متوسط صرافی غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟ آموزش کار با ولا اکسچنج

ولا اکسچنج (Vela Exchange) یکی از دکس‌های شبکه آربیتروم است. این صرافی غیرمتمرکز، امکان معامله قراردادهای دائمی را فراهم می‌کند. در حال حاضر این صرافی غیرمتمرکز قابلیت کسب درآمد از استیکینگ و کد رفرال را دارد، اما به‌زودی و پس از مهاجرت به شبکه اصلی خود محصولاتی همچون معاملات اسپات و معاملات خارج از بازار را هم به امکانات خود می‌افزاید. همچنین توسعه‌دهندگان این پروژه وعده ایردراپ توکن VALA را پس از راه‌اندازی شبکه مین نت، داده‌اند. در این مطلب از میهن بلاکچین به معرفی این صرافی غیرمتمرکز و آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز ولا اکسچنج می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

صرافی ولا اکسچنج در زمان انتشار این مطلب نسخه عمومی بتای اپلیکیشن را زودتر از موعد بسته است. این اتفاق به دلیل باگ در محاسبات قیمت توکن VLP رخ داده است.
نکات مهم مطلب:

⭕ ولا اکسچنج (Vela Exchange) یک صرافی غیرمتمرکز در بستر آربیتروم است.

⭕ در حال حاضر امکان ترید قراردادهای دائمی و کسب درآمد از استیکینگ در این صرافی وجود دارد.

⭕ این پروژه به‌زودی شبکه بلاکچینی خود را راه‌اندازی خواهد کرد.

⭕ ولا اکسچنج برنامه رفرال دارد و به هر کسی که ثبت نام می‌کند یک کد رفرال داده می‌شود. زمانی که دوستان شما با این کد ثبت نام می‌کنند، ۱۰ درصد از کارمزد معاملات آن‌ها به حساب شما واریز می‌شود.

⭕ با استیکینگ توکن VELA در این پلتفرم شما مشمول تخفیف در پرداخت کارمزد می‌شوید.

صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

رافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست
منبع: coinesper.com

ولا اکسچنج (Vela Exchange) یک صرافی غیرمتمرکز است که ابتدا با نام Dexpools کار خود را آغاز کرد. این دکس هم‌اکنون در بستر آربیتروم قرار دارد. اما به‌زودی (در مه ۲۰۲۳ – اردیبهشت ۱۴۰۲) شبکه خود را راه‌اندازی خواهد کرد. توسعه‌دهندگان این دکس وعده ایردراپ توکن VELA را به کاربرانی که در دوره تست بتا از این صرافی استفاده می‌کردند، داده‌اند. با توجه به توییتی که در ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ در توییتر ولا اکسچنج منتشر شده است، احتمالا این صرافی اسنپ‌شات خود را گرفته است.

صرافی ولا اکسچنج توسط تراویس اسکورز (Travis Skweres) و دن پنگ (Dan Peng) راه‌اندازی شده است. تراویس از سال ۲۰۱۲ در بازار ارز دیجیتال فعال بوده و شرکت پورتال فایننس را راه‌اندازی کرده است که بعدا توسط کوین‌بیس خریداری شد. این تیم حدود ۲.۱ میلیون دلار در طول چندین دوره جذب کرده است و با شرکت‌هایی همچون Big Brain Holdings،  Jade Protocol، Magnus Capital، Orange Dao و Quantstamp همکاری دارد. 

امکانات دکس Vela Exchange

بنابر لایت‌پیپر پروژه، ولا اکسچنج سه محصول اصلی خواهد داشت. این محصولات که به جز امکان ترید قراردادهای دائمی هنوز راه‌اندازی نشده‌اند، به شرح زیر هستند:

 • معاملات قراردادهای دائمی (Perpetual Exchange): دفتر سفارشی به منظور معامله قراردادهای دائمی. کاربران می‌توانند استیبل‌کوین‌هایی مانند USDC را وثیقه بگذارند. قرارداد دائمی برای معامله‌گران این امکان را فراهم می‌کنند تا بدون محدودیت زمانی، در رابطه با تغییرات کوتاه‌مدت یا بلندمدت یک دارایی گمانه‌زنی کنند.
 • معاملات اسپات (Spot Exchange): به معامله‌ای اطلاق می‌شود که تحویل کالایی که خریداری یا فروخته شده، در زمان انجام معامله و با قیمت لحظه‌ای صورت می‌گیرد. 
 • معاملات خارج از بازار و همتابه‌همتا (OTC P2P Platform): پلتفرم معاملات OTC به‌صورت غیر متمرکز و همتابه‌همتا. به معاملاتی که با حذف واسطه و بین دو شخص و بدون نظارت صرافی انجام می‌شود، معاملات OTC می‌گوییم.

در حال حاضر امکان ترید قراردادهای دائمی و استیکینگ توکن بومی VELA در این صرافی فراهم است.

رمزارز بومی صرافی ولا اکسچنج

این صرافی غیرمتمرکز چندین توکن مختلف برای سوددهی به کاربران دارد. توکن بومی ولا با نماد VELA در بستر شبکه آربیتروم قرار دارد. استیکینگ VELA و نحوه کسب درآمد از آن را در بخش‌های بعدی مطلب آموزش خواهیم داد. در حال حاضر این توکن در صرافی‌های Camelot، یونی سواپ و تریدر جو قرار دارد. VLP هم توکن تامین نقدینگی صرافی ولا است. در ادامه بیشتر با نقش این توکن آشنا خواهیم شد.

انواع پاداش در ولا اکسچنج

VLP value: درصدی از کارمزد، ضرر و زیان کاربران و وثیقه‌های لیکویید شده به صندوق VLP واریز شده و در این صندوق نشان داده می‌شود. 

⭕ esVELA: توکن پاداش‌‌دهی است که به استیکر توکن‌های VELA ،esVELA و VLP تعلق می‌گیرد. esVELA را می‌توانید برای دریافت بخشی‌ از پاداش‌های VELA استیک کرده یا برای مدتی طولانی‌تری برای دریافت VELA قفل کنید. درصدی از کارمزدها، ضرر و زیان کاربران و وثیقه‌های لیکویید‌شده برای بازخرید VELA از بازار هزینه می‌شود. 

USDC: استیکرهای VELA و eVELA واجد شرایط دریافت بخشی از کارمزد، ضرر و زیان کاربران و وثیقه‌های لیکوییدشده به‌صورت USDC هستند. 

⭕ VELA و esVELA می‌توانند به‌منظور دریافت بخشی از کارمزدها استیک شوند. سهم پاداش بر اساس مبلغ استیکینگ مشخص می‌شود. استیک این دو توکن مزایای زیر را به همراه خواهد داشت:

 • تخفیف کارمزد 
 • دریافت esVELA

ایردراپ توکن VALA

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، توسعه‌دهندگان این پروژه وعده ایردراپ توکن VALA را به کاربرانی که از نسخه بتای عمومی استفاده می‌کردند، داده‌اند. به‌احتمال زیاد اسنپ‌شات این پروژه در روزهای قبل گرفته شده است. اما اگر می‌خواهید شانس خود را امتحان کنید، باید ولت خود را به اپلیکیشن ولا اکسچنج متصل کرده و با بخش‌های مختلف آن کار کنید. در حال حاضر فقط امکان کار با بخش ترید (Trade) و استیکینگ (Staking) این صرافی وجود دارد. در بخش آموزش کار با ولا اکسچنج قسمت‌های مختلف این بخش‌ها را توضیح می‌دهیم.

صرافی ولا اکسچنج از کدام رمزارزها و شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم این دکس فعلا در بستر آربیتروم قرار دارد، اما به‌زودی شبکه مجزای خود را راه‌اندازی خواهد کرد. در حال حاضر امکان معامله جفت‌ارزهای کریپتویی زیر در این صرافی غیرمتمرکز وجود دارد:

 • BTC/USD
 • ETH/USD
 • DOGE/USD
 • ARB/USD
 • MATIC/USD
 • AVAX/USD
 • SOL/USD

بازه اهرم برای معاملات در کریپتو: یک تا ۲۰ برابر

همچنین امکان معامله جفت‌ارزهای فارکس هم در ولا اکسچنج وجود دارد:

 • EUR/USD
 • GBP/USD
 • USD/JPY

بازه اهرم برای معامله جفت‌ارزهای فارکس: یک تا ۵۰ برابر

کارمزدهای صرافی ولا اکسچنج

صرافی ولا اکسچنج دو مدل کارمزد دارد: کارمزد پوزیشن و کارمزد Funding fees:

کارمزد پوزیشن: 

 • دارایی‌های کریپتویی: برای باز کردن یک پوزیشن باید حداکثر ۰.۲۵ درصد کارمزد از حجم پوزیشن باز شده را بپردازید. مبلغ مشابه باید برای بستن پوزیشن خرج شود. 
 • دارایی‌های فارکس: برای باز کردن پوزیشن باید حداکثر ۰.۰۱۵ درصد از حجم پوزیشن باز شده را بپردازید. مبلغ مشابه برای بستن پوزیشن باید پرداخت شود. 

فاندینگ فی:

وقتی یک پوزیشن باز می‌شود، براساس اینکه چه مقدار از صندوق وام گرفته شده و فاندینگ ریت چقدر است، فاندینگ فی تعیین می‌شود. فاندینگ ریت هر ۶ ساعت تنظیم می‌شود و به نوع پوزیشن (شورت یا لانگ بودن) بستگی دارد. برای مثال، فرض کنید یک پوزیشن خرید به مبلغ ۱۰ هزار دلار اتر با لوریج ۵ برابری باز می‌کنید (یعنی ۸۰۰۰ دلار وام می‌گیرید) و این را پس از ۶ ساعت یا ۲ دوره فاندینگ می‌بندید. همچنین تصور کنید که نرخ ۰.۰۵۱ درصد پس از ۶ ساعت تغییر نکرده است. کل کارمزد فاندینگ شما به صورت زیر خواهد بود:

۸۰۰۰ * ۰.۰۰۰۵۱ * ۲ = ۸.۱۶

نحوه توزیع کارمزد‌های جمع‌آوری‌شده:

 • ۵۰ درصد به استخر VLP (به‌صورت USDC)
 • ۱۰ درصد به استیکرهای VLP (به‌صورت eVELA)
 • ۵ درصد به استیکرهای VELA (به‌صورت USDC)
 • ۱۰ درصد به استیکرهای VELA (به‌صورت eVELA)
 • ۲۵ درصد به صندوق ذخایر 
 • ولا اکسچنج برنامه رفرال هم دارد. ۱۰ درصد از کارمزدهای افرادی که با آیدی شما ثبت نام می‌کنند به شما تعلق می‌گیرد. 

آموزش کار با Vela Exchange

وارد سایت ولا اکسچنج شوید و روی گزینه Connect Account کلیک کنید. کیف پول خود را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

اتصال به دکس Vela
منبع: app.vela.exchange
انتخاب کیف پول در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

سپس با کلیک روی Sign In به ولت خود متصل شوید. بعد با زدن روی گزینه Sign در کیف پول خود، اتصال را تایید کنید.

اتصال ولت در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange
تایید اتصال در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

در بخش ترید امکان معامله ۱۰ ارز وجود دارد. برای انجام معامله در این صرافی ابتدا باید USDC واریز یا دیپازیت کنید. سپس متناسب با درخواست خود پوزیشن خرید یا فروش باز کنید. سایز پوزیشن شما طبق فرمول زیر مشخص می‌شود:

مبلغ وثیقه x اندازه لوریج = سایز پوزیشن

مثلا اگر با وثیقه ۵۰۰ دلاری یک پوزیشن با اهرم ۱۰ برابر ایجاد کنید، سایز پوزیشن شما برابر با ۵۰۰۰ دلار است. انواع سفارشات زیر در ولا اکسچنج امکان‌پذیر است:

 • بازار (Market): ایجاد سفارش طبق قیمت بازار
 • محدود (Limit): سفارش طبق قیمت مشخص‌شده یا بهتر از آن انجام می‌شود.
 • استاپ مارکت (Stop Market): زمانی که قیمت به حد مشخص‌شده در استاپ مارکت برسد، سفارش انجام می‌شود.
 • استاپ لیمیت (Stop Limit): سفارش لیمیت زمانی انجام می‌شود که قیمت به حد مشخص شده در استاپ لیمیت برسد.
معاملات قراردادهای دائمی در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

هنگام باز کردن پوزیشن در این صرافی اطلاعات زیر برای شما نمایش داده می‌شود:

Mark Price: قیمت دارایی در لحظه فعلی
Liquidation Price: قیمتی که در آن پوزیشن شما لیکویید می‌شود.
Fees: کارمزد

حال به سراغ بخش استیکینگ می‌رویم. در این قسمت می‌توانید با استیک کردن توکن USDC، توکن VLP مینت کنید. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم VLP توکن تامین نقدینگی این پلتفرم است. برای مینت کردن VLP لازم است USDC روی شبکه آربیتروم داشته باشید. سپس مقدار آن را مشخص کرده و روی Mint VLP کلیک کنید.

ساخت توکن VLP در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

در همین صفحه می‌توانید VLPهای دریافتی خود را برای دریافت سود بیشتر استیک کنید. پاداش شما به‌صورت eVELA خواهد بود.

استیکینگ توکن VLP
منبع: app.vela.exchange

پایین همین صفحه یک بخش VELA & eVELA وجود دارد. با کلیک کردن روی آن وارد صفحه جدیدی می‌شوید. امکانات زیر در این صفحه وجود دارد:

 • Buy VELA: با کلیک روی این دکمه به صرافی کملوت (Camelot) هدایت می‌شوید. اینجا می‌توانید توکن VELA بخرید.
 • VELA: در این بخش می‌توانید توکن VELA را استیک کرده و پاداش خود را به صورت eVELA دریافت کنید.
 • eVELA: در این قسمت می‌توانید eVELA را برای دریافت eVELA بیشتر استیک کرده یا برای دریافت VELA قفل کنید.
استیکینگ توکن VELA
منبع: app.vela.exchange

پایین صفحه بخشی به‌عنوان eVELA / VELA Rewards وجود دارد. در این بخش می‌توانید پاداش‌های خود را دریافت کنید. برای دریافت پاداش هر کدام از استخرهای استیکینگ روی دکمه Claim آن استخر کلیک کنید.

دریافت پاداش استیکنیگ در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

بخش بعدی Account است. در این بخش می‌توانید موجودی کیف پول، مبالغ معامله‌شده و تخفیف‌های خود را مشاهده کنید. همچنین امکان مشاهده رتبه ترید و تعداد تریدهای شما در ۳۰ روز گذشته، میزان سود یا زیان، وضعیت پوزیشن‌های معاملاتی و حجم معاملات وجود دارد.

مشاهده حساب کاربری در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

قسمت بعدی Leaderboard است. در این بخش می‌توانید ۵۰ تریدر برتر صرافی، حجم معاملات و میانگین اهرم‌های ان‌ها را مشاهده کنید.

بخش Leaderboard در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

بخش بعدی Referral است. در این بخش می‌توانید کد ریفرال خود را مشاهده کنید. همچنین سودی که از ترید سایر کاربران و تعداد کاربرانی که به‌واسطه شما ثبت‌ نام کرده‌اند را ببینید.

بخش رفرال در ولا اکسچنج
منبع: app.vela.exchange

امنیت صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange

برای بررسی امنیت یک صرافی غیرمتمرکز می‌توان به مسائلی همچون اخبار هک پلتفرم یا کیف پول‌های آن توجه کرد. چندی پیش شایعه‌ای مبنی بر هک شدن پلتفرم صرافی در توییتر منتشر شد. اما تیم پروژه فوری بیانیه‌ای در دیسکورد منتشر کرد و از سلامت کامل صرافی خبر داد. در واقع ربات دیسکورد ولا اکسچنج هک شده بود و این ماجرا ربطی به اپلیکیشن صرافی نداشت.

یکی از فاکتورهای مهم در تامین امنیت پروژه‌های کریپتویی متن‌باز یا اوپن‌سورس بودن آن‌ها است. چون امکان بازدید از کدها و رفع ایرادات را فراهم می‌کنند. این پروژه در داکیومنت‌ها یا وایت پیپر خود ادعای اوپن سورس بودن ندارد. اما صفحه‌ای گیت‌هاب منتسب به ولا اکسچنج موجود است. همانطور که در این صفحه هم مشاهده می‌کنید، تراویس اسکورز یکی از مشارکت‌کنندگان در بخش قراردادهای هوشمند ولا اکسچنج است. او یکی از هم‌بنیان‌گذاران پروژه است.

گیت هاب ولا اکسچنح
منبع: github.com

پشتیبانی دکس ولا اکسچنج

این صرافی غیرمتمرکز حساب‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مختلف دارد. برای تماس با پشتیبانی ولا اکسچنج می‌توانید به اکانت دیسکورد، توییتر یا تلگرام این پروژه مراجعه کنید.

آیا ولا اکسچنج برای کاربران ایرانی مناسب است؟

در بخش شرایط سرویس‌دهی این دکس، کاربران ایرانی در استفاده از این دکس منع شده‌اند. همچنین شما بدون VPN نمی‌توانید وارد سایت ولا اکسچنج شوید. حتی طبق تجربه من با برخی از IPها مانند ترکیه نیز امکان اتصال کیف پول به صرافی وجود ندارد. بنابراین هنگام استفاده از این صرافی غیرمتمرکز حتما از یک VPN یا VPS با آیپی مطمئن استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ولا اکسچنج چیست؟
  ولا اکسچنج (Vela Exchange) یک صرافی غیرمتمرکز در بستر شبکه آربیتروم است. این دکس امکاناتی همچون معاملات قراردادهای دائمی و استیکینگ را ارائه می‌دهد. پس از راه‌اندازی مین نت ولا محصولات معاملات اسپات و معاملات OTC نیز افزوده خواهند شد.
 • ایردراپ ولا اکسچنج چه زمانی خواهد بود؟
  ایردراپ توکن VELA پس از راه‌اندازی شبکه اصلی پروژه ولا اکسچنج خواهد بود. هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست.

جمع‌بندی

صرافی ولا اکسچنچ یک دکس روی شبکه آربیتروم است. این پروژه توکنی با نماد VELA دارد. امکان استیکینگ این توکن و کسب درآمد از آن هم‌اکنون در این دکس فراهم است. از محصول دیگر این صرافی غیرمتمرکز باید به معاملات قراردادهای دائمی اشاره کرد. در Vela Exchange می‌توانید قراردادهای دائمی فارکس و ارزهای دیجیتال تا لوریج ۵۰ برابر ترید کنید. این پروژه به‌زودی شبکه مین نت خود را عرضه خواهد کرد که ایردراپ توکن VELA را به همراه خواهد داشت. نظر شما درباره صرافی Vela Exchange چیست؟ آیا تجربه کار با این دکس را دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا