تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت کوین مستعد رشد: ۲۲ آبان ۱۴۰۲

بیت کوین این هفته را با ۶٪ رشد به پایان رساند و کندل هفتگی آن در حوالی ۳۷٬۰۸۶ دلار بسته شد که نشان‌دهنده تقاضا از سوی خریداران است. در این میان، آلت کوین‌های با ارزش بازار بزرگ و کوچک سیگنال‌های صعود را به نمایش می‌گذارند زیرا کندل هفتگی بیت کوین بالای ۳۷٬۰۰۰ دلار بسته شده است.

به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر اکثر تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ روند صعودی خواهد داشت و بسیاری به دنبال پیش‌بینی سقف احتمالی بیت کوین هستند. فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیانگذار لوک اینتو بیت کوین با اشاره به شاخص آنچین ترمینال پرایس (Terminal Price) پیش‌بینی کرد بزرگترین ارز دیجیتال بازار در چرخه صعودی خود به اوج ۱۱۰٬۰۰۰ دلاری برسد.

مایکل سیلور (Michael Saylor)، بنیانگذار شرکت مایکرواستراتژی نیز در سخنرانی خود در کنوانسیون کریپتو استرالیا خاطرنشان کرد تقاضا برای بیت کوین می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۴ بین ۲ تا ۱۰ برابر افزایش یابد. علاوه بر این، با توجه به هاوینگ پیش رو و کاهش عرضه به نصف، وی انتظار دارد قیمت بیت کوین افزایش یابد.

نمای کلی از بازار رمزارزها
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

در حالی که بیت کوین همچنان در کانون توجهات است، برخی از آلت کوین‌ها عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده‌اند و همین امر باعث شده تا امید به اینکه ممکن است آلت سیزن ارزهای دیجیتال نزدیک باشد افزایش یابد.

بخوانید: آیا آلت سیزن در راه است؟ بررسی ۳ فاکتور کلیدی

در صورت حفظ احساسات صعودی در بازار، ممکن است آلت کوین‌هایی که در حال حاضر رشد خوبی کرده‌اند با فشار فروش و برداشت سود از سوی معامله‌گران مواجه شوند و کوین‌هایی که از روند کنونی بازار عقب مانده‌اند صعود خود را آغاز خواهند کرد. در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، وی چین (VET)، ایمیوتبل (IMX)، گراف (GRT) و الگورند (Algo) را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۳ روز اخیر بالاتر از الگوی کانال صعودی مشخص شده در نمودار زیر در نوسان بوده است. این امر نشان می‌دهد خریداران به خوبی از سطح شکست این الگو دفاع کرده‌اند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، گاوهای بازار (خریداران) تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای ۳۸٬۰۰۰ دلار و متعاقبا به ۴۰٬۰۰۰ دلار برسانند. در حال حاضر، شیب صعودی میانگین‌های متحرک سیگنال صعودی به شمار می‌رود اما ورود شاخص قدرت نسبی (RSI) به ناحیه «اشباع خرید» زنگ خطر را برای اصلاح قیمت احتمالی به صدا در آورده است.

در صورتی که قیمت بیت کوین نتواند مقاومت‌های بالاتر را بشکند، احتمالا به داخل کانال صعودی بازخواهد گشت. چنین اتفاقی می‌تواند مسیر را برای آزمایش دوباره خط حمایت کانال که در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۳۴٬۷۸۴ دلار) قرار دارد باز کند.

ریزش قیمت بیت کوین به زیر خط حمایت کانال می‌تواند نشان‌دهنده آغاز فاز اصلاحی باشد. در این سناریو قیمت بیت کوین می‌تواند تا منطقه حمایتی ۳۲٬۴۰۰ تا ۳۱٬۰۰۰ دلار کاهش یابد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، خریداران در نزدیکی میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای در حال خرید در کف هستند. با این حال، نتوانسته‌اند روند صعودی را از سر بگیرند. این امر نشان می‌دهد تقاضا برای بیت کوین در سطوح بالاتر قیمتی وجود ندارد. انتظار می‌رود خرس‌ها (فروشندگان) از این فرصت برای کشاندن قیمت به زیر میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای استفاده کنند. در صورت تحقق این مهم، قیمت بیت کوین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز در نمودار بالا، ۳۵٬۸۹۵ دلار) کاهش یابد.

در سمت مقابل، در صورت افزایش قیمت از سطوح کنونی می‌توان گفت گاوها خط مقاومت کانال صعودی را به حمایت تبدیل کرده‌اند. چنین اتفاقی چشم‌انداز تداوم رالی به بالاتر از ۳۸٬۰۰۰ دلار را افزایش می‌دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت وی چین (VET)

یک الگوی کف دو قلو در نمودار وی چین پس از آنکه قیمت از مقاومت ۰.۰۲۱ دلار فراتر رفت تکمیل شده است. این الگو، یک الگوی بازگشتی است که در پایان روند نزولی شکل می‌گیرد.

نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در عین حال، گاوها با موفقیت تلاش خرس‌ها برای کشاندن قیمت به زیر ۰.۰۲۱ دلار را خنثی کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد خریداران به دنبال آن هستند تا این سطح مقاومتی را به یک حمایت برای صعود بیشتر تبدیل کنند.

گاوها در مرحله بعدی تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای ۰.۰۲۳ دلار برسانند و روند صعودی را از سر بگیرند. در صورت تحقق این مهم، قیمت وی چین می‌تواند تا هدف الگوی کف دو قلو یعنی ۰.۰۲۸ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت نتواند به بالای مقاومت ۰.۰۲۳ دلار افزایش یابد، احتمال ریزش تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۰۲۰ دلار) افزایش می‌یابد. بسته شدن کندل زیر این حمایت نشان می‌دهد خرس‌ها دوباره بر بازار مسلط شده‌اند؛ اتفاقی که می‌تواند مسیر را برای ریزش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا) در حوالی ۰.۰۱۸ دلار باز کند.

نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت وی چین بالاتر از سطح شکست ۰.۲۱ دلاری در حال تثبیت است. منحنی مربوط به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای در حال افقی شدن است که در کنار قرار گرفتن شاخص RSI در «نقطه میانی»، از تعادل میان عرضه و تقاضا خبر می‌دهد.

در ادامه، اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۰.۰۲۳ دلار برسانند، کفه ترازو به سمت آنها متمایل شده و احتمالا روند صعودی دوباره از سر گرفته خواهد شد. در سمت مقابل، ریزش قیمت به زیر ۰.۰۲۱ دلار می‌تواند زمینه لازم برای سقوط تا ۰.۲۰ دلار را فراهم نماید.

تحلیل تکنیکال قیمت ایمیوتبل (IMX)

قیمت ایمیوتبل در چند روز گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است که نشان‌دهنده تلاش گاوها برای ریکاوری و بازگشت به بازار است.

نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

انتظار می‌رود IMX در این روند صعودی با مقاومت ۱.۳۰ دلار مواجه شود. در صورت حفظ مومنتوم کنونی، احتمال شکسته شدن این مقاومت وجود دارد؛ اتفاقی که می‌تواند قیمت را تا مقاومت ۱.۵۹ دلار افزایش دهد.

با توجه به قرار گرفتن شاخص RSI در محدوده «اشباع خرید» می‌توان انتظار داشت قیمت در کوتاه‌مدت تثبیت یا اصلاح شود. در صورت ریزش شدید قیمت از سطوح فعلی یا پس از آزمایش مقاومت ۱.۳۰ دلار، می‌توان گفت گاوها برای فروش و برداشت سود هجوم آورده‌اند. این امر می‌تواند قیمت IMX را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۸۴ دلار) کاهش دهد.

نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

بررسی تایم فریم ۴ ساعته نیز نشان می‌دهد IMX یک مسیر افزایشی به سمت مقاومت ۱.۳۰ دلاری را در پیش گرفته است و شیب صعودی میانگین‌های متحرک نیز از این روند حمایت می‌کند. با این حال، واگرایی منفی شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد مومنتوم صعودی در حال ضعیف شدن است.

فروشندگان احتمالا با تمام قدرت خود از مقاومت ۱.۳۰ دلار دفاع خواهند کرد. با این حال، در صورتی که در فاز اصلاحی، قیمت ایمیوتبل همچنان بالاتر از میانگین‌های متحرک باقی بماند، احتمال شکسته شدن این مقاومت و تداوم روند صعودی افزایش می‌یابد. در سمت مقابل، در صورت کاهش شدید قیمت و ریزش به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای، فاز اصلاحی آغاز خواهد شد که می‌تواند قیمت را تا ۰.۸۰ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال گراف (GRT)

قیمت گراف پس از رشد اخیر خود با اصلاح همراه شد. با این حال، اینکه قیمت همچنان بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۰.۱۲ دلار) قرار دارد نشانه‌ خوبی برای ادامه روند است.

نمودار گراف تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار گراف تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

گاوها به دنبال آن هستند تا روند صعودی گراف را دوباره از سر بگیرند اما در سطح ۰.۱۴ دلاری با مقاومت خرس‌ها مواجه‌اند. با این حال، شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در محدوده مثبت نشان می‌دهد در مسیر صعودی مقاومت خاصی پیش روی گراف قرار ندارد.

در صورتی که قیمت از مقاومت ۰.۱۶ دلار فراتر برود، ممکن است روند صعودی دوباره آغاز شود. در این سناریو قیمت گراف می‌تواند تا ۰.۲۱ دلار افزایش یابد. در سمت دیگر، در صورت ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، می‌توان گفت روند صعودی به پایان خود رسیده است.

نمودار گراف تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار گراف تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت گراف در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای حمایت شده است. با این حال، خرس‌ها به دنبال آن هستند تا رشد قیمت را در حوالی ۰.۱۴ دلار متوقف کنند. در صورتی که این مقاومت به سمت بالا شکسته شود، می‌توان انتظار داشت قیمت تا ۰.۱۶ دلار افزایش یابد. در این سطح شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان خواهیم بود.

در سمت مقابل، در صورتی که میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای از دست برود و قیمت به زیر آن سقوط کند، ریزش ممکن است تا حمایت ۰.۱۲ دلاری ادامه پیدا کند. این سطح احتمالا خریداران را به خود جذب خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت الگورند (ALGO)

در حال حاضر، یک الگوی کف گرد (Rounding Bottom) یا نعلبکی در نمودار الگورند در حال تشکیل شدن است و در صورتی که قیمت از مقاومت ۰.۱۴ دلار فراتر برود و کندل روزانه بالاتر از این سطح بسته شود، تکمیل خواهد شد. این الگو نشان‌دهنده معکوس شدن روند نزولی در بازار و شروع صعود قیمت است.

نمودار الگورند تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار الگورند تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI در منطقه «اشباع خرید» نشان می‌دهد فعلا گاوها بر بازار مسلط هستند. شکسته شدن مقاومت ۰.۱۴ دلار نشان‌دهنده آغاز یک روند صعودی جدید خواهد بود. هدف الگوی کف گرد ۰.۲۰ دلار است. در صورتی که قیمت به این هدف برسد رالی صعودی می‌تواند تا ۰.۲۴ دلار نیز ادامه داشته باشد.

در سمت مقابل، در صورتی که قیمت الگورند پس از آزمایش مقاومت ۰.۱۴ دلار به شدت کاهش یابد، می‌توان گفت خرس‌ها همچنان با قدرت از این سطح دفاع می‌کنند. در این سناریو، قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا) در حوالی ۰.۱۲ دلار کاهش یابد.

نمودار الگورند تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار الگورند تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

بررسی تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد گاوها در زمان ریزش قیمت تا نزدیکی میانگین‌های متحرک، در کف خرید می‌کنند. این امر نشان می‌دهد احساسات در حال مثبت شدن است. در حال حاضر، مقاومت ۰.۱۴ دلاری بسیار تعیین کننده است. در صورتی که قیمت از این سطح فراتر برود، مومنتوم صعودی افزایش خواهد یافت.

در سمت مقابل، در صورت ریزش قیمت باید به میانگین‌های متحرک توجه کرد. کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای ادامه داشته باشد. در صورت شکسته شدن میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای، قیمت الگورند ممکن است تا ۰.۱۰ دلار اصلاح شود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا