متوسط سرمایه گذاری

مقایسه پلتفرم‌ها از نظر کارمزد؛ معرفی ۲۰ پروژه با بیشترین درآمد حاصل از کارمزد

برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال چطور بخش‌ها و پروتکل‌های برتر بازار را پیدا می‌کنید؟ مقایسه پلتفرم‌ها از نظر کارمزد یک سرنخ عالی است که نشان می‌دهد جامعه کریپتو بیشتر از کدام پروتکل‌ها استقبال می‌کنند. با استفاده از اطلاعات درآمد کارمزدی پلتفرم‌ها می‌توانیم متوجه شویم که کاربران حاضر به پرداخت کارمزد برای کدام سرویس‌ها هستند، کدام پروتکل روی یک بخش از بازار سلطه دارد یا کدام بخش‌های خاص محبوب‌تر هستند. سایت تحلیلی توکن ترمینال (Token Terminal) به تازگی (ماه ژوئن) فهرستی از ۲۰ پروژه با بیشترین درآمد حاصل از کارمزدها در یک ماه گذشته را معرفی کرده‌است. در این مطلب از میهن بلاکچین سراغ این فهرست رفته‌ایم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی پروتکل‌های با بیشترین درآمد کارمزدی

پلتفرم‌های دارای بیشترین درآمد کارمزدی
منبع: cryptoapis.io

در بازار ارزهای دیجیتال منظور از کارمزد (Fee) هزینه‌ای است که توسط کاربر بابت سرویس‌های دریافت شده و پردازش تراکنش‌ها پرداخت می‌شود. بخش‌های مختلف بازار از ساختارهای کارمزد متفاوتی استفاده می‌کنند که چند مورد از آن‌ها به شرح زیر است.

  • بلاکچین‌های لایه ۱ و ۲: فروش فضای بلاک‌ها
  • پروتکل‌های لیکویید استیکینگ: کسب درآمد با سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های استیک‌شده کاربر
  • صرافی‌های غیرمتمرکز: کسب درآمد از کارمزد حاصل از مبادله دارایی‌ها
  • پروتکل‌های وام‌دهی: کسب درآمد از بهره سرویس‌های وام‌دهی
  • صادرکنندگان استیبل‌کوین‌ها: کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری روی سپرده‌های کاربر یا سپرده‌های دلاری بهره‌دار
  • پروتکل‌های مدیریت دارایی: کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری روی سپرده‌های کاربران

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد مقدار درآمد پلتفرم‌ها از کارمزدهای پرداخت‌شده، میزان استقبال کاربران را نشان می‌دهد. در ادامه به فهرستی از ۲۰ پروتکل با بیشترین درآمد کارمزدی در بخش‌های مختلف کریپتو اشاره می‌کنیم. 

۱. برترین بلاکچین‌ها از نظر کارمزد

بلاکچین‌های کلیدی: اتریوم، ترون، بیت کوین، سولانا، زنجیره BNB و Base.

در میان ۲۰ پروتکلی که بیشترین مقدار کارمزد را به‌دست آورده‌اند، ۵ مورد بلاکچین‌های لایه ۱ هستند که شامل اتریوم (Ethereum)، ترون (Tron)، بیت کوین (Bitcoin)، سولانا (Solana) و بی‌ان‌بی چین (BNB Chain) می‌شوند. از بین بلاکچین‌های لایه ۲ فقط شبکه بیس (Base) توانسته در این فهرست قرار بگیرد. سایر موارد نیز در حوزه دیفای فعالیت داشته‌‌اند.

بلاکچین‌های دارای بیشترین درآمد کارمزد
منبع: tokenterminal.com

اتریوم با حدود ۱۸۰ میلیون دلار بیشترین میزان کارمزد را در ۳۰ روز گذشته دریافت کرده است. شبکه بیس (Base) هم علی‌رغم اینکه در مقایسه با اتریوم (۴.۵ دلار)، متوسط کارمزد تراکنش پایینی (حدود ۰.۰۳ دلار) دارد؛ اما به دلیل افزایش فعالیت کاربر توانسته به جمع پروتکل‌های دارای بیشترین درآمد کارمزدی بپیوندد.

۲. برترین پروتکل‌ها از نظر کارمزد با تمرکز بر لیکویید استیکینگ

پروتکل‌های کلیدی: Lido Finance و Jito.

در بین تمام برنامه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال، لیدو فایننس (Lido Finance) بیشترین درآمد حاصل از کارمزدها را دارد. لیدو یک پروتکل لیکویید استیکینگ است و از کمیسیونی که از پاداش سپرده‌گذاران دریافت می‌کند، درآمد به‌دست می‌آورد.

پروتکل های لیکویید استیکینگ دارای بیشترین درآمد کارمزدی
منبع: tokenterminal.com

جیتو (Jito) در دو بخش مجزا فعالیت می‌کند؛ یکی لیکویید استیکینگ (JitoSOL) که در این بخش از طریق دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) درآمد دارد. بخش دوم فعالیت جیتو هم بازار ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) است و از طریق پاداش‌های ولیدیتورها درآمد به‌دست می‌آورد. اگرچه میزان کارمزد‌هایی که در لیدو تولید می‌شوند دوبرابر بیشتر از جیتو است، اما جیتو رشد سریع‌تری داشته است.

ارزش دارایی‌های وثیقه‌شده در لیدو ۳.۳۵ میلیارد دلار و ارزش دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده در جیتو حدود ۱۶۰ میلیون دلار است. همچنین ارزش بازار کاملا رقیق‌شده لیدو ۱۹۰ میلیون دلار و جیتو ۲۵۰ میلیون دلار است.

۳. برترین پروتکل‌ها از نظر کارمزد با تمرکز بر صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)

یونی سواپ (UniSwap)، پنکیک سواپ (Pancake Swap)، ارودروم (Aerodrome)، یونی سواپ لبز (Uniswap Labs) و جی‌ام‌اکس (GMX) صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که در بین پروتکل‌های دارای بیشترین کارمزد تولیده شده در ماه گذشته قرار گرفته‌اند.

دکس های دارای بیشترین درآمد کارمزدی
منبع: tokenterminal.com

یونی سواپ دائو (Uniswap DAO) با مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون دلار کارمزد ماهانه در میان دکس‌ها پرچمدار است. لازم به یادآوری است که یونی سواپ لبز به عنوان یک نهاد جداگانه درنظر گرفته شده و درآمد آن از فعالیت کاربران در برنامه‌های این پروتکل به‌دست می‌آید. کارمزدهای تولید‌شده در یونی سواپ دائو تقریبا دو برابر بیش از سایر دکس‌های برتر است.

صرافی غیرمتمرکز ارودروم (Aerodrome) که یک دکس مبتنی بر شبکه Base است، نسبت به لایه زیرساخت خود دو برابر بیشتر کارمزد تولید می‌کند.

۴. برترین پروتکل ‌ها با تمرکز بر استیبل کوین‌های غیر متمرکز

در بین پروتکل‌های استیبل‌کوین‌ غیرمتمرکز هم دو پروژه میکر دائو (MakerDAO) و اتنا (Ethena) موفق شدند از نظر درآمد حاصل از کارمزد در بین ۲۰ پروتکل برتر قرار بگیرند. با توجه به اینکه کارمزد و درآمد بزرگ‌ترین صادرکنندگان استیبل کوین مانند تتر (USDT) و سیرکل (USDC) عمدتا به‌صورت آفچین تولید می‌شود، آن‌ها در این آمار لحاظ نشده‌اند. پروتکل اتنا قرار است در ماه نوامبر ۲۰۲۴ (آبان ۱۴۰۳) راه‌اندازی شود؛ این در حالی است که میکر دائو اوایل نوامبر ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است. 

استیبل کوین‌های دارای بیشترین درآمد کارمزدی
منبع: tokenterminal.com

۵. برترین پروتکل‌های وام‌دهی از نظر درآمد کارمزدی

در بین پروتکل‌های وام‌دهی، آوه (Aave)، مورفو (Morpho)، کامپوند (Compound) و ونوس (Venus) بیشترین درآمد حاصل از کارمزدها را دارند. در این بخش آوه پیشتاز است و پروتکل مورفو با یک فاصله ۳۰ میلیون دلاری در رتبه دوم قرار گرفته است. اگرچه کامپوند و آوه هر دو در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده‌اند، اما آوه از نظر وام‌دهیِ فعال و تولید کارمزد گوی سبقت را ربوده است. با وجود اینکه آوه بیشترین کارمزد را در بین پروتکل‌های وام‌دهی تولید می‌کند؛ اما پروتکل ونوس در بازار وام‌دهی زنجیره BNB پیشتاز است و حدود ۹۰٪ از کارمزدهای آن از فعالیت‌های انجام‌شده در این زنجیره به‌دست می‌آید.

بلاکچین‌های لایه ۱بلاکچین‌های لایه ۲لیکویید استیکینگصرافی غیرمتمرکزپروتکل‌های وام‌دهیاستیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز
اتریومشبکه بیسلیدو فایننسیونی سواپآوهمیکر دائو
ترون جیتوپنکیک سواپمورفواتنا
بیت کوین  ارودرومکامپاند 
سولانا  یونی سواپ لبزونوس 
زنجیره بی‌ان‌بی  جی‌ام‌اکسکانوکس فایننس 
۲۰ پروتکل با بیشترین درآمد حاصل از کارمزدها

پروتکل‌های دارای بیشترین درآمد کارمزدی روی کدام بلاکچین‌ها هستند؟

زنجیره‌های دارای بیشترین کارمزد
منبع: tokenterminal.com

معمولا برنامه‌هایی که درآمد آن‌ها از کارمزد تراکنش‌ها به‌دست می‌آید، روی چندین بلاکچین مستقر می‌شوند. اکثر پروتکل‌هایی که بالاترین درآمد کارمزدی را دارند، بلاکچین لایه ۱ اتریوم یا شبکه‌های لایه ۲ آن را به عنوان زیرساخت انتخاب می‌کنند. پروتکل‌های صادرکننده دارایی مانند صادرکنندگان استیبل‌کوین‌ها و پروتکل‌های لیکوئید استیکینگ عمدتا مدیریت تک‌زنجیره‌ای را انتخاب می‌کنند و محصول اصلی آن‌ها (استیبل کوین یا توکن‌های مشتقه) نقش دارایی‌های بریج را در چندین زنجیره ایفا می‌کند. از میان ۲۰ پروتکل با بالاترین درآمد کارمزدی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، ارودروم (Aerodrome) تنها برنامه‌ای است که فقط روی یک زنجیره یعنی بیس مستقر شده است.

اتریوم سردمدار کارمزدهای شبکه

طبق آخرین آمار Lookonchain، سه بلاکچین برتر از نظر درآمد سالانه کارمزد شبکه عبارتند از: اتریوم: ۲.۷۲۸ میلیارد دلار؛ بیت کوین: ۱.۳۰۲ میلیارد دلار؛ ترون: ۴۵.۳۹ میلیون دلار؛ سولانا: ۲۴۱.۲۹ میلیون دلار؛ بی ان بی اسمارت چین (BSC): ۱۷۶.۵۶ میلیون دلار.

منبع: X

جمع‌بندی

درآمد حاصل از کارمزد پلتفرم‌های بلاکچینی نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر مورد استقبال کاربران قرار گرفته‌اند. طبق آماری که سایت توکن ترمینال منتشر کرده است، بعد از ۵ بلاکچین‌ لایه ۱ پرطرفدار، پروژه‌های حوزه دیفای در بخش‌های وام‌دهی، صرافی‌های غیرمتمرکز، لیکویید استیکینگ و استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز بیشترین درآمد حاصل از کارمزدها را به‌دست آورده‌اند. در این مطلب به پروتکل‌هایی که در این فهرست قرارگرفته‌اند اشاره کردیم. به‌نظر شما این پروتکل‌ها می‌توانند در ماه‌های آینده هم در این لیست باقی بمانند یا فکر می‌کنید پروژه‌های دیگری جایگزین خواهند شد؟ 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

کدام بلاکچین‌های لایه ۱ درآمد کارمزدی بیشتری دارند؟

اتریوم، تریون، بیت کوین، سولانا و زنجیره BNB بلاکچین‌های لایه ۱ با بیشترین درآمد کارمزدی هستند.

کدام بخش‌های دیفای در تولید کارمزد موفق‌تر بوده‌اند؟

به‌نظر می‌رسد پروتکل‌ها در بخش وام‌دهی، لیکویید استیکینگ و صرافی‌های غیرمتمرکز درآمد کارمزدی بیشتری به‌دست آورده‌اند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا