اخبار بلاکچین

استخراج طلا ۲۰ برابر استخراج بیت کوین هزینه بر است!

با توجه به اطلاعات سایت LongHash، هر ساله بیش از ۸۷.۳ میلیارد دلار برای استخراج طلا خرج می‌شود. در مقابل، کمتر از ۴.۳ میلیارد دلار برای استخراج بیت کوین خرج می‌شود.

استخراج طلا نیاز به ۲۰ برابر انرژی و هزینه بیشتر در مقایسه با استخراج بیت کوین دارد، البته باید در نظر داشته باشیم که روایت هایی از زمان افزایش قیمت بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۷ منتشر شده است که بیانگر این نکته است که بیت کوین به شدت بر محیط زیست تاثیر منفی می‌گذارد.

آیا ارزش طلا ۷.۸ ترلیون دلار نیست؟

در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتالی ۲۰۰ میلیارد دلار است، در حالی که کل ارزش بازار طلا حدود ۸ تریلیون دلار تخمین زده می شود. با توجه به اختلاف عظیم در ارزیابی بین دو بازار، تحلیلگران می توانند ادعا کنند که هزینه های سنگین انرژی مورد نیاز برای استخراج طلا می تواند توجیه داشته باشد. با این حال، فرض می شود که تنها هدف استخراج بیت کوین، گسترش و توسعه این ارز دیجیتالی مسلط بر بازار است برای اینکه  اطمینان حاصل شود که بیت کوین به اندازه کافی در بازار موجود است تا تقاضای رو به رشد این دارایی را پاسخ گو باشد.

استخراج بیت کوین و هر ارز دیجیتالی دیگری که از گواه اثبات کار استفاده می کند، در پردازش تراکنش ها دخیل است. این بدان معنی است که اگر استخراج ارزهای دیجیتالی با روند استخراج طلا مقایسه شود، این مقایسه دقیق تر خواهد بود اگر هزینه های استخراج بیت کوین و هزینه های مشترک مورد نیاز برای استخراج و انتقال و نگهداری طلا مورد قیاس قرار بگیرد.

به غیر از بازار شمش طلا در لندن (LBMA) که بزرگترین عمده فروش بازار تجارت طلا و نقره می باشد، شرکایی مثل HSBC، ICBC Standard Bank، JPMorgan، Scotiabank و UBS و بسیاری دیگر از اتاق های پردازش و کارگزاران طلا وجود دارد که بر انتقالات این محل سرمایه گذاری سنتی را نظارت می کنند. از این رو، اگر هزینه انرژی مورد استفاده برای استخراج و هزینه اتاق های پردازش و سازمان ها برای انتقال طلا به صورت فیزیکی با بازارهای خارج از کشور ترکیب شوند، مقایسه بین انرژی استفاده شده توسط بیت کوین و انرژی مورد نیاز طلا اختلاف زیادی خواهد شد.

مباحث مطرح شده در مخالفت با استفاده از انرژی بیت کوین نمی تواند سرعت پذیرش منابع انرژی تجدید پذیر را بسنجد. در برخی از مناطق مانند شیلی و جنوب غربی چین، عرضه انرژی پاک یا تجدید پذیر بسیار زیاد است و به طور رایگان به خانواده ها و شرکت ها ارائه می شود. بدیهی است که در حال حاضر اکثر مراکز استخراج، به منابع غیر قابل تجدید انرژی برای استخراج کریپتو متکی هستند، زیرا آن ها تمایل دارند تا این عمل را ارزانتر انجام دهند. اما، نظرات تحلیلگران و مشکلات مربوط به استفاده از انرژی در مخالفت با بیت کوین، منحصر به این ارز دیجیتالی نیست. همان استدلال را می توان در برابر طلا، نقره، ارزهای رایج و هر نوع دیگری از پول که در حال حاضر در دسترس است، اعمال کرد.

همانطور که جان لیلیک – عضو استودیو توسعه بلاک چین اتریوم ConsenSys – گفت که هزینه واحد هر تراکنش در کریپتو بالاتر از بانک ها و سیستم های سنتی است. اما از آنجایی که این صنعت به سمت سیستم های بهینه سازی انرژی حرکت می کند، مصرف انرژی کریپتو به یک مسئله دارای راه حل تبدیل خواهد شد و اتریوم در این راه نقش بزرگی ایفا خواهد کرد.

لیلیک اذعان کرد که:

سوال واقعی اینجاست که آیا واقعا هزینه های مصرف انرژی در صنعت کریپتو موجب می شود که ارزهای دیجیتالی ارزش نگه داری و استفاده داشته باشند؟ جواب من بله است، ارزشش را دارد. اما ما می‌توانیم با الویت بندی درست و به کارگیری درست از انرژی مانند استفاده از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) این مشکل را از سر راه برداریم.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا