌های دیجیتال خود را از یک والت ارز دیجیتال، میان اعضای خانواده یا یک تیم تامین مالی توزیع کنند.
 • مهندسی محصولات (Products Engineering): هدف این پروژه توسعه و مهندسی محصولات خلاقانه و نوآورانه است. به طور مثال این پروژه با همکاری شرکت Nitrokey در حال توسعه یک دستگاه دفتر کل سخت‌افزاری است.

از توکن SHA به عنوان یک واحد پولی برای پرداخت‌های داخلی پروژه استفاده می‌شود که تبعا موجب تقویت اقتصاد پروژه Safe Haven در بلاکچین وی‌چین تور می‌شود. این پروژه برای اجازه دسترسی به محصولات خود دوره قفل توکن SHA را برای کاربران اعمال می‌کند. توکن SHA از نظر ارزش بازار در میان ۱۵۰۰ توکن برتر قرار دارد و عرضه کل آن برابر با ۸,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است.

۳. پروژه MustangChain

پروژه MustangChain
منبع: Coinbureau.Com

MustangChain یکی از پروژه‌های منحصربه‌فرد بلاکچین وی‌چین است؛ چراکه با استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IoT technology) و بلاکچین وی‌چین تور، راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین را برای صنعت اسب ارائه می‌دهد. این پروژه در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۵) توسط مدیر عامل آن، دنی ون دی گریند (Danny van de Griend) راه‌اندازی شد. تیم پروژه در میان بلاکچین‌های مختلف، وی‌چین را به دلیل مزایای متعدد آن از قبیل یکپارچه‌سازی اینترنت اشیا انتخاب کردند.

سایت MustangChain ارزش صنعت اسب را بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌کند. از آنجایی که صنعت اسب مستعد فعالیت‌های متقلبانه است، این پروژه قصد دارد برای اعتبار سنجی و مدیریت امور مربوطه یک استاندارد جهانی را بر مبنای اعتماد و شفافیت ایجاد کند. موضوعات این طرح عبارتند از:

 • مدارک پزشکی
 • هویت اسب
 • تاریخچه پرورش
 • شرایط فیزیکی

پروژه MustangChain، پلتفرم آنلاینی را برای ذینفعان و سرمایه‌گذاران صنعت اسب ایجاد می‌کند تا بتوانند تخصص و داده‌های ضروری خود را به اشتراک بگذارند و بر حسب داده‌های کاملا مستند اقدام به خرید و فروش اسب کنند.

۴. پروژه Plair

پروژه Plair وی چین
منبع: Coinbureau.Com

پروژه Plair راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین را برای صنعت بازی ارائه می‌دهد. نکته مهم‌تر این است که Plair پلتفرمی را برای گیمرها ایجاد کرده که قابلیت ایجاد تورنمنت‌ها، گفتگو، تماشای سایر مسابقات و پخش بازی را دارد. این پروژه قصد دارد با ایجاد یک پلتفرم ورزشی الکترونیکی غیرمتمرکز، کاربرپسند و تولیدشده توسط خود کاربر، صنعت گیمینگ را متحول کند. در این پلتفرم بازیکنان سطوح مختلف می‌توانند با همدیگر تعامل داشته باشند، مهارت‌های بازی خود را بسنجند و بازی سایر کاربران را تماشا کنند. بازیکنان می‌توانند در مسابقات زیر توکن PLA را به دست بیاورند:

 • کانتر استرایک: گلوبال آفنسیو (CounterStrike: Global Offensive)
 • دوتا ۲ (Dota 2)
 • فورتنایت (Fortnite)
 • لیگ افسانه‌ها (League of Legends)
 • پابجی (Player Unknown’s Battleground)

توکن PLA نقش به‌سزایی در پلتفرم Plair دارد و کاربران می‌توانند در موارد مختلف مثل شرکت در تورنمنت‌ها و مسابقات، حضور در جلسات مربیگری با گیمرهای مشهور، دسترسی به آنالیز داده‌ها برای تقویت دیدگاه و بهبود مهارت‌های بازی، خرید سخت‌افزار و بازی (از شرکت Razer، MSI یا سایر شرکت‌ها) و خرید ماموریت‌ها توکن‌های Plair خود را خرج کنند.

عرضه کل توکن‌های PLA برابر با ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است. پروژه Plair قصد دارد تا امکان خرید توکن PLA را با ارزهای فیات در پلتفرم خود فراهم کند. همچنین کاربران می‌توانند پهنای باند CPU و GPU خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.

سخن پایانی

وی چین (VeChain) یکی از پروژه‌های قوی است که می‌توان آن را یک بلاکچین تجاری دانست. وقتی صحبت از زنجیره تامین یا اینترنت اشیا می‌شود، ویچین اولین نامی است که به ذهن می‌رسد. در حال حاضر شرکت‌های متعددی پروژه‌های خود را روی پلتفرم وی چین فعال کرده‌اند. پروژه‌هایی مانند OceanEX ،Safe Haven ،MustangChain و Plair نمونه‌هایی هستند که نه تنها تسهیل مدیریت دارایی‌های دیجیتال، بلکه صنایعی مانند صنعت اسب و گیمینگ را مورد هدف قرارگرفته‌اند. نظر شما در مورد بلاکچین وی چین در مصارف دنیای واقعی چیست؟ با توجه به پروژه‌های فعال روی وی‌چین، آینده این پلتفرم را چطور می‌بینید؟   

منبع
coinbureau.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا