کریپتو کده

شبکه Orbs چیست؛ آشنایی با شبکه اوربس و توکن ORBS

اوربس یا اُربس (Orbs) زیرساخت بلاکچینی غیرمتمرکز و متن‌باز است. این شبکه در مارس ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و به دنبال افزایش قابلیت‌ و کارآمدی قرارداد هوشمند پروتکل های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. اربس با ترکیب گواه اثبات سهام (PoS) و زیرساخت زنجیره‌های مجازی، ابزارهای لازم برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز کارآمدتر را فراهم می‌کند. این شبکه توکنی با نماد ORBS دارد که برای پرداخت کارمزد و پاداش‌دهی به مشارکت‌کنندگان شبکه پرداخت می‌شود. در این مطالب به این می‌پردازیم که شبکه Orbs چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی دارد، توکن ORBS چیست و در ادامه به بررسی تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه شبکه، سرمایه‌گذاران پروژه، نحوه خرید و فروش و نگهداری رمزارز اربس می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه Orbs چیست؟

شبکه Orbs چیست
منبع: currentcrypto.nl

اُربس یا اوربس (Orbs) یک زیرساخت بلاکچین غیرمتمرکز است و هدف از طراحی آن ادغام با بلاکچین‌های لایه یک سازگار با ماشین مجازی اتریوم یا EVM همچون اتریوم و بایننس اسمارت چین است. زیرساخت اُربس کاملا بدون نیاز به مجوز و متن‌باز است. الگوریتم اجماع این شبکه گواه اثبات سهام (PoS) بوده و توکنی با نماد ORBS دارد. از این توکن برای پرداخت کارمزد شبکه و ایجاد انگیزه مالی برای ولیدیتورها (که در این شبکه Gaurdians نامیده می‌شوند) استفاده می‌شود.

اما هدف شبکه اربس چیست؟ Orbs به دنبال معرفی لایه زیرساختی جدیدی است. زنجیره‌های زیرساختی لایه ۱ و لایه ۲ فعلی، عموما از قراردادهای هوشمند سازگار با EVM پشتیبانی می‌کنند. این قراردادهای هوشمند در تامین امنیت و پردازش ارزش کل قفل شده (TVL) بسیار کارآمد هستند؛ اما قابلیت‌های محدودی دارند. اما اگر ما یک لایه جدید به بالای این لایه‌ها اضافه کنیم و نام آن را لایه ۳ بگذاریم چطور؟ اگر ای لایه سوم بتواند همراه با لایه اول و دوم کار کند و قابلیت‌های قراردادهای هوشمند را گسترش بدهد چه؟ برای درک بهتر به تصویر زیر نگاه کنید. 

لایه‌های زیرساختی شبکه اربس
منبع: Orbs.com

اگر بخواهیم کاربرد این لایه سوم را در پشته کلی بلاکچین بررسی کنیم، به ترتیب زیر خواهد بود:

 • لایه زیرساختی اول (مانند شبکه اتریوم) که مسئول تامین امنیت است. 
 • لایه زیرساختی دوم (مانند پالیگان) که مسئول بهبود مقیاس‌پذیری است. 
 • لایه زیرساختی سوم که با فراهم‌سازی سرویس‌ها و ابزارهای لازم قابلیت‌ برنامه‌های غیرمتمرکز را گسترش می‌دهد. 

معماری شبکه اُربس به نحوی طراحی شده که قابلیت همکاری با بلاکچین‌های سازگار با EVM مانند اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، آوالانچ و غیره را دارد. این زنجیره‌ها از نظر میزان نقدینگی و تعداد کاربران پیشرو هستند. اما Orbs چطور به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کمک خواهد کرد؟ اجازه بدهید این پرسش را با یک مثال پاسخ دهیم.  

یکی از انواع محبوب اپلیکیشن‌های دیفای، استخرهای ییلد فارمینگ مانند یرن فایننس است. این نوع dappها نوعی صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) هستند. یعنی جایی که کاربر می‌تواند سرمایه خود را واریز کرده و مدیر صندوق با کار کردن با سرمایه، به کاربر سود بدهد. درآمد این اپلیکیشن‌ها هم از سود کاربران حاصل می‌شود. مثلا هاروست فایننس ۳۰ درصد از سود کاربر را به عنوان کارمزد برمی‌دارد. 

به‌طور کلی، استراتژی‌های به‌کار گرفته شده توسط این صندوق‌ها بسیار ساده و محدود است. اکثر این صندوق‌ها توکن نقدینگی یا LP توکن‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را در استخر دیگری برای کسب پاداش استیکینگ یا سپرده‌گذاری می‌گذارند و سپس با پاداش حاصل از آن LPهای دیگر خریداری کرده و چندین بار آن را در پلتفرم‌های مختلف می‌گردانند و سود مضاعف می‌دهند. در تصویر زیر می‌توانید نحوه کار یک صندوق سود استاندارد را ببینید:

نحوه کارکرد صندوق دیفای استاندارد
منبع: Orbs.com

استراتژی‌های پیچیده می‌توانند سود بیشتری بدهند. زیرساخت لایه ۳ همچون Orbs، با پیاده‌سازی صندوق‌های هوشمندتر به این امر کمک خواهد کرد. از آن‌جایی که ماشین مجازی اتریوم می‌تواند حالت‌های محدودی را برای تصمیم‌گیری در نظر بگیرد، استراتژی صندوق‌ها باید بسیار ساده باشد؛ اما تصور کنید یک زیرساختی وجود دارد که می‌تواند استراتژی‌های هوشمندانه‌تری را اجرا کند. مثلا بر اساس APY یا درصد بازده سالانه، به‌صورت خودکار بین پوزیشن‌های مختلف گردش کند یا در یک زمان مشخص و بهینه برای سود بیشتر وام بگیرد. چنین زیرساخت پویایی به پلتفرم‌هایی همچون Yearn Finance حصول سود بیشتر برای کاربران و درآمد چند برابری برای خود را امکان‌پذیر می‌کند؛ این درآمد اضافه را می‌توان بین Dapp و لایه سه تقسیم کرد. شبکه Orbs می‌تواند زیرساخت لازم برای چنین برنامه‌هایی را فراهم کند. 

اوربس چطور کار می‌کند؟

شبکه Orbs چطور کار می‌کند
منبع: CoinBureau

اربس یک بلاکچین هیبریدی است که هم به عنوان یک بلاکچین مستقل کار می‌کند و هم از شبکه اتریوم و پالیگان برای امنیت بیشتر و اجرای منطق PoS کمک می‌گیرد. توکن ORBS قابلیت استیکینگ، واگذاری و رای‌دهی را در اسمارت کانترکت‌های اتریوم دارد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، اربس از گواه اثبات سهام استفاده می‌کند. هم‌اکنون نسخه سوم PoS اربس به نام استیکینگ چندزنجیره‌ای (Multi-Chain Staking) فعال است که از معماری هیبرید و فناوری میان‌زنجیره‌ای یا کراس چین برای استیک کردن در اتریوم و پالیگان بهره می‌برد.

زنجیره‌های مجازی (Virtual Chains) یکی از ویژگی‌های شبکه Orbs است. زنجیره‌های مجازی، زنجیره‌های خرد شده‌ای هستند که توسط نودها اجرا می‌شوند و در واقع یک بلاکچین اختصاصی و مجزا را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. زنجیره‌های مجازی به صورت مستقل به اجماع می‌رسند و محاسبات شبکه را به صورت موازی پیش می‌برند. یکی از مزیت‌های زنجیره‌های موازی، کاهش حافظه مورد نیاز برای ماشین مجازی است. از دیگر مزایای زنجیره موازی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • هر برنامه زنجیره مجازی و مجزای خود را دارد.
 • توسعه‌دهندگان می‌توانند پروتکل اجماع و مدل حاکمیتی متناسب با برنامه خود را طراحی کنند.
 • جداسازی زنجیره‌ها و اجرای مستقل آن‌ها از ازدحام شبکه اصلی جلوگیری می‌کند.

مشارکت‌کنندگان در شبکه اربس دو دسته هستند:

 • نودهای گاردین (GUARDIANS)

اپلیکیشن‌هایی که زنجیره‌های مجازی روی اربس را اجرا می‌کنند، کارمزد را مستقیما به گاردین‌ها پرداخت می‌کنند. این کارمزد هزینه منابع محاسباتی است که گاردین‌ها برای زنجیره‌های مجازی صرف می‌کنند. گاردین‌ها حداقل ۳.۳۳ درصد از پاداش استیکینگ Delegatorها دریافت می‌کنند. 

نودهای گاردین نماینده جامعه اربس هستند و وظایف زیر را برعهده دارند:

 • اجرای نودهای شبکه Orbs و اپلیکیشن‌های در بستر آن.
 • توزیع پاداش استیکینگ بین دلیگیتورهای خود.
 • از آنجایی که اربس بلاکچین هیبرید است و از اتریوم و پالیگان استفاده می‌کند، گاردین‌ها می‌توانند انتخاب کنند که نود اتریوم یا پالیگان باشند. 
 • نودهای گاردین می‌توانند عضو کمیته تصدیق باشند و زنجیره‌های مجازی را اجرا کنند. اعضای این کمیته واجد شرایط دریافت پاداش اضافه هستند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره نودهای گاردین این صفحه را مطالعه کنید.  

 • دلیگیتورها (DELEGATORS) 

دلیگیتورها، هولدرهای توکن ORBS هستند که با استیک‌ کردن رمزارزهای خود روی نمایندگان (اینجا گاردین‌ها)، قدرت رای‌دهی خود را به آن‌ها واگذار می‌کنند. این افراد تا ۶.۶۶ درصد درآمد سالانه نودهای گاردین را دریافت می‌کنند. توکن‌های استیک شده به مدت ۱۴ روز قفل می‌مانند. برای اطلاعات بیشتر از نحوه دلیگیتور شدن به این صفحه مراجعه کنید. 

سرویس‌های شبکه Orbs چیست؟

اولین محصول تیم Orbs پروتکل اعلان دیفای (DeFi Notifications Protocol) است. این سرویس رویدادهای آنچین را از طریق تلفن همراه به کاربران اعلام می‌کند. مثلا در این ویدیو می‌توانید ببینید که یک کاربر نوتیفیکیشن پروتکل آوه (Aave) را تنظیم می‌کند تا از لیکویید شدن خبردار شود. سایر محصولات و سرویس‌های شبکه اربس را در ادامه معرفی می‌کنیم. 

 • اربس لامبدا (Orbs Lambda): سرویس ابری غیرمتمرکز و بدون سرور است. با کمک این سرویس می‌توانید توابع ابری خود را با زبان جاوا اسکریپت بنویسید، بدون اینکه دانش فنی بلاکچین داشته باشید. 
 • ماشین مجازی اربس (Orbs VM): ماشین مجازی غیرمتمرکز مشابه AWS EC2 اما غیرمتمرکز است. می‌توانید با زبان‌های GO، جاوا اسکریپت، جاوا، پایتون و Rust نرم‌افزارهای Docker بنویسید. 

آشنایی با توکن ORBS

توکن ORBS چیست
منبع: Medium.com

اربس (ORBS) یک توکن ERC20 در بستر شبکه اتریوم است. از این توکن برای پرداخت هزینه سرویس‌های آربس استفاده می‌شود. همچنین از این توکن برای انتخاب ولیدیتورهای شبکه آربس استفاده می‌شود. عرضه کل توکن آربس ۱۰ میلیارد است. این توکن پیش استخراج شده (Pre-Mined) و عرضه ثابت دارد. رمزارز ORBS قابلیت بریج کردن یا انتقال به شبکه‌های هوشمند بایننس، پالیگان، سولانا، آوالانچ، هارمونی و فانتوم را دارد.

مدل توزیع توکن ORBS

 • ۵۵ درصد ذخیره بلندمدت (برای توسعه، اکوسیستم و پارتنرها)
 • ۲۰ درصد فروش خصوصی 
 • ۲۰ درصد تیم و پارتنرها
 • ۵ درصد مشاوران

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۰ میلیارد عدد است که حدود ۲,۹۲۰,۶۹۶,۲۹۶.۲۸ واحد از ORBS در گردش است. ارز دیجیتال ORBS رتبه ۲۲۵ را از نظر ارزش بازار دارد. ارزش کل بازار رمزارز اربس ۱۱۴,۰۱۹,۱۷۹ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۳,۳۵۸,۰۴۶ دلار است. قیمت ORBS در حال حاضر ۰.۰۴ دلار است. توکن اوربس در ۲۹ آذر ۱۳۹۸ کمترین قیمت ۰.۰۰۴۶ دلار و در ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ بیشترین قیمت ۰.۳۶ دلار را به ثبت رسانده است.

نقشه راه شبکه Orbs

پروژه آربس نقشه راه جامعی را تدوین نکرده و به انتشار به‌روزرسانی در وبلاگ خود اکتفا کرده است. طبق اطلاعات سایت مساری این پروژه در ژوئن ۲۰۱۸ کار خود را با فروش خصوصی توکن آغاز و در همان ماه نسخه آلفای شبکه آزمایشی خود را عرضه کرد. در دسامبر ۲۰۱۸ هم نسخه بتای شبکه اصلی راه‌اندازی شد. توکن ORBS در ماه مارس ۲۰۱۹ به بازاز عرضه شد.

تیم توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذاران پروژه Orbs چه کسانی هستند؟ 

 • دنیل پلد (Daniel Peled) مدیر و یکی از بنیان‌گذاران پروژه اوربس است. او همچنین مدیرعامل و موسس PayKey (شرکت فین‌تک فعال در حوزه سرمایه‌گذاری) نیز است. 
 • اوریل پلد (Uriel Peled) هم‌بنیان‌گذار شبکه اوربس و مشاور پروژه‌های بلاکچینی است. او پروژه ویژوالید (Visualead) را راه‌اندازی کرد که بعدتر توسط علی‌بابا خریداری شد. 
 • تال کول (Tal Kol) سومین موسس پروژه اربس است. او پیش از این اپلیکیشن موبایلی Appixia را راه‌اندازی کرد که بعدا توسط شرکت ویکس (Wix.com) خریداری شد. تال دوره‌ای رییس بخش مهندسی موبایل ویکس بوده است. او همچنین سابقه کار در Kik به‌عنوان رییس مهندسی توکن Kin را دارد.
 • چهارمین بنیان‌گذار پروژه اربس (Orbs) نتا کورین (Netta Korin) نام دارد که به عنوان مشاور در وزارت دفاع اسراییل و مشاور معاون وزیر در امور دیپلماتیک فعالیت کرده است. 

سرمایه‌گذاران شبکه اربس

این پروژه در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸ و ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ از دو سرمایه‌گذار ناشناس جذب سرمایه کرده است. مجموعه سرمایه جمع شده در این دو مرحله ۱۱۱ میلیون دلار است. 

اربس با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

اربس و Revault Network در آوریل ۲۰۲۲ همکاری خود را آغاز کردند. این همکاری در جهت استفاده از قابلیت‌های معماری لایه ۳ اوربس در بهبود امنیت و امکانات Revault network است. Revault یک تجمیع‌کننده صندوق و مشابه موتور جستجوگر گوگل برای پروژه‌های دیفای است. موتور Revault به صورت خودکار فرصت‌های سرمایه‌گذاری را جستجو کرده و دارایی را در بهترین صندوق ممکن واریز می‌کند. 

اربس با پروتکل گراف (Graph) همکاری می‌کند. گراف برجسته‌ترین پروتکل نمایه‌سازی (‌Indexing) برای جستجو در شبکه‌هایی مانند اتریوم و ساخت و عرضه APIهای متن‌باز است. بدین ترتیب کاربران به داده‌های اربس دسترسی خواهند داشت. گراف کار کردن با اطلاعات ذخیره‌شده در بلاکچین و داده‌های تاریخی را بدون نیاز به اجرای نود برای کاربرانی که به پایگاه‌های داده سنتی عادت دارند تسهیل می‌کند. 

توکن ORBS را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

توکن Orbs را می‌توانید در صرافی‌های رده اول مانند کوکوین، FTX و گیت خرید و فروش کنید. همچنین این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکز همچون یونی‌ سواپ، سوشی سواپ، کوییک سواپ، تریدر جو و اسپوکی سواپ لیست شده است. 

کیف پول‌های سازگار با رمزارز Orbs

برای ذخیره Orbs باید از کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم استفاده کنید. از کیف پول‌های ERC20 می‌توان به متامسک، تراست ولت، Rabby Wallet، مای اتر ولت و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور اشاره کرد. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه اربس (Orbs) چیست؟

شبکه اربس (Orbs) زیرساخت غیرمتمرکز و متن باز برای طراحی اپلیکیشن‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم را فراهم می‌کند. هدف از طراحی این شبکه افزایش مقیاس‌پذیری پروژه‌های مبتنی بر اتریوم با کمک افزودن یک لایه جدید و کاربردی است.

 • توکن ORBS چیست؟

رمزارز ORBS یک توکن ERC20 در بستر شبکه اتریوم است. از این توکن برای پرداخت هزینه سرویس‌های شبکه اربس و استیکینگ در شبکه و پاداش‌دهی به نودها استفاده می‌شود.

 • توکن Orbs را از کجا بخریم؟

توکن ORBS را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز مانند کوکوین، گیت و FTX و همچنین دکس‌هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، کوییک سواپ، تریدر جو و اسپوکی سواپ بخرید.

 • قیمت توکن ORBS چقدر است؟

قیمت ORBS در حال حاضر ۴ سنت است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای رمزارز Orbs به صفحه قیمت ارز دیجیتال میهن بلاکچین مراجعه کنید.

جمع‌بندی

اربس (Orbs) یک پروژه زیرساختی است که ابزارها و سرویس‌های لازم برای مقیاس‌پذیری اپلیکیشن‌های در بستر شبکه‌های سازگار با EVM فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان بدون نیاز به دانش فنی می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مدنظر خود را بسازند. این پروژه فعلا روی اپلیکیشن‌های دیفای متمرکز است و هدف آن توسعه و بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند در شبکه‌های لایه یک مبتنی بر ماشین مجازی است.

نظر شما درباره شبکه Orbs چیست؟ آیا می‌تواند جایگاه مدنظر خود را در اکوسیستم پویای بلاکچین پیدا کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
orbs

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا