مبتدی مقالات عمومی

چگونه برای امور مالی شخصی هدف‌گذاری کنیم؟

اهداف مالی شخصی (Personal Financial Goals) همان هدف‌های پولی هستند که برای کنترل و مدیریت امور مالی تعیین می‌شوند. استراتژی‌های زیادی برای تعیین اهداف مالی شخصی و رسیدن به آن‌ها وجود دارد. کسب درآمد از سرگرمی یا تهیه یک برنامه پس‌انداز ساده‌ترین نمونه‌ها هستند. اما حالا که در عصر رشد صنعت کریپتو هستیم، ابزارهای دیگری هم وجود دارد. شاید چیدن سبد ارز دیجیتال یا ورود به دنیای توکن‌های بی‌همتا (NFTها) مسیر موفقیت مالی را کوتاه‌تر کند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم هدف مالی چیست، چه استراتژی‌هایی برای تعیین اهداف مالی وجود دارد و در نهایت برخی راه‌‌های رسیدن به هدف مالی از طریق ابزارهای کریپتویی را بررسی کنیم.  

اهداف مالی شخصی چیست؟

 اهداف مالی شخصی (Personal Financial Goals) چیست
منبع: Academy.Binance.Com

تعیین هدف های مالی شخصی اولین گام برای برنامه‌ریزی صحیح هزینه، درآمد، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری است. تنظیم بودجه و تعیین مقدار مخارج و پس‌انداز، بدون داشتن یک هدف مالی مشخص کار دشواری است. به‌علاوه بدون هدف نمی‌توان به صورت قانونمند و با روش‌های مشخص به ثبات مالی رسید. تحقیقات نشان می‌دهد که تعیین اهداف درست ارتباط مستقیمی با افزایش موفقیت دارد.

اهداف افراد با توجه به عوامل مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. ممکن است هدف یک شخص پس‌انداز ماهانه ۱۰۰۰ دلار باشد و فرد دیگری بخواهد ارزش خالص دارایی‌اش به ۱۰ میلیون دلار برسد. همچنین استراتژی‌های مختلفی برای رسیدن به اهداف مالی وجود دارد. «کاهش هزینه» و «افزایش درآمد» دو رویکرد اصلی هستند.

چطور اهداف مالی شخصی تعیین کنیم؟

 روش های تعیین اهداف مالی شخصی
منبع: Bigpayme.Com

در حوزه هدف‌گذاری استفاده از روش اسمارت (SMART) یک رویکرد رایج و شناخته‌شده است. اصطلاح “SMART” برگرفته از کلمات “Specific ,Measurable ,Action-oriented ,Realistic ,and Time-bound” است که به ترتیب به معنای «مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، عمل‌گرا، واقع‌بینانه و دارای مدت زمانی مشخص» است.

  • اهداف مالی شخصی باید مشخص و قابل اندازه‌گیری باشند. اگر هدف شما پس‌انداز ۱۰۰۰ دلار در ماه باشد، این هدف مشخص و قابل اندازه‌گیری است. اما اگر صرفا بگویید «مقداری» پول پس‌انداز می‌کنم، هدف‌گذاری درستی نیست. همچنین اهدافی که تعیین می‌کنید باید عمل‌گرایانه باشد. به طور مثال محدود کردن مخارج ماهانه به ۵۰٪ از حقوق ماهانه مسلتزم یک اقدام عملی و واقعی است. اما اگر بگویید « می‌خواهم ثروتمند شوم» یک هدف بسیار مبهم دارید که اصلا عمل‌گرا نیست.
  • همچنین باید اهدافی تعیین کنید که واقع‌بینانه و برای بازه‌های زمانی مشخص باشند. یکی از روش‌های رایج هدف‌گذاری بر اساس بازه‌های زمانی به سه بخش اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت تقسیم می‌شود. اهداف کوتاه‌مدت برای بازه چند ماه تا یک سال، اهداف میان مدت (مثلا پرداخت بدهی‌ها یا پس‌انداز برای تحصیل فرزندان) برای پنج سال و اهداف بلندمدت (خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در صندوق بازنشستگی) برای بیش از پنج سال برنامه‌ریزی می‌شوند.
  • همیشه برای هدف‌هایی که دارید یک موعد مقرر تعیین کنید. مثلا اگر هدف شما افزایش سبد سرمایه به ۱۰٬۰۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) باشد، انگیزه بیشتری خواهید داشت. اما اگر هیچ بازه زمانی مشخص نکنید، به مرور زمان انگیزه شما از دست می‌رود. اگر چند هدف مالی دارید، آن‌ها را با دقت برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید تا ۱۰ سال آینده ملکی را بخرید و به ۲۰۰٬۰۰۰ دلار نیاز دارید، می‌توانید با یک برآورد معکوس بفهمید هر ماه چقدر باید پس‌انداز کنید.

استراتژی‌هایی برای تعیین اهداف مالی شخصی

برای دستیابی به اهداف مالی شخصی دو رویکرد اصلی «کاهش هزینه» و «افزایش درآمد» وجود دارد.

استراتژی های کاهش هزینه

  • مخارج خود را مشخص کنید: کاهش هزینه مستلزم این است که بدانید پول شما کجا خرج می‌شود. به مدت یک ماه خرج‌های روتین خود را زیرنظر بگیرید و تمام هزینه‌ها را ثبت کنید.
  • بودجه اضافی تولید کنید: برای مدیریت بهتر اوضاع مالی با تنظیم مخارج روتین و کاهش هزینه‌های غیرضروری مخارج خود را محدود کنید.
  • از امکاناتی که در اختیار دارید، استفاده کنید: کمتر از درآمد خود خرج کنید. پایبند بودن به یک بودجه مشخص مانع صرف هزینه‌های بیش‌از حد می‌شود. از خریدهای ناگهانی خودداری کنید. حق با شما است، خرید از روی هوس و علاقه ناگهانی وسوسه‌انگیز است، اما حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید و بعد تصمیم بگیرید.
  • به طور مستمر پس‌انداز کنید: هر ماه مقدار مشخصی از درآمد، مثلا حداقل ۱۰٪ از حقوق ماهیانه را پس‌انداز کنید.

استراتژی‌های افزایش درآمد

  • حساب‌های پس‌انداز با بهره را انتخاب کنید: با قراردادن وجوه خود در یک حساب پس‌انداز با بهره، درآمد خود را افزایش دهید.
  • یک فعالیت جانبی انجام دهید: اگر شرایط شغل اصلی شما اجازه می‌دهد، با یک کار پاره‌وقت درامد خود را افزایش دهید. در بازار کارهای موقتی یا نیمه‌وقت، شغلی متناسب با شرایط خود را بیابید. حتی می‌توانید یک کسب‌وکار شخصی راه‌اندازی کنید. اگر مشغول یک فعالیت سرگرم‌کننده هستید، به نحوه کسب درآمد از آن فکر کنید.
  • درآمد غیرفعال ایجاد کنید: درآمد غیرفعال درامدی است که بدون نیاز به فعالیت به دست می‌آید. این نوع درامد معمولا از سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند ارز دیجیتال، فارکس، بازار بورس و اوراق قرضه کسب می‌شود. درامد حاصل از اجاره و حق امتیاز مالکیت معنوی نیز جز درامدهای غیرفعال هستند.

دستیابی به اهداف مالی با استفاده از ارزهای دیجیتال

رسیدن به اهداف مالی با ارزهای دیجیتال

امروز در عصر بلاکچین و ظهور ارزهای دیجیتال متعدد و متنوع هستیم. هر یک از این پلتفرم‌ها با هدف کمک به کاربران ابزارها و محصولات مالی متنوعی را ارائه می‌دهند. استفاده از این محصولات راهی برای کسب درآمد و رسیدن به اهداف مالی است.

۱. افتتاح یک حساب‌ پس‌انداز کریپتویی

اگر تمایلی به سرمایه‌گذاری فعال در بازار کریپتو ندارید، می‌توانید از طریق حساب‌ پس‌انداز کریپتویی دارای بهره، درآمد غیرفعال کسب کنید. به جای نگهداری بی‌ثمر دارایی‌های دیجیتال، آن‌ها را سپرده‌گذاری (Staking) کنید و در عوض سود بگیرید.

۲. در خریدهای خود از کارت‌های کریپتویی استفاده کنید

هنگام خرید کالاهای ضروری به دنبال فرصت‌های بهتر باشید. به طور مثال با استفاده از برنامه‌های پاداش برگشت نقدی و کارت‌های کریپتویی می‌توانید درصدی از مبلغ خرید خود را به صورت اعتبار، پول نقد یا ارز دیجیتال پس بگیرید.

۳. کسب‌وکار فروش مجدد ارز دیجیتال راه‌اندازی کنید

آیا به فکر یک راه درآمد جدید هستید؟ فروش مجدد یا توزیع کارت‌های هدیه کریپتویی یک گزینه مناسب برای کسب سود است. کاربران می‌توانند از کارت‌های هدیه کریپتویی برای شارژ حساب‌های رمزارز و پرداخت ایمن و راحت کالا و محصولات استفاده کنند.

۴. یک هنرمند NFT شوید

کسب درآمد از سرگرمی یک ایده عالی برای تبدیل فعالیت مورد علاقه به یک سرمایه‌گذاری سودآور است. اگر هنرمند هستید، لازم است بدانید که یک بازار میلیارد دلاری برای توکن‌های بی‌همتا (NFT) وجود دارد. بازارهای NFT متعددی این فرصت را برای هنرمندان فراهم‌کرده‌اند تا با ضرب آثار رسانه‌ا‌ی خود به دنیای توکن‌های بی‌همتا سفر کنند.

۵. تنوع بخشیدن به سبد سهام با سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال

تنوع‌بخشی یک تکنیک کاهش ریسک است که معمولا برای مدیریت سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. از بازار ارزهای دیجیتال برای تنوع بخشیدن به سبد سهام استفاده کنید. البته همبستگی بازار کریپتو با سایر بازارهای مالی یک موضوع قابل‌بحث جداگانه است.

نکاتی درباره ارزهای دیجیتال و رسیدن به اهداف مالی

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بسته به میزان ریسک‌پذیری، سبک سرمایه‌گذاری و به عنوان ابزاری برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذاران مناسب باشد. البته به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو همیشه با ریسک‌ها و مخاطراتی همراه است. به همین دلیل همه سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال باید از نکات مهمی مطلع باشند.

۱. خودت تحقیق کن

DYOR چیست

اگرچه بازار کریپتو برای سرمایه‌گذاری مزیت‌هایی دارد، اما شامل ریسک هم می‌شود. به طور مثال سایر فرصت‌های شغلی مانند فریلنسری هرگز با ریسک‌های بازار کریپتو مواجه نیستند. بنابراین همیشه قبل از هرگونه ریسک مالی، تکنیک «خودت تحقیق کن» (DYOR) را فراموش نکنید. هرچه تحقیقات بیشتری داشته باشید، خطرات احتمالی بیشتری را شناسایی می‌کنید.

۲. مدیریت ریسک

مدیریت ریسک یک ابزار کلیدی و حیاتی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری یا ترید است. یک قانون مهم این است که به همان اندازه‌‌ای سرمایه‌گذاری کنید که توان از دست دادن آن را داشته‌باشید. در گام بعدی نیز باید از استراتژی‌های حفظ سرمایه را به کار ببرید. برای اینکه بدانید، چطور ریسک معاملات ارزهای دیجیتال را مدیریت کنیم، این مقاله را مطالعه کنید.

۳. از تعهدات مالیاتی کریپتویی آگاه باشید

اگر برای رسیدن به اهداف مالی خود سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها را انتخاب کردید، تعهدات مالیات کریپتویی را هم بدانید. در برخی مناطق در صورت عدم پرداخت مالیات قانون جریمه برای سرمایه‌گذار اعمال می‌شود.

سخن پایانی

با توجه به نیازها، اولویت‌ها و استانداردهای هر فرد استراتژی‌های مختلفی برای تعیین اهداف مالی و رسیدن به آن‌ها وجود دارد. برخی از این استراتژی‌ها را می‌توان به صورت ترکیبی یا به‌تنهایی استفاده کرد. صرف‌نظر از رویکرد شخصی هر فرد برای رسیدن به هدف های مالی، هرگز نباید برای سرمایه‌گذاری روی فرصت‌های مالی یا دنیای ارزهای دیجیتال عجله کرد. این ذهنیت که «ریسک بالا مساوی است با پاداش بالا» ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و شما را از هدف دور کند. استراتژی‌های شما برای تعیین اهداف مالی چیست؟ آیا از ابزارها و محصولات بازار ارزهای دیجیتال برای رسیدن به هدف‌های مالی کمک گرفته‌اید؟

منبع
academy.binance.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا