متوسط کریپتو پدیا

توکن لوریج دار چیست؟ بررسی نحوه کار توکن‌ اهرم دار، مزایا و معایب آن

از اهرم در معاملات خود استفاده کنید، بدون آن که نگران مدیریت پوزیشن و ریسک لیکوئید شدن باشید؛ این مزیتی است که توکن‌ لوریج شده به همراه دارد. این توکن‌ها نوعی دارایی نسبتا جدید و با استاندارد ERC20 هستند که بدون ایجاد پوزیشن، امکان استفاده از اهرم یا لوریج را فراهم می‌کنند. اهرم این توکن‌ها در زمان یا شرایط خاصی به صورت دوره‌ای متعادل‌سازی می‌شود. صرافی‌های مختلف، از تکنیک‌های متفاوتی برای متعادل سازی توکن‌های لوریج شده استفاده می‌کنند. در این مقاله پس از پرداختن به این که توکن لوریج دار چیست، در مورد نحوه کار این توکن‌ها و سه صرافی که Leveraged Token ارائه می‌کنند، توضیحاتی ارائه می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

توکن لوریج دار چیست؟

توکن اهرم دار چیست
منبع: nigeriabitcoincommunity.com

توکن‌ لوریج دار بر بستر بلاکچین اتریوم ایجاد شده و بدون نیاز به معاملات مارجین، مدیریت و قوانین خاص و بدون ریسک لیکوئید شدن، اجازه استفاده از اهرم را به ما می‌دهد. به بیان دیگر، استفاده از توکن‌های لوریج شده آسان‌ترین راه انجام معاملات اهرمی است.  این توکن‌ها برای اولین بار توسط صرافی FTX معرفی شدند و از آن به بعد، در بسیاری از صرافی‌های دیگر مانند بایننس (Binance) امکان معامله آن‌‌ها فراهم شد.

ایده پشت توکن های دارای اهرم این است که افراد بدون نگرانی در مورد نقد شدن دارایی و غیره از اهرم استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که این توکن‌ها در بازار‌های بدون روند ممکن است مقدار زیادی از ارزش خود را از دست دهند؛ پس باید قبل از ریسک کردن، درک درستی از آنها داشته باشید. از آنجا که این توکن‌ها بر روی بلاک چین قرار دارند، عملکردی شبیه توکن‌های دیگر دارند و می‌توان به خرید، ذخیره و انتقال آنها مانند توکن‌های دیگر پرداخت.

به عنوان مثال، توکن BULL یکی از این توکن‌هاست که دارای لوریج ۳ است و اگر قیمت بیت کوین یک درصد بالا برود، قیمت این توکن ۳ درصد بالا می‌رود. عکس قضیه نیز صادق است و اگر قیمت بیت کوین ۱ درصد پایین بیاید، قیمت این توکن با ۳ درصد افت مواجه خواهد شد. این توکن ارائه دهنده پوزیشن لانگ (long) با لوریج ۳ است.

توکن BEAR عکس توکن بالا عمل می‌کند و ارائه دهنده پوزیشن شورت (short) با لوریج ۳ است. این یعنی هر زمان قیمت بیت کوین ۱ درصد بالا برود، قیمت این توکن ۳ درصد افت خواهد کرد و برعکس، هر زمان قیمت بیت کوین ۱ درصد پایین برود، قیمت این توکن ۳ درصد بالا خواهد رفت.

توکن های اهرم دار چگونه کار می‌کنند؟

فرض کنید شما می‌خواهید به ارزش ۱۰۰ دلار توکن ETHBULL صادر کنید. برای این کار ۱۰۰ دلار می‌فرستید و اکانتی که ارائه‌دهنده توکن است، یک پوزیشن لانگ ۳۰۰ دلاری را در بازار آتی دائمی جفت ارز اتریوم/دلار برای شما باز می‌کند. می‌توان این اکانت را مانند یک بات ترید (Trading Bot) در نظر گرفت که از پوزیشن لوریج شما محافظت می‌کند.

این فرایند در مورد نقد شدن این توکن‌ها هم اعمال می‌شود. این توکن‌ها هم می‌توانند مانند یک استیبل کوین (Stablecoin) با توجه به ارزش تئوری خود نقد شوند. در این حالت اگر شما بخواهید سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری خود را لغو کنید، اکانت ایجاد شده پوزیشن شما را می‌بندد و ۱۰۰ دلار شما پس داده می‌شود.

البته اگر شما بخواهید که تنها به ترید توکن‌ های دارای لوریج بپردازید، لازم نیست در مورد فرآیند‌های صدور و نقد شدن آنها نگران باشید. شما می‌توانید خرید و فروش آنها را به سادگی و مانند توکن‌های دیگر انجام دهید. فرایند صدور و نقد شدن این توکن‌ها تنها برای تریدر‌های سطح بالا خیلی اهمیت دارد، البته تریدر‌های دیگر هم برای عملکرد موثر لازم است که درکی مختصر از این فرآیند‌ها پیدا کنند.

موازنه دوباره توکن‌های لوریج دار چیست؟

اکنون می‌خواهیم بدانیم که این توکن‌ها چگونه به لوریج هدف می‌رسند. هر روز در ساعت مشخصی اکانت‌های ارائه‌دهنده این توکن‌ها به موازنه و ایجاد تعادل مجدد می‌پردازند. این یعنی آنها به خرید و فروش دارایی‌ها در بازار‌های آتی دائمی می‌پردازند تا به لوریج هدف آن روز دست یابند. اگر آنها سود کردند، سود را نیز سرمایه‌گذاری خواهند کرد و لوریج خود را بالا خواهند برد. اما اگر ضرر کردند، مقداری از پوزیشن خود را می‌فروشند و لوریج را پایین می‌آورند.

علاوه بر این، اگر لوریج هدف به طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر از لوریج مورد انتظار باشد، توکن‌ها به طور خودکار به موازنه مجدد می‌پردازند و بنابراین ریسک نقد شدن دارایی‌ها بسیار پایین است. این باعث می‌شود که از دارایی‌ها در برابر نوسانات شدید محافظت شود.

پس در حالت عادی این توکن‌ها یکبار در روز به حسابرسی و موازنه مجدد می‌پردازند، اما در مواقع نوسانات شدید برای جلوگیری از نقد شدن دارایی‌ها، تعداد دفعات حسابرسی و موازنه مجدد بالا می‌رود. بنابراین ساز و کار این توکن‌ها مخصوصا در هنگام نوسانات شدید بسیار متفاوت از توکن‌های دیگر است.

این موازنه مجدد که در بالا مورد بحث قرار گرفت، قادر نیست که پاسخگوی تمام سناریو‌های موجود باشد. فرض کنید که بازار به طور آنی ۵۰ درصد نوسان پیدا کند؛ در این حالت توکن‌ها فرصتی برای موازنه مجدد نخواهند داشت و اگرچه شما توکن‌های خود را از دست نمی‌دهید، اما طبیعتا ارزش آنها بسیار فرق خواهد کرد. برای مثال در مارس ۲۰۲۰ بود که قیمت اتریوم در تقریبا یک روز حدود ۵۰ درصد افت کرد و این باعث شد که توکن ETHBULL حدود ۹۵ درصد از ارزش خود را از دست دهد.

بررسی توکن‌های لوریج دار سه صرافی بایننس، FTX و Pionex

تا اینجا در رابطه با مفهوم و نحوه عملکرد Leveraged Token اطلاعاتی را به دست‌ آورده‌ایم. همانطور که گفتیم این توکن‌ها را اولین بار صرافی FTX ارائه کرد و سپس سایر صرافی‌ها نیز از این مدل دارایی استقبال کردند. صرافی‌ها ممکن است تفاوت‌هایی در قوانین و مدیریت توکن‌های اهرم دار داشته باشند که در این قسمت می‌خواهیم شرایط سه صرافی ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

۱. توکن‌ های لوریج‌ دار Pionex

توکن لوریج‌دار پیونکس
منبع: pionex

توکن‌های لوریج دار صرافی پیونکس از اهرم‌های بالایی برخوردارند و با یک مکانیسم بهینه، متعادل‌سازی می‌شوند. اهرم هدفی که توسط این توکن‌ها ارائه می‌شود بسته به قیمت ارز دیجیتال موردنظر، در یک محدوده معین نوسان می‌کند. اگر اهرم از این محدوده معین فراتر برود، متعادل سازی لوریج آغاز می‌شود.

نامگذاری توکن‌های لوریج‌ شده پیونکس با فرمول «لانگ\شورت+اهرم+کوین» انجام می‌شود. برای مثال ETH3L یعنی ETH 3x long (اتریوم اهرم ۳ لانگ). اهرم این توکن‌ها نیز با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

لوریج = (قیمت سفارش – قیمت فعلی) * اهرم سفارش + قیمت سفارش / اهرم سفارش * قیمت فعلی

به این مثال توجه کنید. فرض کنید شما از اتریوم اهرم۳ لانگ استفاده می‌کنید و قیمت ۱۰,۰۰۰ تتر است. اهرم به این صورت محاسبه می‌شود:

3x = 10000*3/10000+3*(10000–10000)

حال اگر قیمت به ۱۱,۰۰۰ تتر برسد، اهرم خواهد بود:

11000*3/10000+3*(11000–10000)= 33000/13000 = 2.5385x

در نتیجه اگر قیمت کاهش یابد، اهرم افزایش یافته و اگر قیمت افزایش یابد، اهرم کاهش خواهد یافت. 

متعادل سازی

متعادل سازی برای افزایش یا کاهش پوزیشن و رسیدن به اهرم هدف استفاده می‌شود. قوانین خاصی باعث آغاز فرآیند متعادل سازی می‌شود. در توکن‌های لوریج دار سنتی متعادل سازی در ساعت ۲ بامداد و یا زمانی که قیمت ۱۰ درصد تغییر می‌کند، انجام می‌شود. مکانیسم توکن ‌های لوریج شده پیونکس به شرح زیر است:

 • توکن‌های لوریج دار ضریب ۳ لانگ: محدوده نوسان اهرم ۲.۲ تا ۴.۸ است و اگر از محدوده خارج شود، متعادل سازی شده و به ۳ باز می‌گردد.
 • توکن‌های لوریج دار ضریب ۳ شورت: محدوده نوسان اهرم ۱.۸ تا ۴.۸ است و اگر از محدوده خارج شود، متعادل سازی شده و به ۳ باز می‌گردد.
 • توکن‌های اهرم دار ضریب ۱ شورت: محدوده نوسان اهرم ۰.۷۵ تا ۱.۵ است و اگر از محدوده خارج شود، متعادل سازی شده و به ۱ باز می‌گردد.

کارمزد توکن های لوریج شده برای هر روز ۰.۰۳ درصد است. در نتیجه هر روز در ساعت ۱۶:۰۰ جهانی (UTC) قیمت توکن ۰.۰۳ درصد کاهش می‌یابد. قیمت توکن اهرم دار به کارمزد، قیمت اسپات و متعادل سازی بستگی دارد.

تقسیم معکوس (Reverse Split) در Leveraged Token پیونکس

زمانی که ارزش خالص یک توکن لوریج دار از ۰.۰۵ تتر پایین‌تر بیاید، صرافی پیونکس از تقسیم معکوس استفاده می‌کند. این کار برای کمک به کاربران در معاملات انجام می‌گیرد. نسبت تقسیم معکوس تعیین می‌کند که چه تعداد سهم با هم ادغام شوند. مثلا اگر نسبت تقسیم معکوس ۱ به ۱۰ باشد، ۱۰ سهم باهم ادغام شده و به یک سهم تبدیل می‌شوند. ارزش خالص سهم نیز ۱۰ برابر می‌شود. زمان و تاریخ تقسیم معکوس معمولا از قبل اطلاع داده می‌شود و طی آن، تمام ربات‌های در حال اجرا و سفارش‌های دستی متوقف می‌شوند.

۲. توکن های لوریج دار بایننس

توکن‌ لوریج‌دار بایننس
منبع: cryptocointrade

بایننس (Binance) یکی از شناخته شده ترین صرافی‌ها در این بازار ارز دیجیتال است. در این صرافی توکن‌ های اهرم دار بایننس (BLVT) ارائه می‌شود که نسخه توکنیزه‌ شده قراردادهای آتی اهرم دار هستند. این توکن‌ها نشان‌دهنده مجموعه‌ای از پوزیشن‌های باز در بازار فیوچرز هستند. در ادامه به چند مورد از ویژگی‌های Leveraged Token بایننس اشاره می‌کنیم:

 • امکان برداشت BLVT از کیف پول وجود ندارد و فقط می‌توانید آن را در حساب بایننس نگهداری کنید.
 • اهرم BLVT متغیر است و برای جلوگیری از پیشبینی متعادل‌سازی توسط معامله‌گران، هدف دقیق اهرم نمایش داده نمی‌شود. متعادل سازی توکن‌ها به‌صورت دوره‌ای انجام نمی‌شود، بلکه با توجه به شرایط بازار و زمانی که ضروری باشد انجام می‌شوند.
 • بایننس سعی دارد لوریج را بین ۱.۲۵ تا ۴ نگه دارد.
 • ارزش خالص دارایی (NAV) همان ارزش BLVT به تتر است.
 • زمانی که قیمت بالا می‌رود، تمرکز این توکن‌ها بر روی افزایش بازده و در زمان کاهش قیمت، تمرکز آن‌ها بر کاهش ریسک لیکویید شدن است.
 • حد بازخرید و اشتراک توکن‌های اهرم دار بایننس با هم متفاوت است.
 • می‌توانید تاریخچه بازخرید و اشتراک خود را مشاهده کنید.

۲ روش برای خروج از یک پوزیشن وجود دارد فروش BLVT در بازار اسپات یا بازخرید ارزش BLVT با تتر. البته در این صورت باید ۰.۱ درصد به‌عنوان کارمزد بازخرید بپردازید. اکثر مواقع بازخرید هزینه زیادی دارد و تنها در مواقع خاص از آن استفاده می‌شود.

۳. توکن های لوریج‌ دار FTX

صرافی FTX
منبع: blocknewsafrica

FTX اولین صرافی ارز دیجیتال بود که طرح توکن لوریج‌دار را معرفی کرد. توکن‌های لوریج دار مختلفی توسط این صرافی ارائه می‌شود که لیست کامل‌ آن‌ها را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید. ۴ نوع توکن اهرم دار در بازارهای فیوچرز FTX وجود دارد: BULL (+3x)، BEAR (-3x)، HEDGE (-1x) و HALF. ممکن است برخی از بازارهای فیوچرز توکن‌های لوریج‌داری با ضرایب متفاوت داشته باشند.

توکن‌های دارای لوریج‌ FTX قیمت خود را از معاملات فیوچرز این صرافی می‌گیرند. برای مثال اگر شما BTCBULL را به قیمت ۱,۰۰۰ دلار بخرید، حساب BTCBULL در صرافی ۳,۰۰۰ دلار بیت کوین فیوچرز خریداری می‌کند. خرید یا فروش توکن‌های لوریج دار صرافی FTX از طریق ۳ روش زیر انجام می‌شود:

۱. بازار اسپات

۲. تبدیل کوین‌ها

۳. خلق یا بازخرید یک توکن لوریج دار. استفاده از این روش توصیه نمی‌شود چون تا وقتی که فرایند را تکمیل نکرده‌اید، نمی‌فهمید که چه قیمتی به شما داده خواهد شد.

خود صرافی توصیه می‌کند که برای خرید و فروش توکن دارای اهرم از بازار اسپات استفاده کنید. توکن‌های لوریج‌ شده هر روز در ساعت ۲ بامداد جهانی متعادل‌سازی می‌شوند. در نتیجه سودهای کسب شده از طریق هر توکن، هر روز دوباره سرمایه‌گذاری می‌شود. اگر توکن پول از دست بدهد، مقداری از پوزیشن‌ها را می‌فروشد تا اهرم خود را دوباره به دست بیاورد و از ریسک لیکوئید شدن جلوگیری کند. همچنین اگر اهرم به ۳۳ درصد بالاتر از هدف برسد، دوباره متعادل‌سازی می‌شود.

اگر اهرم هر یک از توکن‌های لوریج دار به ضریب ۴ برسد، مکانیسم متعادل‌سازی آغاز می‌شود. سپس تعداد واحدهایی که برای بازگشت به اهرم ۳ باید فروخته یا خریداری شوند، توسط FTX محاسبه می‌شود. برای محاسبه این موضوع از روابط زیر استفاده می‌شود:

۱. پوزیشن دلخواه یا اولیه (Desired Position یا DP): اهرم هدف (مثلا ۳) * ارزش خالص دارایی (Net Asset Value یا NAV) (قیمتی که توکن لوریج شده را خریدید) تقسیم بر تغییرات قیمت دارایی در بازار 

۲. پوزیشن فعلی (Current Position یا CP): موجودی فعلی به ازای هر توکن اصلی (اگر لوریج ۳ باشد، موجودی فعلی شما ۳ برابر هر توکن اصلی است) 

۳. مقدار متعادل‌سازی (Rebalance Size): مبلغ معوقه توکن لوریج شده * (DP – CP)

برای مثال، شما توکن ETHBull (اتر لوریج شده صعودی) با لوریج ۳ را خریده‌اید. فرض کنید قیمت هر اتر ۲۱۰ دلار است و شما ۱۵۰ اتر لوریج شده خریداری کرده‌اید. بنابراین: 

۱۵۰ * ۲۱۰ = ۳۱۵۰۰ دلار

حالا فرض کنید که پوزیشن فعلی یا CP شما ۲۰,۰۰۰ دلار کاهش یافته است (در اثر کاهش قیمت اتر یا کوین زیربنایی). اکنون طبق فرمول بالا، ارزش توکن‌های لوریج شده شما ۱۱۵۰۰ دلار است:

۲۰,۰۰۰ – ۱۵۰ * ۲۱۰ = ۱۱۵۰۰ دلار 

اکنون FTX می‌خواهد توکن لوریج‌دار شما را متعادل‌سازی کند؛ بنابراین پوزیشن دلخواه یا اولیه شما (۳۱۵۰۰ دلار) را تقسیم بر پوزیشن فعلی شما (۱۱۵۰۰ دلار) می‌کند و در نتیجه، لوریج ۲.۷۴ را به‌دست می‌آورد که نسبت به پوزیشن اولیه شما یعنی ۳، کاهش یافته است. بنابراین باید مقداری از پوزیشن خود را کم کند، تا دوباره لوریج شما را به ۳ بازگرداند.

پس از محاسبه مقدار متعادل سازی، FTX برای انجام آن سفارش‌هایی را در دفتر سفارش آتی ثبت می‌کند. حداکثر سفارش قابل ثبت ۴ میلیون دلار در هر ۱۰ ثانیه است. ارسال این سفارش‌ها تا زمانی که متعادل سازی به مقدار مورد نظر برسد، ادامه می‌یابد.

بررسی ریسک ها و مزایای Leveraged Token

توکن های لوریج شده در نگاه اول عالی به نظر می‌رسند، اما این توکن‌ها محصولاتی نسبتا آزمایشی هستند و مخاطراتی نیز با خود به همراه دارند. این توکن‌ها به دلیل سیاست موازنه مجدد ممکن است خیلی برای بلند مدت مناسب نباشند. ممکن است این توکن‌ها در کوتاه مدت به هدف خود برسند اما در بلند مدت نتوانند به هدف مورد نظر دسترسی پیدا کنند.

لازم است افرادی که قصد معامله این توکن‌ها را دارند به تحقیقاتی جامع و مفصل در مورد آنها بپردازند. نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که این توکن‌ها با حجم و نقدینگی پایین‌تری نسبت به بازار‌های مارجین دیگر معامله می‌شوند.

ریسک‌ها

 • این توکن‌ها ریسک بالایی دارند و اگر دانش کافی درباره آن‌ها نداشته باشید ممکن است سرمایه‌ خود را از دست بدهید. سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها به تریدرهای تازه‌کار توصیه نمی‌شود.
 • این توکن‌ها به‌صورت روزانه متعادل‌ سازی می‌شوند و برای نگهداری بلند‌مدت مناسب نیستند.
 • شفافیت این توکن‌ها به صرافی مورد استفاده بستگی دارد.

مزایا

 • بدون اینکه نیازی به مدیریت مارجین، لیکویید شدن، وثیقه و فاندینگ ریت باشد، امکان استفاده از اهرم را فراهم می‌کنند.
 • امکان کسب سود از نوسانات بازار را به شما می‌دهد.
 • به صورت خودکار سود شما را مجددا سرمایه‌گذاری کرده و هنگام کاهش قیمت، مقداری از دارایی را می‌فروشند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • توکن اهرم دار چیست؟
  توکن اهرم دار نوع نسبتا جدیدی از دارایی‌ها است که امکان استفاده از اهرم را در معاملات اسپات و بدون ریسک لیکوئید شدن برای کاربران فراهم می‌کند.
 • اولین صرافی ارائه‌دهنده توکن لوریج شده چه بود؟
  توکن‌های اهرم دار در ابتدا توسط صرافی FTX ارائه شد و در ادامه سایر صرافی‌ها مثل بایننس نیز آن را به لیست خود کردند.
 • آیا همه صرافی‌ها از رویکرد مشابهی در قبال Leveraged Token استفاده می‌کنند؟
  صرافی‌ها به شیوه‌های متفاوتی توکن‌های اهرم دار را نام‌گذاری می‌کنند. همچنین رویکردهای مختلفی نیز برای متعادل‌سازی اهرم این توکن‌‌ها استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

توکن‌ اهرم دار یکی از راحت‌ترین روش‌های استفاده از اهرم است و نگرانی درباره مدیریت دارایی و ریسک‌های دیگر از جمله لیکویید شدن را از بین می‌برد. به صورت دوره‌ای و بر اساس زمان یا میزان تغییرات، اهرم این توکن‌ها متعادل می‌شود. این توکن‌ها برای استفاده کوتاه مدت کاربرد دارند و برای اهداف بلند مدت مناسب نیستند. در ارائه Leveraged Token صرافی پیشرو FTX بود و پس از آن در صرافی‌های دیگر نیز شاهد ظهور آن‌‌ها بودیم؛ البته رویکرد صرافی‌ها در نام‌گذاری، مدیریت و موازنه این توکن‌ها ممکن است متفاوت باشد. در این مقاله به این که توکن لوریج دار چیست، نحوه کار و مزایا و معایب آن پرداختیم. همچنین توکن‌های لوریج شده صه صرافی پیونکس، بایننس و FTX نیز بررسی شدند. آیا تا به حال تجریه استفاده از توکن‌های اهرم‌دار را داشته‌اید؟

منبع
binance.visionmedium

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا