کریپتو کده

پلتفرم Tranchess چیست؟ آشنایی با ترنچس و توکن‌ CHESS

بایستی پذیرفت که ریسک‌پذیری تمامی افراد در سرمایه‌گذاری یکسان نیست و بر اساس همین ریسک پذیری، سود کسب‌‌شده و ضررهای تحمیل شده از سرمایه‌گذاری می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با یک پلتفرم سرمایه‌گذاری آشنا کنیم که تصمیم دارد با طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوع، پاسخگوی طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران با ریسک‌‌پذیری‌های متفاوت باشد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

اگر شما هم به دنبال مدیریت دارایی و مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال هستید، این مقاله باعث افزایش آگاهی شما از فضای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال می‌شود. به دنبال آشنایی با سازوکار این طرح با توکن‌های درون برنامه‌ای منتشرشده توسط پلتفرم Tranchess و توکن‌ CHESS نیز آشنا می‌شویم. 

پلتفرم Tranchess چیست؟

پلتفرم Tranchess چیست؟

پلتفرم Tranchess‌ ماموریت اصلی خود را در تنوع بخشی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعریف کرده است تا بتواند راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری مطمئنی را برای کاربران ایجاد کند و برای سرمایه‌گذارانی که با دید بلندمدت ارزهای دیجیتال را نگهداری می‌کنند یک صندوق پربازده و مطمئن باشد. از مفاهیم بنیادینی که این پروژه بر روی آن متکی است ایجاد جریان فعال برای ارزهای دیجیتال نگهداری شده در کیف‌پول‌هاست. این طرح در نظر دارد تا با جمع‌آوری این دارایی‌ها این سرمایه‌ها را به گردش درآورد و بتواند به دارندگان آن سود بیشتر برساند.

 Tranchess چه هدفی دارد؟

 مفهوم صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک مفهوم جاافتاده در دنیای مالی است اما در بازار رمزارزها به دلیل نوپا بودن این حوزه، اکثریت کاربران با صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند و همچنین با وجود آغاز فعالیت برخی نهادها در ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر این دارایی‌ها، به دلیل نوسانات شدید قیمتی این بازار، هنوز حضور گسترده‌ سرمایه‌گذاران را در این حوزه مشاهده نمی‌کنیم. در نتیجه یکی از اصلی‌ترین انتظارات سرمایه‌گذاران این حوزه که تبدیل به مهم‌ترین هدف پلتفرم Tranchess نیز شده است، ایجاد یک حاشیه امنیت از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال برای داشتن خیالی آسوده در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. 

راه حلی که Tranchess ارائه می‌دهد چیست؟

پلتفرم Tranchess یک سازوکار برای افزایش بازده سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است که صندوق‌هایی را با ریسک‌های متنوع در اختیار کاربران می‌گذارد. این پلتفرم یک صندوق اصلی سرمایه‌گذاری دارد که از یک دارایی پایه (بیت کوین) استفاده می‌کند. اما از این صندوق اصلی، صندوق‌های فرعی نیز ایجاد می‌شود که هدف ایجاد این صندوق‌های فرعی، تنوع در ریسک و بازدهی برای پاسخگویی به طیف گسترده‌ای از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران است.

اصلی‌ترین دلیل ایجاد این دسته از پلتفرم‌ها را می‌توان احساس نیاز بازار و سرمایه‌گذاران به صندوق‌هایی بیان کرد که به دور از هیجانات و نوسانات بازار بتواند سود معقولی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان بیاورند. اگرچه صندوق‌های مبتنی بر رمزارز، راه زیادی را تا  توسعه و همه‌گیری در پیش دارند، اما Tranchess یک ایده کارآمد برای آغاز فعالیت و گسترش استقبال کاربران از این صندوق‌ها است.

چرا پلتفرم Tranchess بر روی بایننس اسمارت چین (BSC) ایجاد شده است؟

بایننس اسمارت چین زیرساخت مناسبی را برای آغاز فعالیت‌ها و کسب‌وکارها ایجاد کرده است. این بلاک چین با ماشین مجازی اتریوم EVM سازگار است و زمان ساخت بلوک در آن تنها 3 ثانیه است. یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از این بلاک چین برای توسعه پلتفرم Tranchess کاهش هزینه کارمزد پرداختی برای کاربران بوده و زمان لازم برای تایید یک تراکنش نسبتا پایین است.

سرویس‌هایی که پلتفرم Tranchess ارائه می‌دهد

این پروژه دارای ۳ صندوق با نام‌های Queen ،Bishop ،Rook است که هرکدام از این صندوق‌ها از توکن‌هایی با همین نام استفاده می‌کنند و هر کدام از این صندوق‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، مناسب گروه مشخصی از سرمایه‌گذاران با طیف متفاوتی از ریسک‌پذیری است. در ادامه توکن‌های سه‌گانه این پلتفرم را جداگانه توضیح می‌دهیم و با تعریف هر توکن، ماهیت صندوق‌هایشان هم مشخص خواهد شد:

توکن Queen چیست؟

توکن Queen، توکن مورد استفاده این پلتفرم برای صندوق اصلی خود با همین نام است. هر توکن Queen، یک واحد از صندوق Queen را نمایش می‌دهد. ارزش این صندوق از قیمت بیت کوین پیروی می‌کند و به سرمایه‌‌گذاران این امکان را می‌دهد تا به‌جای اینکه صرفا بیت کوین در یک کیف پول نگهداری کنند، سرمایه خود را با توکن Queen که ارزش برابری با بیت کوین دارد معاوضه کنند یا در ازای پرداخت استیبل کوین USDC، توکن Queen دریافت کنند. 

با انجام این فرایند سرمایه‌گذاران علاوه‌بر حفظ ارزش سرمایه خود تحت قالب بیت کوین، می‌توانند برای کسب بازدهی بیشتر از سرمایه‌گذاری خود، با استیک کردن این توکن در پلتفرم Tranchess، توکن حاکمیتی این پلتفرم را کسب کنند. همچنین توکن حاکمیتی CHESS یک کلید برای کسب تخفیف‌های بیشتر برای کارمزدهای پرداختی در این پلتفرم است.

توکن Bishop چیست؟

Bishop را می‌توانید یک توکن ایجاد شده از USDC فرض کنید که یک نرخ سود ثابت هفتگی به سرمایه‌گذارانش می‌دهد و این نرخ هر هفته براساس نرخ تنزیل در پروتکل ونوس و رای کاربران عضو در شبکه که توکن حاکمیتی Chess را دارند تعیین می‌شود. عملکرد این توکن را می‌توان همانند یک صندوق سرمایه‌گذاری با دلتای صفر نسبت به بازار دانست. مقدار سود این توکن هر هفته طبق فرمول زیر تعیین می‌شود:

سود روزانه = نرخ تنزیل پروتکل ونوس/۷ + سود سالیانه مشخص شده توسط اعضا/۳۶۵

توکن Rook چیست؟

Rook مانند یک اهرم است که به شما این امکان را می‌دهد تا با سرمایه‌ای بیشتر از سرمایه واقعی خودتان به انجام معاملات لوریج (Levarage) بپردازید. نقدینگی مورد نیاز برای این کار از طریق دارندگان توکن Bishop تامین می‌شود. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران صندوق Bishop، سرمایه خود را به دارندگان توکن Rook قرض داده‌اند تا آن‌ها بتوانند با میزان سرمایه‌ای بیش از سرمایه واقعی خودشان در بازار سرمایه‌گذاری کنند و در ازای این کار سود ثابتی را به دارندگان توکن Bishop پرداخت کنند.

در ادامه لازم به ذکر است که هر توکن Queen می‌تواند به ۰.۵ توکن Bishop به‌علاوه ۰.۵ توکن Rook تبدیل شود. در حالت معکوس نیز این مسئله صادق است و هر ۰.۵ توکن Rook به همراه نیم توکن Bishop می‌تواند به یک توکن Queen تبدیل شود.

بر خلاف توکن Rook که یک توکن مورد استفاده در معاملات لوریج در بازار بیت کوین است و ریسک‌های خاص خود را دارد، توکن Bishop یک توکن بدون ریسک بوده و در دنیای DeFi‌ حال حاضر، یک سرمایه‌گذاری با بازده درصدی معقول به‌شمار می‌رود. همانطور که پیش‌تر گفتیم دارندگان توکن Bishop سود ثابت خود را از دارندگان توکن Rook دریافت می‌کنند.

صندوق مبتنی بر اتریوم

هم‌چنین از تاریخ ۲ نوامبر (۱۱ آبان) صندوق‌های مبتنی بر اتریوم این پلتفرم راه اندازی شد، تا فقط بیت کوین تنها دارایی پایه موجود برای صندوق‌ها نباشد. بدین ترتیب شما قادر هستید اتریوم‌های خود را مطابق بر نرخ قیمتی ETH/USDC در اختیار این پلتفرم بگذارید و معادل آن eQueen‌ یا همان توکن Queen مبتنی بر پشتوانه اتریوم دریافت کنید. 

بعد از افزودن اتریوم به دارایی‌های پایه، این پروژه برای نشان دادن تفاوت توکن‌های مشتق شده از هرکدام از این دارایی‌ها، توکن‌های مشتق شده که پشتوانه بیت کوین دارند را با bQ/B/R نشان داده و توکن‌های مبتنی بر اتریوم را با نمادهای eQ/B/R نمایش می‌دهد.

چگونگی انجام معامله

۳ توکنی که در بالا توضیح دادیم، هرکدام دارای دو قیمت هستند. یک قیمت با معیار ارزش خالص دارایی (NAV) و یک قیمت با معیار قیمتی بازار آزاد. مرجع قیمتی بازار اولیه (primary market‌) بر اساس قیمت مبتنی بر NAV ‌است و عملیات‌های خرید و بازخرید براساس این معیار قیمتی صورت می‌پذیرد. در سمت مقابل معیار قیمت بازار در معاملات روزانه و لحظه‌ای در پلتفرم Tranchess Swap‌ تعیین می‌شود.

مکانیسم‌ بازار اولیه (Primary Market)

خرید/بازخرید: خرید یک توکن Queen زمانی رخ می‌دهد که یک کاربر بیت کوین خود را در ازای دریافت Queen معاوضه می‌کند و عملیات بازخرید دقیقا معکوس این موضوع است. یعنی هنگامی که کاربر توکن Queen خود را با بیت کوین معاوضه می‌کند. خرید و بازخرید در هر زمانی از شبانه روز قابل انجام است و این درخواست‌ها یک بار در طول شبانه روز در زمان از پیش تعیین شده‌ای نهایی می‌شوند.

تقسیم توکن/ سوزاندن توکن: به منظور افزایش بازده کسب‌شده یا افزایش ضریب قابل استفاده در معامله کاربران می‌توانند یک توکن Queen‌ خود را به ۰.۵ توکن Bishop و ۰.۵ توکن Rook تقسیم کنند. در این حالت، توکن‌های Bishop و Rook ایجاد شده و توکن Queen سوزانده می‌شود. در حالت معکوس نیز کاربران می‌توانند تعداد برابری از Bishop و Rook را تحویل دهند و به اندازه نیمی از جمع کل آن‌ها توکن Queen را دریافت کنند. با این شرایط توکن‌های Bishop و Rook می‌سوزد و توکن Queen ایجاد می‌شود. تقسیم یا تبدیل تمامی توکنها در هر حالتی می‌تواند در هر زمانی از شبانه روز صورت بگیرد و نهایی سازی این عملیات نیز به صورت آنی انجام می‌گیرد.

مکانیسم بازار ثانویه (Tranchess Swap)

مکانیسم Tranchess Swap مانند یک بازار ثانویه برای توکن‌های سه‌گانه ایفای نقش می‌کند. این بازار در جهت سهولت کاربران در مبادله این توکن‌ها ایجاد شده است. کاربرانی که به هر دلیلی تمایل ندارند ابتدا پول خود را به بیت کوین تبدیل کرده و سپس به این پلتفرم ورود کنند،‌ می‌توانند در این بازار ثانویه استیبل کوین USDC ‌خود را به‌طور دلخواه به توکن‌های سه گانه Queen/Bishop/Rook تبدیل کنند. در انجام معاملات این پروتکل از مکانیزم TWAP بهره گرفته می‌شود. این کلمه سرواژه Time Weighted Average Price است و به معنای قیمت میانگین وزنی زمان در زبان فارسی است. 

در این شیوه معاملاتی، تسویه و انجام معاملات بر اساس قیمت‌های به‌دست آمده در بازه‌های زمانی ۳۰ دقیقه‌ای بدست می‌آید و سفارش‌هایی که در دوره زمانی فعلی ثبت می‌شوند، از میانگین NAV دوره بعدی به‌عنوان پایه قیمتی استفاده می‌کنند. بسیار بدیهی است که درک این پروتکل کمی دشوار و گیج‌کننده باشد، اما از آنجایی که تمامی محاسبات توسط این مکانیسم به‌صورت خودکار انجام می‌شود، جای نگرانی وجود ندارد. 

مزیت‌های توکن‌های Tranchess

 توکن‌های Tranchess

اولین نکته قابل توجه  در خصوص این پلتفرم وجود سه صندوق متفاوت برای افزایش مخاطبین و سرمایه‌گذاران است و هر کدام از این صندوق‌ها مزیت‌های ویژه خود را دارند.

Queen

 •  افزایش نرخ بازده برای دارندگان بلند مدت بیت کوین 
 • فارمینگ بر روی یک دارایی (بیت کوین)
 • خرید و بازخرید روزانه
 • عدم فاصله قیمتی زیاد با معیار قیمتی NAV

Bishop

 •  افزایش بازده نسبت به کسب سود بر روی استیبل‌کوین‌ها در پروتکل‌های وام‌دهی؛ این بازده ‌شامل دریافت سود از دارندگان Rook و کسب توکن‌های CHESS ‌به وسیله سپرده‌گذاری توکن‌های Bishop است.
 • فارمینگ بر روی یک دارایی (USDC)
 • عدم وجود ضرر
 • کسب بازدهی اضافی از جانب توکن Rook

Rook

مکانیسم Rebalance

همانطور که گفتیم صندوق‌های پروژه Tranchess مبتنی بر دارایی‌های پایه (بیت کوین و اتریوم) هستند. بر اساس این دارایی‌های پایه نیز توکن‌های Queen ،Bishop ،Rook صادر می‌شوند که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. یادآوری این نکته الزامی است که میزان توکن‌های اهدایی به شما با توجه به قیمت لحظه‌ای بیت کوین و اتریوم محاسبه می‌شود. چنانچه تغییری در روند قیمتی این دو رمز ارز ایجاد شود،‌ برای برقراری تعادل مجدد در سبد دارایی شما، بایستی مکانیسم Rebalance‌ فعال شود. لازم به ذکر است که فعال شدن این مکانیسم برای یک دارایی پایه مانند بیت کوین، تاثیری بر تعادل دیگر دارایی پایه (اتریوم) نداشته و تاثیری بر تعادل توکن‌های مشتق شده از آن ندارد. 

چرا فعالسازی مکانیسم Rebalance الزامی است؟

 • در هنگام افت ارزش یک دارایی پایه، سود ثابت دریافتی دارندگان توکن Bishop تهدید می‌شود و برای تنظیم دوباره این سود این برقراری تعادل ضروری است.
 • با کاهش قیمتی دارایی پایه، نسبت اهرمی توکن Rook به شدت افزایش می‌یابد و بدین ترتیب NAV توکن Rook دچار کاهش می‌شود. برای بازگرداندن ارزش توکن Rook، فعالسازی مکانیسم Rebalance در دستورکار قرار می‌گیرد.
 • در صورتی که دارایی پایه با رشد قیمتی مواجه شود،‌ این بار نسبت اهرمی توکن ‌Rook کاهش یافته و از قدرت این توکن در معاملات اهرمی نیز کاسته می‌شود. برای تنظیم مجدد این نسبت اهرمی و تعادل دوباره در سازوکار این توکن،‌ انجام Rebalance توسط پلتفرم Tranchess‌ ضروری است. 

مکانیسم Rebalance زمانی فعال می شود که حاصل تقسیم NAV توکن ROOK بر NAV توکن BISHOP کوچک تر از ۰.۵ یا بیشتر از ۲ شود. مادامی که حاصل این تقسم میان ۰.۵ و ۲ باشد این مکانیسم فعال نمی‌شود. در خلال این مکانیسم NAV‌های هر ۳ توکن Queen ،Bishop و Rook برابر با ۱ می‌شود. بازارهای اولیه و ثانویه این بازار به مدت ۱۲ ساعت، تا ساعت ۲ بامداد (به وقت UST) روز بعد بسته خواهند شد. انتقال توکن‌های Queen ،Bishop و Rook بین کیف‌پول‌ها تا باز شدن مجدد بازارها به حالت تعلیق در می‌آید. جزئییات  بیشتر از این فرایند را می‌توانید در وایت‌پیپر منتشرشده مطالعه کنید. 

 فرایند برقراری تعادل میان دارایی پایه و توکن‌های سه‌گانه این پروژه به صورت آنی صورت نمی‌گیرد و تنها یک بار در طول شبانه روز،‌ درست قبل از انجام فرایند تسویه حساب با کاربران اعمال می‌شود. بعد از اتمام این فرایند تغییراتی در تعداد توکن‌های سرمایه‌گذاران مشاهده می‌شود. این تغییر تعداد می‌تواند بسته به روند قیمتی دارایی پایه، کاهشی یا افزایشی باشد. همانطور که گفته شد این تغییر در تعداد توکن‌ها برای برقراری تعادل در ارزش توکن‌های موجود به نسبت ارزش دارایی پایه است.

آشنایی با توکن CHESS

توکن chess ‌توکن حاکمیتی یا Governance Token ‌این پلتفرم است. به گزارش میهن بلاکچین قیمت کنونی توکن CHESS در زمان نگارش این مطلب برابر با ۲.۰۹ دلار است. ارزش کل قفل شده (TVL) در این پلتفرم در حال حاضر بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار است که عدد قابل توجهی به شمار می‌رود. بیشترین قیمت تاریخی این توکن برابر با ۷.۹۲ دلار و کمترین قیمت آن ۳۶ سنت بوده است.

مشخصات توکن CHESS

شما با استیک کردن توکنهای Queen ،Bishop و Rook در پروتکل می‌توانید توکن chess ‌را به دست آورید. تعداد کل توکن‌های قابل عرضه برابر با 300 میلیون عدد بوده و هم اکنون بالغ بر ۴۳ میلیون آن در گردش است. ارزش بازار این توکن برابر با ۹۰ میلیون دلار است که از این حیث در جایگاه ۴۹۵ بازار قرار دارد. درصد توزیع توکن به شکل زیر است:

نحوه توزیع توکن CHESS
 • تیم اصلی:‌ ۲۰ درصد
 • سرمایه‌گذاران اولیه:‌ ۵ درصد
 • سرمایه‌گذاران آتی:‌ ۱۵ درصد
 • مشوق‌های جامعه کاربری:‌ ۵۰ درصد
 • اکوسیستم:‌ ۱۰ درصد

آدرس قرارداد توکن CHESS:  

0x20de22029ab63cf9A7Cf5fEB2b737Ca1eE4c82A6

وزن نسبی دریافت توکن CHESS به ازای سپرده‌گذاری هر یک از توکن‌های دیگر پلتفرم:

 • Queen: سه
 • Bishop: چهار
 • Rook: دو

توکن veChess چیست؟

با استیک کردن توکن‌های chess در این پلتفرم شما توکن veChess ‌را کسب می‌کنید. سه کاربرد اساسی برای توکن chess‌ وجود دارد که این ۳ کاربرد نیاز به وجود توکن veChess در حساب شما دارد.

۱. شرکت در رای‌گیری تعیین میزان درصد بازدهی توکن Bishop

۲. کسب تخفیف‌های هفتگی بر روی کارمزدهای تراکنش صورت گرفته در شبکه

۳. افزایش تعداد توکن‌های chess‌ دریافتی از طریق استیکینگ

چگونگی محاسبه توکن veChess

توکن chess‌ می‌تواند حداکثر به مدت ۴ سال در حساب شما قفل شود و حداقل زمان قفل شدن این توکن نیز یک هفته است.

هر توکن chess که به مدت ۱ سال در حساب شما قفل شود به شما ۰.۲۵ توکن veChess خواهد داد و این روند به صورت خطی در هر ۴ سال ادامه می‌یابد. 

 • ۱ عدد chess ‌به مدت ۱ سال قفل شود:‌ ۰.۲۵ عدد veChess
 • ۱ عدد chess ‌به مدت ۲ سال قفل شود:‌ ۰.۵ عدد veChess
 • ۱ عدد chess ‌به مدت ۳ سال قفل شود:‌ ۰.۷۵ عدد veChess
 • ۱ عدد chess ‌به مدت ۴ سال قفل شود:‌ ۱ عدد veChess

نقشه راه

در نقشه راه پلتفرم Tranchess ‌به این مسئله اشاره شده است که زمان‌بندی و انجام به موقع تعهدات از بالاترین ارزش‌های قابل دسترس برای این شرکت است. این پلتفرم به این نقشه راه مانند یک لیست انجام وظیفه نگاه خواهد کرد، اما یکی از مهم‌ترین انتقادهایی که می‌توان به نقشه راه ارائه شده توسط این پروژه وارد کرد عدم اولویت بندی این نقشه راه بر اساس بازه‌های زمانی مشخص یا ترتیب اهمیت آن‌ها است.

ارائه محصول

 • افزودن دارایی‌های پایه بیشتر مانند اتریوم
 • ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با کمک ابزارهای مالی مشتقه
 • پیاده‌سازی کاربردهای بیشتر برای توکن chess

توسعه کسب‌وکار

 • همکاری با سایر پروتکل‌های فعال در اکوسیستم
 • بهبود عملکردهای فعلی با نظارت‌های منظم
 • توسعه بر روی شبکه‌های دیگر
 • گردآوری یک تیم برتر با تمرکز بر حوزه‌های فناوری و بازاریابی

همکاری‌های پلتفرم Tranchess

از جمله مهمترین همکاری‌های پروژه tranchess،‌ همکاری با شرکت بیمه InsurAce است. InsurAce یک شرکت بیمه غیرمتمرکز در حوزه DeFi است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد از سرویس‌های بیمه بر روی قراردادهای هوشمند بهره‌مند شوند. این ویژگی‌ باعث می‌شود تا بیمه‌شوندگان از خطرات همچون تغییر اطلاعات یا حملات سایبری به اطلاعات شخصیشان در امان باشند و از آخرین فناوری موجود در صنعت بیمه بهره‌مند شوند. در مهر ماه سال جاری پلتفرم Tranchess خبر از شروع همکاری خود با این شرکت بیمه را اعلام کرد. با آغاز این همکاری، کاربران Tranchess می‌توانند به حق بیمه مقرون به‌صرفه این شرکت با امتیازات ویژه دسترسی پیدا کنند.

از سرمایه‌گذاران مهم این پروژه می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه Three Arrow Capital، اسپارتان، IMO Ventures، بایننس لبز و Long Hash اشاره کرد.

تیم پروژه Tranchess

با اینکه در وایت‌پیپر منتشرشده پروژه Tranchess بخش معرفی پروژه قرار دارد، اما نام نفرات تیم به شکل کلی افشا نشده است. تنها توضیح ارائه‌شده در این بخش اشاره به این دارد که متخصصانی از حوزه‌های مختلف اقتصادی، رمزنگاری و امنیتی از سراسر جهان در این پروژه همکاری دارند تا بتوانند اختلاف ساعتی موجود در مناطق مختلف جهان را پوشش دهند.

دنی چونگ (Danny Chong) هم‌بنیان‌گذار این پلتفرم است. ایده این پلتفرم در سال ۲۰۲۰ متولد شد. او سابقه کار در شرکت‌های مطرحی همچون گوگل، فیسبوک و بانک‌های سرمایه‌گذاری چون مورگان استنلی را دارد.

توکن CHESS ‌از چه صرافی‌هایی قابل خریداری است؟

همانطور که گفته شد این پلتفرم برای توسعه خود از شبکه بایننس اسمارت چین استفاده کرده است و در ابتدا نیز بر روی این صرافی مطرح Binance لیست شد. از دیگر صرافی موجود برای خرید این توکن می‌توان به Gate.io و PancakeSwap اشاره کرد.

توکن CHESS را در چه والت‌هایی نگهداری کنیم؟

این توکن با قرارگیری بر روی بایننس اسمارت چین از استاندارد BEP-20 پیروی می‌کند. توکن CHESS علاوه بر اینکه از ابتدا در صرافی بایننس لیست شده بود، در کیف‌پول بایننس چین (Binance Chain Wallet) نیز قابل نگهداری بود. دیگر والت مطرح و ایمن برای نگهداری این توکن حاکمیتی، کیف‌پول نرم‌افزاری MetsMask است.

سخن پایانی

هرچند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزهای دیجیتال راه  زیادی را تا رسیدن به تکامل و بلوغ خود در پیش دارند اما با مطالعه و تحقیق در خصوص پلتفرم‌هایی از این دست به نتیجه می‌رسیم که با سازوکارها و محدودیت‌های فعلی نیز طرح‌ها و پروژه‌هایی هستند که به برخی از چالش‌ها پاسخ داده‌اند و بستر قابل اطمینانی را برای ورود سرمایه‌گذاران آماده کرده‌اند. لازم به ذکر است که هرگونه سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال نیازمند داشتن دانش کافی و آگاهی از شرایط آن سرمایه‌گذاری است و حتی عدم آگاهی از کوچک‌ترین مسائل نیز می‌تواند هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را به ما تحمیل کند.

تجربه شما از کار با پلتفرم Tranchess چیست؟ آیا از این پروژه یا پلتفرم‌های مشابه استفاده کرده‌اید؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Tranchess

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا