کریپتو کده

هش فلو چیست؟ آشنایی با دکس Hashflow و توکن HFT

صرافی‌های غیرمتمرکز رسالت مهمی در دیفای دارند. این دسته از پروژه‌ها درطول سالیان گذشته بسیار خوب عمل کرده‌اند. مدل عمومی که این نوع از پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند، تامین مالی از طریق بازارسازهای خودکار (AMM) است، اما این مدل با حالت ایده‌آل فاصله زیادی دارد. مشکلاتی مانند اسلیپیج قیمتی، حمله ساندویچی و مساله MEV، همه و همه به ناکارامدی ورود و استفاده از سرمایه در دکس‌ها منجر می‌شوند. پس راه حل چیست؟ دکس هش فلو (Hashflow) با استفاده از مدلی متفاوت برای بازارسازها، به‌دنبال حل مسائل مطرح‌شده است. اگر می‌خواهید بدانید که دکس هش فلو چیست و چطور کار می‌کند، با این مقاله از میهن بلاکچین همراه باشید. در این مقاله به معرفی سرویس‌های Hashflow، نقشه راه، ارز دیجیتال HFT، مزایا و معایب و رقبای هش فلو خواهیم پرداخت.

این دکس با آی پی ایران قابل استفاده نیست.

دکس هش فلو چیست؟

هش فلو چیست
منبع: Hashflow

هش فلو یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس میان‌زنجیره‌ای بر بستر اتریوم است و سرویس سواپ بدون نیاز به بریج دارد. منظورمان از سواپ بدون نیاز به بریج این است که تمام فرایند سواپ میان شبکه‌های اتریوم، بایننس چین، آوالانچ، آربیتروم، آپتیمیزم و پالیگان درون برنامه انجام می‌شود.

این پروژه از سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرد و اهدافی نظیر کمترین کارمزد در میان دکس های موجود، سواپ بدون اسلیپیج و تراکنش‌های ایمن دربرابر MEV دارد. برخلاف هش فلو پلفرم‌هایی که از سیستم AMM استفاده می‌کنند، زمانی که با حجم بالایی از تبادلات روبه‌رو می‌شوند، دچار Slippage خواهند شد. دکس Hashflow به جای استفاده از مکانیسم بازارساز خودکار از بازارساز حرفه‌ای (Professional Market Maker) استفاده می‌کند. این نوع از بازارسازها از ساختار Request For Quote پیروی می‌کنند که در بخش نحوه کارکرد هش فلو به آن اشاره می‌کنیم.

معرفی سرویس های هش فلو و نحوه کارکرد آن‌ها

هش فلو دو سرویس سواپ و استخر دارد. در بخش سواپ کاربران می‌توانند دارایی‌هایشان را بین شبکه‌های مختلف مانند اتریوم، زنجیره بایننس، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم و آپتیمیزم سواپ کنند. کاربرانی که می‌خوهند در Hashflow‌ مشارکت بیشتری داشته باشند و از سود سالیانه استخرهای آن بهره‌مند شوند، می‌توانند در نقدینگی لازم را برای استخرها تامین کنند. در ادامه به‌صورت مجزا درباره سواپ و استخر هش فلو و همچنین نحوه کارکرد آن‌ها توضیحات بیشتری می‌دهیم.

سواپ هش فلو

هش فلو این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بدون نیاز به بریج خارج از پلتفرم، دارایی‌هایشان را سواپ کنند. این پلتفرم برای پیاده‌سازی ایده خود از مکانیسم Request For Quote استفاده می‌کند. در این مکانیسم زمانی که قرار است تریدی انجام شود، یک درخواست به بازارساز ارسال می‌شود و بازارساز بهترین قیمت را پیشنهاد می‌دهد. 

به جای استفاده از یک تابع مشخص برای قیمت‌گذاری به‌صورت ثابت که معمولا در بازارسازهای خودکار استفاده می‌شود، هش فلو با به‌کارگیری RFQ این اجازه را به بازارسازهای حرفه‌ای می‌دهد که نقدینگی مورد نیاز را از هر منبعی که می‌توانند، تامین کنند و قیمت دارایی را به‌صورت آف چین پیشنهاد دهند.

در فرایند RFQ تریدر با قیمت بهتری معامله خود را انجام می‌دهد. بازارسازها در مکانیسم RFQ تضمین می‌کنند که قیمت پیشنهادیشان را اعمال کنند؛ به همین جهت مزیت دیگر این سیستم برای تریدرها مواجه نشدن با لغزش قیمت یا اسلیپیج است.

با استفاده از قیمت تضمینی و سیستم RFQ، نیازی به بریج دارایی‌ها خارج از پلتفرم نیست. علاوه‌بر این سیستم از اسکرو کردن (Escrow) دارایی کاربران برای بریج جلوگیری می‌کند. برای درک بهتر نحوه کارکرد سواپ Hashflow به مثالی که در سند این پلتفرم آورده شده است، توجه کنید. 

۱. تریدری برای فروش ۱۰ اتر روی شبکه اتریوم و خرید ۲۰ AVX روی شبکه آوالانچ (سواپ بین اتر و آواکس) درخواست خود یا همان RFQ را ارائه می‌کند.

۲.بازارساز درخواست را امضا می‌کند و متعهد می‌شود با همان قیمت اعلامی مبادله انجام شود.

۳. تریدر تراکنش را روی شبکه اتریوم ثبت می‌کند.

۴. قرارداد هوشمند مربوط به استخر مورد نظر در شبکه مبدا پس از بررسی وضعیت، مبلغ مورد نظر را از کیف پول تریدر به استخر منتقل می‌کند؛ سپس با ارسال داده تراکنش به شبکه، قرارداد هوشمند مربوط به جابه‌جایی را در شبکه مبدا فرا می‌خواند.

۵. با انجام موفقیت‌آمیز عملیات در شبکه مبدا، قرارداد هوشمند وارد فاز بعدی می‌شود.

۶. تاییدکنندگان (Validators) با بررسی داده‌ها و اعتبارسنجی، اطلاعات را به شبکه مقصد ارسال می‌کنند.

۷. رله‌کنندگان اطلاعات را در شبکه مقصد ثبت می‌کنند و AVAX را به کیف پول معامله‌گر روی شبکه مقصد انتقال می‌دهند.

در حال حاضر هش فلو از LayerZero برای اعتبارسنجی استفاده می‌کند، اما قراردادهای آن به‌گونه‌آی طراحی شده است که ماژولار باشد و روی هر سیستم انتقال پیام دیگری قابل استفاده باشد.

استخرهای Hashflow

در استخرهای نقدینگی بازارسازهای خودکار، تامین‌کنندگان نقدینگی باید از یک منحنی قیمت میان دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده پیروی کنند. به‌عبارت دیگر زمانی که یک Liquid Provider می‌خواهد نقدینگی یک استخر را تامین کند، باید نسبت میان دو دارایی را درنظر بگیرد؛ اما در بازارساز حرفه‌ای قضیه متفاوت است.

برخلاف استخرهای نقدینگی بازارسازهای خودکار که مبتنی بر دارایی (Asset-Based) هستند، استخرهای عمومی هش فلو بدهی محور (Debt-Based) هستند. در سیستم بدهی محور Hashflow، به‌جای اینکه به تامین‌کننده نقدینگی LP توکن داده شود، سهام وام (Loan Shares) به نام hTokens داده می‌شود. فلسفه پشت این اقدام این است که نقدینگی تامین‌شده به‌عنوان وام در اختیار بازارسازهای حرفه‌ای قرار می‌گیرد و تامین‌کنندگان می‌توانند از آن کسب درآمد کنند. برای درک بهتر مساله به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید یک تامین‌کننده نقدینگی ۱۰۰ دای وارد یک استخر عمومی می‌کند. پس از سپرده‌گذاری، قرارداد هوشمند هش فلو نسبت تبدیل hDAI به DAI را که معمولا کمتر از یک است، بررسی و معادل آن hDAI مینت می‌کند. اگر نسبت تبدیل را به‌صورت فرضی ۰.۰۲ در نظر بگیریم، تامین‌کننده نقدینگی ۴۰۰۰ hDAI دریافت می‌کند که نشان‌دهنده سهم او از استخر است. اگر بازارساز حرفه‌ای با استفاده دای مورد نظر سود به‌دست آورده باشد، نسبت تبدیل افزایش خواهد یافت و تامین‌کننده می‌تواند بیشتر از مقدار اولیه (۱۰۰ دای) برداشت کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است، مادامی که استخرهای عمومی سهام وام صادر می‌کنند، تامین‌کنندگان سرمایه اصلی خود را دریافت خواهند کرد؛ به‌عنوان نمونه در مثال مطرح‌شده، تامین‌کننده نقدینگی حداقل ۱۰۰ دای را دریافت می‌کند.

با توجه به سند هش فلو که ۲۶ روز پیش از زمان نگارش این مقاله (۸ تیر ۱۴۰۱) آپدیت شده است، درحال حاضر استخرهای عمومی بر اساس گواه اثبات شهرت (Proof of Reputation) فعالیت می‌کنند. با توجه به این مدل تنها بازار سازهایی که سابقه اثبات‌شده دارند، می‌توانند در این استخرها فعالیت کنند. هدف Hashflow این است که از مدل فعلی به یک مدل براساس ارزیابی و امیتازدهی با استفاده از سیستم حاکمیتی برسد.

معرفی مزایا و معایب دکس هش فلو 

با سرویس‌های هش فلو آشنا شدیم و دریافتیم که دکس هش فلو چیست و چگونه کار می‌کند. حال بهتر است به مزایا و معایبی که این سرویس‌ها دارند، اشاره کنیم. به‌طور قطع هر پروژه‌ای نقاط قوت و ضعفی دارد که باید به مرور زمان آن‌ها را تقویت و رفع کند.

مزیت هش فلو برای تامین‌کنندگان نقدینگی:

 • سود سالانه رقابتی
 • عدم وجود ضرر ناگهانی
 • تامین نقدینگی تک دارایی

مزیت هش فلو برای تریدرها:

 • قیمت مناسب‌تر
 • اسلیپیج صفر
 • عدم مواجهه با حمله ساندویچی و فرانت رانینگ
 • کارمزد رقابتی نسبت به برخی از دکس‌ها

معایب:

 • پشتیبانی از توکن‌های محدود برای سواپ
 • زمان‌بر بودن انجام تراکنش در برخی مواقع
 • هزینه‌بر بودن برخی تراکنش‌ها که استفاده از بریج را در برخی مواقع توجیه‌پذیر می‌کند.

معرفی بنیان‌گذاران هش فلو

تیم هش فلو
منبع: Hashflow Blog

وارون کومار (Varun Kumar) بنیان‌گذار و مدیر اجرایی و ویکتور یونسکو (Victor Ionescu) هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد تکنولوژی هش فلو هستند. اطلاعات زیادی درباره وارون کومار در دسترس نیست و با توجه به صفحه لینکدینش، سوابق کاری زیادی ندارد. اگر می‌خواهید از برنامه‌های او و هش فلو اطلاع داشته باشید، شاید بد نباشد که توییتر Varun Kumar را دنبال کنید.

قضیه درباره یونسکو کمی متفاوت است. با توجه به اطلاعات صفحه لینکدین Victor Ionescu، او فارغ‌التحصیل رشته ریاضیات و کامپیوتر از دانشگاه آکسفورد است. سوابق کاری مرتبط یونسکو مربوط به فیسبوک (کارشناس ارشد نرم‌افزار) و ایر بی ان بی – Airbnb (کارشناس ارشد نرم‌افزار) می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که هیچ‌کدام از بنیان‌گذاران هش فلو تا قبل از این پروژه در فضای کریپتو فعالیت نکرده بودند.

بررسی نقشه راه Hashflow

تیم هش فلو در سایت این پروژه، نقشه راه یک سال آینده خود را منتشر کرده‌اند. آن‌ها به‌صورت فصلی و تا پایان سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی کرده‌اند. نقشه راه هش فلو به‌صورت زیر است:

سه ماهه دوم ۲۰۲۲

 • پیاده‌اسازی ساختار سواپ بین‌زنجیره‌ای و بدون نیاز به بریج
 • تراکنش‌های بدون گس (با این ویژگی دیگر نیازی نیست کاربران توکن بومی دارایی را که سواپ می‌کنند، داشته باشند.)

سه ماهه سوم ۲۰۲۲

 • ایجاد ارتباط با شبکه سولانا برای انجام سواپ بین زنجیره‌ای و درون‌زنجیره‌ای
 • بهینه‌سازی مسیریابی (Routring) درفرایند سواپ برای پیشنهاد قیمت مناسب‌تر
 • ورود به فضای متاورس (هش ورس – Hashverse)

سه ماهه چهارم ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی پلتفرم RFQ غیرمتمرکز برای انجام معاملات فیوچرز و مبادلات ETF
 • ایجاد امکان ثبت سفارش‌های محدود (Limit orders)

سرمایه‌گذاران و پروژه‌های مشترک هش فلو

سرمایه‌گذاران هش فلو
منبع: Hashflow

نام‌های آشنا و معتبری در پروژه هش فلو سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این پروژه در فاز ابتدایی و آلفای خود توانست نزدیک به ۳.۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این سرمایه در اوایل سال ۲۰۲۱ توسط شرکت‌های الکتریک کپیتال (Electric Capital)، دراگون فلای کپیتال (Dragonfly Capital) و آلامدا ریسرچ (Alameda Research) تامین شد.

دو صرافی کراکن و کوین بیس از سرمایه‌گذاران دیگر Hashflow‌ هستند. از دیگر نهادها و شرکت‌هایی که روی Hashflow سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)
 • جی اس آر (GSR)
 • وینترمیوت (Wintermute)
 • آلتونومی (Altonomy)
 • لجر پرایم (LedgerPrime)

با جست‌وجو در فضای وب و صفحه مدیوم مربوط به هش فلو، متوجه شدیم این پلتفرم تا به امروز همکاری گسترده و قابل توجهی نداشته است. تنها موردی که توانستیم در این زمینه به‌دست بیاوریم، همکاری Hashflow و Zerion است. زریون یک برنامه مدیریت پورتفولیو و کیف پول ارز دیجیتال است. کاربران با استفاده از این برنامه می‌توانند ارز دیجیتال، NFT و به‌طور کلی دارایی‌های دیجیتالشان را در سراسر فضای دیفای رصد و مدیریت کند. هش فلو در همکاری با Zerion، امکان استفاده از دکس و دسترسی به Hashflow  را برای کاربران ایجاد کرده است.

معرفی رقبا و جایگزین‌های دکس Hashflow

هر پروژه جدیدی که راه‌اندازی می‌شود،‌ به‌دنبال ارائه سرویسی جدید یا بهبود سرویس‌های موجود است؛ بنابراین با پلتفرم‌هایی دیگر وارد رقابت می‌شود.

دکس دودو

 این صرافی از مدلی به نام بازارساز کنش‌گر (Proactive Market Maker) استفاده می کند که به‌دنبال افزایش بهره‌وری سرمایه است. دودو این امکان را در اختیار تامین‌کنندگان نقدینگی قرار می‌دهد که بتوانند تنها یکی از جفت ارزهای استخر را تامین کنند. این مدل باعث کاهش لغزش (Slippage) و از طرف دیگر ضرر ناپایدار برای کاربران می‌شود.

معرفی ارز دیجیتال HFT

منبع: Hashflow Blog

ارز دیجیتال HFT توکن حاکمیتی هش فلو است. لازم به ذکر است این توکن هنوز راه‌اندزی نشده، اما اطلاعات مربوط به آن در اسناد پروژه موجود است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. توکن اچ اف تی قرار است بر بستر اتریوم و با استاندارد ERC20‌ عرضه شود. عرضه کل HFT یک میلیارد عدد خواهد بود. یکی از نکات جالبی که درباره توکن HFT وجود دارد، مشخص و شفافیت اطلاعات مربوط به نحوه تخصیص و توزیع HFT است. این اطلاعات را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

محل تخصیصتعدادمقدار به درصد
توسعه اکوسیستم ۵۶۰ میلیون۵۶ درصد
سرمایه‌گذاران اولیه۲۵۰ میلیون۲۵ درصد
تیم اصلی۱۹۰ میلیون۱۹ درصد
مجموعیک میلیارد۱۰۰ درصد

میزان توکن اختصاص‌یافته به توسعه اکوسیستم به‌صورت زیر تقسیم می‌شود.

محل تخصیصتعدادمقدار به درصد
خزانه کامیونیتی ۳۱۲ میلیون ۵۰۰ هزار۵۵.۱ درصد
بازارسازها۱۴۰ میلیون۲۵ درصد
پاداش مشارکت‌کنندگان اولیه۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار۱۱.۹ درصد
جذب نیرو در آینده۴۰ میلیون۸ درصد
مجموع۵۶۰ میلیون۱۰۰ درصد
میزان توکن اختصاص‌یافته به توسعه اکوسیستم هش فلو

توکن‌هایی که متعلق به تیم اصلی، سرمایه‌گذاران و بازارسازها است، به‌صورت زیر آزادسازی می‌شود.

تیم اصلی:

 • ۲۵ درصد از توکن‌ها بعد از کلیف (Cliff) یک ساله از زمان ساخت توکن آزاد می‌شود.
 • ۷۵ درصد توکن‌ها به‌صورت خطی و ماهانه در بازه زمانی سه ساله آزاد می‌شوند.

سرمایه‌گذاران و بازارسازها:

 • پس از گذشت کلیف یک ساله پس از ساخت توکن، ۲۵ درصد توکن‌ها آزاد می‌شود.
 • در مدت سه سال و ماهانه، ۷۵ درصد باقی‌مانده به‌صورت خطی آزاد می‌شود.

پاداش مشارکت در پروژه هش فلو

تیم هش فلو برای افزایش تعداد کاربران و پذیرش بیشتر پلتفرمش، پاداش‌های مختلفی برای مشارکت در این پروژه در نظر گرفته است. این پاداش‌ها به گروه تریدها، بازارسازها، تامین‌کنندگان نقدینگی و مشارکت‌کنندگان اولیه تعلق می‌گیرد.

پاداش تامین‌کنندگان نقدینگی: از مجموع عرضه کل توکن HFT، حدود ۰.۱۷ درصد (۱٬۷۰۰٬۰۰۰ عدد) تامین‌کنندگان نقدینگی استخرهای عمومی در نظر گرفته شده است. مقدار پاداشی که به هر تامین‌کننده تعلق می‌گیرد، بر اساس معیار LP HashScore محاسبه می‌شود.

پاداش بازارسازها: فرمول محاسبه پاداش در هش فلو از سیستم تشویق صرافی dydx الگوبرداری شده است. یک میلیون و ۲۵۰ هزار توکن HFT (حدود ۰.۱۲۵ درصد از عرضه کل) برای پاداش به بازارسازها تعلق دارد. برای محاسبه میزان پاداش بازارسازها از معیار Market Maker HashScore استفاده می‌شود.

پاداش تریدرها: هش فلو برای تریدرها نیز پاداش در نظر گرفته است. یک میلیون عدد یعنی ۰.۱ درصد از عرضه کل HFT به‌صورت ماهانه میان تریدرها توزیع خواهد شد. این پاداش هیچ محدودیتی مانند بلوکه‌شدن ندارد. میزان پاداش با توجه به معیارهایی مانند شبکه‌ای که ترید روی آن انجام می‌شود، حجم معامله و موارد دیگر محاسبه می‌شود.

پاداش مشارکت‌کنندگان اولیه:  اعضای اولیه کامیونیتی هش فلو که تیم این پروژه از آن‌ها با نام مشارکت‌کنندگان اولیه (Early Contributor) نام می‌برد، NFTهایی به‌بهانه مشارکتشان در Hashflow دریافت خواهند کرد. هر توکن یکتای هش فلو ارزشی بر مبنای HFT و کمیابی اثر دارد. اسنپ شات برای مالکیت NFTها در تاریخ ۱۰ می ۲۰۲۲ (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار شده است. اگر از مشارکت‌کنندگان اولیه در دکس Hashflow هستید، می‌توانید از این لینک موارد لازم برای واجد شرایط بودن دریافت NFT را مشاهده کنید.

نگهداری و خرید و فروش توکن HFT

ارز دیجیتال هش فلو هنوز عرضه نشده است؛ بنابراین امکان خرید و فروش آن وجود ندارد. از آنجایی که قرار است توکن HFT با استاندارد ERC20 عرضه شود؛ بنابراین کیف پول‌هایی مانند لجر، متامسک و تراست ولت که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری HFT مناسب هستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • دکس هش فلو (Hashflow) چیست؟

هش فلو یک صرافی غیرمتمرکز میان‌زنجیره و بدون نیاز به بریج روی شبکه اتریوم است. این دکس با استفاده از مدل RFQ، نوع جدیدی از بازارسازها را ارائه می‌کند. هش فلو با استفاده از این مدل به اسلیپیج صفر در سواپ، تامین نقدینگی بدون ضرر ناگهانی و مبادلات ایمن دربرابٰ MEV دست یافته است.

 • ارز دیجیتال HFT چیست؟

توکن حاکمیتی هش فلو، HFT نام دارد. این ارز دیجیتال دارای استاندارد ERC20 است، اما هنوز عرضه نشده است. مشارکت‌کنندگان اولیه در پلتفرم، تامین‌کنندگان نقدینگی و تریدرها، به‌عنوان پاداش توکن HFT دریافت می‌کنند.

جمع‌بندی

دکس Hashflow روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کند. برای رسیدن به پاسخ سوال هش فلو چیست، با بررسی سرویس‌های آن به این جواب رسیدیم که این صرافی غیرمتمرکز با استفاده از مدل بازارساز حرفه‌ای که از مکانیسم RFQ، بستری برای تریدرها فراهم کرده است که بدون اسلیپیج، دارایی‌شان را سواپ کنند. از طرف دیگر با توجه به مدل گفته‌شده، تامین‌کنندگان نقدینگی استخرهای عمومی در هش فلو دیگر نگران ضرر ناگهانی نیستند.هش فلو دارای توکن حاکمیتی HFT است. این ارز دیجیتال هنوز عرضه نشده است؛ اما مشارکت‌کنندگان اولیه در پلتفرم هش فلو از پاداش‌هایی که تیم آن در نظر گرفته‌اند، بهره‌مند می‌شوند.

منبع
hashflow

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا