مبتدی مقالات

معرفی بهترین لانچ پدهای کریپتویی برای جذب سرمایه رمز ارزها

حوزه رمزارزها و دیفای به سرعت در حال رشد است و هر ماه پروژه‌ها و راهکارهای جدیدی ارائه می‌شود. به دلیل رقابت زیاد در فضای ارزهای رمزنگاری شده، موفقیت در پروژه‌های کریپتویی بسیار دشوار است؛ به همین منظور، لانچ پد کریپتویی به عنوان راهکاری برای مشکلات پیش روی پروژه‌های کریپتویی، معرفی شد.

لانچ پدها پلتفرم‌هایی هستند که برای کمک به پروژه‌های نوپا و به منظور دستیابی به پتانسیل کامل و پذیرش جریان اصلی طراحی شده‌اند. به طور کلی روش‌های زیادی از جمله ICO ،STO ،IEO ،DYDO ،SHO و غیره برای جذب ایمن سرمایه وجود دارد.

لانچ پدهای کریپتویی به پروژه‌های جدید کمک می‌کنند تا توجه جامعه را به خود جلب کنند، که این اتفاق پیشرفت در فضای ارزهای دیجیتال را برای آنها آسان می‌کند. پلتفرم‌ها مانند استخرهای تبلیغاتی هستند که به سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) نیز کمک می‌کنند. پروژه‌هایی که در Launchpadها لیست شده است، برای محافظت کامل از ثروت سرمایه گذاران بررسی می‌شوند.

علاوه بر این، پروژه‌های لانچ پد موانع ورود مانند هزینه‌ها و الزامات نظارتی را کاهش می‌دهند. اگرچه چندین پروژه لانچ پد کریپتویی وجود دارد، اما تعداد کمی از آنها سرویس‌های خوب و قابل اعتماد ارائه می‌دهند. در ادامه در مورد برخی از بهترین پروژه‌های LaunchPad در حال حاضر توضیح می‌دهیم.

لانچ پد بایننس (Binance LaunchPad)

لانچ پول کریپتویی - لانچ پد بایننس - binance launchpad

لانچ پد بایننس یک پلتفرم جذب سرمایه کریپتو است که به منظور فروش عمومی توکن یا کوین طراحی شده است. این محصول پلتفرم صرافی بایننس، محبوب‌ترین پلتفرم صرافی ارز دیجیتال حال حاضر است و با ارائه سرویس‌های لانچ پد، به رشد پروژه‌های کوچک کمک می‌کند.

این پلتفرم در انتشار برخی از بهترین پروژه‌های دیفای، از جمله کاوا (Kava)، پروتکل Band و بیت تورنت (BitTorrent) همکاری داشته است. ارز بومی که در لانچ پد بایننس استفاده می‌شود، کوین BNB است. بنابراین هر پروژه و مشارکت کننده‌ای باید مقداری بایننس کوین در اختیار داشته باشد.

برای اینکه یک پروژه شانسی برای لیست شدن داشته باشد، کاربر باید یک فرم گوگل ۸ صفحه‌ای پر کند و پس از آن است که پروژه برای لیست شدن در نظر گرفته می‌شود.

مزایای لانچ پد بایننس

 • پلتفرمی که به دلیل شهرت زیاد، هر پروژه جدید به یک جامعه بزرگ دسترسی خواهد داشت.
 • دارای سابقه‌ای عالی با پروژه‌های برتر مانند کاوا.
 • استفاده از سیاست‌هایی که امنیت سرمایه گذار را جدی می‌گیرند.

معایب Binance Launchpad

 • کاربر باید فرم‌هایی را پر کند و به مقررات زیادی پایبند باشد.
 • از آنجا که یک کاربر باید برای لیست شدن و بسیاری از فرآیندهای جانبی دیگر اقدام کند، بسیار متمرکز است.

لانچ پد کریپتویی میکر دائو (Maker DAO Pad)

لانچ پد کریپتویی - maker dao pad - لانچ پد میکر دائو

لانچ پد میکر دائو یکی دیگر از محبوب‌ترین لانچ پدهای کریپتویی است. پروژه Maker DAO در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد، اما گزینه لانچ پد در سال ۲۰۱۹ آغاز شد. از آن زمان Maker سرویس‌های فوق العاده‌ای برای پروژه‌های رمزارز در آینده نزدیک ارائه می‌دهد.

این پلتفرم در طول سال‌ها استفاده گسترده‌ای داشته است و سرویس‌هایی مانند عرضه دینامیک کوین (DYCO) و SHO و عرضه اولیه کوین (ICO) را ارائه می‌دهد.

MakerDao توکن بومی خود به علامت DAO را دارد، که توکن اصلی است که در این پلتفرم برای جذب سرمایه استفاده می‌شود. میکر دائو از زمان راه اندازی توانسته به پروژه‌هایی مانند پروتکل Orion، شبکه Elrond و بسیاری از پلتفرم‌های دیگر کمک کند.

میکر نیز مانند بایننس یک لانچ پد متمرکز است و پروژه‌های جدید برای داشتن شانس لیست شدن، نیاز به تکمیل مجموعه‌ای از الزامات دارند. بنابراین یک کاربر باید برای لیست شدن درخواست دهد و برای موفقیت ارتباطاتی برقرار کند.

مزایای لانچ پد میکر دائو

 • بیش از دو سال مورد استفاده قرار گرفته و در این مدت جامعه کریپتویی بزرگی به دست آورده است
 • این پلتفرم علاوه بر لانچ پد، یک نرم افزار به عنوان گزینه سرویس (Software as a service) دارد که به پروژه‌های جدید کمک می‌کند.
 • گزینه DYCO در صورت عدم رضایت پروژه‌ها فرصت منحصر به فردی برای پس گرفتن سرمایه در اختیار آنها می‌گذارد.

معایب Maker Dao Pad

 • لیستی از الزاماتی وجود دارد که رعایت آنها ضروری‌ است.
 • متمرکز سازی مانع ورود کاربران است.

لانچ پد غیرمتمرکز شبکه یونی‌کریپت (Unicrypt)

لانچ پد کریپتویی - یونی کریپت - unicrypt

یونی‌کریپت برای تقویت تمرکززدایی، یک لانچ پد غیرمتمرکز ایجاد کرد تا همه افراد بتوانند پیش فروش خود را انجام دهند. دیگر نیازی به برنامه و انتظار برای بررسی نیست؛ در عوض، کاربر پیش فروش‌های خود را روی لانچ پد اجرا می‌کند. برای توضیح حتی بیشتر در مورد تمرکززدایی این لانچ پد کریپتویی، این پروژه از صرافی یونی سواپ (UniSwap) به عنوان الگو استفاده می‌کند که در آن، هر فردی می‌تواند توکن‌های خود را لیست کند. بنابراین این لانچ پد، یونی‌سواپ پیش فروش‌ها است.

این پلتفرم به پروژه‌های استارت‌آپ دیفای اجازه می‌دهد تا ICOها وILOهای خود را بدون لیستی از الزامات نظارتی ارسال کنند. با این حال پیش شرط‌هایی برای مشارکت در پیش فروش پروژه وجود دارد:

با هارد کپ (Hard Cap) و سافت کپ (Soft Cap) یک توکن بومی راه اندازی کنید. حداقل ۳۰ درصد از نقدینگی توکن‌های موجود در پیش فروش باید در صرافی یونی‌سواپ قفل شود. پیش فروش در دو دور انجام می‌شود و فقط دارندگان توکن UNCL و UNCX می‌توانند در دور اول شرکت کنند. دور اول حداکثر ۲ ساعت طول می‌کشد. اگر پلتفرم پس از دور اول به هارد کپ نرسد، دور دوم فروش آغاز می‌شود. دور دوم دو هفته طول می‌کشد و شرکت در آن برای همه آزاد است.

از دیگر ویژگی‌های این لانچ پد کریپتویی می‌توان از مقیاس پذیری و اتوماسیون نام برد. با توجه به این دو ویژگی، چندین پروژه می‌توانند به طور همزمان پیش فروش و جذب سرمایه خود را راه اندازی کنند.

تاکنون چند پلتفرم پیش فروش‌های خود را در لانچ پد یونی‌کریپت با موفقیت آغاز کرده‌اند. از این پلتفرم‌ها می‌توان به Graphlinq ،Lightning Protocol و Savix اشاره کرد.

Graphlinq که هارد کپ خود را تنها در مدت زمان ۳۰ ثانیه فروخت و در کمتر از ۲۴ ساعت به حجم معاملات ۳۰ میلیون دلار رسید، در میان این پروژه‌ها بسیار خاص است. پروژه‌های دیگر نیز به لطف لانچ پد کریپتویی شبکه Unicrypt موفقیت زیادی به دست آورده‌اند.

مزایای لانچ پد یونی کریپت

 • لانچ پد شبکه یونی‌کریپت غیرمتمرکز و خودکار است
 • این پلتفرم لیست مقررات ندارد
 • برای امنیت پول سرمایه گذاران حسابرسی دقیقی دارد

معایب Unicrypt

 • این پلتفرم جدید بوده و موارد استفاده گسترده‌ای را به دست نیاورده است.
 • این پلتفرم نمی‌تواند در برابر کلاهبرداری به طور کامل از کاربران در محافظت کند؛ به همین دلیل کاربر باید تحقیقات لازم را انجام دهد.

جمع بندی

اگرچه امروزه پلتفرم‌های لانچ پد کریپتویی زیادی وجود دارند، اما سه پلتفرمی که در بالا ذکر شد، بهترین عملکرد را دارند. بایننس و میکر دائو اگرچه عملکرد بالایی دارند، اما هنوز هم با مسئله عدم تمرکز کنار نیامده‌اند. از آنجایی که این پلتفرم‌ها کمی روند کارها را برای کاربران پیچیده می‌کنند، مانع رشد پروژه‌های Defi شده و از حرکت آنها جلوگیری می‌کنند.

یونی‌کریپت یک پلتفرم لانچ پد غیرمتمرکز ارائه می‌دهد که از فرایندهای خودکار برای تضمین شانس هر پروژه استفاده می‌کند. این پلتفرم دارای بازرسانی است که پلتفرم‌ها را بررسی کرده و در مورد کلاهبرداری احتمالی به کاربران هشدار می‌دهند. با این حال شبکه Unicrypt از سرمایه گذاران به طور کامل محافظت نمی‌کند؛ زیرا هر پروژه‌ای می‌تواند خود را لیست کند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا