اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

ویتالیک بوترین: باید از زی کش (Zcash) کمک بگیریم!

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم قصد دارد تا بدون استفاده از فناوری های لایه دوم نظیر پلاسما (Plasma)، شبکه اتریوم را برای افزایش ۳۲۰۰ درصدی تراکنش ها مقیاس پذیر کند.

بوترین در یک انجمن تحقیقاتی اتر (ETH) بیان کرد که اتریوم می‌تواند نوآوری های فناوری را از ارز دیجیتال زی کش قرض بگیرد تا تراکنش های اتر را به صورت انبوه تایید کند.

این فناوری با نام ZK-SNARKS به نودهای واسطه امکان می‌دهد تا بدون اجرای محاسبات، صحت آن ها را تایید کنند یا محاسبات اجرا شده را بیاموزند. بوترین بیان می‌کند که واسطه ها می‌توانند تراکنش ها را به یکدیگر متصل کنند و سپس ZK-SNARKS منتشر کنند تا اعتبار آن ها را تایید کنند و در حالی که تمام تراکنش ها را داخل زنجیره حفظ می‌کنند، مقدار داده های ذخیره شده در بلاک‌ چین را به شدت فشرده و کم حجم کنند.

وی بیان کرد:

دو نوع کاربر وجود دارد: ۱- تراکنش کننده ۲- واسطه. واسطه مجموعه ای از اقدامات را از تراکنش کننده می‌گیرد و تمام آن ها را در یک تراکنش ترکیب می‌کند و برای اثبات اعتبار، ZK-SNARK را ایجاد می کند و آن را به همراه داده های تراکنش به شدت فشرده شده در بلاک چین منتشر می‌کند. واسطه از کارمزد های تراکنش جایزه دریافت می‌کنند.

بوترین پیش بینی می‌کند که یکپارچگی و پذیرش ZK-SNARKS می‌تواند به اتریوم امکان دهد تا حداکثر ۵۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند. این امر نه تنها افزایش ۳۲۰۰ درصدی ظرفیت شبکه را نشان می‌دهد، بلکه باعث جدا شدن آن از پلاسما و سایر راه حل های مقیاس پذیری لایه دوم می‌شود. در این راه حل ها، با کنار گذاشتن بخش عمده ای از تراکنش ها از بلاک چین اصلی، ظرفیت شبکه افزایش پیدا می‌کند. اگر پس از عرضه فناوری لایه دوم به طور متوالی از آن استفاده می‌شد، بهبود مقیاس پذیری بیشتر به چشم می‌آمد.

کریپتوکیتی ها

دسامبر سال گذشته با افزایش کاربران کریپتوکیتیز به بیش از ۱۴ هزار کاربر، شبکه اتریوم با تراکم مواجه شد. اگر اتریوم امیدوار است که به طور انبوه مورد استفاده قرار بگیرد و‌ پذیرفته شود، چنین بهبودهای مقیاس پذیری حیاتی است. برنامه های غیرمتمرکزی (dApps) که بر بستر اتریوم اجرا می‌شوند برای دستیابی به پذیرش گسترده به مشکل برخورده اند و تنها چند پروژه (معمولا صرافی های غیرمتمرکز) روزانه بیشتر از ۵۰۰ کاربر دارند.

اگر یک یا بیش از یک برنامه غیرمتمرکز به کاربران زیادی دست یابد، سریعا باعث مسدود شدن بلاک چین اتریوم شده و هزینه های گس افزایش می‌یابد. این موضوع دسامبر سال گذشته و‌ مدتی پس از عرضه کریپتوکیتی ها رخ داد. در این زمان تعداد کاربران کریپتوکیتی ها به بیش از ۱۴ هزار کاربر رسید که در مقایسه با برنامه های سنتی اینترنت عدد کوچکی است اما به قدر کافی زیاد بود تا تراکنش کاربران شبکه اتریوم را مختل کند. حتی یکی از استارت‌آپ ها به دلیل ازدحام‌ و مسدود شدن کریپتوکیتی ها، ICO خود را به تعویق انداخت.

بوترین اولین توسعه دهنده ای نیست که بیان می‌کند پذیرش فناوری مبتنی بر زی کش برای اتریوم می‌تواند باعث استحکام پروتکل اتریوم‌ شود.

آیا مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم با فناوری زی کش رفع خواهد شد؟ نظر شما چیست؟

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا