کریپتو کده

پلتفرم Mango چیست؟ آشنایی با صرافی غیر‌متمرکز منگو و توکن MNGO

پلتفرم Mango یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که بر روی قرارداد هوشمند شبکه سولانا ساخته شده است. این پلتفرم یکی از اولین دکس‌های ساخته شده بر روی شبکه سولانا است. قابلیتی که منگو را از سایر دکس‌ها متمایز می‌کند، داشتن سرعت بسیار بالای آن برای انجام انواع معاملات است. کاربران در این پلتفرم می‌توانند در بازار‌های اسپات، مارجین و قراردادهای دائمی به معامله دارایی‌های خود بپردازند؛ همچنین قابلیت Lending (وام‌دهی) نیز برای کاربران در این پلتفرم مهیا است. در این مقاله به این می‌پردازیم که پلتفرم Mango چیست، چه اهداف و ایده‌هایی دارد، چگونه کار می‌کند، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، نقشه راه آن چیست، با چه پروژه‌هایی همکاری داشته، توکن MNGO چیست، از کجا می‌توان این توکن را خرید و چه کیف پول‌هایی برای نگهداری از آن مناسب است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم Mango چیست؟

پلتفرم Mango چیست

Mango یک پلتفرم دیفای (Defi) است که بر روی شبکه Solana ساخته و ایجاد شده است. کاربران در این پلتفرم می‌توانند تمامی فعالیت‌هایی که در صرافی‌های متمرکز انجام می‌دهند، در صرافی غیرمتمرکز منگو نیز انجام دهند. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد در محیطی کاملا غیرمتمرکز به معاملات اسپات، مارجین و معاملات آتی دائمی (Perpetual Futures) بپردازند و همچنین در قسمت لندینگ این پلتفرم دارایی‌های خود را سپرده‌گذاری کنند و وام بگیرند. تفاوت پلتفرم منگو با سایر دکس‌ها در محیط کاربری ساده این پلتفرم است، که همچون صرافی‌های متمرکز دارای قسمت دفتر سفارش (Order Book) است. این پلتفرم همچنین یک سازمان خود‌مختار غیر‌متمرکز (DAO) است که تمامی تصمیمات در آن توسط جامعه حاکمیتی آن گرفته می‌شود.

هدف و ایده پلتفرم Mango چیست؟

هدف اصلی پلتفرم منگو ایجاد یک صرافی غیر‌متمرکز است، که به کاربران امکان می‌دهد تا از تمام قابلیت‌های صرافی‌های متمرکز در یک صرافی غیر‌متمرکز بهره‌مند شوند. منگو یکی از دکس‌های ساخته شده بر روی شبکه سولانا است که هدفش ارائه خدمات سریع‌تر، جامع‌تر و ارزان‌تر به کاربران حوزه دیفای در کریپتو است. پلتفرم Mango بنا دارد با استفاده از قابلیت‌های شبکه سولانا، سرعت انجام تراکنش‌ها را به حداکثر ممکن برساند و کاربران را از استفاده از سایر دکس‌ها و صرافی‌های متمرکز بی‌نیاز سازد. عناصر کلیدی که منگو قصد دارد با اتکا به آن‌ها به این اهداف برسد، عبارتند از:

 • سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها
 • کارمزد پایین معاملات (کارمزد نزدیک به صفر)
 • تجربه کاربری آسان
 • شفافیت کامل 
 • غیرمتمرکز بودن  

پلتفرم Mango در تلاش است با استفاده از موارد بالا بتواند در حوزه دیفای به یکی از کاربردی‌ترین پلتفرم‌ها تبدیل شود و با بهره‌گیری از مدل حاکمیتی خود بتواند کاربران را به سمت استفاده از این پلتفرم سوق دهد.

پلتفرم Mango چگونه کار می‌کند؟

چندین سازوکار و مزیت مختلف وجود دارد که پلتفرم Mango را از سایر پلتفرم‌های دیفای متمایز می‌کند. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

نحوه انجام معاملات مارجین و آتی دائمی در پلتفرم Mango

نحوه کار پلتفرم mango با دکس serum

معامله‌گران در پلتفرم منگو می‌توانند تا ۵ برابر دارایی خود در دکس سرم (Serum) معاملات شورت یا لانگ باز کنند و علاوه بر دریافت سود در معاملات خود، از پروتکل منگو نیز پاداش دریافت کنند. کارمزد معاملات برای  کاربرانی که در پلتفرم منگو معاملات مارجین انجام می‌دهند، به طرز قابل توجهی پایین است. معاملات مارجین در این پلتفرم توسط دکس Serum انجام می‌پذیرد.

نرخ کارمزد در سرم بر اساس مقدار توکن‌های SRM نگهداری شده در این دکس تعیین می‌شود؛ هرچه تعداد توکن‌های SRM معامله‌گران بیشتر باشد، کارمزد کمتری پرداخت می‌کنند. پلتفرم Mango توکن‌های SRM تمامی کاربران را با هم ترکیب می‌کند. از این رو مقدار این توکن‌ها به سطح بالایی رسیده و کارمزد معاملات ماجین برای تمامی کاربران کاهش می‌یابد. نحوه انجام معاملات مارجین در پلتفرم منگو که توسط دکس سرم انجام می‌پذیرد در شکل بالا نمایش داده شده است.

نحوه محاسبه نرخ بهره در پلتفرم Mango

محاسبه نرخ بهره در پلتفرم mango

نرخ بهره در این پروتکل از تقسیم توکن‌های وام گرفته شده بر توکن‌های سپرده‌گذاری شده محاسبه می‌شود. سیستم محاسبه نرخ بهره در این پلتفرم شبیه به پلتفرم Aave است؛ با این تفاوت که در پلتفرم منگو هر دو طرف معامله یعنی سپرده گذاران، دریافت‌کنندگان وام و معامله‌گران بازار مارجین از شبکه منگو پاداش دریافت می‌کنند. نرخ بهره در ابتدا برای جذب سرمایه‌گذاران به پلتفرم منگو بسیار بالا است؛ ولی رفته‌رفته این نرخ با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران کاهش یافته و به تعادل می‌رسد.

کاربران پلتفرم منگو می‌توانند از قابلیت این پروتکل برای ساخت استخر‌های جدید استفاده کنند. این امکان تا پیش از این فقط در انحصار صرافی‌های متمرکز بود؛ اما تمامی افراد می توانند استخر‌های مختلف را با ایده‌ها و استراتژی‌های منحصر‌به‌فرد خود ساخته و در پلتفرم Mango اجرایی کنند.

نحوه محاسبه میزان وثیقه در پلتفرم Mango

معامله‌گرانی که قصد معامله در بازار‌های مارجین و آتی را در پلفرم منگو را دارند، باید وثیقه‌ای معادل ۱۱۰ درصد بیشتر از مقدار وام در این شبکه وثیقه‌گذاری کنند. این مبلغ پیش از این معادل ۱۲۰ درصد مبلغ وام بود که با تصمیم جامعه حاکمیتی منگو به ۱۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

هنگامی که معامله‌گران در آستانه لیکویید شدن باشند، افرادی به نام Liquidator معاملات آن‌ها را انجام داده و ۵ درصد از مبلغ وثیقه به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند. این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که یک حساب یک معامله گر در آستانه ۱۱۰ درصد ضرر قرار بگیرد.

نحوه محاسبه Health در پلتفرم Mango

نحوه محاسبه health در پلتفرم منگو

قابلیتی به نام Health در پلتفرم Mango وجود دارد که توسط آن، کاربرانی که در این پلتفرم معامله می‌کنند، می‌توانند از امکان باز کردن پوزیشن معاملاتی جدید یا نقد کردن معاملات قبلی خود آگاه شوند. Health هر حساب از مجموع دارایی‌های کاربر منهای بدهی‌های او محاسبه می‌شود. هنگامی که Health حساب یک کاربر به زیر صفر می‌رسد، معامله او لیکویید شده و دارایی‌هایش را از دست می‌دهد. فرمول محاسبه Health هر حساب به شکل زیر است.

فرمول محاسبه health در پلتفرم منگو
فرمول محاسبه Health

در جدول زیر وزن هرکدام از اجزای فرمول بالا مشخص شده است. این اوزان بر اساس سیاست کلی پلتفرم Mango، یعنی میزان وثیقه باید ۱۱۰ درصد از میزان وام بیشتر باشد، تنظیم شده است. 

فرمول محاسبه health در پلتفرم منگو
وزن اجزای فرمول Health

به طور مثال اگر کاربری ۱۰,۰۰۰ واحد USDC به عنوان وثیقه قرار دهد و معامله لانگ روی بیت کوین با لوریج ۱۰ و در قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار باز کند و قیمت بیتکوین به ۹۴۰۰ دلار سقوط کند، Health حساب او به شکل زیر محاسبه می‌شود.

۷۰۰- = ۹۰۰۰ * ۰.۹۵ – ۹۴۰۰ * ۱۰

در مثال بالا Health حساب کاربر ۷۰۰- شده و معامله‌گر اصطلاحا لیکویید شده یا وثیقه خود را از دست داده است. هنگامی که Health یک حساب از صفر کمتر شود آن معامله توسط Liquidator‌ها انجام شده و معامله‌گر لیکویید می‌شود. 

سرویس‌های پلتفرم Mango چیست؟

پلتفرم منگو از سرویس‌ها و خدمات متنوعی تشکیل شده است. این سرویس‌ها عبارتند از:

 • Markets
 • INFRASTRUCTURE
 • Defi
 • Swap

در ادامه هر کدام از این سرویس‌ها را تشریح می‌کنیم:

بازارها (Markets)

سرویس market در پلتفرم منگو

این سرویس به دو بخش اسپات مارجین (Spot Margin) و Perpetual Futures تقسیم می‌شود. در بخش اسپات مارجین، کاربران می‌توانند معاملات خود را با لوریج ۵ و در بازار‌های BTC, MNGO, SOL, USDT, SRM, RAY, COPE,FTT, MSOL, ADA, BNB, AVAX با جفت ارز USDC انجام دهند. سرویس معاملات آتی دائمی نیز از همین جفت ارز‌ها تشکیل شده است؛ اما کاربران می‌توانند در این بازار با لوریج ۲۰ به معامله بپردازند.

زیرساخت (INFRASTRUCTURE)

این سرویس نیز شامل ۲ بخش برنامه لیکوییدیتور (Liquidator Program) و برنامه بازارسازی (Market Making Program) است، که هر کدام به شرح زیر است:

برنامه لیکوییدیتور (Liquidator Program)

 Liquidator Programدر صرافی mango

این سرویس برای سرمایه‌گذارانی است که در مواقعی که معامله‌گران بازار‌های مارجین و Perpetual در پلتفرم منگو در موقعیت لیکویید شدن قرار می‌گیرند، معامله آن‌ها را تامین مالی می‌کنند و سود خود را با فروش وثیقه معامله‌گران دریافت می‌کنند. سود این افراد معادل سرمایه‌ اولیه خود برای تامین مالی معامله‌های در حال لیکویید شدن + ۵ درصد از مبلغ وثیقه معامله‌گر است.

کاربرانی که می‌خواهند در پلتفرم Mango به Liquidator تبدیل شوند باید مراحل زیر را طی کنند.

 • نصب و راه اندازی فایل docker.
 • موجود داشتن مقداری کوین SOL برای  پرداخت کارمزد شبکه.
 • سپرده‌گذاری حداقل ۱۰۰۰ واحد توکن USDC مبتنی بر شبکه سولانا و کسب درآمد از راه تامین مالی پوزیشن‌های در حال لیکویید شدن.

برنامه بازارسازی (Market Making Program)

در این بخش کاربرانی که قصد سپرده‌گذاری یا تامین نقدینگی استخر‌های نقدینگی در پلتفرم Mango را دارند، می‌توانند دارایی‌های خود را در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنند. کاربرانی که اقدام به تامین نقدینگی در این پلتفرم می‌کنند، پاداشی در قالب توکن MNGO از شبکه دریافت خواهند کرد.

دیفای (Defi)

در این بخش کاربرانی می‌توانند با وام‌دهی و وام گرفتن از پلتفرم Mango کسب درآمد کنند. در این قسمت، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در پلتفرم منگو سپرده‌گذاری (Stake) کنند و پاداش خود را در قلب توکن MNGO از این پلتفرم دریافت نمایند. همچنین کاربرانی که نیاز به گرفتن وام دارند با گذاشتن وثیقه و گرفتن وام از شبکه منگو به عنوان پاداش توکن MNGO دریافت می‌کنند. 

سواپ (Swap)

این بخش کاربران می‌توانند توکن‌‌های شبکه سولانا را به یکدیگر تبدیل کنند. این بخش درست مانند بسیاری از دکس‌های معروفی مثل یونی سواپ (بر روی شبکه اتریومپنکیک سواپ (روی شبکه بایننس اسمارت چین) و کوییک سواپ (بر روی شبکه پالیگان) است.

توکن MNGO چیست؟

توکن mngo چیست

توکن MNGO یک توکن حاکمیتی در جامعه Mango DAO است. کاربران پلتفرم منگو می‌توانند با استفاده از این توکن در بهبود، توسعه و تغییرات در کدهای پلتفرم منگو مشارکت داشته باشند. این توکن بر روی شبکه سولانا و با استاندارد SPL ساخته شده است. توکن MNGO علاوه بر استفاده در جامعه حاکمیتی پلتفرم Mango، برای پاداش‌دهی به سپرده‌گذاران این شبکه نیز استفاده می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۰۱۰,۸۹۶.۰۰۰ واحد MNGO در گردش است. در زمان نگارش این مقاله قیمت MNGO برابر با ۰.۲۲ دلار است. توکن MNGO از نظر ارزش بازار، رتبه ۲۹۳ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۲۲۲ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۱.۲ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۱۷۲ دلار و در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۰.۴۹۸ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه پلتفرم Mango چیست؟

پروتکل Mango نقشه راه دقیقی ازفعالیت‌های خود ارائه نداده است؛ اما مراحلی را برای پیشبرد اهداف خود مدنظر داشته است که به شرح زیر است:

فاز آلفا از اوایل مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)

 • تنظیم قوانین سخت‌گیرانه برای دریافت وام.
 • تست و تنظیم مجدد کدهای برنامه‌نویسی به صورت متن‌بسته.

فاز بتا از اواسط آپریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) به بعد

 • رفع محدودیت‌ها و قوانین سخت‌گیرانه برای دریافت وام توسط کاربران.
 • ارائه کد‌های پلتفرم Mango به صورت متن‌باز و در دسترس.
 • بهبود رابط کاربری در معاملات مارجین به منظور تسهیل استفاده کاربران از آن.
 • را‌ه‌اندازی جفت ارز‌های معاملاتی جدید.

بررسی همکاری‌های پلتفرم Mango

پلتفرم mango با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است

پلتفرم منگو توانسته است از طریق همکاری با شبکه سولانا و صرافی غیرمتمرکز Serum به یکی از دکس‌های پیشرو در ارائه خدمات دیفای در شبکه سولانا تبدیل شود. همکاری پلتفرم منگو با این شرکت‌ها به شرح زیر است:

Solana: شبکه سولانا یک اکوسیستم امن، غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیر و سریع است. سولانا با هدف تبدیل شدن به بستری برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) ایجاد شد و هدف اصلی آن رفع مشکلات شبکه اتریوم است. سولانا توانست با ایجاد بستری برای فعالیت‌ Dapp‌ها به سرعت جای خود را در میان توسعه‌دهندگان این برنامه ها باز کند و به یکی از اکوسیستم‌های پیشتاز در حوزه بلاک چین تبدیل شود. پلتفرم Mango با بهره گیری از قابلیت‌های شبکه سولانا توانسته یک پلتفرم معاملاتی غیر‌متمرکز ایجاد کند که از محیط کاربری ساده، سرعت و امنیت بسیار بالایی برخوردار است. 

Serum: صرافی غیرمتمرکز سرم یکی از اولین و محبوب‌ترین دکس‌ها بر روی شبکه سولانا است. در این دکس کاربران می‌توانند توکن‌های ساخته شده بر روی شبکه سولانا را به یکدیگر تبدیل کرده و به ترید رمز‌ارز‌ها بپردازند. به دلیل این‌که  DEX سرم مبتنی بر بلاک چین سولانا است، سرعت تراکنش‌ها در آن به طور محسوسی بالا است و کارمزد معاملات نیز بسیار ناچیز است. پلتفرم Mango یکی از صرافی‌هایی است که توسط Serum طراحی و ساخته شده است و می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد و توسعه شبکه سولانا داشته باشد.

معرفی تیم سازنده پلتفرم Mango

پیدایش و ساخت پلتفرم منگو از زمانی آغاز شد که یکی از بنیان‌گذاران آن به نام دافی دورایراج (Duffy Durairaj) ویدیویی از مکانیزم معاملات مارجین در شبکه سولانا منتشر کرد. ماکسیمیلیان اشنایدر (Maximilian Schneider) که یکی دیگر از بنیان‌گذاران پلتفرم Mango است، با دیدن این ویدئو به ایده و طرح دافی علاقه‌مند شد و با او در پلتفرم دیسکورد تماس برقرار کرد. پس از برقراری این تماس، دافی و ماکسیمیلیان با هم همکاری را شروع کرده و پلتفرم منگو را ساخته و به بازار عرضه داشتند.

توکن MNGO را از کجا بخریم؟

توکن MNGO را می‌تواان از صرافی‌های متمرکز FTX ،Gate.io ،CoinEx و HOO خریداری کرد. همچنین این توکن را می‌توان از صرافی‌های غیرمتمرکز Serum و Raydium نیز خریداری کرد.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری از توکن‌های MNGO کدام‌اند؟

توکن MNGO را می‌توان در کیف پول‌های نرم‌افزاری HyperPay و کیف پول رسمس سولانا یعنی کیف پول Phantom نگهداری کرد.

جمع‌بندی

پلتفرم Mango یکی از سریع‌ترین و امن‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکزی است که تا کنون بر بستر شبکه سولانا ساخته شده است. این پلتفرم به دلیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی همچون شفافیت کامل در معاملات، سرعت بالای انجام تراکنش‌ها، محیط کاربری ساده و کارمزد پایین خدمات توانسته است نظر بسیاری از افراد فعال در حوزه بلاک چین را به خود جلب کند. کاربرانی که قصد وام‌دهی یا گرفتن وام دارند می‌توانند با مراجعه به پلتفرم منگو از امکانات آن بهره‌مند شوند. همچنین معامله‌گران نیز می‌توانند از قابلیت‌های پیشرفته آن برای معاملات مارجین و آتی دائمی استفاده کرده و علاوه بر کسب سود از معاملاتشان از شبکه منگو پاداش بگیرند. در این مقاله به این پرداختیم که پلتفرم Mango چیست، چه اهداف و ایده‌هایی دارد، چگونه کار می‌کند، چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد، نقشه راه آن چیست، با چه پروژه‌هایی همکاری داشته، توکن MNGO چیست، از کجا می‌توان این توکن را خرید و چه کیف پول‌هایی برای نگهداری از آن مناسب است.

نظر شما درباره پلتفرم منگو چیست؟ آیا از آن استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
mango markets

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا