کریپتو کده

شبکه Conflux چیست؟ معرفی شبکه کانفلاکس و توکن CFX

روزبه‌روز بر شمار شبکه‌های بلاکچینی که دنبال رفع محدودیت‌های امورمالی سنتی و اتصال اقتصاد بین‌المللی هستند افزوده می‌شود. گسترش ارتباطات جهانی یکی از اهداف فناوری‌های نوظهوری همچون تکنولوژی بلاک چین است. اما همچنان محدودیت‌ها و مرزهایی وجود دارد که هر کدام از این پروتکل‌ها سعی در رفع آن‌ها دارند. شبکه کانفلاکس (Conflux Network) خود را به‌عنوان کاتالیزور یا تسهیل‌گری برای عبور از محدودیت‌های بلاکچینی معرفی می‌کند. Conflux یک شبکه بلاک چین است که بدون نادیده گرفتن اصل تمرکززدایی به‌دنبال راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر است. در این مقاله به این خواهیم پرداخت که شبکه Conflux چیست؟ چه اهدافی دارد، چطور کار می‌کند و در ادامه به معرفی رمزارز CFX، قیمت Conflux Coin، تیم توسعه‌دهنده پروژه، نقشه راه، نحوه خرید و نگهداری توکن شبکه کانفلاکس می‌پردازیم.

شبکه Conflux چیست؟

شبکه کانفلاکس چیست

ایده اولیه راه‌اندازی شبکه کانفلاکس در سال ۲۰۱۸ توسط جمعی از محققان برجسته علوم کامپیوتر در چین شکل گرفت. آن‌ها در پاسخ به اینکه شبکه Conflux چیست؟ می‌گویند:

کانفلاکس نوعی بلاکچین امن، معتبر و قابل اطمینان است که توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری بالا را فراهم می‌کند. این شبکه همان سطح از تمرکززدایی و امنیت بیت کوین و اتریوم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، با این تفاوت که تعداد پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه یا Transaction Per Second (شاخص TPS) را افزایش داده و تاخیر زمانی تایید تراکنش‌ها یا لتنسی (Latency) را کاهش می‌دهد.

پروتکل کانفلاکس از قراردادهای هوشمند مبتنی بر یک ماشین تورینگ کامل (Complete-Turing) استفاده می‌کند. همچنین ترکیبی از مکانسیم‌های گواه اثبات کار (PoW) و یک مکانسیم اجماع ابداعی به‌نام Greedy-Heaviest-Adaptive-SubTree (به‌اختصار GHAST) استفاده می‌کند. این شبکه توکن بومی خود به‌نام Conflux Coin و با نماد CFX را هم عرضه کرده که نقش آن در شبکه پاداش‌دهی به ماینرها و پرداخت فی تراکنش است. در بخش‌های بعدی مقاله به‌طور مفصل به این موارد خواهیم پرداخت.

توسعه‌دهندگان کانفلاکس ادعا می‌کنند که ساختار شبکه به نحوی است که توانایی پردازش ۳,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را دارد، بدون اینکه امنیت و تمرکززدایی را فدای توان عملیاتی بالا کرده یا برای عملکرد خود کارمزد بالای تراکنش دریافت کند. آن‌ها معتقدند که برتری اصلی کانفلاکس نسبت به سایر پروژه‌های بلاکچین طراحی یک پروتکل اجماع نوین و پروتکلی برای تسریع پردازش تراکنش‌هاست.

هدف شبکه Conflux چیست؟

کانفلاکس در حال حاضر تنها بلاکچین عمومی، بدون نیاز به مجوز و سازگار با قوانین کشور چین است. این پروتکل قصد دارد یک اکوسیستم معاملاتی بدون مرز برای پروژه‌های کریپتویی طراحی کرده و تکنولوژی خود را فراتر از مرزهای چین صادر کند. اهداف اصلی این شبکه را می‌توان این‌گونه ترسیم کرد:

 • توسعه‌دهندگان شبکه کانفلاکس معتقدند که متن‌باز بودن همان چیزی است که امنیت و ثبات شبکه‌های بلاکچینی را تامین می‌کند. بنابراین طراحی نرم‌افزارهای متن‌باز (Open-Source) که همه کاربران قادر به اشتراک‌گذاری، اجرای تغییرات و استفاده از ابزارها هستند، بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم Conflux است.
 • دسترسی همگانی به تکنولوژی‌های نوظهور؛ این عمل ارتباط جوامع، پروژه‌ها و سازمان‌های اقتصادی را فرای مرزبندی‌ها ممکن می‌کند.
 • شفافیت عملکرد یک اصل اساسی در پروتکل کانفلاکس است. توسعه‌دهندگان همه تلاش خود را می‌کنند تا با کاربران خود صادق باشند.
 • تمرکززدایی یکی از اهداف مهم در Conflux Network است. الگوریتم اجماع شبکه به نحوی طراحی شده که غیرمتمرکزسازی فدای امنیت و مقیاس‌پذیری نشود.

پروتکل کانفلاکس چطور کار می‌کند؟

اجزای شبکه کانفلاکس را می‌توان به دفترکل گراف درختی (Tree-Graph)، قرارداد هوشمند و الگوریتم اجماع ترکیبی تقسیم‌بندی کرد. در ادامه تلاش می‌کنیم اجزای این شبکه جدید را به زبانی ساده توضیح دهیم.

بلاکچین شبکه‌های بیت کوین و اتریوم ماهیت خطی دارند، در حالیکه ساختار بلاکچین کانفلاکس به‌شکل یک گراف درختیِ واگراست. خب این موضوع چه تفاوتی در عملکرد شبکه‌ها ایجاد می‌کند؟ توسعه‌دهندگان کانفلاکس می‌گویند که نتیجه ساختار خطی این است که بیت کوین و اتریوم تنها می‌توانند یک بلاک را در آن واحد ایجاد کنند. اما گراف درختی، شبکه Conflux را قادر می‌سازد که چندین بلاک را به‌صورت همزمان تایید کنند. گراف درختی عملیات ساخت بلاک و پردازش تراکنش‌ها را به‌شیوه موازی پیش برده، زمان تایید تراکنش‌ها را کاهش داده و متعاقباً توان عملیاتی شبکه (Throughput) را هم افزایش می‌دهد.

در دفتر کل (Ledger) کانفلاکس، بلاک‌ها به‌صورت گراف درختی سازمان‌دهی می‌شوند که هر بلاک به بلاک دیگر اشاره می‌کند که یکی از آن‌ها بلاک اصلی یا والد است (به شکل زیر توجه کنید). زمانی که مسیر اتصال بلاک‌ها به بلاک اصلی را دنبال می‌کنیم دفتر کل شبیه شجره‌نامه یا Parental Tree به نظر می‌رسد. در حالیکه با نگاه کردن به مجموعه بلاک‌ها، شبیه یک گراف غیرمدور به نظر می‌رسد. به همین دلیل به ساختار دفتر کل این شبکه گراف درختی گفته می‌شود.

دفترکل شبکه Conflux

شبکه کانفلاکس با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. یعنی امکان استقرار و اجرای قراردادهای هوشمند اتریوم در بستر شبکه کانفلاکس وجود دارد. استاندارد توکن نویسی در شبکه کانفلاکس CRC-20 و CRC-721 است که کاملاً با اتریوم سازگار هستند. یعنی قراردادهای هوشمند توکن‌های ERC-20 می‌توانند مستقیماً برای ساخت توکن CRC-20 در شبکه Conflux استفاده شوند.

قبلاً به الگوریتم اجماع نوین این شبکه که GHAST نام دارد اشاره کردیم. این مکانسیم اجماع نودهای شبکه را قادر می‌سازد که دائماً روی زنجیره‌ای از بلاک‌ها با یکدیگر به توافق برسند. این الگوریتم اجماع همچنین نودها را قادر می‌سازد تا برخی از حملات مانند Balance Attack را شناسایی کرده و با تعدیل حجم بلاک‌ها از اتفاق‌ افتادن این حمله جلوگیری کنند. این نوع حمله قابلیت تایید تراکنش‌ها را تهدید می‌کند.

دفتر کل Tree-Graph و الگوریتم اجماع GHAST نودهای شبکه کانفلاکس را قادر می‌سازد که به‌سرعت، بلاک‌های جدید بسازند بدون اینکه نگران وجود فورک‌هایی باشند که امنیت شبکه را به خطر می‌اندازند و از این رو سیستم می‌تواند توان عملیاتی و سرعت بالای تایید تراکنش خود را حفظ کند.

خدمات شبکه Conflux چیست؟

شبکه کانفلوکس برای سرعت بخشیدن به توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی را عرضه کرده است. در حال حاضر عمده سرویس‌های شبکه Conflux زیرساختی بوده و برای استفاده توسعه‌دهندگان طراحی شده‌اند. در ادامه برخی از سرویس‌های شبکه کانفلاکس را به‌صورت خلاصه توضیح می‌دهیم.

کانفلاکس دکس

معرفی سرویس‌های شبکه کانفلاکس

Conflux DEX زیرساختی برای راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه کانفلاکس است که از سه جزء شاتل فلو (ShuttleFlow)، بوم فلو (BoomFlow) و مچ فلو (MatchFlow) تشکیل شده است. اما کاربرد هر کدام از این ابزارهای شبکه Conflux چیست؟

شاتل فلو در واقع راه حلی بین زنجیره‌ای (Cross-Chain) برای انتقال دارایی‌های کاربران بین شبکه بیت کوین و اتریوم به شبکه کانفلاکس و برعکس است. بوم فلو مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند در بستر زنجیره کانفلاکس است که برای مدیریت دارایی کاربران و نهایی کردن معاملات استفاده می‌شود. بوم فلو دو نوع قرارداد هوشمند دارد؛ CRC-L و بوم فلو. CRC-L مخفف CRC Lock است و برای قفل کردن دارایی کاربران استفاده می‌شود و تنها کاربر یا قرارداد می‌توانند آن قفل را باز کنند. Boomflow اسمارت کانترکتی است که مسئول نهایی کردن معاملات است. در حال حاضر این قراردادهای هوشمند متن‌باز نیستند و تنها ابزار مچ فلو مجاز به دسترسی و استفاده از این اسمارت کانترکت‌هاست.

MatchFlow نوعی دفتر سفارش است که از موتور تطابق استفاده کرده و قابلیت جایگزینی سفارشات و کنسل کردن آن‌ها را فراهم می‌کند. این ابزار در حال حاضر روی شبکه آزمایشی (به‌منظور اجرای ترید شبیه‌سازی شده) و شبکه اصلی (به‌منظور اجرای ترید واقعی) قرار دارد.

کانفلاکس اسکن

Conflux Network هم مانند اکثر شبکه‌ها مرورگر بلاکچین خود را دارد. مرورگر بلاکچین یا Blockchain Explorer یک ابزار جستجو است که به کاربران امکان جستجو در بلاکچین را می‌دهد. با استفاده از مرورگر ConfluxScan می‌توانید تراکنش‌ها شبکه، ارتفاع بلاک‌ها، هش ریت شبکه، آخرین تراکنش‌ها و آخرین بلاک‌های ساخته‌شده و غیره را مشاهده کنید.

کانفلاکس ترافل

Conflux Truffle یک محیط توسعه جهانی، فریم ورک آزمایشی و کانال ارتباطی برای شبکه‌های بلاکچین است که از ماشین مجازی اتریوم استفاده می‌کند. کانفلاکس ترافل همان امکانات و ویژگی‌هایی که ماشین مجازی اتریوم عرضه می‌کند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله امکانات ترافل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استقرار، مدیریت، ارتباط و کامپایل قراردادهای هوشمند بومی
 • فریم ورک قابل اسکریپت‌نویسی و استقرار قابل توسعه
 • مدیریت شبکه برای استقرار هر تعداد شبکه عمومی و خصوصی
 • کنسول تعاملی Interactive (برنامه کامپیوتری که با کاربر ارتباط برقرار می‌کند) برای ارتباط مستقیم با هر نوع قرارداد هوشمند

کانفلاکس پورتال

خدمات شبکه کانفلاکس چیست

ConfluxPortal یک کیف پول مبتنی بر وب است. این کیف پول بسیار شبیه متامسک شبکه اتریوم است. در حال حاضر مرورگرهای کروم، فایرفاکس، QQBrowser، 360Browser و SogouBrowser از این کیف پول پشتیبانی می‌کنند. پس از نصب و راه‌اندازی این اکستنشن، کیف پول به شما یک Seed می‌دهد که برای راه‌اندازی و بازیابی کیف پول می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از این کیف پول می‌توانید CFX را ارسال و دریافت کرده، موجودی توکن و آدرس‌های خود را مشاهده کنید.

سایر خدمات کانفلاکس:

 • ارائه محیط توسعه یکپارچه مبتنی بر مرورگر وب (Web IDE)
 • عرضه SDK برای زبان‌های برنامه‌نویسی رایجی همچون جاوااسکریپت، گلنگ، جاوا و پایتون.
 • محیط توسعه یکپارچه گرافیکی به‌عنوان کانفلاکس استودیو (Conflux Studio) به‌منظور استقرار قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در بستر شبکه کانفلاکس.

آشنایی با رمزارز CFX

معرفی کوین cfx

رمزارز بومی شبکه کانفلاکس، Conflux Coin نام دارد و با CFX نمایش داده می‌شود. هر CFX را می‌توان به واحد‌های کوچک‌تر تقسیم کرد. کوچک‌ترین واحد سی.اف.ایکس Drip نامیده می‌شود. هر توکن CFX به ۱۰ به توان ۱۸ Drip تقسیم می‌شود. واحدهای پراستفاده رمزارز Conflux به شرح زیر هستند:

 • Drip
 • GDrip (۱۰ به توان ۹ دریپ است)
 • Ucfx (۱۰ به توان ۱۲ دریپ است)
 • CFX (۱۰ به توان ۱۸ دریپ است)

CFX به‌عنوان رمزارز بومی شبکه نقش بسیاری مهمی در ثبات سیستم ایفاد می‌کند. از جمله کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت کارمزد تراکنش به ماینرها
 • مشارکت در فرآیندهای حاکمیتی
 • استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن و دریافت سود طبق نرخ ثابت

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۵,۱۶۱,۵۸۹,۷۳۵.۲۹ واحد بوده که از این مقدار حدود ۱,۰۰۷,۴۳۴,۶۸۹.۴۵ واحد CFX در گردش است. رمزارز Conflux Coin در حال حاضر رتبه ۱۸۰ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن ۳۵۴,۵۵۰,۱۷۴ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۴,۵۰۱,۵۰۳ دلار است. قیمت Conflux در زمان نگارش این مقاله ۰.۳۴۲۵۸۶ دلار است. این توکن در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۰۷۶۸۲۶ دلار و در تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۱.۷ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه Conflux

شبکه کانفلاکس در ۳ ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۲۱ نقشه راهی برای ارتقای قابلیت‌های شبکه ارائه داد که از جمله اقدامات آن می‌توان به اجرای هارد فورک (Hard Fork)، ادغام لایه‌های شبکه با الگوریتم گواه اثبات سهام، تشخیص امضای کیف‌ پول‌های مبتنی با اتریوم، ادغام با متامسک، عرضه کیف پول جدید با قابلیت تعامل با توکن‌های بی‌همتا (NFT)، عرضه نسخه ۲.۰ شاتل فلو با عملکرد بالا اشاره کرد.

معرفی تیم توسعه‌دهنده پروتکل Conflux

شبکه کانفلاکس در سال ۲۰۲۰ با همکاری دولت شانگهای موسسه تحقیقاتی Tree-Graph و آزمایشگاه کلیدی زیرساخت و کاربردهای بلاکچین را در همکاری با دولت هونان راه‌‌اندازی کرد. تیم اصلی رهبری Conflux Network از محققان برجسته، رهبران کسب‌و‌کار و دانشمندان متخصص در حوزه‌های سیستم‌های توزیع‌شده، علوم کامپیوتر، امنیت سایبری، رمزنگاری، تئوری بازی‌ها، اقتصاد و امور مالی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی اعضای اصلی تیم کانفلوکس می‌پردازیم:

 • فن لانگ (Fan Long)

فن لانگ بنیان‌گذار موسسه تحقیقاتی Tree-Graph است. او در درجه دکترا از دانشگاه Tsinghua فارغ‌التحصیل شده و از دانشگاه MIT دکترای علوم کامپیوتر دارد. از علایق تحقیقاتی او می‌توان به امنیت سیستم‌ها، برنامه‌نویسی و بلاکچین اشاره کرد. فن لانگ جوایزی همچون جایزه پایان‌نامه برجسته ACM SIGSOFT و بهترین پایان‌نامه دانشگاه MIT را برنده شده است.

 • یوانجی ژانگ (YuanJie Zhang)

یوانجی ژانگ هم‌بنیان‌گذار پروتکل کانفلاکس است. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه فوردان و فوق لیسانس خود را از دانشگاه برندیس اخذ کرده است. او پیش از تاسیس کانفلاکس در صندوق خصوصی Huatai، شرکت مدیریت اوقاف UNC و در Novus در وال استریت کار کرده بود. او در سرمایه‌گذاری، بازارهای سرمایه و امور تجاری متخصص است.

 • مینگ وو (Ming Wu)

مینگ وو هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری Conflux است. او در رشته تکنولوژی محاسبات دکترا دارد. عمده علایق تحقیقاتی او در زمینه سیستم‌های پردازش تراکنش‌های توزیع‌شده، موتورهای محاسبات گراف و پلتفرم‌های هوش مصنوعی است. او پیش از کانفلاکس تجربه تحقیقات در گروه تحقیقاتی مایکروسافت آسیا را داشته است. او سیستم‌های یادگیری ماشین توزیع‌شده مقیاس‌پذیر و کارآمد را طراحی و پیاده‌سازی کرد که در محصولات مایکروسافت استفاده می‌شد.

توکن CFX را از کجا بخریم؟

رمزارز Conflux در صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، گیت (Gate.io)، Okex ،Mexo.io، کوینکس (CoinEx)، پیونیکس (Pionex)، هوو (Hoo)، هات بیت (HotBit)، ماندالا اکسچنج (Mandala Exchange) و توکن کریپتو (Tokencrypto) لیست شده است.

کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی توکن شبکه Conflux چیست؟

از جمله ولت‌های نرم‌افزاری که از رمزارز CFX پشتیبانی می‌کنند می‌توان به مث ولت (MathWallet) و کانفلاکس پورتال (Conflux Portal) اشاره کرد. توکن Conflux Coin را می‌توانید در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) هم ذخیره کنید.

جمع‌بندی

شبکه کانفلاکس نوعی پروتکل بلاکچینی است که زیرساخت لازم برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را برای برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. این شبکه بلاکچینی از سیستم دفتر کل نوینی به‌نام گراف درختی و پروتکل اجماع GHAST برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. رمزارز بومی شبکه کانفلاکس CFX نام دارد که از جمله کاربردهای آن می‌توان به پرداخت فی تراکنش و پاداش ماینرهای شبکه اشاره کرد. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Conflux چیست، چه اهدافی دارد، چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه به بررسی توکن Conflux Coin، نقشه راه شبکه، تیم توسعه‌دهندگان و راه‌های خرید، فروش و کیف پول‌های سازگار رمزارز CFX پرداختیم.

منبع
confluxnetwork

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا