اخبار بلاکچین

راه‌اندازی شبکه لایه دو توسط صرافی OKX با همکاری پالیگان؛ رشد OKB ادامه دارد؟

روز گذشته، صرافی اوکی‌اکس (OKX) تست نت شبکه لایه دوم خود به اسم «X1» را با همکاری پالیگان لبز (Polygon Labs) راه‌اندازی کردند. شبکه X1 بخشی از اکوسیستم پالیگان خواهد بود و از اثبات دانش صفر (ZK) برای اعتبارسنجی‌ واریز و برداشت‌ها بین لایه‌ها و بریج دارایی‌ها استفاده می‌کند. همچنین، پس از راه‌اندازی نسخه اصلی این شبکه، توکن بومی این صرافی یعنی توکن OKB برای پرداخت کارمزدها و هزینه‌های گس به کار خواهد رفت.

به نقل از دبلاک و کوین تلگراف، شبکه لایه دو X1 بر بستر بلاکچین اتریوم و با کیت توسعه نرم‌افزاری (CDK) شبکه پالیگان یعنی «Polygon Chain Development Kit» راه‌اندازی شده است. علاوه بر این، OKX یکی از مشارکت‌کنندگان اصلی نرم‌افزار Polygon CDK در آینده خواهد بود و قصد دارد منابع مهندسی قابل توجهی را در راستای تقویت این کیت توسعه برای راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم سرمایه‌گذاری کند.

این شرکت اضافه کرده است X1 به‌ عنوان شبکه بومی جدید اوکی‌اکس عمل می‌کند تا با استفاده از اثبات‌های دانش صفر، امنیت و مقیاس‌پذیری آن را افزایش داده و کارمزدها را کاهش دهد. OKX خاطر نشان کرد:

X1 با اتریوم سازگار است و امکان استقرار یکپارچه و امن برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) و اتصال به قراردادهای هوشمند، کیف پول‌ها و ابزارهای زیادی را فراهم می‌کند.

جیسون لاو (Jason Lau)، مدیر ارشد نوآوری OKX، در بیانیه‌ای اعلام کرد:

X1 یکی از اصلی‌ترین تلاش‌های ما برای آموزش و افزایش فعالیت آنچین کاربرانمان و ورود آن‌ها به دنیای وب ۳ است. توسعه‌دهندگان مختلف با استفاده از X1 می‌توانند برنامه‌های وب ۳ خود را روی این شبکه مقیاس‌پذیر گسترش دهند تا هم به کاربران بین‌المللی آن دسترسی داشته باشند و هم قابلیت همکاری خود را با سایر شبکه‌ها و اکوسیستم‌ها حفظ کنند.

اوکی‌اکس ششمین صرافی بزرگ بازار کریپتو است و حجم معاملات آن به ۱.۸ میلیارد دلار می‌رسد. قیمت OKB هم طی هفت روز گذشته بیش از ۱۰٪ رشد کرده و به ۵۹ دلار رسیده است. گفتنی است OKB با مارکت کپ ۳.۶ میلیارد دلاری با رتبه ۲۳ در جمع ۳۰ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو قرار دارد.

نمودار روزانه قیمت OKB
نمودار روزانه قیمت OKB – منبع: TradingView

صرافی OKX پیش از این زنجیره «OKT Chain» را هم توسعه داده است. OKT Chain یک زنجیره جانبی اتریوم است که از OKB به عنوان توکن بومی خود استفاده می‌کند. این پلتفرم تنها صرافی نیست که شبکه خود را ساخته است. در این مورد از نمونه‌های قبلی می‌توان به BNB Chain صرافی بایننس و شبکه لایه دوم بیس (Base) صرافی کوین بیس اشاره کرد.

افزایش محبوبیت کیت توسعه نرم‌افزاری پالیگان

پالیگان لبز کیت توسعه نرم‌افزاری خود را در ماه آگوست (مرداد) برای توسعه بلاکچین‌های لایه دوم اتریوم منتشر کرد. این کیت از اثبات دانش صفر استفاده می‌کند و شبکه‌های لایه دوم مبتنی بر آن به یک پل بلاکچینی ZK متصل می‌شوند تا قابلیت همکاری آن‌ها افزایش یابد.

توسعه X1 با استفاده از CDK پالیگان به طور بالقوه باعث می‌شود این شبکه به عنوان بخشی از اکوسیستم گسترده پالیگان شامل Polygon zero-knowledge Ethereum Virtual Machine ،Polygon PoS ،Near و Manta Pacific فعالیت کند.

سندیپ نیوال (Sandeep Nailwal)، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان، اعلام کرده است:

توسعه X1 با CDK پالیگان نشان‌دهنده رشد قابل‌توجه این کیت توسعه است. زنجیره‌های مبتنی بر CDK پالیگان می‌توانند در شبکه بزرگی متشکل از راهکارهای لایه‌های دوم و مجهز به ZK با همدیگر همکاری کرده و در کنار هم توسعه یابند.

تاکنون، شبکه‌های لایه دوم زیادی مثل پالم نتورک (Palm Network)، «Immutable zkEVM» و «Astar zkEVM» و «IDEX» هم از CDK پالیگان برای توسعه خود استفاده کرده‌اند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا