استخراج

نایس هش (NiceHash) یا ماینرگیت (Minergate)، استخراج ابری کدامیک بهتر است؟

نایس هش (NiceHash) و ماینرگیت (Minergate) دو تا از محبوب ترین گزینه های استخراج ابری (cloud mining) در بازار امروز هستند. در این نوشتار به مقایسه این دو گزینه می پردازیم و همه چیز را از آمار کاربر گرفته تا امنیت وجه، پرداخت کارمزد ها و موارد دیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

آمار کاربر

ماینرگیت به طور متوسط روزانه حدود ۲۰۰۰ ثبت نام را دریافت می کند. گزارش داده شده که بیش از ۵۰۰۰۰۰ ماینر از استفاده از این سایت سود می برند. این پلتفرم توسط حدود ۳۷۰۰۰۰۰ ماینر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا در ژانویه ۲۰۱۹، نایس هش بیش از ۳۰۳۰۰۰ worker فعال روزانه داشت و دارای ۱۰۱۰۰۰ کاربر استخراج، ۴۱۶۸۰۰۰ سفارش و پرداختی ۱۹۵۰۰۰ بیت کوین بود.

مقایسه ویژگی

هم ماینرگیت و هم نایس هش به کاربر اجازه می دهند که تعویض الگوریتم خودکار را فعال کند. این امر سودآورترین کوین برای استخراج را در آن لحظه برای کاربر مشخص می کند. ماینرگیت چندین گزینه مختلف برای استخراج ادغام شده دارد. در ژوئن ۲۰۱۴، ماینرگیت تبدیل به اولین استخر CryptoNote شد که استخراج ادغام شده را ارائه می داد. در اکتبر ۲۰۱۶، ماینرگیت این عملکرد را برای استخراج همزمان XRM، XDN و FCN اضافه نمود. دلیل این توانایی استخراج همزمان این می باشد که همه کوین های مذکور از الگوریتم CryptoNight استفاده می کنند. از ژانویه ۲۰۱۹ نایس هش هیچ گزینه استخراج ادغام شده ای را ارائه نمی دهد.

ماینرگیت(Minergate): اعتبار شرکت، آپتایم و امنیت وجه

اگرچه دانلود و اجرای نرم افزار ماینرگیت آسان است اما تعداد کمی از کاربران در مورد چند موضوعی شکایت کرده اند. به عنوان مثال، بعضی ادعا کرده اند که آنها قادر به برداشت وجه و یا دیدن وجوه موجود در حسابشان نبوده اند. علاوه بر این در تعدادی از نظرات آنلاین در مورد این نرم افزار، لینک های بازاریابی وابسته به وبسایت ماینرگیت به چشم می خورد. در حالی که این موضوع را نمی توان ضرورتا کلاه برداری تلقی کرد اما نسبتا از اعتبار ماینرگیت می کاهد.

بعضی دیگر از کاربران همچنین می گویند که ماینرگیت در مورد میزان هش شفاف نیست. به عنوان مثال، افراد نظر دهنده در این زمینه ابراز داشته اند که ماینرگیت میزان هش پایین تری از آنچه که واقعا باید باشد، برای دستگاه کاربر لیست می کند. این یعنی ماینرگیت عمدا از حداکثر پتانسیل کسب سود می کاهد و آن را پایین می آورد. علی رغم وجود چنین مباحثی، تعدادی از کاربران نیز از موفقیت خود در استفاده از این پلتفرم سخن گفته اند.

ماینرگیت ۹۹.۹۷ درصد اوقات آپتایم است و به درستی کار می کند که این کاملا مطلوب است. از لحاظ امنیتی نیز از تایید هویت دو عاملی گوگل استفاده می کند. همه سکه های استخراج شده توسط ماینرگیت سکه های خالصی هستند یعنی مستقیما از بلاک استخراج شده می آیند. این ویژگی بسیار بهتر از گزینه های دیگری است که سکه ها ابتدا به یک شخص ثالث می رسند و پس از آن به کیف پول کاربر انتقال داده می شوند.

نایس هش(NiceHash): اعتبار شرکت، آپتایم و امنیت وجه

با بررسی همه جانبه متوجه می شویم که نایس هش شخص ثالث است. بنابراین شک و تردید هایی در میان کاربران در باره اعتبار این پلتفرم موجود است. می توان گفت که اکثریت نظرات آنلاین در مورد نایس هش و ماینرگیت به یک اندازه مشکوک می باشند. اگرچه نایس هش شفافیت بیشتری را ارائه می دهد اما هنوز هم مسائلی مبهم در میان است.

بزرگترین مشکل در زمینه امنیت وجه در دسامبر ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. در آن زمان نایس هش هک شد و مقدار ۴۷۰۰ بیت کوین دزدیده شد. در آن زمان وجوه دزدیده شده ارزشی حدود ۶۵ میلیون دلار داشتند. بعد از این رویداد، مدیر عامل نایس هش استعفا داد. بر طبق یک پست وبلاگ در ژانویه ۲۰۱۹، نایس هش۷۱ درصد از وجوه دزدیده شده را به کاربران برگرداند که این برگشت در دوازده مرحله انجام گرفت. این فرآیند برگشت وجه هنوز هم در جریان است. تحقیق در مورد این هک نیز به نظر می رسد که هنوز در جریان باشد. آماری در مورد آپتایم این پلتفرم موجود نیست.

کریپتو های موجود و الگوریتم های استخراج

ماینرگیت از بیت کوین، بیت کوین گولد، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین، زی کش، بایت کوین، مونرو، مونرو کلاسیک، فانتوم کوین (Fantomcoin) و ایون (AEON) پشتیبانی می کند. نایس هش در مقایسه با ماینرگیت از ارز های دیجیتال بیشتری پشتیبانی می کند. نایس هش در وبسایتش ۳۷ الگوریتم استخراج مختلف و بیش از ۷۰ کوین را لیست کرده است. کمترین قیمت سفارش برای هر الگوریتم ۰.۰۰۵ BTC می باشد. به این قضیه می توان هم از بعد مثبت و هم از بعد منفی نگاه کرد. به عنوان مثال، کاربر می تواند کوین های بیشتری استخراج کند اما تصمیم به استخراج تعدادی از آلت کوین های گمنام می تواند خطرناک باشد و یا ارزش سرمایه گذاری اولیه را نداشته باشد.

پرداختی ها و کارمزد های ماینرگیت

ماینرگیت به کاربران اجازه می دهد که برای هر کوینی که به حد ۰.۰۱ رسیده باشد، برداشتی داشته باشند. این پلتفرم از دو روش برداشت مجزا استفاده می کند. این دو روش پرداخت به ازای هر سهم (PPS) و پرداخت به ازای آخرین N سهم (PPLNS). در روش PPS، کارمزد برای لایت کوین، بایت کوین، مونرو، XMC و AEON ۱.۵ درصد می باشد. در روش PPLNS همه کوین ها کارمزد یک درصد دارند به غیر از زی کش که کارمزد آن صفر است. به جز کارمزد، چه تفاوت های دیگری بین این دو گزینه پرداخت وجود دارد؟

بر طبق وبسایت ماینرگیت، PPLNS شامل عامل شانس می باشد. در گزینه PPLNS پرداختی هر سهم دامنه عظیمی خواهد داشت (۳۰ درصد بیشتر یا کمتر در پرداختی ها). با این وجود PPLNS به طور متوسط در دراز مدت سود بیشتری دارد.

در مقابل، PPS روش مستقیم تری است و فرد می تواند یک میزان پرداختی استاندارد برای هر سهم کامل شده داشته باشد. در این حالت عامل شانس از پرداختی شما حذف می شود اما این امر می تواند درآمد کلی شما را به ازای هر سهم حدود ۵ درصد کاهش دهد. در این روش، کاربر تعداد ثابتی از ارز های دیجیتال را برای هر سهم کاری که حل کرده، دریافت می کند. از انجا که شانس درگیر نیست، پرداختی ها هم نوسان ندارند.

در اساس، PPS برای افرادی مناسب است که می خواهند سریع تر استخراج کنند و به طور متوسط پرداختی های بالاتری داشته باشند. PPLNS برای استخراج گرانی مناسب است که می خواهند از یک رویکرد متاثر از آمار برای بالا بردن قدرت استخراج استفاده کنند.

پرداختی ها و کارمزد های نایس هش

نایس هش بر خلاف ماینرگیت پرداختی را به صورت کوین های ماین شده انجام نمی دهد. به عنوان مثال، اگر بخواهید لایت کوین یا اتریوم استخراج کنید، پرداختی شما تنها به صورت بیت کوین خواهد بود. با توجه به هک نایس هش در ۲۰۱۷، بعضی از کاربران ممکن است این گزینه را دوست نداشته باشند. بهتر این است که وقتی فرد کوینی را استخراج می کند مستقیما نیز بتواند آن را مانند ماینرگیت و دیگر گزینه های استخراج نگه دارد. در مورد نایس هش برای چنین کاری باید از پرداختی بیت کوین استفاده کرد و سپس به یک صرافی خارجی رفت. در بعضی از موارد (بسته به موجود بودن جفت مورد معامله، نقدینگی و عامل های دیگر) ممکن است فرد مجبور شود دو معامله انجام دهد و کارمزد بالایی را فقط به منظور نگهداری کوین خاصی بپردازد.

اگرچه عدم وجود گزینه های پرداختی دیگر به غیر از بیت کوین یکی از معایب نایس هش می باشد اما وقتی که به ساختار کارمزد توجه می شود، این امر ممکن است مزیت بزرگی نسبت به ماینرگیت را برای نایس هش فراهم کند. کارمزد های نایس هش پیچیده تر است و به نظر می رسد که در اکثر سناریو ها بسیار کمتر از ماینرگیت باشد. برداشتی از ۰.۰۰۱ تا ۰.۱ بیت کوین برای هر کیف پول بیت کوین موجود است و کارمزد تنها ۰.۱ درصد از مقدار برداشت شده است. افرادی که علاقه مند به مبادله وجوه از طریق Coinbase هستند، به آسانی قادر به انجام این امر هستند. مهمتر از همه، هیچ کارمزدی برای هر مقدار بیش از ۰.۰۰۱ بیت کوین به کیف پول Coinbase اخذ نمی شود.

نتیجه گیری

در این مباحثه انتخاب یک برنده واضح مشکل می باشد. هر دو گزینه مورد بحث در این نوشتار، مزیت ها و معایبی داشتند که قبل از ثبت نام باید به آنها توجه کرد. وقتی صحبت از استخراج ابری می شود این دو از رقبای برجسته در این فضا می باشند و پایگاه های کاربری عظیمی دارند.

منبع
coincentral

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا