متوسط دیفای

معرفی پروژه‌های پولکادات که کسب درآمد با استیکینگ نقدینگی ارائه می‌دهند

وام جمعی بلاکچین پولکادات، یک رویداد انباشت منابع از رمزارز DOT است که به جامعه اجازه می‌دهد از پشنهادات پروژه‌ها برای مزایده‌های اسلات پاراچین پشتیبانی کنند. نقطه ضعف این مکانیسم این است که کاربران باید توکن‌های DOT را برای مدت دو سال قفل کنند و در قبال آن فقط سود ثابتی دریافت می‌کنند و امکان کسب بازدهی بیشتر ندارند. استیکینگ نقدینگی (Liquidity Staking) برای حل این مشکل ارائه شده است که در ادامه مطلب به بررسی آن می‌پردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کاربرانی که با توکن‌های خود به اکوسیستم کمک کنند، پاداش‌هایی را در قالب توکن‌های پروژه دریافت می‌کنند و توکن‌های DOT خود را ظرف دو سال پس می‌گیرند (مدت اجاره اسلات استاندارد). این مکانیسم به پروژه‌ها کمک می‌کند تا سرمایه قابل توجهی در قالب توکن‌های دات جمع‌آوری کنند که حتی ممکن است ارزش اسمی آن از چند صد میلیون دلار فراتر رود.

برای دور زدن محدودیت‌های موجود در سهام قفل شده، مردم می‌توانند وارد سناریویی شوند که در آن سود خود را قفل کنند یا حتی قبل از روزی که بتوانند دارایی‌های خود را بفروشند، مقداری پول دریافت کنند. وکلای شرکت با این سناریو موافق نیستند؛ زیرا فشار غیرضروری در بازار ایجاد می‌کند و در برخی موارد ریسک‌های قانونی دارد؛ در حالیکه هدف از سهام قفل شده،‌ اجتناب از همین مشکلات است.

مفهوم استیکینگ نقدینگی

استیکینگ نقدینگی با دات

به‌طور سنتی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مبتنی بر PoS مربوط به قفل کردن دارایی‌های فرد در یک پروژه برای مدت طولانی و انتظار یک پاداش ثابت و از پیش تعیین‌شده است. در حالی که بازده دارایی‌های سهامدار را مانند اوراق قرضه تضمین می‌کند، فرصت‌های ایجاد بازده بیشتر در آن دارایی‌ها از اکوسیستم DeFi را نیز محدود می‌کند.

با استیکینگ، تمام ارزهای دیجیتال خود را قفل می‌کنید که با این کار، اساسا در یک بحران نقدینگی قرار می‌گیرید و نمی‌توانید در صرافی‌ها سرمایه‌گذاری یا ترید کنید. استیکنیگ نقدینگی به عنوان راه‌حلی برای این مشکل بوجود آمده است.

استیکینگ نقدینگی به معنی قفل کردن دارایی‌ها در پلتفرم و همچنین امکان استفاده از دارایی‌ها در دیگر سیستم‌های سرمایه‌گذاری است تا بهترین بازدهی را داشته باشید. این کار با توکنیزه کردن دارایی شما انجام می‌شود؛ بنابراین سهامداران می‌توانند از آنها به عنوان وثیقه در سایر اکوسیستم‌های مالی استفاده کنند. سهام توکنیزه شده که گاهی اوقات به عنوان سهام مشتقه نیز شناخته می‌شود، می‌تواند آزادانه بین کاربران و بلاکچین‌ها معامله شود.

توکن‌های مشتقه معمولا با نسبت ۱ به ۱ برای توکن‌های قفل شده ضرب می‌شوند. این توکن‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که یا کاربران ایجاد‌کننده نقدینگی، دارایی‌های اولیه را به آدرس آنها ارسال کنند یا پروتکل استیکینگ ممکن است توکن‌های مشتقه را مستقیما برای هر سپرده‌گذار ارسال کند.

در هر صورت، همیشه یک آربیتراژ واضح بین بازار و متولی نهایی وجود دارد. هر کاربر می‌تواند با ارسال توکن‌های مشتقه به پروتکل Staking، نقدینگی خود را درخواست کند. اگر آربیتراژ فوری باشد، نسبت بین توکن‌های مشتقه و دارایی‌های قفل‌شده به نسبت ۱ به ۱ نزدیک‌تر می‌شود.

این مفهوم بازاری نوظهور را برای بسیاری از پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد می‌کند. ممکن است از قبل با تعداد کمی از آنها کار کرده باشید که نقدینگی را برای انواع پروتکل‌های مختلف از جمله وثیقه در پروتکل‌های اثبات سهام (PoS) و غیره را فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال، لیدو (Lido) بیش از ۶.۷ میلیارد دلار اتر (ETH) استیک شده در اتریوم ۲ را جذب کرده است (که تقریبا ۱۹ درصد از کل اتریوم قفل شده در قرارداد سپرده اتریوم ۲ است). Marinade Finance موفق شد بیش از ۱.۶ میلیارد دلار ارز SOL را از طریق پروتکل خود در Solana قفل کند.

استیکینگ نقدینگی و وام‌های جمعی در پولکادات

طراحی وام‌های جمعی پولکادات ذاتا با استیکینگ نقدینگی نیز مطابقت دارد. حجم پیش‌بینی ‌شده نقدینگی که در وام‌های جمعی قفل می‌شود، ممکن است به ۲۰ درصد از عرضه DOT ​​برسد. ثانیا، شرکت‌کنندگان در سرویس‌هایی مانند سرویس وام‌های جمعی معمولا فعال‌ترین سرمایه‌گذارانی هستند که همیشه به دنبال به حداکثر رساندن سود خود هستند. به نظر می‌رسد استیکینگ نقدینگی برای آنها فرصت جذابی باشد.

پاراچین‌های پولکادات
اطلاعات مربوط به پروژه‌های وام جمعی

استیکینگ نقدینگی یک فرصت بسیار جذاب برای پروژه‌های DeFi شبکه پولکادات است تا از همان ابتدا ارزش کل قفل شده (TVL) خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. توکن‌های قفل شده DOT، همان نقدینگی است که برای کل دوره اجاره پاراچین دو ساله به آنها اختصاص می‌یابد.

بازیگران اصلی بازار نیز نمی‌توانستند این فرصت را از دست بدهند. به عنوان مثال، یک نوع توکن DOT نقدینگی وجود دارد که توسط بایننس معرفی شده است، به نام BDOT و صرافی قصد دارد از آن نقدینگی، در قسمت ترید استفاده کند. اما، ما فقط به استیگینگ نقدینگی توسط پروژه‌های اکوسیستم پولکادات توجه خواهیم کرد، بنابراین BUSD و سایر رپد توکن‌ها در سایر صرافی‌ها خارج از بحث این مقاله است.

جذابیت توکن‌های DOT نقدینگی

قبل از این‌که به مکانیسم واقعی هر مورد بپردازیم، بیایید به آماری که از ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) جمع آوری شده است، نگاهی بیندازیم.

توکن‌های نقدینگی دات
اطلاعات مربوط به کل ارزش قفل شده و نقدینگی پروژه‌های Crowdloan

همانطور که می‌بینیم، بهترین‌ها پارالل (Parallel) و آکالا (Acala) هستند. Acala به لطف موقعیت اولیه خود به عنوان یک پروژه برتر در اکوسیستم، بیشترین میزان TVL را در اختیار دارد. Parallel با ارائه جوایز به مشارکت‌کنندگان DOT در قالب توکن بومی PARA و همچنین پاداش‌های ویژه از پروژه‌های پشتیبانی شده، توانست شروع خوبی داشته باشد.

Equilibrium نیز همچنین برای هر DOT قفل شده از طریق پلتفرم xDOT خود، پاداش اضافی را در قالب توکن بومی خود یعنی EQ مشخص کرده است. علاوه بر این پاداش‌ها، این پروژه یک برنامه ریفرال نیز راه‌اندازی کرده است که به شما امکان می‌دهد، پاداش بیشتری با لینک‌های ریفرال بدست آورید.

اکنون که چشم انداز کلی را مشاهده کردیم، اجازه دهید هر پروژه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

پروژه Acala

کاربران می‌توانند در وام جمعی Acala مشارکت کنند و اقدام به قفل توکن‌های دات کنند. این توکن‌ها به حساب پراکسی Acala که توسط همین بنیاد مدیریت می‌شود، واریز می‌شوند. کاربران به ازای هر توکن دات قفل شده، یک lcDOT دریافت می‌کنند.

از lcDOT می‌توان به عنوان وثیقه برای ساخت استیبل کوین غیرمتمرکز آکالا (aUSD) استفاده کرد. همچنین، احتمالا در AMMهای مشابه با Uniswap، جفت‌هایی با DOT و Liquid DOT (LDOT) فهرست می‌شوند.

توزیع توکن های IcDot
نحوه توزیع توکن IcDOT آکالا

در ابتدا، آکالا توکن‌های واریز شده در حساب پراکسی را که توسط یک کیف پول چند امضایی از بنیاد آکالا کنترل می‌شود، جمع‌آوری می‌کند. هنگامی که پاراچین آکالا فعال باشد، مالکیت حساب پراکسی از حالت چند امضایی به حساب پاراچین آکالا که کاملا قابل اعتماد است و توسط حاکمیت آنچین آکالا کنترل می‌شود، انتقال می‌یابد.

پروژه Parallel

۵ پروژه برتر پارالل
مقایسه پروژه Parallel با دیگر پروتکل‌ها

پارالل از چندین پروژه پشتیبانی می‌کند و پاداش‌های اضافی را هم در قالب توکن‌های PARA و هم از طریق پروژه‌های همکار خود، به کاربران شرکت‌کننده در وام‌های جمعی با توکن‌های cDOT پاداش می‌دهد.

توکن‌هایcDOT  پارالل زمانی راه‌اندازی می‌شوند که این پروژه یک اسلات پاراچین را ایمن کند. این توکن‌ها، داخل سیستم دیفای پارالل به عنوان وثیقه برای استقراض دارایی یا به عنوان یک دارایی برای وام‌دهی استفاده می‌شود. کاملا قابل پیش‌بینی است که بیشتر رمزارزهای DOT برای Parallel استیک شوند.

توزیع توکن در پروژه Parallel
نحوه توزیع توکن cDOT پارالل

جالب اینجاست که چشم‌انداز این پروژه بسیار شبیه به آکالا است. این پروژه حتی یک مشارکت کننده بزرگ به مبلغ ۱.۵ میلیون DOT از یک آدرس واحد دارد که این آدرس روی پروژه‌های دیگر نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

پروژه Bifrost

۵ پروژه برتر bifrost
مقایسه پروژه Bifrost با دیگر پروژه‌ها

کاربران می‌توانند با استفاده از پروتکل SALP Bifrost، در سرمایه‌گذاری روی این پروژه با توکن‌های دات مشارکت کنند. SALP از چندین پروژه پشتیبانی می‌کند که از نظر فنی برای مدیریت تراکنش‌های چند امضایی مناسب هستند. Bifrost به کاربران خود دو نوع توکن vsBond و vsToken می‌دهد. توکن‌های vsBond به پروژه‌های خاصی مرتبط‌اندکه امکان کسب پاداش وام جمعی می‌دهند. از سوی دیگر، توکن‌های vsToken به هیچ پروژه خاصی وابسته نیستند. vsBond و vsToken می‌توانند در اکوسیستم دیفای Bifrost استفاده شوند.

از نظر فنی، راه‌حل بسیار شبیه پروژه آکالا است. در ابتدا، تا زمانی که Bifrost یک پاراچین نباشد، آنها از یک آدرس چند امضایی که توسط Bifrost کنترل می‌شود، استفاده می‌کنند. پس از برنده شدن یک پروژه در اسلات پاراچین، کنترل آن به حساب پاراچین منتقل می‌شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، Astar به لطف سهم عظیم (۳۰۰٬۰۰۰ DOT)، بزرگترین ذینفع است. این پول از سوی DFG، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC)، در اختیار آستار قرار داده شده است.

توزیع توکن پروژه Bifrost
نحوه توزیع توکن‌های پروژه Bifrost

مشابه آکالا و پارالل، قانون Pareto در اینجا به خوبی کار می‌کند، زیرا سهم موسسات در حدود ۸۰ درصد از کل DOT استیک شده است. اگرچه در مورد Bifrost، در مقایسه با دو پروژه قبلی، نهنگ‌ها سلطه زیادی نسبت به سرمایه‌گذاران خرد و متوسط دارند.

پروژه Equilibrium

کاربران با استفاده از xDOT می‌توانند در این پروژه مشارکت کنند و اقدام به استیکینگ نقدینگی کنند. Equilibrium از پروژه‌هایی پشتیبانی می‌کند که از نظر فنی قادر به مدیریت تراکنش‌های چند امضایی هستند. این پروژه برای کاربرانی که از طریق پلتفرم xDOT به پروژه کمک می‌کنند، پشتیبانی از کیف پول لجر را نیز ارائه می‌دهد.

Equilibrium به طور جداگانه xDOT و توکن‌های پروژه را مدیریت می‌کند. این پروژه، توکن‌های xDOT را در یک AMM با بازده ویژه قیمت‌گذاری می‌کند و تضمین می‌دهد که این توکن‌ها را ابتدا در Genshiro (شبکه قناری مبتنی بر کوساما) منتشر کند. سپس، هنگامی که پروژه یک اسلات پاراچین در پولکادات به دست آورد، xDOT در Equilibrium راه‌اندازی می‌شود. موارد استفاده xDOT در Genshiro شامل استقراض، وام دادن و استفاده از آنها به عنوان مارجین برای ترید است.

راه حل فنی Equilibrium این است که از یک کیف پول چند امضایی نیز استفاده کند. کلیدهای این کیف پول توسط VCهای شناخته‌شده از جمله Signum Capital ،DFG ،Genesis Block Ventures و PNYX نگهداری می‌شوند.

نحوه توزیع توکن xDOT پروژه Equilibrium

برخلاف Bifrost، فعالیت سرمایه‌گذاران خرد در xDOT، نسبت به گروه‌های دیگر سرمایه‌گذاران بیشتر است. بر اساس اعداد بالا، این پروژه هنوز جای بیشتری برای رشد دارد. با این حال، برنامه پاداش Equilibrium که توکن‌های EQ بیشتری را با استفاده از مشارکت در xDOT جمع آوری می‌کند، ممکن است برای سهامداران بزرگ بسیار جذاب باشد.

آیا استیکینگ نقدینگی توکن دات بهترین گزینه است؟

به نظر می‌رسد موارد استفاده بالقوه‌ای برای DOT نقدینگی وجود دارد و پذیرش بیشتر آن در سراسر اکوسیستم تا حد زیادی به موفقیت کسب‌وکار بستگی دارد. کسی که بتواند سایر شرکت‌کنندگان اکوسیستم را متقاعد کند که بیشتر از توکن‌های DOT خود استفاده کنند، در بلندمدت بیشترین سود را خواهد برد.

سود استیکینگ نقدینگی
استیکینگ نقدینگی توکن دات در پروژه‌های مختلف

سوالی که ممکن است در مورد توزیع مجدد پاداش مطرح شود این است که اگر کاربران از طریق مکانیسم‌های مرتبط دیگر در پروژه‌ها شرکت کنند، آیا حق دریافت پاداش‌هایی را که توسط پروژه‌ها ارائه می‌شود را خواهند داشت؟

در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد این موضوع در دست نیست؛ اما طبق آنچه می‌دانیم، آکالا تمام پاداش‌ها را به مشارکت‌کنندگان عادی خود ارائه می‌دهد. از سوی دیگر پارالل حداقل با دو پروژه برای ارائه پاداش‌های اضافی صحبت کرده است در حالی که Equilibrium و Bifrost به احتمال زیاد قادر خواهند بود از ساختار پاداش مشترک وام‌های جمعی پشتیبانی کنند.

سوال آخر اینکه، با توجه به انواع هک‌های متعدد حوزه دیفای، این مکانیسم‌های استیکینگ نقدینگی از نظر فنی تا چه اندازه ایمن هستند؟

در این باره رویکرد تقریبا مشابه است؛ یک آدرس متولی برای DOT که در ابتدا تحت چند امضا مدیریت می‌شود و  این یک راه حل معقول است، زیرا مکانیسم چند امضایی، به یک استاندارد طلایی در صنعت برای ذخیره سازی امن دارایی‌ها تبدیل شده است.

جمع بندی

در این مقاله در مورد استیکینگ نقدینگی ارز دات صحبت کردیم که به شما امکان می‌دهد علاوه‌بر کسب بازدهی ثابت از قفل دارایی‌ها، بتواند از مشتقات آنها در دیفای استفاده کنند. دات نقدینگی، مکانیزمی جذاب برای آزادسازی نقدینگی قفل شده توسط سرمایه‌گذاران است که توجه پروژه‌های متعددی را در اکوسیستم به خود جلب کرده است. با این حال، همه آنها تا حدودی راه‌حل‌های فنی مشابهی ارائه می‌دهند. میزان رشد موفقیت‌آمیز توکن‌های مشتقه مختلف تا حد زیادی به استراتژی‌های تجاری آن پروژه‌ها و میزان سودمندی که آنها برای مشتقات DOT خود فراهم می‌کنند، بستگی دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا