کریپتو کده

شبکه Hedera چیست؟ آشنایی با هدرا و کوین HBAR

شبکه Hedera یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاکچینی است، که توانسته هر ۳ ویژگی مقیاس‌پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن را طور همزمان در خود جای دهد. این شبکه برای دست‌یابی به این ویژگی‌ها از روشی به نام هش‌گراف (Hash Graph) استفاده می‌کند. شبکه هدرا یک فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است، که به افراد اجازه می‌دهد بدون نیاز به شرکت‌ها با یکدیگر در تعامل باشند. هدف اصلی شبکه Hedera ایجاد بستری برای اجرای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی به صورت غیر‌متمرکز است. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه هدرا چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و پس از آن به بررسی نقشه راه، تیم سازنده و همکاری‌های این شبکه با سایر پروژه‌ها می پردازیم و در انتها با رمزارز HBAR که کوین بومی این شبکه است، بیشتر آشنا می‌شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

شبکه Hedera چیست؟

هدف شبکه Hedera چیست

شبکه هدرا یکی از شبکه‌های بلاکچینی است که کار خود را در سال ۲۰۱۸ و از طریق برگزاری ICO آغاز کرد و در سپتامبر سال ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) به طور کامل راه‌اندازی شد. شبکه هدرا در ساختار خود از یک روش منحصر‌به‌فرد به نام هش‌گراف برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این روش به Hedera اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را بسیار ارزان‌تر از سایر بلاک‌چین‌ها پردازش کند.

هش گراف یک الگوریتم اجماع است که توسط بنیان‌گذاران آن ثبت اختراع شده است. الگوریتم هش‌گراف قرار بود در ابتدا به صورت خصوصی استفاده شود؛ اما با استفاده شبکه هدرا از آن، در یک شبکه عمومی مورد استفاده قرار گرفت. در این الگوریتم اجماع نودهای شبکه با یکدیگر در ارتباط بوده و هر کدام اطلاعات خود را به طور مداوم با سایر نودها به اشتراک می‌گذارند. 

نقطه قوت اصلی Hedera در طراحی این شبکه است. شبکه هدرا در ساختار خود از گراف جهت‌دار غیر مدور (DAG) استفاده می‌کند و در الگوریتم اجماع این شبکه از مکانیسم اجماع هش‌گراف استفاده می‌شود. این دو عنصر در طراحی هدرا باعث می‌شود که نسبت به سایر شبکه‌ها عملکرد و امنیت بسیار بالاتری داشته باشد. ویژگی‌های استفاده شده در شبکه هدرا باعث می‌شود تراکنش‌ها در این شبکه بسیار سریع‌تر از شبکه‌هایی که از مکانیسم گواه اثبات کار (POW) و گواه اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند، پردازش شود.

قابلیت‌های شبکه Hedera به توسعه‌دهندگان اجازه می‌هد از خدمات این شبکه برای ایجاد و توسعه قراردادهای هوشمند استفاده کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp)‌ خود را بر بستر این شبکه ساخته و اجرا کنند. شبکه هدرا به گونه‌ای طراحی شده است که سیستمی منصفانه‌تر و کارآمدتر برای کاربران و توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند.

هدف شبکه Hedera چیست؟

بیت کوین پیشگام ایجاد زیرساخت‌های غیرمتمرکز است و اتریوم قابلیت برنامه نویسی را برای بلاکچین به ارمغان آورد؛ اما این بلاک چین‌ها مقادیر زیادی انرژی مصرف می‌کنند و سرعت پردازش تراکنش‌ها در آن‌ها بسیار پایین است. همچنین کاربران این شبکه‌ها برای انجام یک تراکنش، باید کارمزد زیادی پرداخت کنند.

شبکه Hedera با استفاده از مکانیسم گواه اثبات سهام و مکانیسم اجماع هشگراف، توانسته است از امنیت و سرعت تراکنش بالا بهره‌مند شود. در این روش افراد می‌توانند با استیک کردن کوین HBAR، به یکی از نودهای شبکه هدرا تبدیل شوند و با استفاده از مکانیسم اجماع هشگراف به پردازش تراکنش‌ها در این شبکه بپردازند. همچنین کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه نسبت به شبکه‌های بلاکچینی بسیار پایین‌تر است. در جدول زیر می‌توانید سرعت و کارمزد تراکنش‌ها و همچنین میزان انرژی مورد نیاز برای انجام تراکنش‌ها بین شبکه‌های اتریوم و بیت کوین را در مقایسه با شبکه هدرا، مشاهده کنید.

مقایسه شبکه هدرا با شبکه بیت کوین و اتریوم
مقایسه شبکه هدرا با شبکه بیت کوین و اتریوم

شبکه هدرا به عنوان نسل سوم یک دفتر کل توزیع شده که از فناوری بلاکچین استفاده نمی‌کند، شناخته می‌شود. استفاده از مکانیسم هشگراف در ساختار این شبکه باعث می‌شود تا شبکه هدرا مقیاس‌پذیری بسیار بالایی داشته باشد و زمان تایید تراکنش‌ها در این شبکه به شدت کاهش یابد. هدف شبکه هدرا تبدیل شدن به بستری مورد اطمینان برای ایجاد رمزارزها، اجرای قراردادهای هوشمند، ذخیره‌سازی داده‌ها و اجرای یک سرویس اجماع است.

شبکه هدرا چگونه کار می‌کند؟

برای فهمیدن طرز کار کرد شبکه هدرا باید بدانیم، که از نظر فنی هدرا یک بلاک چین نیست و شکل دیگری از فناوری دفتر کل توزیع شده به نام هشگراف است. پس برای درک طرز عملکرد شبکه هدرا باید بدانیم که هشگراف چیست. مانند یک بلاک چین، هشگراف یک الگوریتم اجماع است که به موجب آن جامعه‌ای از کاربران در مورد ترتیب تراکنش‌های تکمیل شده توافق می‌کنند؛ اما طرز کار آن با بلاکچین متفاوت است.

در بلاک چین، بلاک‌های تایید شده یک زنجیره واحد را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر دو بلاک به طور همزمان ایجاد شوند، یک بلاک کنار گذاشته می‌شود. از سوی دیگر، هش‌گراف نسبت به بلاکچین کارآمد‌تر است، زیرا یک بلاک در هشگراف هرگز کنار گذاشته نمی‌شود و از بلاک‌ها همیشه برای دستیابی به اجماع استفاده می‌شود. درهش‌گراف، تمام شاخه‌های تراکنش در یک کل واحد به هم متصل می‌شوند که منجر به ایجاد چرخه‌های تلف شده کمتری برای نودهای شبکه می‌شود. در تصویر زیر تفاوت بین بلاکچین و هش‌گراف نشان داده شده است.

شبکه hedera چگونه کار می‌کند
مقایسه هش‌گراف با بلاکچین

شبکه هدرا در ساختار خود از الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس (Asynchronous Byzantine Fault Tolerant) یا aBFT استفاده می‌کند. این مکانیسم اجماع به شبکه Hedera اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها در آن بسیار سریع‌تر از بلاکچین و تنها ظرف مدت چند ثانیه تایید شوند.

دفتر کل عمومی شبکه هدرا به صورت غیرمتمرکز و توسط شورای هدرا هش‌گراف (Hedera Hashgraph Council) اداره می‌شود. این شورا وظیفه اجرای نودهای اجماع تعیین کننده ترتیب تراکنش‌ها را بر عهده دارد. از سال ۲۰۲۰، در مجموع ۳۹ عضو از جمله گوگل، IBM و بوئینگ در این شورا مشارکت دارند.

نقش شورا مدیریت نرم‌افزار، رای‌گیری در مورد تغییرات شبکه، حصول اطمینان از تخصیص صحیح بودجه و حفظ وضعیت قانونی شبکه در حوزه‌های قضایی مختلف است. نکته قابل توجه درباره شورا این است، که فضای آن محدود است. هر عضو می‌تواند حداکثر تا دو دوره سه ساله در شورا حضور داشته باشد. در این مدت، اعضا در مورد تصمیمات شبکه و پلتفرم رای مساوی دارند. در حالی که اعضای شورای حاکم در شبکه هدرا نودهای شبکه اصلی را اجرا می‌کنند، تیم Hedera قصد دارد تا در آینده هر فردی بتواند به یکی از نودهای این شبکه تبدیل شود. 

همانطور که پیشتر گفته شد، شبکه هدرا برای رسیدن به اجماع از مکانیسم اجماع aBFT استفاده می‌کند. بر خلاف ساختار بلاک چین که شبیه به یک درخت است و زنجیره اصلی آن ریشه درخت و نودها شاخه‌های آن هستند. هش‌گراف به منظور جلوگیری از هرس شدن شاخه‌ها با ایجاد هر بلاک، شاخه جدیدی تشکیل داده و آن را به زنجیره اصلی برمی‌گرداند.

مکانیسم به کار برده شده در شبکه هدرا به نودهای این شبکه اجازه می‌دهد، که تعیین کنند چه اطلاعاتی ذخیره شوند و به اجماع برسند. نودهای شبکه Hedera با دریافت اطلاعات تراکنش‌هایی که انجام می‌شوند، آنها را با سایر نودهای شبکه به اشتراک می‌گذارند. پروتکل استفاده شده در شبکه هدرا شایعه پراکنی (gossip about gossip) نام دارد.

در این پروتکل پس از دریافت اطلاعات یک تراکنش، هر نود شبکه اطلاعات خود را به صورت تصادفی با یک نود دیگر به اشتراک می‌گذارد و سابقه انجام تراکنش و مبادلات را در اختیار یک نود دیگر قرار می‌دهد. این فرایند در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. پس از آنکه اطلاعات تراکنش در میان تمام نودهای شبکه به اشتراک گذاشته شد، نودها الگوریتم اجماع هش‌گراف را اجرا می‌کنند و با یکدیگر در زمان‌بندی تراکنش‌ها به توافق می‌رسند. پس از آن تراکنش‌ها بر اساس ترتیب زمانی مرتب می‌شوند و تراکنش انجام می‌شود. سپس تمامی نودها وضعیت هش‌گراف خود را به‌روز‌رسانی می‌کنند.

در مکانیسم اجماع aBFT هیچ‌یک از نودها نمی‌توانند از رسیدن سایر نودها به اجماع جلوگیری کنند. همچنین پس از رسیدن به اجماع هیچ‌کدام از نودها نمی‌توانند نتیجه را تغییر دهند. در این مکانیسم اجماع فرض بر این است که بیش از دو سوم از نودها درستکار باشند و هنگامی که یک تراکنش به تایید این تعداد از نودها می‌رسد، تراکنش انجام و تایید می‌شود.

سرویس‌ها و خدمات شبکه Hedera چیست؟

سرویس‌ها و خدمات شبکه Hedera

سرویس‌های شبکه Hedera مجموعه‌ای از API‌ها هستند که به شما امکان ایجاد حساب‌ها، توکن‌ها، نوشتن داده‌ها در دفتر کل، نوشتن قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه هدرا و سایر عملکردها را می‌دهند. سرویس‌های شبکه هدرا می‌توان در دسته‌بندی‌های زیر قرار داد:

ساخت توکن در شبکه هدرا

ساخت توکن در شبکه هدرا

کاربران و توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از سرویس Hedera Token توکن‌های بومی برنامه‌های خود را ایجاد و آن‌ها را مدیریت کنند. سرویس ساخت توکن شبکه هدرا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌های قابل معاوضه و توکن‌های بی‌همتا (NFT) خود را با امکاناتی همچون امکان تنظیمات پیشرفته، مقیاس‌پذیری بالا، کارمزد تراکنش‌های پایین و قابلیت پیاده‌سازی انواع تغییرات ایجاد کنند.

سرویس ساخت توکن شبکه Hedera امکانات زیر را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند:

 • استفاده از دفتر کل توزیع شده شبکه هدرا به منظور فراهم کردن شیوه‌های پرداخت ایمن، سریع و با کارمزد پایین برای استیبل کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتال.
 • توکنیزه کردن داده‌های مختلف و تعریف مالکیت برای آن‌ها، که می‌توان از این قابلیت برای ساخت توکن‌های بی‌همتا استفاده کرد.
 • اثبات و بررسی اعتبار توکن‌های NFT در زنجیره‌های مختلف شبکه هدرا.
 • استفاده از جامعه کاربری شبکه هدرا به منظور کاهش هزینه‌ها و ساخت توکن‌هایی با کارایی بیشتر بدون نیاز به صرف انرژی بالا.

سرویس اجماع شبکه Hedera

سرویس اجماع شبکه Hedera

توسعه‌دهندگان می‌توانند از سرویس اجماع هدرا (Hedera Consensus Service) در برنامه‌های خود از مزایایی همچون حفظ حریم خصوصی، کارمزد پایین و مقیاس‌پذیری بهره‌مند شوند. سرویس اجماع هدرا (HCS) به عنوان یک لایه قابل اعتماد برای هر برنامه کاربردی یا شبکه‌های مختلف عمل کرده و امکان ایجاد یک گزارش غیرقابل تغییر و تایید تراکنش‌ها را فراهم می‌کند.

پیام‌های برنامه‌های ساخته شده بر لایه اجماع شبکه هدرا، برای اجماع به شبکه Hedera ارسال می‌شوند، به آن‌ها مهر زمانی قابل اعتماد داده می‌شود و به طور منصفانه مرتب می‌شوند. از HCS برای ردیابی رمزارزها در یک زنجیره تامین، ایجاد گزارش‌های قابل حسابرسی از رویدادها در یک پلت فرم تبلیغاتی یا حتی استفاده از آن به عنوان یک سرویس سفارش غیرمتمرکز می‌توان استفاده کرد.

با استفاده از این سرویس توسعه‌دهندگان از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوند:

 • ایجاد یک شبکه قابل اطمینان با حفظ حریم خصوصی برای ایجاد برنامه‌هایی که در ساختار خود از داده‌های حساس استفاده می‌کنند و نیاز دارند تا داده‌های آن‌ها قابلیت بررسی داشته و همچنین حریم خصوصی در آنها حفظ شود. 
 • ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز با امکان سرعت پردازش بالا، مهر زمانی قابل تایید و امنیت بالا.
 • استفاده از HCS برای تایید تراکنش‌ها و ارسال پیام در شبکه‌ها و پلتفرم‌هایی که از لایه اجماع شبکه هدرا استفاده می‌کنند، تنها ۰.۰۰۰۱ دلار هزینه دارد، که این هزینه پایین می‌تواند بستری برای ساخت پلتفرم‌های سریع و ارزان فراهم کند.
 • امکان استفاده از HCS برای اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های مختلف که از زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت استفاده می‌کنند.

استفاده از قراردادهای هوشمند شبکه Hedera

قراردادهای هوشمند شبکه Hedera

با استفاده از این سرویس توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌ها و پروتکل‌های غیرمتمرکز خود را با قراردادهای هوشمند با زبان سالیدیتی (Solidity) در Hedera ایجاد کنند.

با استفاده از امکان نوشتن قراردادهای هوشمند در شبکه هدرا توسعه‌دهندگان می‌توانند، برنامه‌های مستقل خود را ایجاد کنند و در اختیار کاربران قرار دهند. توسعه‌دهندگان با استفاده از بستر شبکه هدرا می‌توانند برنامه‌های خود را در حوزه‌های زیر ایجاد کنند:

 • ساخت پل‌های بلاک چینی (Blockchain Bridge)
 • ساخت پلتفرم‌های امور مالی غیر‌متمرکز (Defi)
 • امکان برقراری ارتباط با اوراکل‌ها
 • امکان ایجاد قراردادهای هوشمند قابل تغییر به منظور به‌روز‌رسانی و برطرف کردن ایرادات

استفاده از File Service برای ذخیره‌سازی داده‌ها 

Hedera Hashgraph با استفاده از سیستم غیرمتمرکز خود وارد بازار ذخیره‌سازی داده‌ها نیز شده است. توسعه‌دهندگان با استفاده از این سرویس می‌توانند داده‌ها، فایل‌ها و اطلاعات شبکه‌های خود را ذخیره سازی کنند.

کوین HBAR چیست؟

کوین HBAR رمزارز بومی شبکه هدرا است. عرضه این کوین ثابت است و در مجموع ۵۰ میلیارد واحد از آن وجود خواهد داشت. کوین HBAR در حساب خزانه شبکه Hedera نگهداری شده و توسط این خزانه مدیریت می‌شود. مدیریت خزانه شبکه هدرا توسط گروهی از افراد انجام می‌شود که می‌توانند مجوز انتشار توکن‌های HBAR را صادر کنند. این فرایند توسط این گروه و از طریق چندین حساب مختلف و از طریق مکانیسم چند امضایی انجام می‌شود. به عبارت ساده‌تر روند توزیع کوین‌های HBAR توسط اعضای خزانه که به یک حساب چند امضایی دسترسی دارند، انجام می‌پذیرد.

ارز دیجیتال HBAR برای تامین هزینه‌های شبکه هدرا هشگراف استفاده می‌شود، به این معنی که کاربران برای انجام تراکنش‌ها و اجرای برنامه‌ها باید این رمزارز را خریداری کنند.

قسمتی از کوین‌های HBAR از طریق فرایندی به نام پروکسی استیکینگ (proxy staking) توزیع می‌شوند، که در آن هر دارنده HBAR می‌تواند ارز دیجیتال خود را در قراردادهای هوشمند قفل کند و نمایندگی آن‌ها را به یکی از گره‌های تأیید شده در شبکه اختصاص دهد.

با استیک کردن کوین HBAR در این قراردادهای هوشمند، کاربران می‌توانند بخشی از پاداش‌ها و هزینه‌هایی را که از طریق پردازش تراکنش‌ها در شبکه Hedera Hashgraph ایجاد می‌شود، به دست آورند. همچنین ارز دیجیتال HBAR برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه هدرا استفاده می‌شود. به طور کلی کاربردهای رمزارز HBAR به شرح زیر است:

 • پرداخت کارمزد شبکه هدرا که برای انجام هر تراکنش حدودا ۰.۰۰۰۰۱ دلار است.
 • حفظ امنیت شبکه از طریق استیکینگ.
 • پرداخت پاداش به نودهای شبکه و کاربرانی که کوین‌های خود را در پروکسی استیکینگ، سپرده‌گذاری کرده‌اند.
 • استفاده از خدمات DApp‌های ساخته شده بر بستر شبکه هدرا، مانند Tune.fm که در حوزه توکن‌های بی‌همتا فعالیت می‌کند.
 • استفاده از خدمات شبکه هدرا مانند، خدمات پرداخت، استیبل کوین‌ها، ساخت توکن، ساخت NFTها و هویت‌های دیجیتال، ساخت برنامه‌های کاربردی سفارشی بر بستر شبکه هدرا، مراقبت‌های بهداشتی، تدارکات و استفاده از زنجیره تامین این شبکه.

خزانه‌داری شبکه هدرا که توسط شورای حاکم هدرا مدیریت می‌شود، قصد دارد تا ۵۰ میلیارد واحد رمز‌ارز HBAR را به شرح زیر توزیع کند:

توکنومیکس hbar
 • ۳۲.۴ به خزانه شبکه هدرا اختصاص دارد.
 • ۲۴ درصد به رشد اکوسیستم اختصاص می‌یابد.
 • ۱۷.۴ درصد به قراردادهای خرید و پیش فروش‌ها اختصاص دارد.
 • ۱۳.۸ متعلق به بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران اولیه است.
 • ۸ درصد به صورت متغیر بین کارکنان، سرمایه‌گذاران و دریافت مجوزهای مختلف اختصاص دارد.
 • ۴.۴ درصد بین کارکنان و توسعه‌دهندگان شبکه توزیع می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۵۰ میلیارد واحد است که از این مقدار حدود ۲۰ میلیارد واحد HBAR در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت HBAR برابر با ۰.۲۰ دلار است. توکن HBAR از نظر ارزش بازار، رتبه ۳۶ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن حدود۴ میلیارد دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۵۵ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۹۸ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۰۹۸ دلار و در تاریخ ۲۴شهریور ۱۴۰۰ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۰.۵۷ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه شبکه Hedera چیست؟

شبکه هدرا از ابتدا کار خود را با یک برنامه مشخص آغاز کرد. این شبکه نقشه راه خود را برای سال ۲۰۲۲ چنین ترسیم می‌کند. شایان ذکر است که شبکه هدرا توانسته تا تمامی برنامه‌هایی که برای ۳ ماه اول سال ۲۰۲۲ در نظر داشته را به انجام برساند.

۳ ماه اول سال ۲۰۲۲

 • پشتیبانی از مدل رمزنگاری ECDSA.
 • امکان ایجاد حساب خودکار با استفاده از کلید عمومی.
 • ایجاد فیلد شناسه و امکان جستجو در شبکه هدرا برای تمامی نهادها.
 • نمایش اطلاعات اعشاری در انتقال رمزارزها و تقسیم قسمت انتقال ارزهای دیجیتال به دو قسمت کامل و کسری.
 • امکان ایجاد قراردادهای هوشمند مقیاس‌پذیر و اضافه کردن سرویس قراردادهای هوشمند سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM).
 • کاهش کارمزد ساخت قراردادهای هوشمند.
 • ایجاد امکان ادغام توکن‌های ساخته شده در شبکه هدرا برای انتقال به قراردادهای هوشمند سازگار با EVM
 • ایجاد امکان امضای تراکنش‌ها با استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌های مختلف.

۳ ماه دوم سال ۲۰۲۲

 • ایجاد یک فایل ذخیره‌سازی برای تعامل کامل با EVM و اکوسیستم آن در شبکه Hedera.
 • فراهم کردن امکان انتقال توکن‌های بی‌همتا و قابل تعویض به صورت کمک هزینه.
 • انتقال مالکیت توکن‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض توسط یک قرارداد هوشمند.
 • ایجاد قابلیت تمدید قراردادهای هوشمند و تعریف تاریخ انقضا برای آنها.
 • برقراری ارتباط بین قراردادهای هوشمند شبکه هدرا با توکن‌های ERC20 و ERC721.
 • ایجاد مقیاس‌پذیری بیشتر در نودها شبکه هدرا. 
 • افزایش پاداش استیکینگ.
 • توسعه ابزارهای شبکه برای ایجاد قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه Hedera.

شبکه Hedera با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

همکاری های شبکه هدرا

شبکه Hedera از زمان معرفی با شرکت‌های بسیار بزرگی در حوزه‌های مختلف همکاری داشته است. همانطور که در ابتدا نیز بیان شد، این شبکه توسط شورای هدرا هشگراف اداره می‌شود. این شورا ۳۹ عضو دارد و شناخته‌شده‌ترین اعضای آن که به طور مستقیم با شبکه هدرا در ارتباط هستند، عبارتند از:

 • شرکت LG که به عنوان یکی از بزرگترین کمپانی‌های جهان در زمینه تکنولوژی شناخته می‌شود. 
 • شرکت گوگل که به عنوان یکی از غول‌های تکنولوژی محسوب می‌شود.
 • شرکت IBM که یک شرکت آمریکایی فعال در زمینه فناوری است. این شرکت تولیدکننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزار و ارائه‌دهنده خدماتی چون زیرساخت‌های وب، میزبانی وب، فناوری نانو و ابر رایانه‌ها است.
 • شرکت بوئینگ که یکی از بزرگترین شرکت‌های خدمات و ساخت قطعات و هواپیما در حوزه هوافضا است.

تمامی اعضای شورای هدرا هشگراف از بزرگترین شرکت‌هایی هستند که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. برای مشاهده اعضای این شورا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

معرفی بنیان‌گذاران شبکه Hedera

معرفی بنیان‌گذاران شبکه Hedera

اعضای اصلی تیم سازنده شبکه هدرا شامل ۱۳ نفر از متخصصان حوزه بلاکچین، مدیران و اقتصاددانان است. برت مک داول (Brett (McDowell رئیس شورای هدرا هشگراف است. برت بیش از ۲۰ سال تجربه در صنعت فناوری اطلاعات را داراست و به عنوان رئیس شورای حاکم هدرا مشغول به فعالیت است. برت همچنین عضو سابق مرکز مدیریت دیجیتال UMASS، عضو سابق گروه کاری صنعت پرداخت موبایلی بانک فدرال رزرو ایالات متحده و دریافت کننده جایزه ۵۰ رهبر برتر در حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹ از شرکت InterCon است.

دکتر لیمون برد (Dr. Leemon Baird) بنیانگذار و دانشمند ارشد شبکه هدرا است. او مخترع الگوریتم اجماع توزیع شده هشگراف است و بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه فناوری و استارت‌آپ را داراست. برت سمت‌هایی را به عنوان استاد علوم کامپیوتر در آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده و به عنوان دانشمند ارشد در چندین آزمایشگاه داشته است. او بنیانگذار چندین استارت‌آپ از جمله دو استارت‌آپ مرتبط با هویت بوده که بعدا هر دو آنها خریداری شده‌اند. لیمون دکترای خود را در علوم کامپیوتر از دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) دریافت کرده است و دارای چندین اختراع و مقالات منتشر شده در مجلات و کنفرانس های معتبر در زمینه امنیت کامپیوتر، یادگیری ماشین و ریاضیات است.

منس هارمون (Mance Harmon) بنیانگذار و مدیر عامل شبکه هدرا است. منس یک مدیر اجرایی و کارآفرین فناوری با تجربه با بیش از ۲۰ سال رهبری استراتژیک در شرکت‌های چند ملیتی، سازمان‌های دولتی و استارت‌آپ‌های با فناوری پیشرفته است و یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Hedera است. تجربه قبلی او شامل خدمت به عنوان رئیس معماری و آزمایشگاه در Ping Identity، موسس و مدیر عامل دو استارت‌آپ فناوری، مدیر اجرایی ارشد برای امنیت محصول در یک سازمان درآمد ۱.۷ میلیارد دلاری، مدیر برنامه برای یک برنامه نرم‌افزاری در زمینه ساخت موشک است.  همچنین منس مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ماساچوست (University of Massachusetts) و مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ایالتی می‌سی‌سی‌پی (Mississippi State University) دریافت کرده است.

کوین HBAR را از کجا بخریم؟

کوین HBAR را می‌توان از صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، کوکوین، کوینکس، بیترکس، Gate.io ،Ceyoto.com ،HitBTC ،BKEX و Huobi خریداری کرد.

کوین HBAR را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟ 

کوین HBAR را می‌توان در کیف پول‌های نرم افزاری تراست ولت، اتمیک ولت، Mathwallet و کیف پول رسمی این شبکه MyHbar Wallet ذخیره کرد. همچنین می‌توان این رمزارز را در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور نیز ذخیره کرد.

جمع بندی

شبکه هدرا با استفاده از روشی به نام هش‌گراف توانسته شبکه‌ای مقیاس‌پذیر و با امنیت بسیار بالا ایجاد کند. این شبکه مانند شبکه‌های بلاکچینی دارای یک دفتر کل توزیع شده است و به‌واسطه مقیاس‌پذیری بالا، می‌تواند بستری بسیار مناسب برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها و DApp‌های مختلف باشد. این شبکه توسط یک شورای مرکزی که در حال حاضر شامل ۳۹ عضو است، اداره می‌شود. اعضای این شورا از شرکت‌های بزرگ هستند و نقش مدیریت و اجرای نودها در شبکه Hedera را ایفا می‌کنند. بسیاری از افراد معتقدند که شبکه هدرا به‌ اندازه کافی غیرمتمرکز نیست؛ اما تیم توسعه‌دهنده این شبکه قصد دارند تا در آینده به تمامی افراد اجازه دهند تا به نودهای شبکه هدرا تبدیل شوند و این شبکه را به یک شبکه کاملا غیرمتمرکز تبدیل کنند. نظر شما درباره مکانیسم استفاده شده توسط شبکه هدرا چیست؟ به نظرشما این روش می‌تواند جایگزین بلاکچین شود؟ نظرات و دیدگاه خود را با به اشتراک بگذارید. 

منبع
hedera

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا