تحلیل تکنیکالاخبار آلتکوین

قیمت سولانا به اوج ۳ ماهه رسید؛ تحلیل فاندامنتال + تکنیکال

قیمت سولانا (SOL) از ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) به سرعت افزایش یافته است و به بالاترین حد سالانه خود (۳۲.۱۳ دلار) نزدیک می‌شود. با توجه به اینکه احساسات کلی در بازار مثبت است، سوال اینجاست که سولانا تا کی به صعود خود ادامه خواهد داد؟ در این مطلب ضمن ارائه دلایل فاندامنتالی رشد اخیر سولانا، اهداف قیمتی آن را از دیدگاه تکنیکال بررسی کرده‌ایم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بازار رمزارزها در روزهای اخیر باز هم به رونق سابق خود بازگشته است؛ به طوری که شاهد رشد دوباره برخی از ارزهای دیجیتال مطرح از جمله سولانا بوده‌ایم. در حالی که قیمت بیت کوین در طول یک هفته اخیر نزدیک به ۱۱.۵٪ افزایش یافته است، قیمت سولانا در این بازه بیش از ۳۴٪ رشد کرده و یکی از بهترین عملکردها را از خود به نمایش گذاشته است.

دلایل فاندامنتال رشد قیمت سولانا

دلایل متعددی پشت رالی اخیر سولانا قرار دارد. یکی از عوامل کلیدی افزایش قیمت اخیر SOL، گسترش و پیشرفت سریع اکوسیستم این شبکه بلاکچینی به خصوص در زمینه امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای است.

در حال حاضر بر اساس داده‌های دیفای لاما، ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های دیفای شبکه سولانا در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۱۲.۲٪، یعنی حدود ۲۰ میلیون دلار افزایش یافته و به ۳۵۰ میلیون دلار رسیده و عملکردی بهتر از سایر رقبای خود از جمله اتریوم و BNB اسمارت چین داشته است.

نمودار TVL سولانا
نمودار TVL سولانا – منبع: DeFillama

روند صعودی TVL سولانا در طول یک سال اخیر صعودی بوده است به طوری که از ۱ ژانویه سال جاری تاکنون، از ۲۱۰.۴۷ میلیون دلار، بیش از ۴۰٪ افزایش یافته و به سطوح کنونی رسیده است. این امر نشان می‌دهد با توجه به همکاری‌های متعدد سولانا در پروژه‌های مختلف و بخش‌های مالی سنتی، بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران به این بلاکچین جلب شده است. سولانا در ماه‌های اخیر با شرکت‌های ویزا و شاپیفای قرارداد همکاری امضا کرده و به یکی از شرکای اکوسیستم «مرکز مبادله چند کالایی دبی» (DMCC)، یکی از مناطق آزاد اقتصادی در امارات تبدیل شده است.

در عین حال، داده‌های اخیر نشان می‌دهد فعالیت معاملاتی سرمایه‌گذاران آسیایی، یکی از دلایل مهم رشد قیمت سولانا در روزهای اخیر بوده است.

بر اساس نمودار روبه‌رو، سود حجمی مربوط به معاملات SOL در منطقه APAC (آسیا-اقیانوسیه) به طور چشمگیری افزایش یافته است در حالی که منحنی مربوط به آمریکا ثابت باقی مانده و منحنی مربوط به اروپا تنها رشد اندکی را تجربه کرده است.

توییت آسیا
منبع: X

همچنین، همان طور که پیش از این گزارش کردیم، املاک FTX بخش قابل توجهی از دارایی‌های سولانای خود، بیش از ۵.۵ میلیون کوین به ارزش ۱۲۲ میلیون دلار را به استیکینگ در بلاکچین سولانا اختصاص داد. به نظر می‌رسد، تصمیم اخیر FTX برای به استیکینگ بخش قابل‌توجهی از دارایی سولانا که میزان آن به یک میلیارد دلار می‌رسد نگرانی‌ها در مورد فروش آنها را برطرف کرده و همچنین نشان‌دهنده سطحی از اعتماد این شرکت به آینده پروژه بلندمدت سولانا است. در حال حاضر، ۷۱٪ از کل سکه‌های SOL این صرافی در حالت استیکینگ قرار دارد و یکی از عوامل مهم در رشد اخیر قیمت سولانا بوده است.

در دو هفته اخیر، اکوسیستم سولانا شاهد ۲۴ میلیون دلار ورودی هفتگی بود؛ به نحوی که پلتفرم مدیریت دارایی کوین شرز (CoinShares)، تخمین زد که SOL به آلتکوین برتر تبدیل شود. علاوه بر این، صرافی کریپتو OKX اخیرا جفت‌های معاملاتی سولانا را با استیبل کوین‌های USDT و USDC عرضه کرده است.

علاوه بر این، سولانا در نیمه اول سال ۲۰۲۳ تنها در ماه فوریه (بهمن) یک بار قطعی شبکه را به ثبت رساند، در حالی که در سه ماهه دوم سال بدون هیچگونه قطعی، ۱۰۰٪ فعال بوده است که بهبود عملکرد آن را نشان می‌دهد. در همین راستا، بنیاد سولانا برای هر کسی که بتواند کدی را شناسایی کند که بتواند شبکه سولانا را متوقف کند، پاداش ۴۰۰٬۰۰۰ دلاری تعیین کرده است. این جایزه بخشی از برنامه باگ بانتی (bug bounty) سولانا است که هدف آن کشف و اصلاح آسیب‌پذیری‌های حیاتی برای اطمینان از استحکام و امنیت این شبکه است.

تحلیلگران نسبت به سولانا خوش‌بین هستند

تحلیلگران ارزهای دیجیتال در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) نسبت به سولانا عمدتا احساسات صعودی دارند.

تریدر مین (Tradermayne) معتقد است قیمت تا ۴۰ دلار افزایش خواهد یافت. اما، تحلیل صعودی او مشروط به این امر است که کندل هفتگی سولانا به صورت صعودی بسته شود.

راجر (Rager) و دن کریپتو (DaanCrypto) نیز به اهمیت ناحیه مقاومت استاتیک ۳۸ دلار اشاره کردند که نزدیک به بالاترین سطح سالانه آن است. این منطقه از سال ۲۰۲۱، حمایت و مقاومت بسیار مهمی بوده است.

در نهایت، کریپتو گاد جان (CryptoGodJohn) معتقد است قیمت SOL در بلند مدت در نهایت به ۲۵۰ دلار خواهد رسید و در صورت رسیدن به مارکت کپ اتریوم، حتی می‌تواند به ۴۵۰ دلار نیز برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در تایم فریم روزانه از ماه فوریه (بهمن) در یک الگوی سر و شانه معکوس معامله شده است. این الگو یک الگوی صعودی در نظر گرفته می‌شود. قیمت SOL در چند روز گذشته از خط گردن این الگو خارج شده است و بسته شدن کندل روز گذشته بالای ۲۶ دلار، تاییدی بر تکمیل این الگو است.

نمودار قیمت SOL/USDT در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت SOL/USDT در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

هدف قیمتی این الگو (ارتفاع سر الگو تا خط گردن) که در نمودار بالا با خط مشکی نمایش داده شده است، سولانا را به مقاومت بعدی در ۳۸ دلار می رساند که حدود ۳۰٪ افزایش از قیمت فعلی آن خواهد بود. این هدف بالاترین قیمت سالانه و همین طور بالاترین قیمت آن از نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) است.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت SOL به ۲۸.۵۹ دلار کاهش یافته است اما بالاتر از منطقه مقاومت ۲۷ دلاری باقی مانده است. در حال حاضر، منطقه هدف مقاومت بعدی در ۳۲ دلار است. بسته شدن کندل بالاتر از این سطح می‌تواند منجر به تست ناحیه ۴۰-۳۸ دلار شود.

در صورت کاهش احتمالی قیمت، حفظ سطح ۲۷.۵ دلار مهم است. اگر این امر محقق نشود، با بسته شدن کندل قیمت زیر ۲۵ دلار، شاهد پایان این رالی صعودی خواهیم بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا