متوسط مقالات عمومی

همه چیز درباره رشد اکوسیستم TON و پروژه‌های محبوب آن؛ ثروت پنهان در پس ظهور شبکه تون

در میان پروژه‌هایی که در بازار رنج ارزهای دیجیتال در تلاش برای بقا هستند، اکوسیستم TON خوش درخشیده و با رشدی شگفت‌انگیز توجه کاربران را جلب کرده است. در سال جاری نرخ بازده دارایی‌های اکوسیستم تون در سبدهای سرمایه‌گذاری، اعداد و ارقام قابل‌توجهی بوده‌ است. حتی آن زمان که بازار سقوط کرد و قیمت ارزهای دیجیتال به نصف کاهش پیدا کرد، ارز دیجیتال تون کوین (Toncoin) مقاومت خوبی نسبت به ریزش نشان داد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

دلیل این موفقیت چیزی نیست جز رشد و توسعه اکوسیستم تون. پیش از این به‌طور مفصل به معرفی شبکه TON و ارز دیجیتال Toncoin پرداخته‌ایم؛ اما در این مطلب می‌خواهیم اکوسیستم TON را زیر ذره‌بین ببریم و تاریخچه، بخش‌های مختلف اکوسیستم تان، مشارکت‌ها و چشم‌انداز آینده شبکه تون را بررسی کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

تاریخچه رشد اکوسیستم TON

بررسی تاریخچه و رشد اکوسیستم TON
منبع: koszarytradingu.com

بلاکچین تون (The Open network) در اصل توسط نیکولای (Nikolai) و پاول دورف (Pavel Durov)، خالقان تلگرام راه‌اندازی شده است. بی‌شک این شبکه اجتماعی با بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال، یکی از غول‌های ارتباطات اجتماعی است و منابع قدرتمند و نفوذ گسترده تلگرام در موفقیت اکوسیستم تون نقش مهمی داشته است. قیمت ارز دیجیتال TON در سال جاری سقف ۸.۲۵ دلاری را لمس کرد و نرخ بازده سالانه آن ۴۸۰٪ ثبت شد. این افزایش قیمت توجه جامعه کریپتو را چنان جلب کرد که ارزش کل قفل‌شده (TVL) شبکه تان تنها در عرض ۳ ماه ۲۰ برابر افزایش یافت و به ۷۰۰ میلیون دلار رسید. روند رشد بلاکچین تون از ابتدا تاکنون به شرح زیر است:

 • سال ۲۰۱۷: برگزاری یک عرضه اولیه (ICO) ۱.۸ میلیارد دلاری برای راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال تلگرام با نام TON (این سرمایه جمع‌آوری‌شده برگردانده شد!)
 • سال ۲۰۱۸: جذب سرمایه ۱.۷ میلیارد دلاری از طریق فروش خصوصی و راه‌اندازی بلاکچین تلگرام اپن نتورک (Telegram Open Network)؛ اما به دنبال نظارت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) و اتهام تامین مالی غیرقانونی، تلگرام مجبور به توقف پروژه TON شد.
 • سال ۲۰۲۰: اعلام تغییر پروژه TON به متن باز، راه‌اندازی مجدد آن توسط تیم جامعه با پشتیبانی تلگرام و در نهایت تغییر نام پروژه به اوپن نتورک (The Open Network)
 • سال ۲۰۲۲: راه‌اندازی استخرهای TON Nominator Pools ،TON DeFi ،TON DNS ،TON payment ،TON Proxy TON Sites و TON Storage
 • سپتامبر ۲۰۲۳: اعلام رسمی پذیرش شبکه TON به عنوان زیرساخت وب ۳ تلگرام و آغاز مشارکت رسمی طرفین به‌دنبال تغییر نگرش‌های نظارتی نسبت به صنعت کریپتو
 • ژوئن ۲۰۲۴: اعلام همکاری شرکت تتر با بلاکچین TON برای یکپارچه‌سازی USDT با اکوسیستم تون در گردهمایی TOKEN2049. با اعلام این خبر، تنها در عرض سه روز عرضه کل ارز دیجیتال تتر در زنجیره TON از ۶۰ میلیون واحد فراتر رفت و پایگاه کاربری اکوسیستم رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد.
همکاری تتر و شبکه TON
منبع: news.bitcoin.com

بی‌شک پشتیبانی تلگرام به عنوان یک غول فناوری با پایگاه عظیم کاربری و همراهی تتر، راه را برای پذیرش گسترده اکوسیستم TON و رشد روزافزون آن هموارتر می‌کند.

نقشه راه اکوسیستم TON

نقشه راه بلاکچین TON
نقشه راه بلاکچین TON

شبکه TON چشم‌انداز روشنی برای آینده دارد و در آخرین نسخه رودمپ خود، از مجموعه‌ای از به‌روز‌رسانی‌ها برای نیمه دوم سال جاری خبر داده است. این موارد به شرح زیر هستند:

 • راه‌اندازی تراکنش‌های بدون گس: کاهش هزینه تراکنش‌ها و تجربه بهبود کاربری
 • راه‌اندازی بریج میان‌زنجیره‌ای: افزایش امنیت شبکه TON، ایجاد ارتباط یکپارچه با سایر اکوسیستم‌ها و بهبود عملکرد میان‌زنجیره‌ای
 • انتشار نسل جدیدی از کیف پول‌ ارز دیجیتال: ایجاد ابزارهای مدیریت دارایی آسان‌تر و ایمن‌تر
 • راه‌اندازی کیت ابزاری استیبل‌کوین‌ها: ایجاد سناریوهای کاربردی مالی جدید برای اکوسیستم TON مانند پرداخت‌های خرد
 • ارتقای سرویس‌های استیکینگ: تشویق کاربران برای مشارکت در نظارت و نگهداری از شبکه

این طرح‌ها به بهبود عملکرد شبکه تون کمک می‌کنند و باعث رقابتی‌تر شدن آن می‌شوند.

پروژه‌های مهم اکوسیستم TON

پروژه‌های اکوسیستم TON
منبع: odaily.news

تیم تون پیوسته به دنبال بهینه‌سازی ساختار فنی شبکه است و تلاش می‌کند بین عملکرد و مقیاس‌پذیری تعادل ایجاد کند. آن‌ها همچنین روی معماری‌های سازگار با محیط زیست تمرکز دارند و دنبال جذب توسعه‌دهندگان بیشتر هستند. در زمان نگارش این مطلب، ۸۵۸ پروژه به اکوسیستم تون پیوسته‌اند که در ادامه به مهم‌ترین پروژه‌ها در بخش‌های مختلف اشاره می‌کنیم:

۱. کیف پول‌های اکوسیستم TON

انتخاب یک کیف پول، اولین قدم برای مشارکت در اکوسیستم TON است. طبق داده‌های ton.app در حال حاضر بیش از ۴۷ ولت از زنجیره تون پشتیبانی می‌کنند. برخی از پرکاربردترین کیف پول‌های شبکه تون عبارتند از:

 • تون اسپیس (Ton Space)

تن اسپیس یک ولت خودحضانتی روی بلاکچین TON است که به صورت درون برنامه‌ای در کیف پول ربات تلگرام تعبیه شده است. کاربران می‌توانند به‌طور مستقیم از برنامه‌های غیرمتمرکز (dAPP) مبتنی بر شبکه TON به کیف پول تون اسپیس متصل شوند. این کیف پول شبیه به سایر ولت‌های غیرحضانتی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است و امکان ایمپورت اکانت سایر ولت‌های غیرحضانتی مانند تون کیپر را دارد. بازیابی کیف پول Ton Space علاوه‌بر عبارات بازیابی، از طریق ایمیل و اکانت تلگرام هم امکان‌پذیر است.

 • تون کیپر (Tonkeeper)

تون کیپر (Tonkeeper) یک ولت غیرحضانتی وب ۳ است که برای اکوسیستم TON طراحی شده است. بر خلاف ولت تلگرام، کاربران تون کیپر خودشان کنترل کلیدهای خصوصی را برعهده دارند. این کیف پول از دریافت، ارسال و خرید ارزهای دیجیتال به‌طور مستقیم در برنامه پشتیبانی می‌کند. همچنین با وجود یک صرافی درون برنامه‌ای، امکان مبادله رمزارزها و استیک توکن TON هم فراهم است. نکته دیگر این است که تون کیپر یک مرورگر داخلی دارد و تعامل امن با Dappها را هم امکان‌پذیر می‌کند. مجموع این ویژگی‌ها تون کیپر را به یک برنامه قابل‌تحسین در محیط اکوسیستم تون تبدیل کرده است.

 • مای‌ تون ولت (MyTonWallet)

مای تون ولت (MyTonWallet) یکی دیگر از کیف‌پول‌های رایج اکوسیستم تون است که استفاده از آن نیاز به احراز هویت (KYC) ندارد. این کیف پول، توکن MY را صادر کرده است؛ اما هنوز در صرافی‌های متمرکز لیست نشده است.

 • تون هاب (Tonhub)

تون هاب (Tonhub) یک کیف پول موبایلی امن و ساده برای انجام تراکنش‌های سریع و مقرون به‌صرفه در اکوسیستم TON است.

 • دی‌ولت (DeWallet)

دی ولت (DeWallet) یک افزونه مرورگر برای کروم است که دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

۲. پروژه‌های دیفای اکوسیستم تون

زنجیره TON توانسته در ماه‌های گذشته به رشد قابل‌توجه TVL برسد؛ اما طراحی ساختار زیربنایی آن فعلا به اندازه راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم برای توسعه‌دهندگان مناسب نیست. علی‌رغم اینکه هنوز مهاجرت گسترده پروژه‌های دیفای به شبکه تون آغاز نشده است؛ با این حال می‌توانیم به پروتکل‌های برجسته‌ای در این بخش اشاره کنیم:

 • تون‌استیکرز (Tonstakers): یک پروتکل لیکویید استیکینگ (Liquidity Staking) برای سپرده‌گذاری ارز دیجیتال TON و دریافت توکن مشتقه stTON
 • استون فای (Ston.fi): یک پروژه مهم در اکوسیستم TON است و در حوزه‌های استخراج نقدینگی، صرافی غیرمتمرکز، سرویس‌های وام‌دهی و استیکینگ فعالیت دارد. کاربران می‌توانند در ازای شرکت در برنامه‌ها و سرویس‌های استون فای پاداش دریافت کنند. صرافی Ston.fi کامل‌ترین جفت‌های معاملاتی در شبکه تون را ارائه می‌دهد.
 • بِمو (Bemo): پروتکل لیکویید استیکینگ
 • استیکی (Stakee): پروتکل لیکویید استیکینگ
 • ایوا پروتکل (Evaa Protocol): پروتکل استقراض و وام‌دهی
 • بلوم (Blum): یک صرافی متمرکز و غیرمتمرکز هیبریدی و یکی از ۱۳ پروژه برنامه شتاب‌دهنده MVB VII بایننس لبز است. این پروژه توسط مدیران سابق بایننس تاسیس شده است.
 • اوربیت بریج (Orbit Bridge): یک پروتکل ارتباط میان‌زنجیره‌ای است که توسط شبکه Orbit توسعه یافته است. در حال حاضر می‌توان از طریق این بریج، دارایی‌ شبکه‌های کلایتن (Klaytn)، پالیگان، اتریوم، مین‌نت ومیکس (Wemix Mainnet) و زنجیره اوربیت را به شبکه TON منتقل کرد.

۳. بازارهای معاملاتی اکوسیستم TON

توکن TON تقریبا در همه صرافی‌های متمرکز لیست شده و صرافی‌های غیرمتمرکز متعددی از جمله پنکیک سواپ (Pancake)، یونی سواپ (Uniswap)، وان اینچ (1Inch) و دودو (Dodo) از آن پشتیبانی می‌کنند. NFTهای اکوسیستم تون هم رشد نسبتا خوبی داشته‌اند.

با این حال، مقایسه حجم معاملات بزرگ‌ترین دکس‌های اکوسیستم تان مانند Stonfi و DeDust با صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه‌هایی مانند اتریوم و سولانا حاکی از آن است که بازارهای معاملاتی اکوسیستم تون راه‌ زیادی در پیش دارند. برخی از این بازارها عبارتند از:

 •  Ston.fi: صرافی غیرمتمرکز با توکن بومی STON
 •  DeDust: صرافی غیرمتمرکز
 •  Getgems.io: بازار معاملاتی NFT با قابلیت خرید، فروش و انتقال NFTها، معامله NFTهای نات کوین، حساب‌های مجازی تلگرام و کالکشن الماس تون (Ton Diamonds).
 • Anome: بازار صدور و معاملات NFTها، پروتکل وام‌دهی
 • Playmuse: بازار معاملاتی NFT
 • Fragment: بازار معامله شماره مجازی و آیدی‌های تلگرامی به‌صورت ناشناس

گفتنی است DeDust و Ston.fi در حال حاضر جزو محبوب‌ترین برنامه‌ها در رتبه‌بندی Apps Center خارج از بازی‌های کلیکی برای کسب درآمد هستند.

۴. گیمینگ در اکوسیستم TON

استقبال توسعه‌دهندگان از اکوسیستم تون در بخش گیمینگ قابل‌توجه بوده است؛ چراکه اولا وب ۳ فرصت خوبی برای تبادل ارزش، مالکیت واقعی و کسب درآمد است. ثانیا پتانسیل ۹۰۰ میلیون کاربر فعال روزانه تلگرام، شبکه تون را به اولین انتخاب توسعه‌دهندگان مینی‌اپ‌ها تبدیل کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۲۸ پروژه بازی روی اکوسیستم تون فعال هستند. همان‌طور که شاهد بودیم شبکه تون در بخش بازی‌های ضربه برای کسب درآمد (Tap-to-Earn) سروصدای بسیاری به‌راه انداخته و به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

مکانیسم این بازی‌ها بسیار ساده است و کاربر می‌تواند فقط با ضربه‌زدن روی صفحه نمایش گوشی، ایردراپ دریافت کند. بازی‌هایی نظیر نات‌کوین، همستر کامبت، یس کوین و تپ‌سواپ در این گروه قرار می‌گیرند. سایر بخش‌های گیمینگ اکوسیستم تون را می‌توانیم به بازی‌های پرورش حیوانات خانگی مانند کتیزن (Catizen) و گاتو (Gatto)، بازی‌های کارتی مانند فانتون (Fanton)، بازی‌های چند‌نفره نقش‌آفرینی آنلاین مانند تپ فنتسی (Tap fantasy) و پیکسل‌ورس (Pixelverse) و پلتفرم‌های بازی مانند گیمی (Gamee) تقسیم کنیم. در ادامه تعدادی از بازی‌های محبوب اکوسیستم TON را بررسی می‌کنیم:

 • نات کوین (Notcoin)

نات کوین (Notcoin) را می‌توانیم اولین بازی پرسروصدای شبکه تون قلمداد کنیم. این مینی اپ تلگرامی با وجود وایت‌پیپر ۹ صفحه‌ای خالی و تمام حواشی آن، بالاخره در صرافی‌ها لیست شد.

 • همستر کامبت (Hamster Kombat)

همستر کامبت (Hamster Kombat) یک بازی تپ تو اِرن است که کاربر فقط با کلیک کردن روی همستر و انجام تسک‌های روزانه ازجمله پیدا کردن کارت‌های همستر و وارد‌کردن کد مورس می‌تواند سکه‌ها و پرافیت را افزایش دهد. بر اساس توییت اخیر همستر، تعداد بازیکنان از مرز ۲۰۰ میلیون نفر عبور کرده است. همچنین طبق رودمپی که منتشر شده است، توکن همستر در ماه جولای به صورت رسمی روی شبکه تون راه‌اندازی می‌شود. به نظر شما آیا واقعا نات کوین بعدی در راه است!

 • کتیزن (CatizenAI)

کتیزن (CatizenAI) یک بازی تلگرامی آنچین است که سازوکار متفاوتی دارد. در این بازی، کاربران با پرورش گربه‌ها از طریق گیم‌پلی درون بازی و انجام تسک‌هایی مانند دعوت از دوستان سکه به‌دست می‌آورند. ایردراپ توکن CATI از سوی تیم پروژه تأیید شده و قرار است ۴۰٪ از عرضه یک میلیارد واحدی آن به‌عنوان پاداش بین بازیکنان توزیع شود.

 • تپ سواپ (Tapswap)

تپ سواپ (Tapswap) هم یک بازی برگرفته از نات کوین است که استخراج سکه‌ها از طریق ضربه زدن روی صفحه انجام می‌شود. در حال حاضر تعداد دنبال‌کننده‌های توییتر تپ سواپ بیش از ۶ میلیون نفر و دنبال‌کننده‌های تلگرام نیز از مرز ۲۲ میلیون نفر گذشته‌اند. طبق اطلاعات پروژه ۵۰٪ از عرضه توکن TAPS بین کاربران فعال کامیونیتی توزیع خواهد شد. 

 • پاکت فای (PocketFi)

یک ربات معامله‌گر تلگرام است که از تراکنش‌های کراس چین پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر از روش کلیک برای کسب درآمد برای جذب کاربران استفاده می‌کند. به دلیل عملکرد ساده و بازخورد فوری قوی، تنها سه ماه پس از راه‌اندازی، تعداد کاربران از ۱.۴ میلیون نفر گذشته و همچنین در اپلیکیشن‌های تلگرام بسیار محبوب است.

 • یس کوین (Yescoin)

یس کوین (Yescoin) یک مینی‌اپ تلگرامی است و کاربر با کشیدن انگشت روی صفحه می‌تواند سکه‌های یس‌کوین را جمع‌آوری کند. این بازی که کپی برداری از نات کوین است، در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون کاربر و ۳.۱ میلیون دنبال‌کننده توییتری دارد.

 • گاتو (Gatto)

Gatto یک بازی پرورش حیوانات خانگی و یک پروژه زیست محیطی است که توسط بنیاد تون در گزارش سه ماهه اول آن در سال ۲۰۲۴ برجسته شده است. بر اساس داده‌های این گزارش، تا ژانویه ۲۰۲۴، Gattos DAU به ۳۰٬۰۰۰ رسیده است، با بیش از ۱ میلیون حیوان خانگی ایجاد شده و درآمد ماهانه آن ۳۵٬۰۰۰ دلار است

توجه: اگر علاقه‌مند هستید که با انواع اپلیکیشن‌ها و البته بازی‌ها در اکوسیستم تون آشنا شوید می‌توانید از Tapps.center استفاده کنید.

۵. لانچ‌پدهای اکوسیستم TON

لانچ‌پد‌ها که گاهی انکوباتور هم نامیده می‌شوند، پلتفرمی برای معرفی پروژه‌های نوپای کریپتویی و جذب سرمایه در مراحل اولیه هستند. برخی لانچ‌پدهای اکوسیستم تون عبارتند از:

 • تون آپ (TonUP) با توکن بومی UP
 •  تون استارتر (Tonstarter)
 • اکس‌تون (XTON) با توکن بومی XTON که به دلیل نقدینگی پایین هنوز در صرافی‌های متمرکز لیست نشده است.
 • پلتفرم‌آی‌سی‌او (PlatformICO)، پلتفرمی برای عرضه اولیه در شبکه تون 

۶. پروتکل‌های اجتماعی و سوشال‌فای اکوسیستم تون

طبق داده‌های وبسایت تون اپ در حال حاضر ۲۳ پروژه در بخش شبکه‌های اجتماعی روی شبکه تون فعالیت دارند. این پلتفرم‌ها امکان اشتراک‌گذاری محتوا، تعامل با سایر کاربران و ساخت گروه‌های اجتماعی را فراهم می‌کنند. نمونه‌هایی از پروژه‌های سوشال‌فای اکوسیستم تون عبارتند از:

 • تون دات پلیس (Ton.place): پلتفرمی برای کسب درآمد از انتشار محتوای انحصاری برای دنبال‌کنندگان
 • تون‌اکس (TONEX): پروتکل اجتماعی
 • ماگل‌لینک (MuggleLink): پلتفرم استخدام فریلنسر
 • Uxlink: بزرگترین پروژه زیرساخت اجتماعی در اکوسیستم تلگرام است. داده‌های ثبت نامی منتشر شده در حال حاضر از ۱۰ میلیون فراتر رفته است و به زیرساخت اجتماعی بیش از ۱۰ میلیون کاربر در مسیر SocialFi تبدیل شده است. Uxlink در حال حاضر از ZhenFund، Sequoia Capital، GGV و سایر موسسات سرمایه‌ دریافت کرده است. اگرچه هنوز روی پلتفرم‌های اصلی راه‌اندازی نشده است، توسعه آینده یک پروژه SocialFi در این مقیاس ارزش دارد که منتظر آن باشیم.

۷. محبوب‌ترین پروژه‌های میم در اکوسیستم تون

توکن‌های موجود در بلاک چین TON که به نام‌های ژتون (تettons) نیز شناخته می‌شوند (مشابه توکن‌های ERC 20)، در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ به سرعت توسعه یافتند.

 • نات کوین (NOT): اولین میم کوین که در شبکه TON استخراج شد.
 • تون فیش میم کوین (TON FISH MEMECOIN) با نماد FISH: اولین توکن میم اجتماعی در TON که بجای بیناد تون توسط جامعه راه‌اندازی شد. این توکن از زمان راه‌اندازی خود توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرده است و نماد میم پیشرو در اکوسیستم TON است. FISH در حال حاضر در صرافی XT معامله می‌شود. FISH همچنین NFT و گیم پلی را معرفی کرده و می توان با مینت TON FISH BOX به صورت رایگان و ارتقاء آن، ایردراپ‌های FISH را به دست آورد. این تیم یک بازی جدید TON PET و یک توکن میم جدید TPET را در ماه می منتشر کرده است.
 • رنسانس داگ (Renaissance Dog) با نماد REDO: این توکن میم با تم سگ در شبکه TON در لیست مسابقات TOL قرار دارد. ۱۰۰٬۰۰۰ دنبال‌کننده در توییتر دارد، اما حساب کاربری آن به دلایل نامعلوم مسدود شده است. توکن‌های این پروژه به طور کامل در گردش هستند و ارزش کل بازار آن ۹۷ میلیون دلار است اما هنوز در صرافی‌های متمرکز فهرست نشده‌اند.
 • رنسانس کت (Renaissance Cat) با نماد RECA: این توکن میم با تم گربه در شبکه TON در ماه ژوئن راه‌اندازی شد. مانند REDO در مسابقات TOL شرکت کرد و برای سه روز متوالی در رده اول لیگ TON TOL قرار گرفت. ارزش کل بازار آن نسبتا کوچک است و حدود ۶.۵ میلیون دلار و پتانسیل آن نامحدود است. در حال حاضر یک فعالیت رفرال برای آن وجود دارد که می‌توانید آن را با دوستان خود در ربات تلگرام به اشتراک بگذارید. اعضای جدید می‌توانند هر روز ۰.۲ دلار توکن RECA دریافت کنند. این توکن هنوز در صرافی متمرکز لیست نشده است.
 • گرم (GRAM): اولین میم ماینینگ در TON. هر کسی می‌تواند آن را با یک GPU یا مرورگر ساده یا حتی با یک تلفن همراه استخراج کند. در اولین مسابقه TOL مقام پنجم را کسب کرد. در شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب است و ۲۰۰٬۰۰۰ دنبال‌کننده در توییتر دارد. ارزش کل بازار فعلی آن ۵۷ میلیون دلار است و در صرافی Bitget فهرست شده است.

۸. ابزارهای اکوسیستم TON

اکوسیستم تون ابزارهای مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا تجربه‌ای جامع و کاربرپسند را برای آن‌ها رقم بزند. توسعه‌دهندگان نیز مورد حمایت شبکه هستند و می‌توانند از ابزارهای مختص کدنویسی، تست و استقرار پروژه‌ها استفاده کنند. تعدادی از این ابزارها عبارتند از:

 • تون ویوئر (Tonviewer): مرورگر
 • تون رادار (TonRadar): ابزار نمایش اطلاعات
 • تون ترندینگ (TON Trending): ابزاری برای نمایش لحظه‌ای استخرهای معاملاتی و حجم معاملات ۲۴ ساعته
 • TONAPI: ابزاری برای توسعه‌دهندگان

۹. بنیاد TON و حمایت از اکوسیستم

بنیاد تون همواره روی حمایت از توسعه‌دهندگان و تقویت تعامل با جامعه تون تاکید داشته است. برگزاری منظم هکاتون‌ها، کارگاه‌ها، وبینارها و دوره‌های آنلاین دلیلی بر این ادعا است تا توسعه‌دهندگان و کاربران بتوانند با دسترسی آسان به این برنامه‌ها در هر نقطه از جهان، سهمی در توسعه اکوسیستم TON داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین ابتکارات شبکه در این خصوص، راه‌اندازی کمپین بلندمدتی به نام اپن لیگ (The Open League) است. هدف از این برنامه افزایش مشارکت کاربران در کل اکوسیستم، گسترش پایگاه کاربری و توسعه محصولات جذاب و کاربردی برای سیل عظیم مخاطبان تلگرام است. البته توسعه‌دهندگان و کاربران شرکت‌کننده در این کمپین هم بی‌نصیب نمی‌مانند و جوایزی به آن‌ها اخصاص داده شده است.

آلنا شمالکو (Alena Shmalko) سرپرست اکوسیستم تون معتقد است که رشد انفجاری و افزایش ۲۰۰۰٪ ارزش کل قفل‌شده شبکه تون حاصل برگزاری همین کمپین بوده است. کمپین اپن لیگ در ماه مارس با ۱۸ پروژه شرکت‌کننده در فصل بتا کار خودش را شروع کرد و حالا میزبان بیش از ۴۰ برنامه، ۵۷ توکن و ۲۲ مجموعه NFT است. بنیاد تون در مجموع ۱۵۰ میلیون دلار پاداش را به پروژه‌های موفق اختصاص داده است و تا الان بیش از ۴۵ میلیون دلار جایزه توزیع کرده است.

مشارکت‌های اکوسیستم تون

اگرچه همکاری تلگرام و تتر تاثیر به‌سزایی در پذیرش گسترده اکوسیستم TON داشته است؛ اما مشارکت‌‌های شبکه تون به همین دو شرکت ختم نمی‌شود. موسسات سرمایه‌گذاری برجسته‌ای مانند انیموکا برندز (Animoca Brands)، فایربلاکس (Fireblocks) و هش‌کی گروپ (HashKey Group) به اعتبار این شبکه افزوده‌اند و راه را برای جذب سریع‌تر مخاطبان باز کرده‌اند. 

آینده اکوسیستم TON و جذب ۵۰۰ میلیون کاربر

چشم‌انداز بلندمدت شبکه تون، جذب ۵۰۰ میلیون کاربر تا سال ۲۰۲۸ است. بنیاد تون معتقد است که کمپین اپن لیگ نتایج خوبی داشته است و برای جذب کاربر و تیم‌های بیشتر همین مسیر را ادامه خواهد داد. همچنین این شبکه قصد دارد با بهبود تجربه کاربری، رفع موانع ورود کاربر به اکوسیستم و حمایت از توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز کاربرپسند، راه را برای جذب کاربر هموارتر کند.

با این حال موانعی در این راه وجود دارد. یکی از این چالش‌ها ناسازگار بودن شبکه تون با ماشین مجازی اتریوم است که توسعه‌دهندگان را ملزم به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی جدیدی مانند Tact و Fun-C می‌کند. البته شبکه تون برای بهبود اوضاع، منابع آموزشی و حمایت‌های فنی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

یکی دیگر از موانع پذیرش گسترده، مقیاس‌پذیرکردن زیرساخت‌ها برای پشتیبانی از رشد پایگاه کاربری است. اطمینان از اینکه شبکه ایمن و کارآمد بماند و بتواند افزایش ترافیک کاربران و تراکنش‌ها را مدیریت کند، نیازمند تلاش مستمر تیم توسعه‌دهنده است.

جمع‌بندی

بلاکچین‌ تون یکی از پروژه‌های موفق دنیای ارزهای دیجیتال است. بخش‌های مختلف اکوسیستم TON شامل دیفای، بازارهای معاملاتی، کیف پول، گمینگ، لانچ‌پدها، سوشال‌فای و ابزارهای آموزشی پتانسیل قابل‌توجهی را برای جذب کاربر ایجاد کرده‌اند. به‌علاوه، ممکن است این شبکه در آینده به حوزه‌هایی مانند توکنایز کردن دارایی‌های دنیای واقعی، مدیریت زنجیره تامین، هویت غیرمتمرکز (DID)، شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN) و هوش مصنوعی ورود پیدا کند. با این اوصاف به‌نظر می‌رسد که رشد اکوسیستم TON توقف‌ناپذیر خواهد بود و هدف جذب ۵۰۰ میلیون کاربر نیز به‌زودی محقق خواهد شد. نظر شما در مورد شبکه تون چیست؟ فکر می‌کنید اکوسیستم تون می‌تواند یکی از بهترین‌‌های دنیای ارز دیجیتال باشد؟ 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا