کریپتو کده

تراست سواپ چیست؟ آشنایی با Trustswap و ارز دیجیتال SWAP

شاید امروزه عدم اطمینان یکی از بزرگ‌ترین موانع در حوزه مالی به‌خصوص در دنیای ارزهای دیجیتال باشد؛ زیرا تراکنش‌های رمزنگاری شده قابلیت بازگشت ندارند و اگر یکی از طرفین به شرایط معامله عمل نکند، طرف دیگر راهی برای پس گرفتن سرمایه خود ندارد. پلتفرم تراست سواپ (Trustswap) برای حل این مشکل به‌وجود آمده است. این پلتفرم می‌خواهد اطمینان و امنیت را در معاملات مالی افزایش دهد. برای اینکه بدانیم تراست سواپ چیست، به بررسی این پلتفرم، نحوه کارکرد، محصولات و معرفی ارز دیجیتال SWAP می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تراست سواپ چیست؟

تراست سواپ چیست

تراست سواپ یک اکوسیستم مالی غیر متمرکز است. این پلتفرم برای کمک به افراد و سازمان‌ها برای تبادل امن و مطمئن ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال طراحی شده است. ایده TrustSwap زمانی شکل گرفت که یک سرمایه‌گذار قصد داشت در ازای دریافت توکن‌های یک پروژه، مقدار بسیار زیادی اتر پرداخت کند. هر دو طرف می‌خواستند مطمئن باشند که طرف مقابل به چیزی که وعده داده، عمل خواهد کرد. با این حال بنیان‌گذار پروژه قصد داشت به‌صورت ماهانه تنها ۱۰ درصد از توکن‌ها را به سرمایه‌گذار عرضه کند.

هر دو طرف اطمینان داشتند برای انجام چنین کاری، باید یک نفر سوم یا واسطه وجود داشته باشد. نفر سوم البته با شرط دریافت پنج تا ۱۰ درصد کارمزد از هزینه‌ها، حاضر به انجام چنین کاری می‌شد. زمانی که پول زیادی مورد مبادله قرار بگیرد، کارمزد شخص واسطه عدد بالایی خواهد بود. بنیان‌گذار پروژه با خود فکر کرد اگر برنامه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران خطرپذیر را به پروژه‌ها متصل کند که کارمزد منطقی‌تری دریافت کند، بسیار بهتر از وجود یک فرد یا نهاد واسطه است؛ اینجا همان‌جایی است که تراست سواپ متولد شد.

تراست سواپ یک اسمارت سواپ یا تبادل هوشمند میان‌زنجیره‌ای است که هر کوین یا توکنی را به استاندارد ERC-20 تبدیل می‌کند. این پلتفرم یک سرویس اسکرو (Escrow) غیرمتمرکز دارد که راهی آسان برای تقسیم‌بندی پرداخت‌ها در فواصل زمانی مختلف است. اسکرو یک ابزار مالی است که دارایی یا پول نقد سرمایه‌گذار یا خریدار توسط شخص ثالث نگهداری می‌شود و پس از انجام توافقات و اجرای آن، شخص ثالث پول را برای طرفین اصلی تراکنش دریافت و خرج می‌کند. 

هدف تراست سواپ چیست؟

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، مهم‌ترین هدف تراست سواپ، گسترش اطمینان و امنیت در تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم با خدماتش به دنبال این است فضایی ایجاد کند که کسب‌وکارها با خیال راحت جذب سرمایه کنند. از طرف دیگر تراست سواپ می‌خواهد سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر ،سرمایه خود را وارد پروژه‌های مختلف کنند. علاوه‌بر این تراست سواپ به‌دنبال حذف واسطه‌های مالی است. این پلتفرم معتقد است این واسطه‌ها هزینه‌های بالایی را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کنند و این عاملی برای گران‌تر شدن هزینه‌نهایی خدمات می‌شود. 

پلتفرم Trust Swap چگونه کار می‌کند؟

تراست سواپ مانند یک واسطه عمل می‌کند؛ این پلتفرم با محصولاتی که دارد، به‌دنبال این است که در فضایی امن سرمایه مورد نیاز کسب‌وکارها جمع‌آوری شود. از طرف دیگر، خیال کاربران و سرمایه‌گذاران از انجام شدن پروژه‌ها، راحت باشد.

فرض کنید پروژه‌ای برای طرح خود نیاز به سرمایه دارد. این پروژه در پلتفرم Trustswap عضو می‌شود و درخواست خود را اعلام می‌کند. کاربرانی که تمایل داشته باشند، با هدف کسب سود و مشارکت در راه‌اندازی یک پروژه، سرمایه خود را به صورت امانی وارد پلتفرم تراست‌سواپ می‌کنند.

تراست سواپ که بلوکه کردن توکن و سرمایه یکی از محصولاتش است، سرمایه را نزد خود نگه می‌دارد و در زمان‌بندی‌های مشخص اقدام به آزادسازی آن می‌کند. هر دو طرف معامله از این عمل سود می‌برند. صاحبان پروژه مطمئن هستند که سرمایه مورد نیاز خود را در مدت زمان مشخص در اختیار دارند و می‌توانند روی آن حساب کنند. سرمایه‌گذاران نیز خیالشان راحت است که سرمایه‌شان به‌صورت یکجا به طرف مقابله داده نمی‌شود و ریسک از دست رفتن سرمایه‌شان، کاهش پیدا می‌کند.

معرفی محصولات تراست سواپ

برای اینکه بهتر به سوال تراست سواپ چیست پاسخ دهیم، نیاز است که محصولات این پلتفرم را بشناسیم؛ تراست سواپ محصولات خود را به دو دسته کسب‌و‌کارها (Business) و مصرف‌کنندگان (Consumer) یا همان مشتریان تقسیم کرده است.

محصولاتی که برای کسب‌وکارها در این پلتفرم عرضه شده است شامل ساخت توکن (Mint)، قفل کردن توکن (Token Lock) و قفل کردن نقدینگی (Liquidity Lock) می‌شود.

  • ساخت توکن: این سرویس تراست سواپ به کاربران اجازه می‌دهد به‌راحتی توکن‌های خود را روی شبکه‌های اتریوم، پالیگان وبایننس اسمارت چین بسازند.
  • قفل کردن توکن: تراست سواپ با ارائه Token Lock این امکان را در اختیار پروژه‌ها قرار می‌دهد که با تنظیمات دلخواه خود، توکن‌های پروژه را قفل کنند. پروژه‌ها می‌توانند درصدی از توکن‌های از پیش استخراج‌شده یا توکن‌هایی که قرار است به اعضای تیم داده شود را در صندوق‌های قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز، مسدود کنند. پروژه‌ها تا پایان مدت‌زمانی که تعیین کرده‌اند، نمی‌توانند به توکن‌ها دسترسی داشته باشند.
  • قفل کردن نقدینگی: پروژه‌هایی که قصد دارند سرمایه خود را وارد استخرهای نقدینگی کنند، می‌توانند با استفاده از فرایند قفل کردن نقدینگی، در تامین نقدینگی زمان‌بندی شده استخرها مشارکت کنند. این تامین نقدینگی شامل یک زمان‌بندی است که در این مدت، صاحبان سرمایه نمی‌توانند سرمایه خود را از استخرها خارج کنند و باعث دامپ قیمت شوند. زمان‌بندی و میزان سرمایه‌های واگذار شده در استخرها به صورت شفاف و عمومی در اختیار کاربران قرار داد.

محصولات مصرف‌کنندگان شامل لانچ پد (Launchpad)، سپرده‌گذاری (Staking)، اسمارت سواپ (SmartSwap)، اپلیکیشن TheCryptoApp و Swappable که بازار تبادل توکن‌های غیرمثلی (NFT) است، می‌شود.

لانچ پد: سرویس لانچ پد تراست سواپ این امکان را به استیک‌کنندگان یا سپرده‌گذاران می‌دهد که با مشارکت در پروژه‌های در حال راه‌اندازی، از مزایای سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده کنند. این سرویس از تکنولوژی قفل هوشمند (Smart Lock) بهره می‌برد. این تکنولوژی یک سرویس قابل تنظیم و کاملا حسابرسی‌شده ارائه می‌کند که به‌طور ایمن توکن‌ها را برای تیم‌ها، توسعه‌دهندگان و سهامداران اولیه قفل می‌کند.

استیکینگ: در این بخش کاربران با سپرده‌گذاری SWAP، توکن سواپ بیشتری به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. نرخ بهره سالیانه برای استیکینگ در این پلتفرم مشخص نیست و به میزان پرداخت هزینه تراکنش‌ها با توکن سواپ بستگی دارد.

اسمارت سواپ: کاربران می‌تواند با سواپ هوشمند تراست سواپ توکن‌های خود را مبادله کنند. این پلتفرم قابلت تبادل فردبه‌فرد را دارد. یعنی افراد دو طرف یک تبادل می‌توانند از قبل مشخص باشند و با تنظیم موافقت‌نامه، اقدام به تبادل توکن‌های خود کنند.

اپلیکیشن TheCrptoApp: تراست سواپ برای کاربران خود یک برنامه موبایل در دو نسخه اندروید و IOS ارائه کرده است. این برنامه قابلیت‌هایی مانند ایجاد Watch List، رصد تغییرات کوین‌‌ها و توکن‌ها، مشاهده سبد دارایی، مشاهده اخبار و ایجاد ویجت روی موبایل دارد.

Swappable: سواپبل یک بازار خریدو‌فروش توکن‌های بی‌همتا در تراست سواپ است.

تمام سرویس‌های تراست سواپ از شبکه‌های اتریوم(ETH)، آوالانچ (AVAX)، بایننس اسمارت چین (BSC)، الگوراند (ALGO) و کانفلاکس (CFX) پشتیبانی می‌کنند. این پلتفرم قصد دارد بلاکچین‌های بیشتری در آینده به اکوسیستم خود اضافه کند.

تراست سواپ با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

تراست سواپ با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

اکنون که متوجه شدیم تراست سواپ چیست و چگونه کار می‌کند، بهتر است یا پروژه‌هایی که این پلتفرم در آن‌ها مشارکت داشته است، آشنا شویم. در ادامه به برخی از همکاری‌های Trustswap شرکت‌های دیگر اشاره می‌کنیم.

کریپتو کارت: تراست سواپ در همکاری خود با Cryptocard، به این شبکه اضافه می‌شود و به‌عنوان یک روش پرداخت در فروشگاه‌های فعلی و آتی که از کریپتوکارت پشتیبانی می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کریپتو کارت یک پلتفرم مالی است که با استفاده از آن می‌توان برای پرداخت در فروشگاه‌ها و مراکز تجاری از رمزارزها استفاده کرد.

گیلدد: Guilded پلتفرمی برای پیاده‌سازی کسب‌وکارها بر بستر بلاکچین است. آن‌ها معتقدند یکی از موانع دنیای امروز، عدم اعتماد میان طرفین یک معامله است. گیلدد قصد دارد با همکاری تراست سواپ و ابزارهایی که این پلتفرم برای ایجاد اطمینان ارائه می‌کند، در زمینه پرداخت اشتراک، حسابداری و شفافیت در کسب‌وکارها فعالیت بهتر و بیشتری داشته باشد.

کانفلاکس: تراست سواپ در بلاگ خود اعلام کرده است، مجموعه ابزارهای خدمات غیرمتمرکز خود را با ادغام شبکه بلاکچینی Conflux گسترش می‌دهد. کانفلاکس نوعی بلاکچین امن، معتبر و قابل اطمینان است که توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری بالا را فراهم می‌کند. 

نقشه راه تراست سواپ

در حال حاضر سندی درباره برنامه‌های پیش‌رو یا همان نقشه راهی از پلتفرم تراست سواپ موجود نیست. شاید انتشار نیافتن اسناد شبکه و نبود مدارکی مانند وایت‌پیپر روی سایت تراست سواپ، اندکی کار را برای بررسی و آزمودن این شبکه دشوار کند.

تیم اجرایی تراست سواپ چه کسانی هستند؟

پلتفرم تراست سواپ در جولای ۲۰۲۰ (تیر ۱۳۹۹) در کانادا آغاز به کار کرد. آن‌ها به‌دنبال این هستند که قراردادهای هوشمند را به جریان اصلی کریپتو تبدیل کنند و خدمات خود را نه تنها در حوزه دیفای بلکه برای تمام اکوسیستم کریپتو بسط دهند.

جف کردیکیس (Jeff Kirdeikis) و آدام بارلم (Adam Barlam) به ترتیب مدیرعامل و مدیر فناوری تراست سواپ هستند. کردیکیس پیش‌تر پلتفرم Uptrennd که یک رسانه مبتنی بلاک چین است را راه‌اندازی کرده است. او در رسانه‌های اجتماعی نیز با تمرکز بر رمزارزها فعالیت می‌کند و یک گروه ۱۵۰ هزار نفری در فیسبوک دارد.

بارلم تجربه‌های قابل توجهی در داخل و خارج از حوزه بلاکچین دارد. او یکی از توسعه دهندگان پلتفرم Bravocoin است. این پلتفرم به نقد و بررسی محصولات می‌پردازد و هزینه آن به وسیله رمزارزها پرداخت می‌شود. علاوه بر این او سمت‌های مهمی در اینتل و GoDaddy داشته است.

علاوه بر کردیکیس و بارلم، ماویس لدفورد (Mauvis Ledford) که مدیر ارشد فناوری سابق کوین مارکت کپ و مشاور سابق بنیاد بیل و ملیندا گیتس بوده، در آغاز این پروژه مشارکت داشته است.

معرفی ارز SWAP

رمز ارز پلتفرم تراست سواپ، SWAP است که نقش مهمی در این پلتفرم ایفا می‌کند. عرضه نهایی این توکن صد میلیون عدد خواهد بود و به تبعیت از یک مدل تورم‌زایی، ۱۰ درصد از هر تراکنش سوزانده می‌شود. در حال حاضر حدود ۸۷ میلیون از توکن SWAP عرضه شده است. ارزش بازار این توکن معادل ۸۹ میلیون دلار است و با این معیار در رده ۵۰۹ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. قیمت SWAP در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱/۰۶ دلار است.

دارندگان SWAP می‌توانند در سیستم حاکمیتی تراست سواپ مشارکت داشته باشند. همچنین پاداش سپرده‌گذاری (Staking) با این توکن پرداخت می‌شود. هولدرهای SWAP زمانی که در پرداخت‌های خود از این توکن استفاده می‌کنند، شامل ۵۰ درصد تخفیف در کارمزد می‌شوند. لازم به‌ذکر است ۸۰ درصد از کارمزدها به تامین‌کنندگان نقدینگی و سپرده‌گذاران داده می‌شود و ۱۰ درصد نیز نزد شبکه تراست سواپ باقی می‌ماند.

از چه صرافی‌هایی می‌توان ارز SWAP خرید و فروش کرد؟

ارز SWAP هنوز در صرافی‌های زیادی لیست نشده است؛ اما صرافی‌های مانند گیت، یونی سواپ، Poloniex و پنکیک سواپ با امکان خرید و‌ فروش این ارز دیجیتال را در پلتفرم‌های خود فراهم کرده‌اند.

برای نگهداری ارز SWAP چه کیف پول‌هایی مناسب هستند؟

ارز SWAP یک توکن ERC-20 است؛ بنابراین تمام کیف‌پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی کنند، برای نگهداری این ارز دیجیتال مناسب هستند. از میان کیف پول‌های متداولی که کاربران زیادی از آن‌های برای نگهداری توکن‌های شبکه اتریوم استفاه می‌کنند می‌توان به تراست والت، متامسک و بایننس چین اشاره کرد.

سخن پایانی

روی کار آمدن پلتفرم‌هایی مانند تراست سواپ، باعث افزایش امنیت و اطمینان در اکوسیستم ارزهای دیجیتال می‌شود. در این مقاله به‌دنبال این بودیم که توضیح دهیم پلتفرم تراست سواپ چیست و چه خدماتی برای کاربران خود فراهم کرده است. بررسی خدمات، تیم اجرایی و همکاری‌هایی که این پلتفرم داشته است، نشان می‌دهد تراست سواپ سازوکاری منسجم برای رسیدن به اهدافش دارد. 

از طرف دیگر، نبود اسناد و مدارکی مانند وایت پیپر یا نقشه راه، برای بررسی عمیق‌تری پروژه محدودیت‌هایی را به همراه دارد. از آنجایی که زمان زیادی از راه‌اندازی تراست سواپ نمی‌گذرد، باید منتظر باشیم که این پلتفرم با چه پروژه‌هایی همکاری خواهد داشت و چقدر در جلب نظر مساعد کاربران، توانمند عمل خواهد کرد.

منبع
trustswap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا