پروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی پروژه Treenvest؛ چرا پروژه ترین وست کلاهبرداری است؟

پروژه ترین وست، تری ان وست یا تری اینوست (Treenvest) فعالیت خود را از سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. این پروژه ادعا می‌کند که با جمع‌آوری پول از کاربران خود در بازارهای مالی ترید و به آنها سود پرداخت می‌کند. ترین وست مدعی است که تیم متخصصی از تریدرها در بازار رمزارزها معامله می‌کنند و این پروژه از سود معاملات به کاربران خود سود پرداخت می‌کند. پروژه Treenvest وعده سود ماهانه ۱۰ درصد را به کاربران خود می‌دهد و ثبت نام در آن فقط از طریق لینک رفرال امکان‌پذیر است. مدتی است فعالیت این پروژه در ایران بسیار زیاد شده است؛ از این رو در این مقاله از میهن بلاکچین به نقد و بررسی پروژه Treenvest می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چگونه این پروژه سعی در کلاهبرداری از کاربران خود دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نقد و بررسی پروژه Treenvest

نقد و بررسی پروژه Treenvest
منبع: scamdoc.com

در حال حاضر با سرچ سایت ترین وست در گوگل به صفحه ورود (Login) این سایت هدایت می‌شویم؛ اما این صفحه اصلی سایت نیست و در واقع صفحه اصلی سایت به صفحه ورود یا Login ری‌دایرکت (Redirect) شده یا به عبارت ساده‌تر منتقل شده است.

تا پیش از این با سرچ این سایت با صفحه‌ای که عکس آن را در بالا مشاهده می‌کنید، مواجه می‌شدیم. این صفحه شامل چند قسمت مختلف بود که در آن مطالبی از تریدهای اخیر پروژه ترین وست، اطلاعاتی در مورد این پروژه، ویدیو‌های آموزشی، اخبار نسبتا به‌روز از دنیای کریپتو کارنسی‌ها، ارتباط با پروژه و ورود به حساب کاربری Treenvest وجود داشت.

در قسمت About اطلاعاتی از تیم ترین وست در دسترس نبود و فقط بیان شده بود که تیم پروژه ترینوست سابقه بیش از ۱۰ سال فعالیت در بازارهای مالی را دارند و از طریق ترید در این بازارها کسب درآمد می‌کنند. همچنین تنها از طریق ایمیل این پروژه که در قسمت Contacts قرار داشت، امکان برقراری ارتباط با تیم این پروژه وجود داشت.

ترین وست خود را اینچنین معرفی می‌کند:

ترینوست با استفاده از شبکه قدرتمندی از متخصصان در زمینه تجارت مالی از سراسر جهان ساخته شده است. متخصصان این پروژه با تجزیه و تحلیل بازارهای مالی سود کسب می‌کنند. ترینوست ساختار هوشمندی ایجاد کرده است که در آن دارایی‌ها را از اعضای جامعه دریافت می‌کند و به معامله‌گران تحویل می‌دهد. تحلیل‌گران ترینوست با استفاده از مجموعه مهارت‌های خود در کنار دارایی‌هایی که از کاربران جامعه به آنها داده می‌شود، از بازارهای مالی سود کسب می‌کنند. این سود از طریق سیستم هوشمند ترینوست بین کاربران تقسیم می‌شود.

علاوه‌بر سایت ترین وست این پروژه محصول دیگری به نام Treeco را معرفی کرده است. پروژه تری کو (3CO) ظاهرا مربوط به توسعه بلاکچینی پروژه ترین وست است. با مراجعه به سایت 3CO.net با پروژه‌ای به ظاهر بلاکچینی روبه‌رو می‌شویم که قصد دارد در زمینه‌های مختلف مانند بازی، توکن‌های بی‌همتا (NFT)، توسعه بلاکچین اختصاصی، متاورس و غیره فعالیت داشته باشد. ظاهر این سایت بسیار ساده است و هیچ اطلاعاتی از توسعه‌دهندگان آن در دسترس نیست.

بررسی پروژه Treeco

همانطور که پیش‌تر بیان شد پروژه ترین وست اذعان دارد که در کنار فعالیت در بازارهای مالی، پروژه اختصاصی خود را در حوزه بلاکچین به نام Treeco توسعه می‌دهد. در واقع می‌توان گفت ترین وست از این پروژه بلاکچینی به عنوان پوششی برای جلب اعتماد کاربران خود استفاده می‌کند.

به عبارت ساده‌تر Treenvest قصد دارد با استفاده از پروژه Treeco به کاربران خود نشان دهد که این شرکت در زمینه‌های مختلف فعال است و علاوه‌بر فعالیت در بازارهای مالی در حوزه تکنولوژی بلاکچین نیز فعالیت می‌کند. در ادامه به صورت اجمالی پروژه تری کو را بررسی می‌کنیم.

با مراجعه به سایت این پروژه با قسمت‌های مختلفی مانند About 3CO، فروش توکن 3CO، نقشه راه، مشارکت‌ها، پرسش و پاسخ، ارتباط با این پروژه، وایت پیپر و ورود مواجه می‌شویم.

بررسی پروژه Treeco
منبع: 3co.net

در قسمت درباره 3CO تنها توضیحی گنگ و مبهم به شرح زیر ارائه شده است:

انجام تراکنش‌ها، انجام بازی‌ها، قراردادهای هوشمند، NFT‌ها و استفاده از واقعیت مجازی. 3CO قصد دارد تنها با استفاده از یک نوع توکن فرصتی را برای کاربر فراهم کند که وظایف مختلف را همزمان، اما به صورت کاملا مجزا انجام دهد.

خدماتی که پروژه 3CO قصد دارد ارائه دهد، عبارتند از:

۱. ایجاد بازی‌های ویدیویی (در حال حاضر یک بازی برای دانلود ایجاد کرده است)

۲. صرافی 3CO که در حال حاضر راه‌اندازی شده است. کاربران در این صرافی تنها می‌توانند توکن 3CO را خریداری کنند. هیچ راهی برای فروش این توکن نیست و قیمت هر واحد آن ۰.۱ دلار در نظر گرفته شده است.

صرافی تریکو
منبع: 3coexchange

نکته قابل توجه دیگری که در قسمت صرافی ترینکو وجود دارد، کپی‌برداری کامل قسمت انتهایی سایت از صرافی بایننس است که هرگز در یک پروژه معتبر اتفاق نمی‌افتد.

شباهت صرافی تری کو به بایننس
منبع: 3coexchange

۳. خرید و فروش توکن‌های بی‌همتا که در صرافی 3CO انجام می‌شود. این قابلیت به همراه سایر قابلیت‌های این صرافی در حال حاضر در حالت به زودی (Coming Soon) قرار دارد.

خرید و فروش توکن 3co
منبع: 3coexchange

۴. بلاکچین اختصاصی 3CO

۵. راه‌اندازی متاورس اختصاصی

۶. راه‌اندازی شبکه اجتماعی غیرمتمرکز

هرکدام از خدماتی که ترینوست قصد دارد به آنها دست پیدا کند، پروژه‌هایی عظیم هستند که علاوه‌بر سرمایه بسیار زیاد به تیم‌های متخصص، بازاریابی و تحقیقات فراوان نیاز دارد. می‌توان گفت تقریبا غیر‌ممکن است که یک پروژه بتواند در تمامی این زمینه‌ها فعالیت داشته باشد، مگر اینکه قصد آن از راه‌اندازی این پروژه‌ها کلاهبرداری باشد!

همچنین از آنجایی که ترینوست فقط اجازه خرید توکن‌های 3CO را به کاربران خود می‌دهد، به نظر می‌رسد علاوه‌بر راه‌اندازی طرح پانزی و هرمی، ترینوست قصد دارد از طریق توکن‌های بی‌ارزش 3CO نیز کلاهبرداری خود را توسعه دهد.

کاربران باید مدنظر داشته باشند که ایجاد یک توکن ظرف مدت کمتر از چند ساعت امکان‌پذیر است. برای ایجاد یک توکن جدید می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید. به همین دلیل ایجاد یک توکن بدون پشتوانه که حتی در صرافی‌های غیر‌متمرکز مانند پنکیک سواپ (بدلیل نداشتن نقدینگی) نیز امکان فروش آن وجود ندارد، به هیچ وجه نشان‌دهنده اعتبار یک پروژه نیست.

بررسی توکن 3CO

ظاهرا توکن 3CO رمزارز بومی شرکت ترین وست است که مدتی است که از آن برای پرداخت سود کاربران نیز استفاده می‌شود. این توکن بر بستر شبکه بایننس اسمارت چین و با استاندارد BEP20 ایجاد شده است. در حال حاضر توکن 3CO در هیچ صرافی لیست نشده و امکان خرید و فروش آن وجود ندارد. به همین دلیل می‌توان گفت 3CO یک توکن بی‌ارزش است که صرفا برای پرداخت سود کاربران پروژه هرمی ترین وست و کلاهبرداری از طریق فروش این توکن طراحی شده است. پروژه تریکو نحوه توزیع این توکن را در صفحه وبسایت خود به شرح زیر توصیف کرده است:

نحوه توزیع توکن تریکو
منبع: 3co.net
 • پیش‌فروش دوره اول و دوم: ۳۰ درصد
 • فروش خصوصی: ۲۰ درصد
 • پاداش‌دهی از طریق رفرال: ۲۰ درصد
 • بنیان‌گذاران پروژه: ۲۰ درصد
 • تیم سازنده: ۱۰ درصد

با بررسی وایت پیپر این پروژه متوجه می‌شویم که قرار بوده تعداد کل توکن‌های 3CO، برابر با ۱ میلیارد واحد باشد؛ اما با بررسی آدرس کانترکت این توکن متوجه می‌شویم که Total Supply این توکن در حال حاضر ۳ میلیارد واحد است. این موضوع نشان‌دهنده وجود تناقض بین وایت پیپر پروژه تری کو با واقعیت است.

تعداد کل توکن‌های 3co
منبع: bscscan.com

همچنین با بررسی تعداد هولدرهای توکن 3CO متوجه می‌شویم که بیش از ۷۸ درصد از این توکن‌ها در ۳ ولت ذخیره‌سازی شده است.

هولدرهای توکن تری کو
منبع: bscscan.com

با بررسی ولت اول متوجه می‌شویم که بیش‌ترین جابجایی این توکن از طریق این ولت انجام می‌پذیرد. این موضوع نشان‌دهنده این است که عملا عرضه توکن به طور کامل در اختیار تیم سازنده است. همچنین در وایت پیپر این پروژه هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است که نحوه توزیع توکن‌ها به چه صورت است.

در وایت پیپر این پروژه تنها بیان شده است که توزیع توکن‌ها تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ۱ میلیارد واحد آن به فروش برسد. در بخش دیگری تیم ترینوست اعلام داشته که بخشی از سود خود را صرف خرید توکن 3CO می‌کند تا تعداد این توکن‌ها به ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد برسد.

در ادامه بررسی‌ها به قرارداد هوشمند توکن 3CO می‌رسیم. یکی دیگر از نشانه‌های اسکم بودن این توکن در اینجا مشخص می‌شود. قرارداد هوشمند این توکن نشان می‌دهد که کدهای آن عینا از یک توکن دیگر به اسم OYU کپی‌برداری شده است. این موضوع نشان می‌دهد که حتی افراد سازنده این توکن به خود زحمت نداده‌اند تغییراتی در کد‌های آن اعمال کنند.

کدهای یکسان در توکن 3co
منبع: bscscan.com

بررسی نحوه عملکرد و مدل اقتصادی پروژه ترین وست

در حال حاضر با ورود به صفحه اصلی سایت ترین وست به قسمت ورود یا Login این سایت منتقل می‌شویم. در این قسمت کاربران برای ورود به پنل خودشان باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنند؛ اما تنها کاربرانی می‌توانند به این قسمت وارد شوند که از طریق یکی از اعضای پروژه ترین وست، کد رفرال دریافت کرده باشند.

پنل ورود به ترین وست
منبع: ترین وست

اولین زنگ خطر در این قسمت به صدا در می‌آید که چرا برای ورود به پروژه‌ای که ادعا می‌کند از طریق ترید در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس سود کاربران خود را پرداخت می‌کند، باید حتما یک شخص دیگر به عنوان معرف وجود داشته باشد. با سرچ در گوگل کد رفرال ورود به این پروژه را پیدا می‌کنیم و وارد قسمت سرمایه‌گذاری آن می‌شویم.

در این قسمت باید ایمیل و نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید و با گذاشتن پسورد و پذیرفتن شرایط و قوانین ترین وست، حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در این قسمت آیتم Sponser ID وجود دارد که نشان‌دهنده ایدی معرف شما است. همچنین در قسمت Group سطح یا لول شما به عنوان زیرمجموعه نفر قبلی که با ایدی آن ثبت نام کرده‌اید، نشان داده می‌شود.

پروژه هرمی ترینوست
منبع: ترین وست

یکی دیگر از نشانه‌های هرمی بودن این سیستم دقیقا در همین‌جا مشخص می‌شود. کاربران ترینوست می‌توانند برای دریافت سود بیشتر کد رفرال خود را در اختیار سایر افراد قرار داده و با زیر‌مجموعه‌گیری درآمد خود را افزایش دهند. به طور کلی هر نفر در سیستم ترین وست می‌تواند با دعوت حداقل ۳ نفر به این سیستم و سرمایه‌گذاری توسط آنها به Group یا لول سطح ۱ دست پیدا کند.

همچنین هر کدام از افرادی که توسط اولین نفر دعوت شده‌اند، بتوانند ۳ نفر را دیگر را به این سیستم وارد کنند و آنها نیز در ترین وست سرمایه‌گذاری کنند، اولین نفر به سطح ۲ دست می‌یابد یا دومین گروه او تشکیل می‌شود. در حالت سوم اگر نفرات زیرمجموعه دوم بتوانند ۳ نفر را از طریق کد رفرال خود به سرمایه‌گذاری در ترین وست ترغیب کنند، سطح یا Group سوم برای نفر اول شکل می‌گیرد.

این ساختار در کنار سود ثابت ۱۰ درصدی نشان‌دهنده ترکیبی از طرح‌های پانزی و هرمی به صورت همزمان است. تصویر زیر نشان می‌دهد در صورتی که موفق شوید ۳ دسته یا گروه در ترینوست ایجاد کنید و هر کدام از آنها ۱۰۰۰ دلار در این سیستم سرمایه‌گذاری کنند، ۱ درصد از مجموع پول آنها یعنی ۳۰ دلار به صورت ماهانه به شما پرداخت می‌شود. شایان ذکر است که تعداد افراد در هر گروه محدود نیست و هرچه نفرات بیشتری به این سیستم وارد شوند، سود سرشاخه افزایش می‌یابد.

عملکرد اقتصادی ترین وست
منبع: ترین وست

در ادامه پس از ثبت نام و ایمیل به مرحله بعد می‌رویم. در این مرحله باید مدت زمان سرمایه‌گذاری را تعیین کنیم. در این قسمت ۳ پلن ۶ ماه، ۱ سال و دو سال را می‌توان انتخاب کرد. در پلن ۶ ماه به کاربران وعده سود ثابت ماهانه ۷ درصد داده می‌شود. در این طرح کاربران نمی‌توانند پول و سود خود را تا انتهای ماه ششم برداشت کنند.

سرمایه‌گذاری در پروژه کلاهبرداری ترینوست
منبع: ترین وست

در پلن یکساله وعده سود ماهانه ۵ درصد داده شده و کاربران می‌توانند تنها سود خود را در انتهای هر ماه برداشت کنند. در پلن سوم یا ۲ ساله سود ۱۰ درصدی پرداخت می‌شود و پول کاربران پس از دو سال قابل برداشت است. در این طرح سرمایه‌گذاران می‌توانند سود خود را ماهانه برداشت کنند. نکته قابل توجه دیگر در این قسمت این است که پرداخت سود ثابت در بازارهای مالی غیر‌ممکن است و وعده پرداخت سود ثابت ۱۰ درصد یکی دیگر از نشانه‌های پانزی بودن سیستم مالی ترین وست است.

طرح‌های مختلف کلاهبرداری در پروژه ترینوست
منبع: ترین وست

مراحل ثبت نام را ادامه می‌دهیم و به حساب کاربری خود وارد می‌شویم. در این صفحه اطلاعات حساب کاربران نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل میزان سرمایه‌گذاری، سود دریافتی، تعداد اعضای زیرمجموعه و سایر اطلاعات مرتبط با حساب است.

ثبت نام در ترین وست
منبع: ترین وست

برای شروع سرمایه‌گذاری در سایت ترین وست، می‌توان رمزارزهای مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، دوج کوین و غیره را به ولت‌های این پروژه انتقال داد. انجام سرمایه‌گذاری تنها از طریق ارزهای دیجیتال یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود اقدامات این پروژه مشکوک به نظر برسد؛ زیرا به ادعای ترین وست این پروژه یک پروژه بین‌المللی است که در بازار فارکس نیز فعالیت می‌کند و برای انجام معاملات در بازار فارکس باید از ارزهای فیات مانند دلار استفاده کرد.

واریز پول به ترین وست
منبع: ترین وست

اما هیچ راهی برای ارسال ارزهای فیات به این پروژه وجود ندارد. دلیل این امر را می‌توان مربوط به عدم اعتبار این شرکت به منظور ایجاد راه‌های پرداخت برای ارزهای فیات دانست. همانطور که پیش‌تر بیان شد هیچ اطلاعاتی از اعضای تیم این پروژه در دسترس نیست و می‌توان گفت به همین دلیل گزینه‌ای برای پرداخت از طریق ارزهای فیات در این پروژه وجو ندارد. به عبارت ساده‌تر با پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال هویت افراد پشت این پروژه، به صورت ناشناس باقی خواهد ماند.

پروژه Treenvest در شبکه‌های اجتماعی

طبق آمار سایت‌های مختلف از جمله Similarweb و گوگل ترند، بیشترین فعالیت و ورودی سایت 3CO.net، مربوط به کشور ایران است. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که تقریبا تمامی ورودی این سایت از کشور ایران بوده است. این موضوع می‌تواند بیانگر این باشد که فعالیت این سایت احتمالا از سمت سرشاخه‌هایی در داخل کشور انجام می‌شود. به عبارت ساده‌تر مقصد نهایی کلاهبرداری سایت ترینوست کاربران ایرانی هستند.

پروژه ترین وست در سایت similarweb
منبع: Similarweb

اوضاع درباره سایت ترین وست نیز مشابه است. بیش‌ترین بازدیدهای این سایت نیز از کشور ایران انجام شده است و شهرهای گلستان، اصفهان و سمنان بیش‌ترین سرچ کلمه ترینوست داشته‌اند.

جستجوی ترینوست در گوگل
منبع: گوگل ترند

همچنین با مراجعه به سایت Whois متوجه می‌شویم که هیچ اطلاعاتی از صاحبین دامنه Treenvest در دسترس نیست و حتی محل ثبت این دامنه نیز به درستی ثبت نشده است.

پروژه ترینوست در Whois
منبع: whois.com

پروژه ترین وست تبلیغات خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب و آپارت به انجام می‌رساند. آموزش باز کردن حساب و استفاده از سایت ترین وست در سایت آپارات آپلود شده است و همچنان بر بستر این سایت موجود است. ویدیو‌های آموزشی ترینوست همراه با لینک‌های رفرال در تلگرام، اینستاگرام و یوتیوب موجود است و این کانال‌ها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. تصویر زیر کانال مربوط به تبلیغات ترینوست در تلگرام است.

فعالیت ترین وست در شبکه‌های اجتماعی
منبع: تلگرام

در ماه‌های اخیر بسیاری از کاربران پروژه ترینوست اذعان داشته‌اند که به بهانه‌های مختلف اکانت آنها مسدود شده است یا امکان برداشت سود وجود ندارد. برخی دیگر از کاربران ترینوست بیان می‌دارند که سود سرمایه‌گذاری آنها از طریق توکن 3CO پرداخت می‌شود و پرداخت‌های دلاری متوقف شده است. همچنین بسیاری از کاربران این شبکه می‌گویند پشتیبانی Treenvest پاسخ سوالات و مشکلات آنها را نمی‌دهد و تنها راه ارتباطی آنها سرشاخه‌هایی است که از طریق آنها به این پروژه دعوت شده‌اند.

نظرات کاربران ترین وست در شبکه‌های اجتماعی
منبع: یوتیوب

بررسی آدرس کیف پول پروژه ترین وست

با بررسی آدرس کیف پول‌ تتر ترینوست که در اختیار کاربران خود قرار داده است، می‌توان دریافت که همچنان افراد بسیاری در حال واریز دارایی‌های خود به این پروژه کلاهبرداری هستند. نکته بسیار قابل تامل میزان سرمایه‌ای است که به این کیف پول واریز شده است. در کیف پول تتر این پروژه که بر بستر شبکه ترون ایجاد شده، بیش از ۱.۴ میلیون دلار ذخیره شده است. این مبلغ از سمت کاربران به این کیف پول واریز شده است و همچنان و در حین نگارش این مقاله نیز واریزها ادامه دارد.

آدرس کیف پول ترین وست در ترون اسکن
منبع: ترون اسکن
میهن بلاکچین مرجع تخصصی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است و یکی از اولویت های مجموعه آگاهی‌رسانی به مردم عزیزمان است. با توجه به اینکه پروژه‌های زیادی در بخش زیر ذره بین میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و تعدادی از این پروژه‌ها کلاهبرداری یا مشکوک به کلاهبرداری هستند، معمولا افرادی که ذینفع یا مالک پروژه‌های کلاهبرداری هستند، از طریق بخش کامنت سعی می‌کنند با درج نظرات غیر واقعی و متناسب با نفع شخصیشان، کاربران را گمراه کنند.

بعد از بررسی‌هایی که صورت گرفت، تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد بستری برای تبلیغ کلاهبرداران، امکان درج نظر در بخش کامنت را غیرفعال کنیم. مجموعه میهن بلاکچین همیشه علاقمند به دریافت نظرات و پیشنهادات شما در مورد تمامی مطالب منتشر شده در سایت هست و شما می‌توانید از طریق ایمیل یا تلگرام نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آیا ترینوست (Treenvest) کلاهبرداری است؟
  پروژه‌هایی مانند ترینوست که در بازارهای مالی وعده سود ثابت ماهانه بالا می‌دهند، قطعا کلاهبرداری هستند. علاوه‌بر این سیستم مالی ترینوست به شکلی است که باید حتما از طریق کد رفرال یکی از کاربران آن به این پروژه وارد شد. همچنین در ازای زیرمجموعه‌گیری و ورود افراد جدید از این طریق سود هنگفتی به کاربران بالاسری این پروژه پرداخت می‌شود. این موارد نشان می‌دهند که سیستم مالی ترین وست از ترکیبی از پروژه‌های پانزی و هرمی ایجاد شده است.
 • آیا سرمایه‌گذاری روی ترینوست و پروژه‌هایی مانند آن صحیح است؟
  پروژه ترین وست و پروژه‌هایی مانند آن تا زمانی به حیات خود ادامه می‌دهند که افراد جدید به سیستم مالی آنها وارد شود. به همین دلیل تنها نفرات اولیه در این پروژه‌ها سود می‌کنند و باقی افراد دارایی‌های خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر جزو اولین نفرات در این پروژه‌ها باشید، می‌توانید سود اندکی کسب کنید که به قیمت از دست رفتن دارایی سایر کاربران است.

جمع بندی

پروژه ترینوست فعالیت خود را از سال ۲۰۱۹ آغاز کرده است. این پروژه مانند سایر پروژه‌های کلاهبرداری کاربران خود را تشویق به دعوت کردن افراد جدید برای بقای سیستم خود می‌کند. در سیستم‌هایی مانند ترین وست مجموعه‌ای هرمی شکل می‌گیرد و این پروژه‌ها سود کاربران قدیمی خود را با پول کاربران جدید پرداخت می‌کنند. این دست از پروژه‌ها تا زمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهند که افراد جدید وارد آنها شوند یا نفرات اصلی آنها تصمیم به جمع‌آوری پروژه بگیرند. در این مقاله به نقد و بررسی پروژه Treenvest پرداختیم عملکرد آن را بررسی کردیم و دلایلی که براساس آنها می‌توان این پروژه را در دسته پروژه‌های کلاهبرداری قرارداد، بیان کردیم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا