مبتدی ترید

با چه روش‌هایی فی ترید در صرافی های رمز ارز را کاهش دهیم؟

پرداخت کارمزد صرافی‌های رمزارز به ویژه زمانی که شاهد رشد قیمت‌ها هستیم به دلیل آن‌که مردم وقت بیشتری را صرف ترید کردن می‌کنند امری اجتناب‌ناپذیر است که همه افراد باید آن را بپردازند. با توجه به رقابتی که بین صرافی‌ها برای حفظ کاربران وجود دارد، بسیاری از آنها تخفیف‌ها و امتیاز‌هایی را برای کاربران فعال خود در نظر می‌گیرند. مردم نیز همواره به دنبال راهی برای صرفه‌جویی در هزینه معاملات رمزارز خود هستند که در این مقاله قصد داریم تا در مورد راه‌های موثری برای پایین آوردن این هزینه‌ها و معرفی تخفیف‌هایی که توسط برخی صرافی‌های رمزارز عرضه می‌شوند صحبت کنیم.

روش های کاهش فی در صرافی های رمز ارز

بیت کوین کارمزد تراکنش مقیاس پذیری کیف پول هاوینگ ممپول

صرافی‌های ارز دیجیتال در ازای معاملات و تراکنش‌هایی که در بستر آنها به انجام می‌رسد هزینه‌ای را دریافت می‌کنند. برخی از انواع فی و کارمزد صرافی‌های رمزارز عبارتند از:

فی واریز/برداشت ارز دیجیتال

صرافی‌ها به صورت بنیادین پلتفرم‌هایی برای مشتریان هستند تا این افراد بتوانند رمزارز‌ها را معامله کنند. برای انجام این کار نیاز داریم ابتدا باید رمز ارز خود را به این صرافی‌ها انتقال دهیم. هنگامی که رمزارز‌ها به پلتفرم صرافی ارز دیجیتال واریز می‌شوند و یا از این پلتفرم رمزارز برداشت می‌کنیم هزینه‌ای را در قالب کارمزد از ما دریافت می‌کنند.

فی معاملات

این هزینه هنگامی توسط صرافی‌ها دریافت می‌شود که رمزارز‌ها به یکدیگر و یا به ارز فیات تبدیل می‌شوند و برعکس.

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته شده مثل صرافی FTX و یا بایننس (‌Binance‌) بر اساس ساختار میکر/تیکر، فی معاملات را دریافت می‌کنند. به این صورت که هزینه معامله سفارش بردار بیشتر از هزینه سفارش گذار است. سفارش گذار یا میکر به حالتی گفته می‌شود که کاربر سفارشی را به ثبت می‌رساند که این سفارش وارد دفتر سفارشات صرافی شود. این معاملات تحت عنوان «Maker» شناخته می‌شوند. از سوی دیگر، سفارش بردار «Taker» حالتی است که کاربر سفارشی را به ثبت می‌رساند و آن سفارش وارد دفتر سفارش‌ها نشده و بلافاصله معامله در قیمت بازار انجام می‌شود.

فی بهره‌، قرض گرفتن و لیکویید شدن

این هزینه هنگامی دریافت می‌شود که کاربران در معاملات مارجین مشارکت داشته باشند. از این قبیل معاملات به قرض گرفتن منابع مالی برای افزایش پوزیشن خود در معاملات آتی می‌توانیم اشاره کنیم. میزان این هزینه‌ها معمولا به میزان پول قرض گرفته شده در مارجین و نرخ بهره بستگی دارد. با این حال، معاملات مارجین بسیار پرریسک هستند. هنگامی که در این کار مشارکت می‌کنید، صرافی‌ها فی لیکویید شدن نیز از شما دریافت می‌کنند.

نکات مهم برای اجتناب از فی صرافی‌های رمزارز و کاهش آن

در ادامه به موارد مهم برای کم کردن هزینه‌های پرداختی شما اشاره می‌کنیم:

هیچوقت از کارت‌های اعتباری استفاده نکنید

استفاده از کارت‌های اعتباری و یا دبیت کارت‌ها برای واریز ارز فیات به افزایش نجومی فی صرافی‌های رمزارز منجر می‌شود. به عنوان مثال، کوین‌بیس به میزان ۳.۹ درصد فی برای واریز توسط کارت اعتباری اعمال می‌کند و این میزان تا ۵ درصد نیز قابل افزایش است.

بنابراین، به جای استفاده از حساب کاربری اعتباری، از یک حساب واریزی صرافی، حساب بانکی و یا کیف پول الکترونیک استفاده کنید.

البته این روش‌های پرداخت برای تریدرهای مقیم ایران کاربردی ندارد و عملا ما ایرانیان نمی‌توانیم از این سرویس‌ها استفاده کنیم.

پلتفرم‌های همتا به همتا

پلتفرم‌های P2P یا همتا به همتا و بازارها به اشخاص این امکان را می‌دهند تا با یکدیگر در ارتباط باشند و به اشخاص ثالث و واسطه‌ها برای حضور در تراکنش نیز نیازی ندارند. هر دوی طرفین معامله شرایط ترید را از طرف خود به انجام می‌رسانند و بر روی قیمت فروش یا خرید نیز توافق می‌کنند و این شامل حال شیوه پرداخت و مکان ملاقات (در صورت تصمیم برای ملاقات حضوری) نیز می‌شود.

به عنوان چند نمونه از این بازارها به LocalBitcoins‌، Paxful و LocalEthereum می‌توان اشاره کرد. حتی اگر فی صرافی‌های رمزارز در این فضا وجود نداشته باشد نیز این پلتفرم به میزان ۱ درصد معامله را به عنوان هزینه تراکنش از فروشنده دریافت می‌کند و به محض پیدا کردن این خدمات باید بسیار هشیارانه عمل کنید زیرا کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه صورت می‌گیرد.

تنها در صورت نیاز ترید کنید

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای اجتناب از پرداخت فی صرافی‌های رمزارز این است که اصلا معامله نکنیم! اگر به صورت فعال و روزانه ترید می‌کنید در حقیقت ده‌ها دلار به میزان هزینه‌های خود افزوده‌اید. پس در این شرایط بهترین راه می‌تواند به ندرت معامله کردن باشد. این به معنای معامله کردن در زمانی است که فرصت دریافت مبالغ بالای سود برای شما مهیا شده است.

برنامه‌های VIP

معمولا تخفیف‌هایی در فی صرافی‌های رمزارز برای کاربران حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود. این امر در اکثر مواقع به ساختار چند لایه‌ای بستگی دارد که بر اساس آن (طبق حجم معاملات افراد در طول ۳۰ روز گذشته)، کاربران می‌توانند برای رسیدن به لایه‌های VIP بالاتر ارزیابی شده و از مزیت پرداخت فی کمتر معاملات بهره‌مند شوند. نیازمندی‌های لایه‌های VIP و تخفیف‌هایی که در این راستا ارائه می‌شوند مختص به هر صرافی بوده و توسط آنها تعیین می‌شود.

برنامه ویژه بایننس از کاربران می‌خواهد تا میزان حجم معاملات معینی در طول ۳۰ روز گذشته داشته باشند و میزان مشخصی نیز از توکن بومی این پلتفرم یعنی بایننس کوین (‌BNB‌) را در پورتفولیوی خود نگهداری کنند. برای رسیدن به لایه VIP اول، کاربران باید حجم معاملاتی برابر با ۵۰ BTC یا بیشتر، و پورتفولیویی شامل حداقل ۵۰ BNB یا بیشتر داشته باشند.

لایه‌های VIP بایننس
Binance VIP tiers

برنامه VIP صرافی FTX برای کاربران حرفه‌ای یا کاربرانی با حجم بالای معاملات طراحی شده است. برای ارزیابی افراد در راستای قرار گرفتن در لایه اول VIP این صرافی، کاربران باید به میزان ۰.۵ درصد کل حجم معاملات FTX را در طول ۳۰ روز گذشته معامله کنند.

لایه‌های VIP صرافی FTX
FTX VIP tiers

صرافی کوین‌بیس (‌Coinbase‌) برنامه VIP ندارد. با این حال، کوین‌بیس تنها در ازای برداشت از این پلتفرم و تراکنش‌ها فی دریافت می‌کند. این فی مبتنی بر چندین عامل مثل شیوه پرداخت، ابعاد سفارش، شرایط بازار و غیره محاسبه می‌شود. میزان این هزینه‌ها در هنگام شکل‌گیری تراکنش‌ها مشخص می‌شود.

صرافی کراکن (‌Kraken‌) برنامه VIP خود را به صورت عمومی منتشر نمی‌کند اما  کاربران می‌توانند با فرستادن ایمیل، اطلاعات مورد نیاز را در مورد شیوه مدیریت خدمات حساب کاربری خود کسب کنند.

استفاده از توکن صرافی

بسیاری از صرافی‌ها توکن‌های بومی خود را دارند و هولد کردن این توکن‌ها کاربران را مشمول تخفیف‌های این‌چنینی می‌کند.

FTT توکن بومی صرافی FTX است و هولدرهای این توکن هنگام استفاده از خدمات OTC یا فرابورس از تخفیف‌های مربوط به فی معاملات برخوردار می‌شوند. هرچقدر میزان FTT هولد شده توسط شما بیشتر باشد، میزان تخفیف‌ها نیز بیشتر می‌شود. هولدرهای بزرگ‌تر می‌توانند به صورت خودکار به وضعیت کاربری VIP در این صرافی ارتقا پیدا کنند و همانطور که توضیح دادیم، این امر نیز موجب کاهش هزینه معاملات آنها می‌شود.

تخفیف هولدر‌های توکن FTT
FTT fee rebates

علاوه بر این، هولدرهای FTT می‌توانند ایردراپ‌هایی از توکن اکوسیستم سروم (‌SRM‌) دریافت کنند. کاربران در ازای هر ۵۰۰ FTT آزاد شده که در این صرافی نگهداری می‌شود و به صورت بدون سقف، میزان ۳ توکن SRM قفل شده (به مدت ۱ تا ۷ سال) دریافت می‌کنند.

توکن بایننس (‌BNB‌) توکن بومی صرافی Binance است. این صرافی به کاربران اجازه می‌دهد تا در ازای فی معاملات خود از BNB استفاده کنند و با انجام این کار از ۲۵ درصد تخفیف در هر دو زمینه فی معاملات عادی و فی معاملات مارجین برخوردار می‌شوند. این کار موجب کاهش ۱۰ درصدی فی معاملات آتی نیز می‌شود.

به عنوان مثال دیگری نیز می‌توانیم به Woo X اشاره کنیم که توکن بومی WOO را دارند. کاربران می‌توانند تنها با هولد کردن ۳۰۰ توکن WOO تخفیف‌هایی را در معاملات خود دریافت کنند و تنها ۱۸۰۰ توکن WOO مورد نیاز است تا به میزان صفر درصدی فی سفارشات میکر و تیکر برسید. علاوه بر این می‌توانید از این توکن برای ییلد فارمینگ و حتی به عنوان وثیقه برای قرض گرفتن و وام دادن در بسیاری از پلتفرم‌های دیفای نیز استفاده کنید.

تخفیف‌های مربوط به استیکینگ توکن صرافی‌های رمزارز

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال به کاربران اجازه می‌دهند تا توکن بومی خود را استیک کنند. مثلا آن توکن را برای مدت زمان مشخصی قفل کنند و در ازای این کار پاداش دریافت کنند. برخی از این پاداش‌ها تخفیف در فی صرافی‌های رمزارز‌، توکن‌های افزوده (به عنوان مثال ییلد‌ها)، افزایش پاداش ایردراپ‌ها و قابلیت مشارکت داشتن در رویداد‌های عرضه اولیه صرافی (‌IEO‌ها) را شامل می‌شود.

در صرافی FTX‌، کاربران با استیک کردن توکن FTT می‌توانند از تخفیف‌ها، دریافت توکن‌های SRM‌، ایردراپ‌ها، برداشت‌های رایگان محدود و تیکت‌ها یا بلیت‌هایی برای مشارکت در رویداد‌های IEO برخوردار شوند. با استیک کردن FTT بیشتر، مزایای ارائه شده نیز افزایش می‌یابد.

پاداش استیکینگ توکن FTT
FTT staking rewards

بایننس نیز به کاربران اجازه میدهد تا BNB خود را در خزانه صرافی استیک کنند و در ازای آن در طرح‌های ییلد‌های رمز ارزها با کوین BNB شرکت کنند. با وجود اینکه هیچ قابلیت مستقیمی برای استیک BNB وجود ندارد اما همانطور که پیش از این نیز توضیح دادیم، کاربران بایننس از ۲۵ درصد تخفیف فی معاملات در صورت پرداخت این هزینه با BNB برخوردار می‌شوند.

کاربران WOO X نیز همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، برای بهره‌مند شدن از تخفیف‌های فی معاملات باید توکن‌های WOO خود را استیک کنند. سایر پاداش‌هایی که در ازای استیکینگ به شما تعلق می‌گیرد نیز شامل واجد شرایط شدن شما برای ایردراپ‌ها می‌شود.

هیچ یک از صرافی‌های کراکن و کوین‌بیس خدمات استیکینگ در ازای توکن بومی خود را ارائه نمی‌کنند.

سخن پایانی

با توجه به کثرت صرافی‌های رمزارز موجود در سطح جهانی، رقابت شدیدی نیز برای جذب کاربران به سوی این پلتفرم‌ها وجود دارد. در صورتی که کاربری با تعداد معاملات بالا هستید، فی صرافی‌های رمزارز نیز برای شما افزایش می‌یابد و یکی از راه‌حل‌های پیش رویتان بهره‌مند شدن از تخفیف‌هایی است که در رقابت بین این صرافی‌ها ارائه می‌شود. از طرف دیگر، شرکت کردن در رویداد‌ها، استخر‌های نقدینگی و استیک کردن توکن بومی صرافی‌های ارز دیجیتال نیز از جمله کارهای سودآوری است که در این پلتفرم‌ها ارائه می‌شود. با وجود تمام این تفاسیر از یاد نبرید که پاداش‌ها و تخفیف در هزینه معاملات تنها بخشی از دلایل جذابی هستند که در انتخاب صرافی رمزارز مورد نظرتان موثرند. عواملی مثل تعداد رمزارز‌های لیست شده و امنیت این بستر‌های آنلاین از جمله مهمترین عوامل برای انتقال سرمایه شما به این بستر‌ها است. در مورد منطقه جغرافیایی خود و خدماتی که به شما تعلق می‌گیرد نیز تحقیق کنید و قوانین هر صرافی و محدودیت‌های آن را با دقت مطالعه کنید. شما از کدام صرافی ارز دیجیتال استفاده می‌کنید و دلیل شما برای این انتخاب چیست؟

منبع
boxminingcoindoo

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا