کریپتو کده

شبکه Instadapp چیست؟ معرفی پلتفرم اینستادپ و توکن INST

چند سالی است که پروژه‌های دیفای به منبعی تمام نشدنی برای کسب درآمد تبدیل شده اند. اما یکی از محدودیت‌های جدی پیش روی کاربران، تنوع سرسام‌آور پروژه‌ها، رابط کاربری پیچیده و نیاز به دانش کدنویسی برای انجام برخی تراکنش‌های پیچیده است. شبکه Instadapp با جمع‌آوری پروژه‌های دیفای در یک مکان و ایجاد رابط کاربری آسان، به دنبال تسهیل فعالیت در حوزه دیفای است. در این مقاله ضمن معرفی این شبکه، طریقه کار با اینستادپ را آموزش خواهیم داد.

Instadapp چیست؟

میزان دارایی قفل شده در پروژه‌های دیفای یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی کلی حوزه دیفای است. در یک سال اخیر، میزان دارایی قفل شده در حوزه دیفای بیش از ۵ برابر افزایش یافته است. این نکته نشان می‌دهد که حوزه دیفای مقصد نهایی بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار رمز ازرها است که برای کسب درآمد و استفاده از سرویس‌های مالی غیرمتمرکز از آن استفاده می‌کنند. مشارکت در پلتفرم‌های وام‌دهی، دریافت وام، پرداخت وام، فلش لون یا وام سریع، آربیتراژ، مشارکت در طرح‌های فارمینگ و کسب درآمد از محل استیکینگ رمزارزها و… از جمله فعالیت‌هایی است که پروژه‌ها در حوزه دیفای ارائه می‌دهند. اما تنوع پروژه‌ها، نیاز به دانش فنی برای انجام فلش لون یا انتقال دارایی‌ها میان پلتفرم‌های مختلف باعث گیج شدن افراد شده است. از طرفی برای استفاده از محصولات ارائه شده در بخش دیفای، عموما نیاز است تا دارایی دیجیتال بین پلتفرم‌های مختلف جا به جا شود؛ برای کار با دکس‌ها باید رمز ارز خود را به قرارداد هوشمند آن‌ها انتقال دهید، اگر در این بین به پروژه‌های وام‌دهی نیاز داشته باشید، باید دارایی خود را از دکس خارج کرده و با استفاده از کیف پول خود، این دارایی دیجیتال را به پلتفرم‌های لندینگ منتقل کنید؛ این جابه‌جایی‌ها برای بسیاری از کاربران آزاردهنده است. اینستادپ با فراهم آوردن تمام پروژه‌ها در یک مکان، تعامل با این شبکه‌ها را بسیار آسان کرده است.

هدف اینستادپ چیست؟

به طور خلاصه، Instadapp یک برنامه غیرمتمرکز است که به عنوان پل ارتباطی میان پروتکل‌های مختلف دیفای عمل می‌کند. در نتیجه، اینستادپ پروتکل‌های مختلف دیفای را در یک مکان گردهم آورده تا مدیریت دارایی کاربران را آسانتر کند. این شبکه از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود در حوزه دیفای را آغاز کرده است.

Instadapp رابط کاربری ایجاد کرده تا کاربر بتواند به راحتی و در یک پلتفرم واحد، میان پروژه‌های مختلف دیفای جابه‌جا شده و از فرصت‌های بوجود آمده از این حوزه نهایت استفاده را ببرد. برای مثال، یونی سواپ به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز محلی برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر است. کامپوند به عنوان یک پلتفرم وام‌دهی محلی برای دریافت وام و وثیقه‌گذاری و دریافت سود است. اینستادپ این دو پلتفرم و برخی از پلتفرم‌های دیگر را در یک داشبورد به کاربر نمایش می‌دهد.

Instadapp چطور کار می‌کند؟

نحوه کار اینستادپ را به دو بخش تقسیم می‌کنیم؛ بخش اول برای افرادی که به دنبال شناخت مکانیزم این پلتفرم نبوده و صرفا به دنبال نحوه کار آن هستند و در بخش دوم به صورت تخصصی‌تر نحوه کار این پلتفرم را توضیح خواهیم داد.

برای کار با این پلتفرم، تنها کافی است کیف پول متامسک یا هر کیف پول وب ۳ خود را به این شبکه متصل کنید. سپس می‌توان دارایی دیجیتال خود را میان پلتفرم‌های دیفای مختلف که اینستادپ ارائه می‌دهد، جابه‌جا کرد. Instadapp پل ارتباطی میان پلتفرم‌های مختلف را ارائه می‌دهد و ما صرفا کاری که قصد انجام آن را داریم به اینستادپ معرفی می‌کنیم و این شبکه تراکنش‌های مورد نیاز برای انجام دستورات ما را به شبکه ارائه می‌دهد.

اکنون نحوه کار این پلتفرم را به صورت دقیق‌تر معرفی خواهیم کرد. اینستادپ برای اجرای دستورات کاربران خود و تعامل با پلتفرم‌های دیفای از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. زمانی که کاربر دستور انجام کاری را در داشبورد این شبکه تعریف می‌کند، این مجموعه دستورات به صورت کدهای از پیش نوشته شده براساس اطلاعات هر کاربر تغییر یافته و در نهایت مجموعه دستورات کاربر در قالب یک قرارداد هوشمند به شبکه بلاکچین اتریوم ارسال می‌شود.

اینستادپ در واقع یک DeFi Smart Layer یا به اختصار DLS به معنی لایه هوشمند دیفای که یک بستر زیرساخت است و دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز اجرا شده را فراهم می‌کند. تصویر زیر این نکته را نشان می‌دهد.

Instadapp چطور کار می‌کند؟

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، در یک سمت ما پلتفرم‌های دیفای روی شبکه اتریوم مانند یونی سواپ و کامپوند و … را داریم و در سمت دیگر، کاربران عادی هستند که قصد استفاده از این پلتفرم‌ها را دارند. DLS حلقه واسط میان این دو است. لایه هوشمند دیفای خود شامل:

 • Smart Account DeFi : اکانت هوشمند دیفای یا به اختصار DSA در واقع حساب کاربری شما در پلتفرم اینستادپ است. DSA، قرارداد هوشمند هر کاربر بوده که به عنوان حساب کاربری برای مشارکت با پلتفرم‌های دیفای تعریف می‌شود. Admin Key این قرارداد هوشمند در اخیتار کاربر قرار خواهد گرفت. زمانی که کاربر دارایی دیجیتال خود را به اینستادپ انتقال می‌دهد، دارایی او وارد این قرارداد هوشمند خواهد شد (مشابه کیف پول) با این تفاوت که کاربر با استفاده از این حساب کاربری خود می‌تواند تراکنش‌های تو در تو و چند مرحله‌ای و پیچیده را به شبکه اتریوم ارسال کند. اما برای ارسال این تراکنش‌های پیچیده باید به زبان سالیدیتی به شبکه ارسال شود. از آن‌جا که شبکه Instadapp به دنبال ساده‌سازی ارتباط کاربر با پلتفرم‌های حوزه دیفای است، این کار توسط Connector انجام می‌شود.

اکانت هوشمند در شبکه Instadapp

 • Connector: این بخش شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های استاندارد از قبل معرفی شده بوده که وظیفه آن ارتباط با پلتفرم‌های دیفای است. هر دستوری که کاربر در Smart Account خود تعریف کند به واسطه این ماژول‌ها به زبان قابل فهم برای پلتفرم‌های دیفای تبدیل خواهد شد. این بخش توسط توسعه‌دهندگان ارائه خواهد شد. برای مثال یک توسعه‌دهنده یکبار مجموعه دستورات لازم برای دریافت فلش لون را در این بخش ارائه می‌دهد، سپس هر Smart Account می‌تواند براساس ورودی‌های خود (آدرس‌ها، مقدار، نوع رمز ارز و…) از این Connector استفاده کند. نکته بسیار مهم، امنیت این قراردادهای هوشمند است. تیم اینستادپ اعلام کرده که قراردادهای هوشمند این شبکه حسابرسی شده و مشکلات آن برطرف شده است. در نتیجه تمامی DSAها نیز به صورت پیش فرض امن هستند.

در نهایت نحوه کار این پلتفرم را به صورت زیر خلاصه می‌کنیم:

اینستادپ یک پل ارتباطی میان Dapp ها و پروتکل‌های دیفای است که با استفاده از آن می‌توانیم تراکنش‌های متنوعی از جمله دریافت وام، اهدای وام، تبادل رمز ارزها، استفاده از لوریج و… را در یک مکان انجام دهیم.

معرفی سرویس‌های ارائه شده توسط Instadapp

در این بخش سرویس‌ها و خدماتی که Instadapp ارائه می‌دهد را به تفکیک معرفی خواهیم کرد و در بخش بعد نحوه کار با این سرویس‌ها را معرفی خواهیم کرد. توجه به این نکته ضروری است که برای معرفی سرویس‌ها ارائه شده توسط این شبکه، ما به معرفی پروتکل‌هایی که در این شبکه حضور دارند اکتفا می‌کنیم. هر خدمت و سرویسی که هر یک از پروژه‌های زیر ارائه می‌دهند جزو سرویس‌های شبکه Instadapp به شمار می‌آید.

 • پروژه Maker : با ارسال کوین اتر به این پروژه به عنوان وثیقه می‌توان توکن DAI تولید کرد.

پروژه کامپوند: از آنجا که این پلتفرم یک پروتکل لندینگ در حوزه دیفای است، می‌توان اتر و سایر رمز ارزها را به این پروژه ارسال و یا به عنوان وام از آن دریافت کرد.

 • پروژه آوه: با استفاده از اینستادپ می‌توان رمز ارزهای مختلف را به این پروژه ارسال و یا به صورت وام از آن دریافت کرد.
 • یونی سواپ: با استفاده از نقدینگی استخرهای این صرافی غیرمتمرکز (نسخه سه) می‌توان رمز ارزهای ERC-20 را تبادل کرد.
 • انتقال وام دریافتی میان دو پروژه کامپوند و آوه
 • انتقال موجودی بالانس و یا پوزیشن‌ها از شبکه اتریوم به شبکه پالیگان
 • انتقال DSA از شبکه اتریوم به شبکه پالیگان

آموزش کار با پلتفرم Instadapp

برای کار با پلتفرم اینستادپ و استفاده از خدمات آن در گام اول باید کیف پول خود را به این شبکه متصل کنید. ما در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده می‌کنیم. طبیعتا پیش از کار با این سایت باید کیف پول متامسک داشته باشید. برای آموزش ساخت کیف پول متامسک به مقاله زیر مراجعه کنید:

 ابتدا وارد سایت این شبکه می‌شویم. برای ورود کلیک کنید. پس از ورود مطابق تصویر زیر، گزینه Connect را انتخاب کنید.

اتصال کیف پول متامسک به سایت اینستادپ

برای اتصال به این شبکه شما می‌توانید از چهار کیف پول مختلف استفاده کنید. همانطور که اشاره شد ما برای این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد. اما شما می‌توانید از میان گزینه‌های موجود کیف پول‌های Coinbase، WalletConnect و Portis را انتخاب کنید.

با انتخاب کیف پول مورد نظر، کیف پول شما پیامی را نمایش خواهد داد که با انتخاب Next و Connect کیف پول شما به سایت اینستادپ متصل خواهد شد. برای کار با این سایت باید حساب کاربری خود را ایجاد کنیم. مطابق تصویر زیر روی گزینه Create Account کلیک کنید.

ساخت اکانت در شبکه Instadapp

در این مرحله DeFi Smart Account یا DSA شما ساخته می‌شود. در این مرحله مطابق تصویر زیر، گزینه Create Account را انتخاب کنید:

ساخت اکانت در شبکه Instadapp

برای ساخت این اکانت از آنجا که قرارداد هوشمندی برای شما ایجاد خواهد شد، باید کارمزد شبکه اتریوم را بپردازید. در زمان نگارش این مقاله و با توجه به تراکم شبکه اتریوم، کارمزد ایجاد یک اکانت در شبکه اینستادپ معادل ۷۵ دلار است.

پس از تایید این تراکنش، حساب کاربری شما و یا به عبارت دقیقتر، DSA شما در شبکه اینستادپ ایجاد می‌شود. پیش از ادامه آموزش، از آنجا که ممکن است کارمزدهای بالای اتریوم شما از ساخت اکانت در شبکه instadapp منصرف کند، شبکه اینستادپ بر روی شبکه پالیگان نیز ارائه شده است. برای کاهش کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم، مطابق تصویر زیر شبکه را به Polygon تغییر دهید:

تغییر شبکه اینستادپ از اتریوم به پالیگان

البته از میان تمامی پروژه‌هایی که در بالا اشاره شد، اگر از شبکه پالیگان استفاده کنید، تنها می‌توان از خدمات پروژه آوه استفاده کرد.

کسب درآمد از استخرها توکن INST

کسب درآمد از استخرها توکن INST

INST نماد توکن شبکه اینستادپ بوده که با سپرده‌گذاری آن در استخرهای معین، می‌توان در طرح‌های استخراج نقدینگی یا Liquidity Mining این توکن شرکت کرد. در حال حاضر تنها یک استخر برای این ارز ارائه می‌شود که می‌توان با سپرده‌گذاری INST و ETH سود سالانه تقریبا ۳۸ درصد روی ارز INST بدست آورد.

فعالیت در پلتفرم Maker

فعالیت در پلتفرم Maker

با انتخاب گزینه Maker از بخش Protocol می‌توان به واسطه این شبکه وارد شبکه میکر شد و فعالیت‌های مورد نظر را در این پلتفرم اجرا کرد. می‌توان با وثیقه‌گذاری ETH در استخرهای شبکه میکر، رمز ارز DAI را به صورت وام دریافت کرد. نرخ وام در این پلتفرم معادل ۲ درصد است. سایر اطلاعات وام‌گیری در پلتفرم میکر را در صفحه فوق مشاهده می‌کنید. قیمت لیکویید شدن و همچنین نسبت وام به وثیقه در این صفحه و به صورت لحظه‌ای نمایش داده می‌شود.

کار با کامپوند در اینستادپ

کار با کامپوند در اینستادپ

پروتکل کامپوند استخرهای نقدینگی فراوانی را اراده می‌دهد. با ورود به این بخش، شما می‌توانید رمزارز اتر، دای، تتر، یونی و توکن‌های بسیاری را به عنوان وثیقه قرار داده و وام دریافت کنید. علاوه بر این شما می‌توانید صرفا در جایگاه تامین کننده نقدینگی وارد شده و سود دریافت کنید. اطلاعاتی از جمله سود سپرده‌گذاری، میزان وام دریافتی، قیمت لیکویید در صورت دریافت وام و همچنین میزان توکن COMP که به صورت پاداش برای شما واریز شده را مشاهده کنید.

کار با پروتکل آوه و یونی سواپ

پروتکل آوه نیز مشابه کامپوند بوده و برای کوتاه‌تر کردن سخن و پرهیز از تکرار، آن را مجددا معرفی نخواهیم کرد. همچنین با انتخاب یونی سواپ می‌توان رمز ارزهای موجود در DSA را به سایر توکن‌های روی شبکه اتریوم تبدیل کرد.

Refinance در اینستادپ

Refinance در اینستادپ

بخش بعدی سرویس Refinance است که برای انتقال پوزیشن وام بین شبکه‌های میکر، کامپوند و آوه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در واقع این محصول یک پل بین پلتفرم‌هاست.

معرفی توکن INST

معرفی توکن INST

در مجموع تعداد ۵۵۰۰۰ اکانت در پلتفرم اینستادپ ایجاد شده و TVL آن به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. INST توکن این پلتفرم بوده که یک توکن حاکمیتی برای پروتکل Instadapp به شمار می‌آید. در مجموع تعداد ۱۰۰ میلیون واحد از این توکن تولید شده که به صورت زمانبندی شده در ۴ سال میان جامعه عرضه خواهد شد. نحوه توزیع این توکن به صورت زیر است:

 • ۵۵ درصد توکن‌های میان جامعه توزیع خواهد شد.
 • ۲۳.۷۹ درصد متعلق به تیم این شبکه بوده که در طول پس از گذشت ۴ سال (فروردین ۱۴۰۴) قابل عرضه است.
 • ۱۲.۰۷ درصد متعلق به سرمایه‌گذاران اولیه بوده که در فروردین ۱۴۰۰ قابل عرضه خواهد بود.
 • ۷.۸۵ درصد برای توسعه شبکه کنار گذاشته شده است.
 • ۱.۲۷ درصد به مشاوران این پروژه اهدا شده است.

قیمت توکن INST در زمان نگارش این مقاله ۴.۹۴ دلار معامله می‌شود. ارزش بازاری آن معادل ۸۶ میلیون دلار بوده و از این منظر در جایگاه ۴۰۹ بازار قرار گرفته است. بالاترین قیمت این ارز معادل ۲۴.۴ دلار و کمترین قیمت آن ۲.۶۲ دلار به ثبت رسیده است.

سخن پایانی

Instadapp چیست؟ در این مقاله با پروتکل اینستادپ آشنا شدیم. این شبکه داشبوردی برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال در زمان استفاده از پروتکل‌های مختلف دیفای ارائه می‌دهد. کاربران به جای انتقال دارایی‌های خود در پلتفرم‌های دیفای و استفاده از چندین dapp مختلف، می‌توانند در یک مکان واحد به این شبکه‌های متصل شوند. برخی از مشهورترین پروتکل‌های دیفای مانند آوه، میکر، کامپوند و یونی سواپ در پروتکل اینستادپ ارائه شده است. INST توکن این شبکه بوده که به کاربرانی که در استخر این شبکه دارایی خود را سپرده‌گذاری می‌کنند اهدا می‌شود.

منبع
instadapp

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا