متوسط کریپتو پدیا

آپدیت مرج اتریوم چیست؟ بررسی زنده Merge تا زمان اجرای نهایی

شبکه اتریوم قصد دارد که از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) منتقل شود. زمانی که این انتقال به‌طور کامل رخ داد، نام شبکه به آن چه در عرف اتریوم ۲ نامیده می‌شود، تغییر خواهد کرد. بنیاد اتریوم اخیرا برای جلوگیری از کژتابی، استفاده از نام اتریوم ۲ را پایان داد. بنا بر اعلام این بنیاد، اتریوم پس از ادغام شامل دو لایه اجرا (Execution) و اجماع (Consensus) خواهد بود. در واقع فرایند ادغام شامل وام گرفتن از منطق اجرا از شبکه فعلی اتریوم و ترکیب آن با فرایند اجماع بیکن چین است. چند سال است که برنامه‌ریزی برای این هاردفورک در حال انجام است و این انتقال به‌صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام می‌شود. آخرین آپدیت مهم این شبکه Beacon Chain یا فاز صفر بود، که در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۹۹) اجرا شد و سیستم PoS را به شبکه وارد کرد؛ در واقع با اجرای آپدیت بیکن، شبکه به‌صورت هیبریدی یا دوگانه (PoS/PoW) شروع به کار کرد. بیکن چین در حال حاضر جدا از شبکه اصلی اتریوم کار می‌کند؛ اما اطلاعاتی که در شبکه اصلی پردازش می‌شوند، در شبکه بیکن نیز ثبت می‌شوند. قبل از بیکن چین فورک‌ها و آپدیت‌های زیادی در این شبکه انجام شده، که راه را برای راه‌اندازی اتریوم ۲ هموارتر کرده‌اند. در حال حاضر شبکه اتریوم به مرحله Merge یا ادغام این دو الگوریتم اجماع نزدیک شده است؛ از این رو در این مقاله ابتدا به پاسخ این سوال می‌پردازیم که آپدیت Merge اتریوم چیست و سپس به‌صورت جزئی و هفته به هفته، از ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ (دی و بهمن ۱۴۰۰) به پیشرفت این شبکه در راستای تبدیل به گواه اثبات سهام می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مطلب در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

آپدیت Merge اتریوم چیست؟

آپدیت Merge اتریوم چیست؟
منبع: youtube

شبکه اتریوم از چند سال قبل روی انتقال خود از گواه اثبات کار به اثبات سهام کار می‌کرده است. در طول این مسیر، هاردفورک‌ها و سافت فورک‌های زیادی انجام شده، که مسیر برای این انتقال هموار شود؛ زیرا این نوع انتقال باعث تغییر کلی زیرساخت‌های یک شبکه می‌شوند و به‌راحتی و به‌سرعت نمی‌توان این کار را انجام داد. 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، زنجیره بیکن آپدیتی بود که الگوریتم اثبات سهام را وارد شبکه اتریوم (که قبل از آن با الگوریتم اثبات کار فعالیت می‌کرد) کرد. می‌توان گفت که Beacon Chain ملموس‌ترین به‌روزرسانی در راستای انتقال به PoS در سال‌های اخیر بوده است؛ با راه‌اندازی زنجیره بیکن، کاربران می‌توانند در کنار ماینینگ اتر (در الگوریتم گواه اثبات کار) به استیکینگ اتر (در الگوریتم گواه اثبات سهام) نیز بپردازند و شبکه به‌صورت هیبریدی کار می‌کند. 

پیش‌بینی می‌شود حدود ۲ الی ۳ ماه بعد از نگارش این مقاله (ماه آگوست ۲۰۲۲ یا مرداد/شهریور ۱۴۰۱) آپدیت مرج انجام شود. فاز Merge خود دارای دو هارد فورک است، که در فورک اول ماینرها از شبکه حذف می‌شوند و استیکرها جای آنها را گرفته و شروع به پردازش تراکنش‌های شبکه اصلی اتریوم می‌کنند و فورک دوم نیز حدود یک ماه بعد از آن اجرا خواهد شد که در این فاز، امکان برداشت ۳۲ اتری که ولیدیتورها در فاز بیکن چین به قرارداد هوشمند اتریوم ۲ واریز کرده بودند، باز می‌شود. سرانجام مرج در ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ انجام شد.

با فرارسیدن زمان مرج، زمزمه‌هایی برای فورک اتریوم و ایجاد نسخه‌ای مبتنی بر گواه اثبات کار شنیده می‌شود و ماینرهای بزرگ به دلیل انگیزه‌های مالی با به‌روزرسانی مرج مخالفت می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که در آینده یک یا چند فورک از شبکه اتریوم ایجاد شود و همین امر خطر حمله اجرای مجدد را قوت می‌بخشد. 

چگونه از آخرین بلوک PoW به نخستین بلوک PoS خواهیم رسید؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، کارکرد شبکه فعلی به دو جز شکسته خواهد شد (اجرا و اجماع) و در هنگام انتقال به PoS لایه اجرا تغییر نخواهد کرد بلکه بخش مربوط به اجماع تغییر خواهد کرد. بدین ترتیب پس از ادغام، نودها علاوه بر کلاینت‌های پیشین (لایه یک)، کلاینت‌های دیگری را نیز به شکل همزمان اجرا خواهند کرد. کلاینت‌هایی که هم‌اکنون توسط اعتبارسنج‌های بیکن چین اجرا می‌شود. در بلوک انتقال، چشم اعتبارسنج‌های شبکه PoS به زنجیره PoW است و منتظر وقوع شرایط از پیش توافق شده‌ای هستند. این شرط TTD یا سختی کل نهایی (Terminal Total Difficulty) نام دارد و به شکل خلاصه به معنی حد مشخصی از قدرت هش تجمعی شبکه است.

هر بلوکی که به TTD برسد اما بلوک پیشین‌اش به TTD نرسیده باشد، گزینه معتبری برای آغاز انتقال به PoS است. اعتبارسنج‌ها می‌توانند هر یک از این بلوک‌ها (در صورت وجود چندین گزینه) را انتخاب کند و بر روی آن بلوک نخست را تشکیل دهد. دلیل آن که از ارتفاع بلوک برای مشخص کردن بلوک نهایی استفاده نمی‌شود، خطر وقوع حملات Re-Org یا بازآرایی است. پس از آن که ولیدیتورها به اندازه کافی در شبکه جدید مستقر شدند، شاخه‌ای که بیشترین میزان استیک را به حمایت از خود داشته باشد، به عنوان شاخه کانونی انتخاب خواهد شد.

بررسی تایم لاین ادغام اتریوم یا فاز Merge

بررسی تایم‌لاین ادغام. تصحیح: با انجام مرج شبکه آزمایشی راپستن، هم‌اکنون یک مرحله در شکل (علامت ستاره) به جلو (سمت راست) رفته‌ایم. منبع: All Core Devs

تایم لاین یا جدول زمانی ادغام شبکه اتریوم با اتریوم ۲، به‌صورت هفتگی توسط سایت WeekInEthereum منتشر می‌شود، که در این مقاله آنها را پوشش خواهیم داد. این مقاله هر هفته آپدیت می‌شود و جدیدترین اتفاقات شبکه اتریوم به مقاله اضافه خواهد شد. بنابراین هر هفته این مقاله را دنبال کنید و این اطلاعات را مطالعه کنید. 

جدیدترین اطلاعات و تغییرات فاز مرج در زمان نگارش این مقاله، در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۶ شهریور ۱۴۰۱) منتشر شده، که در بخش اول می‌توانید مطالعه کنید. پس از آن، آپدیت‌های این انتقال شبکه را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) پوشش خواهیم داد. 

بخش اول: آخرین اطلاعات آپدیت Merge اتریوم:  ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۶ شهریور ۱۴۰۱)

غیرفعال‌سازی گواه اثبات کار:

لایه اجرایی:

تیم بیکو و کریستین کیم از تیم اصلی توسعه طی آخرین تماس ویدیویی اعلام کردند که مرج بدون مشکل پیش رفت و تنها مشکلات کوچکی برای کلاینت‌های Besu و Erigon وجود دارد. همچنین برنامه‌ریزی برای ارتقای شانگهای به تماس بعدی در ۲۷ اکتبر موکول خواهد شد. شناسه فورک (Fork ID) همگام با ارتقای شانگهای آپدیت خواهد شد. 

لایه گواه اثبات سهام: 

 • انتشار نسخه 22.9.1-RC1 برای Teku به منظور رفع مشکلات پس از ادغام
 • عرضه نرم‌افزار MEV-Boost برای رله‌های Flashbots، bloXroute و Blocknative
 • عرضه پروتکل Curdleproofs برای تسهیل انتخاب رهبر مخفی و محافظت در برابر حملات. 

لایه دو:

 • ارائه شبکه آزمایشی Bedrock برای آپتیمیزم 
 • بحث در شبکه پولینیا مبنی بر اینکه پروپوزال EIP4488 (کاهش هزینه گس) باید بر مقیاس‌پذیری متمرکز باشد. 

بررسی تایم لاین ادغام اتریوم یا فاز Merge (شروع از ماه ژانویه)

در این بخش به جدول زمانی آپدیت‌های اتریوم از ابتدای سال ۲۰۲۲ می‌پردازیم. در هر تاریخ، نکات مهم و پیشرفت‌های فاز ادغام یا Merge اتریوم اعلام شده است. 

بخش دوم: آپدیت‌ها و اطلاعات مهم فاز مرج اتریوم، از ابتدای سال ۲۰۲۲

از آنجایی که فاز مرج با چالش‌ها، آپدیت‌ها و تغییرات زیادی روبرو بوده، لازم است که از ابتدای سال ۲۰۲۲ این مراحل را هفته به هفته دنبال کنیم. این اطلاعات شامل آزمون و خطاها، مشکلات سر راه توسعه‌دهندگان، مذاکرات آنها درباره حل این مسائل و همچنین موفقیت‌های آنها است. 

۸ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۸ دی ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی:

 • آخرین ویدیوی توسعه‌دهندگان اصلی شبکه اتریوم. نکاتی از گفته‌های تیم بیکو (Tim Beiko) (یکی از توسعه‌دهندگان ارشد اتریوم) را در ادامه می‌خوانید: 
 • تست نت Kintsugi برای برخی کلاینت‌ها به دلیل پذیرش یک بلاک نامعتبر توسط برخی کلاینت‌ها در تست Fuzz ، تقسیم شد.  
 • پروپوزال EIP1153 (اپکدهای (OpCode) ذخیره‌سازی ناپایدار) که در نسخه بعدی Uniswap مفید است.
 • اولویت‌بندی EIPهای آپگرید شانگهای: برداشت‌ها و بررسی برخی پروپوزال‌های به تعویق افتاده، EIPهای جدید نیاز به منطق قوی برای اولویت دادن به کارهای عقب افتاده دارند.
 • پیشنهاد نام برای لایه اجرایی غیرفعال شدن یا خاموشی PoW (برای مثال پاریس). 
 • رفع اشکال نسخه ۱.۱۰.۱۵ Geth ، اتصالات همتا به همتای اتریوم می‌تواند قفل شوند. 
 • Log4j در نسخه ۲۱.۱۰.۶ بسو آپدیت شد. 
 • برخی از صرافی‌ها هنوز EIP1559 را اجرا نکرده‌اند. 
 • انتشار پروپوزال EIP1559 چند بعدی ویتالیک بوترین منتشر شد، محدودیت‌هایی برای منابعی که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند اعمال شد، Calldataهای تراکنش‌ها، داده‌های شاهد یا Witness و سایز ذخیره‌سازی نیز افزایش یافت.  

۱۵ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۵ دی ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی: 

 • شبکه تستی Kintsugi پس از پیدا شدن مشکلاتی که در آزمایشات Fuzz وجود داشت، به قطعیت خود بازگشت. این مشکلات این بود که اکسپلورر LH-Geth و بیشتر نودهای Teku در زنجیره نامعتبر قرار داشتند. بنابراین هش بلاک مورد نظر تغییر کرد و شماره بلاک روی ۱ تنظیم شد. 
 • رفع اشکالات نسخه ۲۰۲۲.۰۱.۰۱ Erigon؛ اشکالاتی مانند نادیده گرفته شدن فهرست تراکنش‌ها.
 • نسخه ۱.۱۲.۴ Nethermind: پشتیبانی از بهبودهای JSON RPC. 
 • رفع اشکالات نسخه ۲۱.۱۰.۷ هایپرلجر بسو. وابستگی‌هایی شامل Vert.x، Kubernetes، کلاینت جاوا، okhttp و commons-codec آپدیت شده‌اند.
 • یکی از توسعه‌دهندگان اسبق اتریوم به نام Rai رشته‌توییتی منتشر کرد که توضیح می‌داد چرا بلاک چین‌های امروزی، باید نحوه ارتباط خود با در دسترس بودن داده‌های تاریخی زنجیره خود را تغییر دهند.

۲۲ ژانویه ۲۰۲۲ (۲ بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی اتریوم: 

 • ویدیوی توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم منتشر شد. نکات اصلی گفته‌های تیم بیکو را در ادامه می‌خوانید:
 • ارائه مشخصات Engine API برای اجرای بارگذاری اختیاری و پروپوزال تایید.
 • شبکه‌های آزمایشی پس از خاموش شدن PoW، احتمالا Goerli و Sepolia هستند.
 • مذاکره درباره EIPهای احتمالی برای آپگرید شانگهای: پیش‌اجرای امضاهای BLS در EIP2537 (اثبات سهام اتریوم از امضاهای BLS استفاده می‌کند و زمانی که مرج اتفاق افتاد، تمام کلاینت‌های اتریومی که می‌خواهند به PoS منتقل شوند، باید امضای BLS را پیاده‌سازی کنند. این امضا برای رسیدن به اجماع حیاتی است)، همچنین درباره فرمت ماشین مجازی اتریوم در پروپوزال EIP3540، تاییدیه کدهای EOF در EIP3670 و کدهای اولیه اندازه و محدودیت EIP3860 نیز بحث شد.
 • نسخه ۲۰۲۲.۰۱.۰۲ Erigon آپدیت شد که در این آپدیت باگ‌ها برطرف شدند، گس لیمیت ماینرها ساده‌سازی شد و حالت تقاطع Trace_Filter نیز اضافه شد.  
 • رفع اشکالات نسخه ۲۱.۱۰.۹ بسو انجام شد. اشکالاتی مانند قبول کردن ولیوهای هگزادسیمال ethFeeHistory برای شماره بلاک، برطرف شدند.
 • تحلیل آزمایشی EIP1559: تعیین کارمزد راحت‌تر انجام می‌شود، نوسان قیمت گس در بین بلاک‌ها کاهش یافته، زمان انتظار کاربران کاهش یافته و درصد بیشتری از ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) برای سوزاندن در نظر گرفته شده است. 
 • تحقیقات درباره فلش‌بات‌ها: استفاده از EVMهای موازی برای سرعت بیشتر، انجام تراکنش‌های همزمان بدون تضاد در ذخیره‌سازی و امکان پیش‌بارگذاری در فضای ذخیره‌سازی، با استفاده از لیست‌های دسترسی اختیاری. 

۲۹ ژانویه ۲۰۲۲ (۹ بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه مین‌نت: 

 • انتشار آپدیت توسعه‌دهندگان اصلی توسط تیم بیکو. اپلیکیشن‌ها باید برای غیرفعال شدن PoW، برای تست در شبکه آزمایشی Kintsugi آماده شوند. در اولویت قرار دادن EIPها برای ارتقاء شانگهای.
 •  نسخه ۲۰۲۲.۰۱.۰۳ Erigon آپدیت شد: طبقه‌بندی بهبود یافته تراکنش‌ها در استخر استیکینگ، ردیابی صدور آزمایشی و رفع اشکال.
 • ارائه پروپوزال برای هزینه گس رول‌آپ‌ها برای تراکنش‌های شبکه اصلی به لایه ۲.

۵ فوریه ۲۰۲۲ (۱۶ بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی: 

 • انتشار ویدیوی توسعه‌دهندگان اتریوم. نکات مهم Tim Beiko این موارد هستند: 
 • استیک‌کنندگان باید آگاه باشند که به اندازه کافی فضای خالی هارد برای نهایی نشدن تراکنش‌ها داشته باشند (زیرا تست‌نت مرج یعنی Kintsugi، با برخی کلاینت‌های خود به مشکل خورده بود). 
 • انتظار می‌رود که شبکه توسعه (Devnet) کیلن (Kiln) در اواخر هفته آینده (اواخر بهمن ماه) اجرایی شود؛ توسعه‌دهندگان اپ و ارائه‌دهندگان زیرساخت، باید آزمایش روی شبکه کیلن را در اولویت قرار دهند. 
 • شبکه‌های تستی در دنیای پس از گواه اثبات کار: گورلی و سپولیا همچنان به کار خود ادامه می‌دهند، راپستن و رینکبی غیرفعال می‌شوند. 
 • بررسی‌های انجام شده درباره ارتقاء شانگهای روی EIPها از این قرار است:‌ تغییرات EIPها، ساده‌سازی حساب‌ها، کاهش کارمزدهای Rollupها و حذف خودتخریبی یا Self Destruct. 
 • پیش نمایش وضعیت قابل اجرا برای لایه اجرایی. 
 • پروپوزال ویتالیک بوترین برای تراکنش‌های Blob در قالبی مشابه با شاردینگ، برای بهبود مقیاس‌پذیری برای رولاپ‌ها، همراه با یک نسخه ساده‌تر. تراکنش‌های بلاب شامل مقدار بزرگی از داده هستند، که توسط EVM قابل دسترسی نیستند؛ اما تعهدات آنها قابل دسترسی است. 

۱۲ فوریه ۲۰۲۲ (۲۳ بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجماع اثبات سهام: 

 • انتشار ویدیوی اجراکنندگان PoS. نکاتی از بن اجینگتون (Ben Edgington):
 • شبکه آزمایشی عمومی Kiln پس از عبور از مراحل مهم، راه‌اندازی می‌شود.
 • پروپوزال نسخه پیچیده‌تر تراکنش‌های بلاب، که باعث کاهش کار روی لایه اجرایی می‌شود، توسط ویتالیک منتشر شد. 
 • تراکنش‌های blob Vitalik نسخه پیچیده‌تر برای کاهش کار روی لایه اجرا است. نمونه اولیه در EthDenver اجرا خواهد شد. 
 • مقاله What’s New in ETH2 منتشر شد. 
 • لایت‌هاوس نسخه ۲.۱.۳: ثبات و پایداری همتایان را با استفاده از فورک rust-libp2p ارتقا می‌دهد. 

۱۹ فوریه ۲۰۲۲ (۳۰ بهمن ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی:

 • انتشار ویدیوی دولوپرهای اتریوم: نکاتی از تیم بیکو: 
 • آپکد RANDOM به PREVRANDAO تغییر نام داد. 
 • غیرفعال کردن اثبات کار Kurtosis برای تست، با یک شبکه آزمایشی محلی چندکلاینتی.
 • مذاکره درباره برداشت‌ها در EIPهای پیش‌نویس و قرارداد برداشت لایه اجرایی.
 • سقف پیشنهادی EIP4803 روی Gas Limit در یک تراکنش.
 • آپدیت Geth نسخه ۱.۱۰.۱۶: برطرف شدن باگ‌ها. 
 • نسخه ۱.۱۰.۱۵-mev0.5.0: محاسبه مگاباندل‌ها، زمانی که دریافت شدند. 
 • آپدیت Erigon نسخه ۲۰۲۲.۰۲.۰۳: پشتیبانی از تست نت سپولیا، رفع ثبات.
 • نسخه ۲۲.۱.۰ بسو. در این آپدیت Plugin API راه‌اندازی شد و متغیر هش منسوخ شده، که برای تراکنش‌های خصوصی استفاده می‌شد، حذف شد.
 • PluGeth: فورکی از Geth که برای پلاگین‌ها طراحی شده است، پلاگین کاردینال برای سیستم تکرار جریان. 
 • عرضه Otterscan، اکسپلورر تست‌نت Sepolia.
 • نمونه بلاک با اثبات Verkle و کاربرد آن برای رمزگشایی و تایید کردن. 

۲۶ فوریه ۲۰۲۲ (۷ اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی: 

 • اریگون نسخه ۲۰۲۲.۰۲.۰۴: بهینه‌سازی برای GetStorageAt و GetBalance، تشخیص خودکار آخرین عملکرد حرکت، برای انتشار مجدد تراکنش.
 • Otterscan نسخه ۲۰۲۲.۰۲.۰۳: در صفحه آدرس‌ها، موجودی اتر و اطلاعات ایجاد کانترکت اضافه شد. 
 • نسخه ۲۲.۱.۱ بسو: پشتیبانی از غیرفعال شدن PoW؛ الگوریتم اجماع QBFT آماده تولید برای زنجیره‌های سازمانی است. 

۵ مارچ ۲۰۲۲ (۱۴ اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرایی مین‌نت: 

 • ویدیوی توسعه‌دهندگان منتشر شد. نکاتی مهم از تیم بیکو را می‌خوانید: 
 • هفته آینده شبکه آزمایشی Kiln عمومی می‌شود. 
 • بحث درباره JSON RPC؛ هد (Head) باید امن باشد، در غیر این صورت آخرین بلاک باید همان پیش‌فرض بماند. 
 • اولویت آپگرید شانگهای برداشت‌ها، کاهش کارمزدهای رولاپ‌ها و ارتقاهای EVM هستند. 
 • پروپوزال‌های داوطلب شانگهای: EIP4863 برای push withdrawals ، پروپوزال EIP4844 برای تراکنش‌های بلاب شارد و EIP 3651 برای warm coinbase.
 • در آپدیت شانگهای پروپوزال EIP3978 (برای بازگشت گس فی به فرستنده تراکنش، در صورت برگشت خوردن تراکنش‌ها) شامل نمی‌شود. 
 • انتخاب نام برای غیرفعال شدن PoW در لایه اجرایی، در هفته بعد انجام خواهد شد. 
 • بلاک‌های هر هفته، نشان می‌دهد که چه موقع بمب سختی به حد انفجار می‌رسد.

۱۲ مارچ ۲۰۲۲ (۲۱ اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجرایی شبکه اصلی اتریوم:

 • برای غیرفعال شدن PoW در لایه اجرایی، نام Paris انتخاب شد.
 • Pruning یا غربال‌سازی کامل Nethermind، اجرای یک نود غربال شده با تقریبا ۱۰۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی. پرونینگ به معنی لغوی، هرس کردن یا غربال‌سازی است. بیش از ۱۰ ترابایت فضا برای اجرای یک نود بایگانی کامل مورد نیاز است؛ یعنی نودی که تمام حالت‌ها را از بلاک جنسیس ذخیره می‌کند. کاربران می‌توانند به جای این نودها، گره‌های Prune شده یا هرس شده را راه‌اندازی کنند، که حالات ۶۴ تا ۱۲۸ بلاک قبلی را نگه می‌دارد و باعث کاهش فضای ذخیره‌سازی به ۱۰۰ گیگابایت می‌شود. بنابراین انتخاب نام Pruned برای این بلاک‌ها کاملا با کاری که انجام می‌دهند، همخوانی دارد).
 • انتشار ویدیوی دموی تک‌کلاینت Verkle Tree.

۱۹ مارس ۲۰۲۲ (۲۸ اسفند ۱۴۰۰)

لایه اجراکننده شبکه اصلی:

 • ویدیوی دولوپرهای اتریوم منتشر شد؛ نکاتی مهم از Tim Beiko: 
 • انتقال موفقیت‌آمیز تست‌نت کیلن به گواه اثبات سهام، برخی مشکلات در اجرا وجود دارد، تست‌های بیشتری برای شبکه‌های Devnet و فورک‌های Shadow در شبکه زنده مورد نیاز است.
 • عملیات انتخاب شده برای شانگهای، Push Withdrawals پروپوزال EIP4895 است. 
 • آپدیت امضاهای بلاب دیتا در EIP4844.
 • ارائه پروپوزالی برای هماهنگ کردن فرآیند EIP اصلی، با مشخصات قابل اجرا.
 • نسخه ۲۰۲۲.۰۳.۰۱ اریگون: برطرف کردن باگ‌های متد یا روش RPC، بوت‌نودهای جدید مین نت و غیره. 
 • ورژن ۲۲.۱.۲ هایپرلجر بسو: پشتیبانی از نسخه ۲.۱ کیلن، بهبود ردیابی API.
 • پلاگین ردیابی Parity در PluGeth: ارائه ۴ روش ردیابی که برابر با OpenEthereum هستند. 
 • متامشخصه‌ها یا فرامشخصه‌های تراکنش‌های بلاب دیتا و وبسایت تبلیغاتی EIP4844.
 • نسخه نمایی EIP1559 در سایت Dankrad منتشر شد. این نسخه برای تراکنش‌های بلاب دیتا پیشنهاد شده است. 

۲۶ مارچ ۲۰۲۲ (۲ فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرایی مین‌نت: 

 • انتشار آپدیت Allcoredevs: تست مرج، بمب سختی می‌تواند در صورت نیاز کاهش یابد، پیشنهاد امکانات آپدیت شانگهای، مشخصات قابل اجرا در لایه اجرایی و پاداش توکنی برای توسعه‌دهندگان کلاینت و محققان. 
 • ethereumjs/client نسخه ۰.۴.۰: پشتیبانی از نسخه دوم Kiln.

۲ آپریل ۲۰۲۲ (۱۳ فروردین ۱۴۰۱) 

لایه اجراکننده شبکه اصلی: 

 • ویدیوی توسعه‌دهندگان اتریوم منتشر شد. نکاتی از تیم بیکو و کریستین کیم (Christine Kim) را می‌خوانیم: 
 • در تست مرج در فورک Shadow، مشکلات Timeout و RAM پیدا شد. 
 • در صورتی که ارتقاهای تست‌نت عمومی به PoS در اواخر آوریل شروع نشدند، بمب سختی باید به تعویق بیافتد. 
 • برنامه‌ریزی برای آپگرید شانگهای: افزودن “برداشت‌ها (Withdrawals)” در هدرهای بلاک، درباره این که آیا EIP1153 (برای آپ‌کدهای ذخیره‌سازی گذرا) اضافه شود یا خیر نیز مذاکراتی صورت گرفته است. 
 • بررسی و بحث درباره تورم عرضه در تست نت Goerli. 
 • نسخه ۲۲.۱.۳ بسو: درخت‌های بون‌سای (Super Pruning یا غربال‌سازی شدید) دیگر آزمایشی نیستند و اجرایی می‌شوند؛ سیستم درختان بونسای قابلیت خوانش سریع‌تر و عملکرد بهبودیافته ذخیره‌سازی را فعال می‌کنند. 
 • نسخه ۱.۱۰.۱۷ Geth: آمادگی برای مرج و تغییر ترتیب‌بندی حالت در آینده.
 •  ورژن ۲۰۲۲.۰۳.۰۲ اریگون: ارتقاء MDBX، تاییدیه (Subscribe) برای رویدادها از طریقErigon.
 • نسخه دوم ویدیوی برنامه‌های اریگون، برای برطرف کردن مشکلات همگام‌سازی اسنپ‌شات‌ها و پراکنده بودن تاریخچه.
 • آنالیز کاربرد خودتخریبی، بعد از آپگرید لندن. 
 • توضیح درخت Verkle برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها، تا تغییرات هزینه گس شفاف‌سازی شود.

۹ آوریل ۲۰۲۲ (۲۰ فروردین ۱۴۰۱)

لایه اجرایی شبکه اصلی:

 • نسخه تثبیت‌کننده Erigon با پشتیبانی از مرج، همگام‌سازی کامل مورد نیاز است؛ زیرا لایه DB با نسخه بتا سازگاری ندارد. 
 • تست‌نت Conrieu درخت ورکل برای تست استرس، دو بار راه‌اندازی مجدد شد. این راه‌اندازی مجدد برای برطرف کردن اشکالات انجام شد. 
 • پیش‌بینی لیست‌های دسترسی، به‌منظور کاهش زمان بازیابی حالت برای کلاینت‌های شبکه پورتال. 

۱۶ آپریل ۲۰۲۲ (۲۷ فروردین ۱۴۰۱)

لایه اصلی مین نت:

 • انتشار ویدیوی دولوپرها. نکاتی از تیم بیکو و کریستین کیم: 
 • ادامه فورک کردن Shadow، تا زمانی که مشکلاتی برای کلاینت‌ها وجود نداشته باشد، سپس ارتقاء راپستن و پس از آن نیز بازه‌های زمانی کوتاه‌تر برای تست‌نت‌های گورلی و سپولیا. 
 • رینکبی ارتقا نخواهد یافت؛ Ropsten و Rinkeby غیرفعال خواهند شد. 
 • بررسی LatestValidHash با سناریوهای احتمالی حمله. فانکشن یا تابع ولیدهش، هش بلاکی است که بیشترین تراکنش‌های معتبر اخیر را داراست. 
 •  مذاکره درباره درخت‌های ورکل، SELFDESTRUCT‌ یا خودتخریبی و EOF. 
 • تا پس از مرج، EIPهای بیشتری برای شانگهای پذیرفته نمی‌شوند. 
 • ethereumjs/client نسخه ۴.۱: برطرف کردن باگ‌های مرج و Kiln. 
 • نسخه دوم اریگون و پشتیبانی از Merge: نسخه آلفا از مرج پشتیبانی خواهد کرد، هدف نسخه دوم حل مشکلات همگام‌سازی اسنپ‌شات و جزئیات سطح تراکنش برای تاریخچه است. 
 • ورژن ۲۰۲۲.۰۴.۰۲ اریگون: استفاده از Mirror برای MDBX بعد از حذف شدن آن از گیت هاب. 
 • شبکه آزمایشی Condrieu ورکل، اکنون عمومی شده است. 
 • آینده حساب‌ها: آپشن‌هایی برای انتقال EOAها به کیف پول‌های کانترکت

۲۳ آوریل ۲۰۲۲ (۳ اردیبهشت ۱۴۰۱)

لایه اجراکننده شبکه اصلی:

 • نسخه ۲۰۲۲۰۴۰۲ آلفای اریگون: افزودن پشتیبانی برای مرج و آپگرید ۱ برای نسخه دوم اریگون؛ باید از Scratch همگام‌سازی صورت بگیرد، زیرا نسخه آلفا با دیتابیس بتا سازگار نیست. 
 • ساختار Erigon: مولفه‌ها قابل تفکیک هستند و می‌توانند در پروسه یکسان اجرا شوند. 

۳۰ آوریل ۲۰۲۲ (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱)

لایه اجرایی مین نت: 

 • ویدیوی توسعه‌دهندگان. نکاتی از Tim Beiko و کریستین کیم: 
 • تمرکز روی دو Mainnet بیشتر در فورک‌های شدو، کلاینت‌ها از تست‌های Hive یا تجمعی عبور می‌کنند و باگ‌های اساسی برطرف می‌شوند. 
 • بمب سختی به تعویق نیافتاده است، عملکرد دو هفته گذشته مرور شده است.
 • شبکه‌های تستی پس از مرج، گورلی و سپولیا هستند، برنامه‌هایی برای منسوخ کردن رینکبی و راپستن وجود دارد، اما بنیادهای دیگر ممکن است باقی بمانند. 
 • بحث درباره زدن برچسب‌ها یا لیبل‌های Safe/Unsafe/Latest روی RPC.
 • تقویت MEV: ولیدیتورها/پیشنهاددهندگان به جای سازندگان، برای تعیین Gas Limit انتخاب شده‌اند. 
 • نسخه ۲۰۲۲.۰۴.۰۴-آلفای اریگون: راه حلی برای بهبود سرعت دانلود اسنپ شات، از طریق بیت تورنت. 
 • طرح ضمنی انتقال درخت ورکل
 • NiceNode: رابط آلفا برای اجرای نود Geth روی لینوکس، مک یا ویندوز. 

۷ می ۲۰۲۲ (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (Merge):

 • انتشار آپدیت AllCoreDevs برای آخرین تسک‌های قبل از مرج: 
 • چندتا از فورک‌های مین نت Shadow بدون مشکل کار می‌کنند. 
 • کلاینت‌ها مجموعه‌های آزمایشی را می‌گذرانند.
 • ارتقاهای بدون اشکال روی تست‌نت‌های عمومی. 
 • فورک ۳ شبکه اصلی شدو مشکل جدی ندارد. 
 • فورک ۴ مین‌نت شدو برای ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) برنامه‌ریزی شده است. 
 • لیست منابع مورد نیاز برای مرج، از جمله سوالات متداول درباره رودمپ مرج، ویژگی‌های لایه اجماع، از مرج تا مین‌نت، آزمایش و توسعه شبک.
 • لیدربورد یا سیستم رتبه‌بندی برای تست Merge. 

لایه اجرایی شبکه اصلی: 

 • بمب سختی شروع به نشان دادن خود کرده است. 
 • نسخه ۲۰۲۰.۰۵.۰۲-آلفا اریگون: بهبود سرعت دانلود اسنپ شات، کاهش سایز دیتابیس به تقریبا ۱۲۰ گیگابایت، پس از اولین همگام‌سازی. 
 • Nethermind ورژن ۱.۱۲.۸: کاهش مصرف CPU و زمان سینک شدن، در هنگامی‌که همگام‌سازی رسیدها انجام می‌شود و اجرای تراکنش‌ها بهینه‌سازی می‌شود.
 • نسخه ۲۲.۴.۰ بسو: برطرف شدن اشکالات SnapSync (مخفف همگام‌سازی اسنپ شات).
 • قدم‌های بعدی EIP4444 (برای داده‌های تاریخی محدود): ادامه کار روی نمونه اولیه یا ProtoType و دموی بعد از ادغام. 

۱۴ می ۲۰۲۲ (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱)

خاموشی PoW برای مرج: 

 • ارتقاء تست نت راپستن به PoS، برای تاریخ ۸ ژوئن (۱۶ خرداد) تخمین زده شده است. سختی کل ترمینال، ۴۳۵۳۱۷۵۶۷۶۵۷۱۳۵۳۴ است. 
 • فورک ۴ شبکه اصلی Shadow به نظر عالی می‌رسد، اریگون مشکلات همگام‌سازی نامربوط داشت.
 • فورک ۵ مین نت شدو در تاریخ ۱۹ می ادغام می‌شود، تقسیم برابر اعتبارسنجی در بین کلاینت‌های لایه اجرا و اجماع. 
 • استیکینگ امن پس از مرج، نیاز به تنوع کلاینت برای هر دو لایه اجرایی و اجماع دارد. 
 • در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد Geth در لایه اجرا قرار دارد.

لایه اجرای شبکه اصلی: 

 • انتشار ویدیوی دولوپرهای اصلی. نکاتی از تیم بیکو و کریستین کیم: 
 • فورک ۴ شبکه اصلی شدو: خالی شدن بلاک‌ها، به این دلیل که کلاینت‌های اجماع، بلاک کاندید را بیش از حد سریع می‌خواستند. 
 • راپستن در اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد ماه) با Beacon Chain بدون نیاز به اجازه و بدون استفاده از ID فورک، به PoS ارتقا می‌یابد؛ بیکن چین سپولیا نیاز به اجازه خواهد داشت. 
 • بر روی آخرین و ایمن‌ترین تگ‌های بلاک JSON RPC توافق شده است.
 • مذاکره درباره EIPها: پروپوزال‌های EIP4938 (برای حذف کردن GetNodeData) و EIP5081 (برای تراکنش‌های قابل انقضا) بررسی شدند. 
 • Nethermind نسخه ۱.۱۳.۰: پشتیبانی از همگام‌سازی اسنپ‌شات‌های بتا، سینک شدن از ۲۴ ساعت به ۲ ساعت و سایز دانلود از ۹۰ گیگابایت به ۳۰ گیگابایت کاهش یافته است.  
 • ورژن ۲۰۲۲.۰۵.۰۳-آلفا Erigon: باگ‌های بیشتری باید برطرف شوند تا سرعت دانلود Snapshot بهبود یابد. 

۲۱ می ۲۰۲۲ (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) 

غیرفعال شدن اثبات کار (مرج):

 • Bug Bounty (جایزه یافتن اشکال) در کلاینت‌ها، اکنون ۲۵۰ هزار دلار است و برای آپگریدهای مرج در شبکه‌های تستی عمومی، دو برابر (۵۰۰ هزار دلار) می‌شود. 
 • فورک ۵ شبکه اصلی شدو بسیار خوب عمل می‌کند، تقسیم یکسان کلاینت‌های لایه اصلی و اجماع. 
 • بلاک جنسیس (اولین بلاک یا بلاک پیدایش) بیکن چین Ropsten در ۳۰ می (۹ خرداد) تولید می‌شود و مرج نیز در تاریخ ۸ ژوئن (۱۸ خرداد)  برنامه‌ریزی شده است. 
 • عموم توسعه‌دهندگان می‌توانند مرج را روی Kiln تست کنند، تراکنش ارسال کنند و NFT پاداش بگیرند. 
 • Metrics Exporter در گیت‌هاب به همراه توضیحات منتشر شد؛ این معیارها برای اجرا و اجماع نودها هستند و معیارهای Client-Agnostic با استفاده از JSON-RPC/رابط برنامه‌نویسی (API) نود بیکن و بدون پیکربندی اضافی اجرا می‌شوند. 

لایه اجراکننده مین‌نت: 

۲۸ می ۲۰۲۲ (۷ خرداد ۱۴۰۱): 

غیرفعال شدن PoW (ادغام):

 • شبکه اصلی فورک شدو ۶، در ۳۱ می (۱۰ خرداد) به اثبات سهام انتقال می‌یابد.
 • تست نت راپستن به کل سختی ترمینال (TTD) قبل از جنسیس بلاک بیکن چین راپستن، دست یافت.
 • تست استرس در کاهش گس لیمیت و افزایش هش ریت بدکارانه، انجام شد.
 • TTD به‌شدت افزایش یافت تا از مرج جلوگیری کند.
 • افزایش شدید TTD پس از جنسیس بلاک بیکن چین راپستن و آپگرید بلاتریکس، در حدود ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) انجام می‌شود.
 • مرج توسط نثرمایند تست شد.

لایه اجرایی مین نت:

 • تماس ویدیویی توسعه‌دهندگان اصلی. نکاتی از تیم بیکو:
 • دو لایه اجماع مرج عرضه می‌شوند. بلاتریکس پس از تعیین TTD عرضه می‌شود.
 • هنوز تصمیمی برای تاخیر در بمب سختی گرفته نشده است؛ ۲ تا ۴ ماه تاخیر پس از آپگرید مرج لایه اجرایی پاریس مورد نیاز است.
 • گفتگوی کوتاه درباره EIP4844 (که Proto-Danksharding است) و EIP2537 (پیش‌کامپایل BLS).
 • انتشار پاریس در تست نت راپستن.
 • نسخه ۱.۱۰.۱۸ Geth: در این نسخه، افزایش شدید TTD‌ به‌صورت دستی اضافه شده است.
 • ورژن ۲۰۲۲.۰۵.۰۸ آلفا اریگون: ورژن‌های جدیدتر کتابخانه‌های تورنت و Roaring اضافه شدند و برخی باگ‌ها برطرف شدند.
 • نسخه ۱.۱۳.۱ نثرمایند: پشتیبانی از مرج با TDD راپستن و پشتیبانی از هاردفورک.
 • نسخه ۲۲.۴.۲ بسو: موتور API آپدیت شد، TTD راپستن به ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ آپدیت شد.
 • کلاینت OpenEthereum (پریتی سابق) منسوخ شد.
 • افزایش سرعت تایید تراکنش‌های EIP4844 (با استفاده از اثبات‌های KZG یا Kate-Zaverucha-Goldberg که برای اثبات تراکنش‌ها به‌صورت دسته‌ای استفاده می‌شود)، کاهش زمان تایید به ۳.۵ میلی‌ثانیه.

 ۴ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۴ خرداد ۱۴۰۱):

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

 ۱۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۱ خرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

 • موفقیت بزرگ ادغام شبکه آزمایشی راپستن:
 • پس از رفع مشکلات و راه‌اندازی مجدد، نرخ مشارکت و پروپوزال‌ها به ۹۹ درصد رسید. 
 • درخواست ایجاد بلاک‌های خالی توسط برخی از کلاینت‌ها.
 • آخرین تماس ویدیویی توسعه‌دهندگان اصلی و طرح نکاتی توسط تیم بیکو (Tim Beiko)
 • شبکه‌های آزمایشی: سپولیا (Sepolia) در ۳ هفته آینده و گوئرلی (Goerli) در ۶ هفته آینده ادغام خواهند شد. 
 • بمب سختی ۲.۵ ماه به تعویق افتاد. 
 • ارتقای MEV بازاری برای ساخت بلاک تا پیش از جداسازی درخواست‌دهنده و سازنده.
 • محک زدن عملکرد کلاینت‌های لایه اجماع: Lighthouse، Lodestar، Nimbus، Prysm و Teku.
 • چک لیست ارتقای مرج برای استیک‌کنندگان انفرادی.

 ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۸ خرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

لایه اجرایی اصلی شبکه:

 • اجرای ارتقای Gray Glacier در بلاک ۱۵,۰۵۰,۰۰۰ (حوالی ۲۹ ژوئن) به منظور تاخیر بمب سختی به طول ۷۰۰ هزار بلاک (حدود ۱۰۰ روز) و ایجاد یک محدودیت سخت برای زمان اجرای ادغام. 

آپدیت لایه اجرایی کلایت برای Gray Glacier را می‌توانید از لینک‌های زیر دانلود کنید:

 • نسخه Besu v22.4.3
 • نسخه Erigon v2022.06.04-alpha و v2022.04.05-deprecated (ex-beta)
 • Geth v1.10.19: تمام کاربران باید قبل از هاردفورک Gray Glacier (که در شماره بلاک ۱۵۰۵۰۰۰۰ اجرا می‌شود) به این نسخه آپگرید شوند.
 • Nethermind v1.13.3: پشتیبانی از انتقال بمب سختی به هاردفورک مین نت Gray Glacier.

لایه اجماع اثبات سهام: 

 • در تماس ویدیویی اجراکنندگان گواه اثبات سهام، نکاتی توسط بن ادینگتون (Ben Edgington) مطرح شد:
 • روند پیشرفت پیاده‌سازی و آزمایش Builder API (به منظور تقویت MEV)
 • توصیه شد که تا یک ساعت پس از ارتقای مرج، MEV اجرا نشود.
 • بررسی پروپوزال برای پردازش واریزها پس از مرج.

 ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲ (۴ تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

 • Mainnet-shadow-fork-7 با هشدار نسبت به مشکلات Besu و Erigon با فورک‌های شدو ادغام شد. 

لایه اجرایی شبکه اصلی:

آخرین تماس ویدیویی توسعه‌دهندگان اصلی و طرح نکاتی توسط تیم بیکو (Tim Beiko) و کریستین کیم (Christine Kim):

 • ادغام شبکه آزمایشی سپولیا برای ۶ جولای برنامه‌ریزی شد. 
 • اجرای ارتقای فورک ۸ شبکه اصلی Shadow برای هفته اول جولای برنامه‌ریزی شد. 
 • رفع رگرسیون در Erigon در نسخه v2022.06.05-alpha.
 • ویتالیک بوترین نقشه راه جداسازی حساب (account abstraction) را با استفاده از ERC4337 و افزودن قابلیت‌هایی به پروتکل برای تبدیل عملیات جداسازی حساب به پیشفرض پروتکل ارائه کرد. 

لایه اجماع گواه اثبات سهام:

 • بنیاد اتریوم منتظر دریافت پروپوزال‌ از طرف متخصصان فنی برای اپراتورهای استیکینگ است. 
 • انتشار نسخه v22.6.0 نیمبوس: امکان پشتیبانی از راپستن و شبکه آزمایشی سپولیا، اصلاح و بهبود در رابط کاربری.
 • انتشار نسخه v2.1.3-rc.4 برای Prysm: پشتیبانی از شبکه آزمایشی سپولیا و اعلامیه ادغام Panda.
 • لیدو نودهای اپراتور را به ۴ تیم افزایش می‌دهد. 

۲ جولای ۲۰۲۲ (۱۱ تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

لایه اجرایی شبکه اصلی:

۹ جولای ۲۰۲۲ (۱۸ تیر ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

 • ادغام شبکه آزمایشی سپولیا با موفقیت انجام شد.
 • ادغام فورک ۸ شبکه اصلی Shadow با موفقیت انجام شد و برای ادغام فورک ۹ تاریخ ۱۴ جولای در نظر گرفته شده است. 

لایه اجرایی شبکه اصلی:

 • تیم بیکو از طرف تیم توسعه اصلی اعلام کرد که استیک‌کنندگان برای مرج آماده می‌شوند، زمان بلاک نیز به ۱۳ ثانیه پس از ارتقای Gray Glacier برمی‌گردد و شبکه‌های آزمایشی در حال منسوخ شدن هستند. 
 • نسخه آلفای Erigon (ورژن v2022.07.02-alpha) تمام ۱۱۴ تست هایو را پشت سر گذاشته است. 
 • رفع ایرادات رگسیون که بر همگام‌سازی ادغام در شبکه‌های راپستن و سپولیا تاثیر می‌گذارد. 

لایه اجماع گواه اثبات سهام:

 • رفع مشکلات ادغام نسخه v2.1.3 در Prysm.
 • به کارگیری light proxy پس از ادغام در پروتکل کلاینت سبک امکان‌پذیر خواهد شد. 

۱۶ جولای ۲۰۲۲ (۲۵ تیر ۱۴۰۱)

توقف گواه اثبات کار (PoW):

 • جدول زمانی مرج برای توقف گواه اثبات کار در اواخر سپتامبر:
  • ادغام شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد).
  • انتخاب شبکه اصلی TTD در اواسط ماه آگوست با فرض اینکه ادغام Goerli با موفقیت انجام شود. 
  • پیش‌بینی اجرای ادغام در ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور ۱۴۰۱)
 • تماس ویدیویی اجراکنندگان PoS. ذکر نکاتی از بن ادینگتون (Ben Edgington) و کریستین کیم (Christine Kim):
  • ادغام نسخه Mainnet-shadow-fork-9، اجرای TTD زودتر از موعد تخمین‌زده شده، مشکلات پیکربندی و شناسایی تعدادی ایراد کلاینت. نهایی شدن پس از رفع مشکل پیکربندی. 
  • فورک Goerli shadow برای هفته آینده برنامه‌ریزی شد. 
  • بازبینی پیاده‌سازی ارتقای MEV (درباره اینکه چه زمانی رله‌ها باید شروع به کار کنند بحث شد).

۲۳ جولای ۲۰۲۲ (۱ مرداد ۱۴۰۱)

توقف گواه اثبات کار (مرج):

 • آخرین شبکه آزمایشی که پیش از شبکه اصلی ادغام می‌شود، گورلی است. انتظار می‌رود افزایش TTD‌ در تاریخ ۹ تا ۱۱ آگوست (۱۸ تا ۲۰ مرداد) انجام شود.
 • فورک ۵ Goerli Shadow با موفقیت ادغام شد
 • فورک ۱۰ شبکه اصلی Shadow برای ۲۸ جولای برنامه‌ریزی شده است. 

لایه اجرایی شبکه اصلی: 

آخرین تماس‌ ویدیویی تیم اصلی توسعه‌دهندگان با ذکر نکاتی از تیم بیکو و کریستین کیم، برگزار شد: 

 • نودهای اپراتور باید هم کلاینت‌های لایه اجرا و هم اجماع را اجرا کنند. 
 • شناسه فورک یک هفته پس از ادغام تنظیم می‌شود. 
 • به‌روزرسانی پروپوزال EIP4444.

 ویتالیک بوترین پروپوزالی به منظور تنظیم هزینه‌های گس ارائه کرد. 

بهبود عملکرد و اصلاحات در نسخه v22.7.0-RC-2 بسو (Besu)

۳۰ جولای ۲۰۲۲ (۸ مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال‌سازی گواه اثبات کار:

 • اعلام ادغام شبکه آزمایشی گوئرلی
  • ارتقای بلاتریکس در ایپاک ۱۱۲,۲۶۰
  • ترمینال سختی کل (TTD) روی ۱۰,۷۹۰,۰۰۰ تنظیم شده است. 

لایه اجرایی:

 • آکولا (Akula) در ۳۵.۵ ساعت بایگانی کامل اطلاعات نود را به طور کامل همگام‌سازی کرد.  

لایه اجماع گواه اثبات سهام:

طی تماس ویدیویی مجریان گواه اثبات کار، نکات زیر مطرح شد: 

 • توضیح مشخصات در مورد اجرای بلاک ترمینال. 
 • ارائه تعریفی مفصل از نود آپتیمیستیک.

۶ آگوست ۲۰۲۲ (۱۵ مرداد ۱۴۰۱)

غرفعال‌سازی گواه اثبات کار:

 • با فرض اینکه ادغام Goerli به خوبی پیش برود، ایپاک بلاتریکس و ترمینال سختی کل شبکه اصلی در هفته آینده معین می‌شود. 

ادغام شبکه آزمایشی گوئرلی:

لایه اجرا:

آخرین تماس ویدیویی توسعه‌دهندگان اصلی: 

 • تغییرات پیشنهادی در همگام‌سازی Checkpoint و Engine API پس از ادغام. 
 • جزییات لایه اجرایی که باید به موازات پروپوزال‌های EIP آزمایش شود. 

 ۱۳ آگوست ۲۰۲۲ (۲۲ مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (Merge):

 • ادغام شبکه اصلی برای ۱۵ سپتامبر برنامه‌ریزی شده است
  • تاریخ TTD طی تماس هفته آینده با توسعه‌دهندگان تایید می‌شود. 
  • ارتقای بلاتریکس (Bellatrix) در ایپاک ۱۴۴۸۹۶ در ۶ سپتامبر صورت می‌گیرد. 
  • پیشبینی می‌شود که نرم‌افزارهای کلاینت در ۲۲ آگوست عرضه شوند. 
 • شبکه آزمایشی گوئرلی پس از رفع و پیکربندی نهایی با موفقیت ادغام شد. 
 • نسخه ۱۱ شدو فورک شبکه اصلی در ۱۸ آگوست ادغام می‌شود. 

لایه اجرا:

 • ارائه نسخه آلفای v2022.08.01 اریگون (Erigon): مدیریت بهتر فایل‌های اسنپ‌شات بلاک‌ها. این فایل‌ها اکنون در دیتابیس ذخیره می‌شوند.

لایه اجماع گواه اثبات سهام:

کریستین کیم و بن ادینگتون طی یک تماس ویدیویی درباره مسائل زیر صحبت کردند:

 • ارتقای TTD شبکه اصلی و محاسبات ایپاک بلاتریکس.
 • برنامه‌ریزی فورک‌های Shadow شبکه اصلی.
 • بهینه‌سازی ماشین مجازی اتریوم.

۲۰ آگوست ۲۰۲۲ (۲۹ مرداد ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن گواه اثبات کار (مرج):

لایه اجرایی شبکه اصلی:

تیم بیکو و کریستین کیم (توسعه‌دهندگان اصلی پروژه) طی آخرین تماس ویدیویی درباره مسائل زیر صحبت کردند:

 • مقاومت اتریوم در برابر سانسور (هفته گذشته در خلال تحریم تورنادوکش، ویتالیک مختلف خود را با سانسور اعلام کرد و به جریمه کردن ولیدیتورهایی که مطابق با درخواست‌های سانسور عمل می‌کنند رای داد).
 • انتظار می‌رود که شبکه آزمایشی سپولیا در ۲۱ آگوست ارتقا داده شود.
 • شبکه آزمایشی Kiln در ۶ سپتامبر غیرفعال می‌شود.
 • بحث درباره آخرین پروپوزال‌های EIP مرج به تماس آخر موکول شد.

لایه گواه اثبات سهام:

۲۷ آگوست ۲۰۲۲ (۵ شهریور ۱۴۰۱)

توقف گواه اثبات کار (مرج):

نسخه‌های آماده ادغام اجرایی کلاینت عرضه شدند. می‌توانید نودها خود را از طریق لینک‌های زیر آپدیت کنید:

 • نسخه Besu v22.7.1: آپگرید اجباری برای مرج در شبکه اصلی، که بسو را با مرج سازگار می‌کند.
 • نسخه اریگون v2022.08.02-alpha: برطرف کردن مشکلات مختلف روش‌های RPC.
 • نسخه Geth v1.10.23: عرضه نسخه Hotfix برای باگ رگرسیون غربال که در نسخه ۱.۱۰.۲۲ وجود داشت.
 • نسخه Nethermind v1.14.0: در این نسخه به دلیل وجود آپدیت RocksDB، امکان Downgrade کردن به نسخه قبلی وجود ندارد. Chainspec و دیگر المان‌ها برای مرج شبکه اصلی آپدیت شد.

عرضه نسخه‌‌های کلاینت برای اجماع:

 • Lighthouse نسخه 3.0.0: این نسخه که نام آن RickPrime است، شامل پارامترهای با اولویت بالا، برای مرج شبکه اصلی است. تمام کاربران باید نسخه خود را به این ورژن آپگرید کنند.
 • Lodestar نسخه 1.0.0: این یک کلاینت اجماع نوشته شده با زبان جاوااسکریپت است، که می‌توان از طریق این کدهای سازگار با مرورگر، به‌طور مستقیم از بلاکچین اتریوم، به دیتاهای آن دسترسی داشت.
 • Nimbus نسخه 22.8.0: این ورژن به‌طور اضطراری منتشر شد و از مرج مین نت اتریوم به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند.
 • Prysm نسخه 3.0.0: تمام کاربران شبکه اصلی، باید تا قبل از آپدیت بلاتریکس در ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) به این نسخه آپگرید شوند.
 • Teku نسخه 22.8.1: این آپدیت الزامی است و شامل آپگریدهای شبکه بلاتریکس و پیکربندی انتقال مرج است. تمام کاربران شبکه اصلی باید قبل از آپدیت بلاتریکس به این نسخه ارتقا یابند.

اطلاعیه مرج سایت اتریوم:

 • جوایز بانتی‌های (Bounties) مرتبط با مرج تا ۸ دسامبر ۴ برابر شده و تا ۱ میلیون دلار برای باگ‌های حیاتی در نظر گرفته شده است.
 • یادآوری: اپراتورهای نود و سهام‌داران باید یک کلاینت برای لایه اجرا و اجماع را اجرا کنند.

لایه اجرایی:

 • تغییرات معماری کلاینت اریگون برای مرج.
 • تجزیه و تحلیل پایداری پروپوزال Danksharding در هزینه‌های پهنای باند شبکه.

لایه اجماع گواه اثبات سهام:

۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۲ شهریور ۱۴۰۱)

توقف PoW (مرج):

 • یادآوری: قبل از آپدیت بلاتریکس در ۶ سپتامبر، کلاینت‌های خود را آپدیت کنید.
 • پس از آپدیت کلاینت، مطمئن شوید که آخرین نسخه آن را اجرا می‌کنید.
 • پیش‌بینی می‌شود که TTD مرج در تاریخ ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) با ۷۹۷ و در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) با Bordel انجام شود. TTD یا Terminal Total Difficulty به‌معنی سختی کل ترمینال است. بوردل و ۷۹۷ دو کامیونیتی کوچک از توسعه‌دهندگان هستند، که مرج را تست می‌کنند. تفاوت آنها این است که بوردل از تایم‌فریم بزرگ‌تری از دیتا استفاده می‌کند؛ بنابراین واکنش‌پذیری کمتری به نوسانات هش ریت دارد.
 • شدو فورک ۱۲ شبکه اصلی، با موفقیت مرج شد و عملکرد بسیار خوبی دارد.
 • شدوفورک ۱۳ شبکه اصلی در تاریخ ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) مرج می‌شود؛ این آخرین شدو فورک قبل از مرج است.

لایه اجرایی:

 • گفتگوی ویدیویی توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم. نکاتی از کریستین کیم: انتظار می‌رود که هفته بعد، اریگون، بسو و نثرمایند برای کلاینت‌ها منتشر شوند.
 • عرضه نسخه v2022/08.03-alpha اریگون: مشکل تولید بلاک‌های نامعتبر برطرف شد.
 • پروژه گرافیتی در مقیاس بزرگ (Large scale graffiti project) روی تست‌نت گورلی انجام شد و به یافتن مشکل تولید بلاک‌های نامعتبر کمک کرد.
 • عرضه نسخه ۰.۹.۰ evmobe (یک C++EVM): تمرکز دولوپرها در این نسخه، روی بهبود عملکرد مترجم پایه بود. این نسخه از این نظر، ۱۸ درصد سریع‌تر از ورژن قبلی است.
 • فرمت شیء EVM یا به اختصار EOF: برای ارتقاهای آینده، ۵ EIP پیشنهاد شده است.
 • گفتگوی ویدیویی در مراسم KZG: برنامه برای معرفی Devcon با مشارکت تکی؛ مشارکت عمومی در نوامبر یا دسامبر انجام می‌شود.

لایه اجماع اثبات سهام:

 • متنوع‌سازی کلاینت: پریسم ۴۵ درصد، لایت هاوس ۳۴ درصد. Prysm کمی پایین‌تر و نیمبوس مقداری بالاتر از حد تخمین زده شده فرض می‌شود.
 • عرضه نسخه ۳.۱.۰ لایت هاوس: بهینه‌سازی و رفع اشکالات تولید بلاک‌ها.
 • نسخه ۲۲.۸.۲ نیمبوس: اشکالات نسخه قبلی برطرف شده‌اند.
 • عرضه نسخه ۲۲.۹.۰ Teku: رفع اشکالات اعتبارسنجی کلید عمومی.
 • عرضه Checkpointz: اجرای یک همگام‌سازی نقطه پایانی چک پوینت یا تایید دیتاهای همگام‌سازی شده چک پوینت. Checkpointz پروسه اجرای نقطه پایانی سینک شده چک پوینت در بیکن چین را تسهیل می‌کند.
 • رله Flashbots MEV-Boost روی شبکه اصلی اجرا شد.
 • ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای ثبت ارزش بلاک‌ها در MEV-Boost.
 • فایل بایگانی ERA: فرمت ذخیره‌سازی مسطح برای دیتاهای تاریخی بلاک‌ها و داده‌های اجماع. ERA به معنی محل بایگانی (آرشیو) دیتاهای بلاک‌ها و اجماع است.
 • جایگزینی احتمالی پس‌کوانتومی برای انتخابات چرخشی رهبر مخفی. انتخاب تکی رهبر مخفی (SSLE) یک مشکل تحقیقاتی مهم در کامیونیتی رمزنگاری است. پروتکل‌های SSLE به مجموعه‌ای از کاربران اجازه می‌دهند که یک رهبر را بدون افشای هویت او، انتخاب کنند.

۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۹ شهریور ۱۴۰۱)

غیرفعال شدن اثبات کار (مرج)

 • شمارش معکوس تا مرج: پیش‌بینی می‌شود که Terminal Total Difficulty یا TTD مرج در تاریخ ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) با ۷۹۷ و در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) با Bordel انجام شود. TTD به‌معنی سختی کل ترمینال است. بوردل و ۷۹۷ دو کامیونیتی کوچک از توسعه‌دهندگان هستند، که مرج را تست می‌کنند.
 • یادآوری: استیکرها باید کلاینت لایه اجرا را اجرا کنند.
 • بیکن چین به بلاتریکس آپگرید شد. ۵ درصد ریزش مشارکت‌کنندگان، تقریبا بازیابی شده است.
 • شدوفورک ۱۳ شبکه اصلی با موفقیت مرج شد؛ این آخرین Shadow Fork قبل از ادغام است.
 • در این لینک می‌توانید از آخرین رفع اشکالات خبردار شوید.

لایه اجرایی:

 • انتشار نسخه ۲۰۲۲.۰۹.۰۱-آلفای Erigon: اشکالات ساخت بلاک‌های غیرمعتبر و تولید اسنپ‌شات بلاک‌ها برطرف شد.
 • عرضه نسخه ۲۲.۷.۲ بسو: رفع اشکالات و بهبود عملکرد همگام‌سازی، همتا کردن (Peering) و ثبت وقایع.
 • نسخه ۱.۱۴.۱ نثرمایند: راه حلی برای تولید بلاک‌های خالی، برطرف کردن مشکلات کلی مرج و بهبودهایی برای eth_syncing و eth_getProof.
 • برنامه‌ریزی برای ارتقای شانگهای: مذاکرات برای EIPهای نامزد. پس از مرج، ۳ تا ۵ هفته برای بررسی این EIPها فرصت هست.

لایه اجماع PoS:

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آپدیت مرج اتریوم چیست؟

مرج (Merge) مجموعه رویدادها و به‌روزرسانی‌هایی است که به منظور انتقال شبکه اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انجام می‌شود. مرج به دو بخش به‌روزرسانی بلاتریکس و پاریس تقسیم می‌شود.

 • به‌روزرسانی مرج اتریوم چه زمانی انجام می‌شود؟

طبق اطلاع‌رسانی‌های توسعه‌دهندگان و به‌روزرسانی‌های انجام شده، پیشبینی می‌شود که مرج شبکه اتریوم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۴ شهریور ۱۴۰۱) اجرا شود.

 • مرج چه تاثیری بر اتریوم‌های فعلی کاربران می‌گذارد؟

مرج تاثیری بر دارایی‌های اتریومی فعلی کاربران نمی‌گذارد. همچنین پس از مرج رمزارز جدیدی ساخته و میان کاربران توزیع نمی‌شود. همچنین لازم نیست هیچ اقدامی درباره آپدیت، تغییر یا همگام‌سازی کیف پول‌های خود انجام دهید.

 • آیا پس از مرج استفاده از شبکه اتریوم ارزان‌تر خواهد شد؟

خیر. مرج برای ارزان‌تر کردن شبکه اتریوم طراحی نشده و پس از مرج کارمزد گس شبکه کاهش نخواهد یافت.

جمع‌بندی

ادغام یا مرج اتریوم، یکی از مهم‌ترین دستاوردها در کل دنیای کریپتوکارنسی‌هاست. اتریوم از سال‌ها قبل برنامه داشته که از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام مهاجرت کند؛ اگر این اتفاق به‌صورت موفقیت‌آمیز رخ دهد، می‌توانیم بگوییم که انقلابی در دنیای بلاکچین رخ داده است. مرحله Merge به زودی آغاز می‌شود و ما هر هفته در این مقاله، اخبار جدید و مراحل پیشرفت توسعه‌دهندگان اتریوم را پوشش خواهیم داد. 

منبع
weekinethereumnews

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا