چرا پیش بینی قیمت بیت کوین توسط تحلیلگران عموما اشتباه از آب در می‌آید؟

به نظرتان پیش بینی قیمت بیت کوین (Bitcoin Price) در واقعیت امکان دارد یا فقط حدس و گمان است؟ چرا این روزها تحلیلگران زیادی سعی می‌کنند قیمت بیت کوین را پیش بینی کنند؟ از طرفی چرا اکثر اوقات تحلیل آن‌ها اشتباه از آب در می‌آید؟

همانطور که می‌دانید در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین به ۲۰ هزار دلار رسیده بود. رقم زیادی است، اینطور نیست؟ خب، ما کاری به قیمت آن نداریم. اما باید بدانید که این قیمت بیت کوین باعث شد که برای پیش بینی قیمت آن تحلیل‌های زیادی صورت بگیرد و تحلیلگران طیف گسترده‌ای برای آن صادر کنند.

پیش بینی قیمت بیت کوین دو حالت دارد. یکی این که ریشه در تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال داشته باشد. حالت بعدی زمانی است که تنها فقط خیال پردازی تحلیلگران است – هوی و هوس آن‌ها باعث می‌شود عددهای عجیب و غریبی برای قیمت این ارز دیجیتال ارائه دهند!

بازار آزاد همیشه برای قیمت‌های آینده بیت کوین احتمالات خوبی ارائه می‌کند، که اینجا بینش معامله‌گران را نیز در نظر می‌گیرد. همچنین متد Black Scholes به افراد اجازه می‌دهد تا میزان حقیقی بودن این پیش بینی‌ها را مورد سنجش قرار دهند.

الگوریتم ارزیابی Black Scholes از سال ۱۹۷۰ تا الان به عنوان روشی پایه و اساسی برای قیمت گذاری مورد استفاده قرار گرفته است – البته که هنوز هم در بازار از این الگوریتم استفاده می‌شود.

در متد Black Scholes بیشتر اوقات احتمالات و شانس‌های اساسی دست کم گرفته می‌شوند. اما با این حال در این روش تخمین‌های مختصر و مفیدی از قیمت بیت کوین در اختیارتان قرار می‌گیرد.

پیش بینی قیمت بیت کوین در اینجا درست شبیه به پیش بینی وضعیت آب و هوا در چند روز آینده است. هر چقدر که شما تعداد روزهای بیشتری را برای پیش بینی در نظر بگیرید، مقدار دقت لگاریتمی کارتان کمتر می‌شود.

این را هم بدانید که این پیش بینی باید یک مدل باینری هم به شما بدهد؛ زیرا اگر قیمت تمام شده ۹۵۰۰ دلار باشد، در این حالت دیگر ۹۴۹۹ دلار ارزشی نخواهد داشت!

پیش بینی قیمت بیت کوین توسط صاحب نظران عموما اشتباه می‌شود!

قیمت بیت کوین پیش بینی قیمت بیت کوین تحلیل

خیلی اوقات پیش آمده است که تحلیلگران برای جلب توجه رسانه‌‌ها در پیش بینی قیمت بیت کوین بیش از اندازه اغراق کنند و اظهار نظرهای جسورانه‌ای ارائه کنند. حتی ممکن است از روی تعصب خودشان قیمت این ارز را در آینده پیش بینی کنند.

هیچکس انتظار ندارد شخصی شبیه به Peter Schiff روند قیمت بیت کوین را صعودی پیش بینی کند. این در مورد روند نزولی هم صادق است!

سوال اصلی که باید در این مورد از سرمایه گذاران پرسید این است که پیش بینی قیمت بیت کوین چقدر با عددهای اصلی فاصله داشته‌اند؟ علاوه بر این، آیا اصلا باید نظر این تحلیلگران و صاحب نظران قیمتی را حائز اهمیت شمرد؟ شما چه فکر می‌کنید؟

در نظر گرفتن احتمالات ریاضی

با این که متد Black Scholes ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما با این حال کاربرد سر راستی دارد. در این جا با اطلاع از قیمت بیت کوین در لحظه، سطح برخورد، نوسانات سالانه و همچنین روزهای باقی مانده تا منقضی شدن، این مدل دائما احتمالات قیمتی پایین‌تر و بالاتر را ارائه می‌دهد.

با چشم پوشی از محاسبات پیچیده، شما می توانید حتی به Skew Analytics هم نگاهی بیندازید تا احتمالات را برای هر قیمت گذاری ببینید.

قیمت بیت کوین پیش بینی قیمت بیت کوین تحلیل

اکثر برخوردها در جمعه آخر هر ماه منقضی می‌شوند. همان طور که کمی بالاتر هم گفتیم این اعداد و ارقام کاملا محافظه کارانه به نظر می‌رسند. برخوردهای اکتبر و سپتامبر هر دو تا ۵۰% احتمال می‌دهند که قیمت بیت کوین بالاتر از ۹۰۰۰ دلار باقی می‌ماند.

این احتمال ۵۰ درصدی باید کاملا خنثی باشد؛ زیرا مدل‌های ریاضی نشان می‌دهند که احتمالات بالا و پایین هدف‌های این چنینی، تقریبا یکی هستند.

از طرفی در مقابل این اظهارات، منقضی شدن قیمت در جولای را پیش رو داریم. ۷۶% پیش بینی می‌شود که این مقدار تا آن زمان به ۸۵۰۰ دلار برسد. هر چقدر که این مدل به کامل شدن نزدیک شود، مطمئن‌تر هم می‌شود؛ بنابراین نباید انتظار داشت که در یک بازه زمانی دو هفته‌ای احتمال افزایش قیمت به بیش از ۹۰% برسد.

اغلب اوقات پیش بینی قیمت بیت کوین توسط صاحب نظران غیرمنطقی است!

همان طور که گفتیم اغلب اوقات پیش بینی تحلیلگران اشتباه است. اما برای اینکه ببینید پیش بینی قیمت بیت کوین توسط آن‌ها بهتر از قیمت بازار است یا نه، باید اختلافات را نسبت به متد Black Scholes برطرف کنید.

برای این کار به چهار مولفه اصلی نیاز دارید که عبارت هستند از :

 • قیمت فعلی
 • پیش بینی مقدار برخورد (Strike)
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا
 • بی ثباتی

این نمودار پیش بینی‌های انجام شده (شش پیش بینی) در ۱۰۰ روز را نشان می‌دهد که به راحتی می‌توانید آن را در مقابل قیمت بازار مقایسه کنید.

قیمت بیت کوین پیش بینی قیمت بیت کوین تحلیل

۱ نوامبر ۲۰۱۹ : پیش بینی ۱۶ هزار دلاری قیمت بیت کوین توسط چانگ پنگ ژائو

علیرغم این که Changpeng Zhao موسس صرافی باینسس خودش بر این باور است که یک معامله‌گر فعال نیست، اما با این حال بارها پیش بینی‌های خود را منتشر کرده است. در اوایل نوامبر او اعلام کرد که قیمت بیت کوین به زودی به ۱۶۰۰۰ دلار می‌رسد.

 • قیمت بیت کوین : ۹۱۳۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۷۴%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۱۲۰
 • پیش بینی برخورد : ۱۶۰۰۰ دلار
 • Black & Scholes – احتمالات : ۹ درصد

اما خب در طی ۴ ماه این پیش بینی با ۳۵% شکست خورد؛ زیرا در این مدت قیمت بیت کوین از ۱۰۵۰۰ دلار بیشتر نشد. با این که این پیش بینی خیلی هم بی ارزش نبود، اما بیش از حد خوش بینانه بود – که توسط مدل Black Scholes پیش بینی شده بود.

۲۰ نوامبر ۲۰۱۹ : ویلی وو پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین به ۴۵۰۰ دلار سقوط می‌کند

یکی دیگر از تحلیلگرانی که قیمت بیت کوین را پیش بینی کرده است، ویلی وو معروف است. او در چرخه سال گذشته پیش بینی کرد که بیت کوین به ۳۵۰۰ دلار هم می‌رسد و احتمال داده است که این مقدار از ۱۲۸۰۰ دلار یک کاهش ۷۱ درصدی خواهد داشت – قبل از هاوینگ بعدی به ۴۵۰۰ دلار سقوط می‌کند. این مقدار در آن زمان کمی بعید به نظر می‌رسید، اما با این حال چرخه ۶ ماهه در بازار رمز ارزها مدت زمان طولانی است.

 • قیمت بیت کوین : ۸۱۰۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۷۲%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۱۷۰
 • پیش بینی برخورد : ۴۵۰۰ دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۱۱ درصد

به دلیل همین اتفاق و به خاطر سقوط ننگین قیمت در ۱۳ مارس، باعث شد که آزمایشی در بازه ۴۰۰۰ دلاری بیت کوین انجام شود. علیرغم درست بودن این ماجرا در آن زمان، خرید در چنین بازه طولانی هزینه زیادی به همراه داشت؛ به طوری که یک خرید ۶۰۰۰ دلاری برای ویلی وو ۵۴۰ دلار هزینه بر می‌داشت.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۹ : پیش بینی ۱۰۰۰ دلاری Peter Schiff

یکی از تحلیلگران بدنام قیمت بیت کوین Peter Schiff است که با کشف الگوی Head & Shoulders، قیمت بیت کوین را تا ۱۰۰۰ دلار هم پیش بینی کرد. اگر چه برای این مورد بازه زمانی دقیقی اعلام نشده است، اما به طور کلی یک بازه ۳ ماهه منطقی به نظر می‌رسد.

 • قیمت بیت کوین : ۷۶۰۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۶۸%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۹۰
 • پیش بینی برخورد : ۱۰۰۰دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۰ درصد

برای این که ببینید این پیش بینی‌ غیر منطقی است یا نه، نیازی نیست که حتما یک فرد آماری باشید. با این حال با توجه به مدل options احتمال برگشت به ۵۰۰۰ دلار در این حالت ۱۰.۷ درصد است.

در آن زمان و با توجه به بازار options، پیتر می‌توانست به راحتی و با یک دلیل منطقی‌تر در گستره نزولی باقی بماند.

۱۷ ژانویه ۲۰۲۰ : پیش بینی ۶۰۰۰ دلاری پیتر برندت

پیتر برندت یکی از تحلیلگران جسور بازار است که اعتقاد دارد قیمت بیت کوین قبلا به کف رسیده است. به همین خاطر در این مدت سرمایه گذاران در انتظار رسیدن به قیمت ۶۰۰۰ دلاری فرصت‌های خودشان را نادیده گرفته‌اند. اینجا به هیچ بازه زمانی اشاره نشده است. اگرچه بازه زمانی ۳ ماهه باعث می‌شود که اکثر سرمایه گذاران رضایت کافی داشته باشند.

 • قیمت بیت کوین : ۸۰۰۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۶۸%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۹۰
 • پیش بینی برخورد : ۶۰۰۰ دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۱۲ درصد

درست دو ماه بعد، زمانی که در ۱۳ مارس قیمت بیت کوین سقوط کرد، مشخص شد که پیش بینی Peter Brandt اشتباه بوده است.

۴ فوریه ۲۰۲۰ : پیش بینی قیمت بیت کوین ۲۷۰۰۰ دلاری توسط Tom Lee

در طی یک مصاحبه با یاهو، تحلیلگر ارشد Tom Lee اعلام کرد که بیت کوین مسیر خودش را برای رسیدن به سوددهی ۲۰۰ درصدی در ۶ ماه آینده هموار کرده است. البته به شرطی که هاوینگ بیت کوین اینجا نقش کاتالیزور داشته باشد.

 • قیمت بیت کوین : ۹۱۰۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۶۷%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۱۸۰
 • پیش بینی برخورد : ۲۷۰۰۰ دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۱ درصد

در کمتر از ۲۰ روز بعد از این اتفاق، به نظر رسید که همچین رویدادی کاملا دور از انتظار است. از طرفی خرید ۲۳۰۰۰ دلاری تقریبا ۶۵ دلار هزینه بر می‌داشت.

۱۰ فوریه ۲۰۲۰ : PlanB پیش بینی کرد که قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ به ۱۰۰۰۰ دلار می‌رسد

PlanB خالق مدل Stack-to-flow بر این باور است که بیت کوین به زیر قیمت ۸۲۰۰ دلار نمی‌رسد. او همچنین اعلام کرد که در ماه می و نزدیک به هاوینگ، بیت کوین به قیمت ۱۰۰۰۰ دلاری می‌رسد.

 • قیمت بیت کوین : ۹۸۵۰ دلار
 • مقدار بی ثباتی : ۶۵%
 • مدت زمان باقی مانده تا انقضا : ۹۰
 • پیش بینی برخورد : ۸۲۰۰ دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۱۲ درصد
 • برخورد (پیش بینی هاوینگ) : ۱۰۰۰۰ دلار
 • Black Scholes – احتمالات : ۴۹ درصد

کمتر از یک ماه بعد از این ماجرا این پیش بینی هم با شکست مواجه شد. اگه چه نزدیک بود قیمت بیت کوین به ۱۰۰۰۰ دلار برسد و فقط ۳ تا ۵ درصد برای رسیدن تا آن فاصله داشت.

شاید بگویید که ۵۰ درصد حق با PlanB بود. او با پیش بینی ۱۰۰۰۰ دلاری بیت کوین و یک استراتژی پروانه‌ای می‌توانست پول خوبی بدست بیاورد.

قیمت گذاری options شبیه به یک راهنماست، اما پیش گویی قیمتی نیست

استفاده از متد Black Scholes برای این که ببینید قیمت تا به کجا پیش می‌رود، روش خوبی است. چیزی که خیلی واضح است این است که تحلیلگران در پیش بینی قیمت بیت کوین بیش از اندازه اغراق می‌کنند. همین موضوع باعث عدم موفقیت آن‌ها می‌شود و تنها فضای رسانه‌ها را مملو از اطلاعات کذب و غلط می‌کند.

گاهی اوقات این حدس و گمان مبالغه آمیز آسیب جدی به بازار وارد می‌کنند. به طور مثال، ویلی وو و PlanB بدون شک با تعریف مدل option، می‌توانند از بازار به سوددهی برسند و خب کسانی که آن‌ها را دنبال می‌کنند هم شرایط یکسانی را تجربه خواهند کرد. اما به طور کلی بهتر است که خودتان دست به تحلیل و جستجو بزنید و تحقیقات خودتان را شروع کنید!

این یعنی بر اساس تحلیل این افراد قدم برندارید و به دانش و اطلاعات خودتان بسنده کنید.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع cointelegraph wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر