کریپتو کده

اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا چیست؟ همه‌چیز در مورد شبکه Umbrella و توکن UMB

اوراکل‌ها پل‌های رابط دنیای بلاکچین به خارج هستند علاوه بر آن بین پروتکل‌های مختلف دیفای ارتباط برقرار می‌کنند. در یونان باستان، اوراکل‌ها مکان‌هایی بودند که مردم از خدایان در مورد خواست و سرنوشتی که مقدر کرده بودند، سوال می‌پرسیدند و جواب دریافت می‌کردند. در یکی از افسانه‌ها، کروسئوس، پادشاه لیدیه، پیش از حمله به امپراطوری ایران نزد اوراکل می‌رود و نظر خدایان را جویا می‌شود. به او گفته می‌شود که در صورت حمله، پادشاهی بزرگی از بین خواهد رفت. او که بر این گمان بود منظور خدایان امپراطوری ایران است، جنگی را آغاز می‌کند که در نهایت منجر به شکست و از دست رفتن پادشاهی‌اش می‌شود.

شبکه آمبرلا (Umbrella) اوراکلی است که به قصد بهبود مشکلات فعلی اوراکل‌ها در دیفای پای به میدان گذاشته است. در ادامه این مطلب با این شبکه، معماری آن و توکن آمبرلا (UMB) بیشتر آشنا خواهیم شد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا چیست؟

اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا چیست؟

فناوری بلاکچین و دفتر کل توزیع شده سبب تغییرات گسترده‌ای در مدت کوتاه فراگیری خود شده‌اند. یکی از حوزه‌هایی که به شدت تحت تاثیر قابلیت‌های این فناوری قرار گرفته است، بخش امور مالی است. امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) هم‌اکنون پذیرای میلیاردها دلار از سرمایه کاربران هستند. اما دیفای با برخی موانع روبرو است و یکی از بزرگترین آن‌ها معضل اوراکل‌هاست.

شبکه آمبرلا، اوراکلی غیرمتمرکز، لایه دو و متعلق به جامعه کاربران آن است. آمبرلا از درخت‌های مرکل (Merkle trees) برای ارائه اطلاعاتی که صحت آن‌‌ها به وسیله علم رمزنگاری قبل سنجش است به بلاکچین‌های لایه یک استفاده می‌کند. پیش از توضیح بیشتر در خصوص این شبکه، بیایید کمی راجع به اوراکل‌ها به شکل عام صحبت کنیم:

یکی از کاربردهای مهم اوراکل‌ها بروزرسانی قیمت‌ها در دنیای دیفای است. یکی از استفاده‌های مهم این قیمت‌ها در پروتکل‌های وام‌دهی است؛ بازیگران تیزچنگی در دنیای دیفای وجود دارند که به کمک ربات‌ها،‌ بازار و وام‌های باز در پروتکل‌های وام‌دهی را بررسی می‌کنند و به دنبال این هستند تا به محض آن که میزان وثیقه وامی کمتر از میزان تعیین شده در سیستم شد، با فرستادن درخواست لیکویید شدن آن،‌ از پاداش نقد شدن وثیقه استفاده کنند. مشکل اینجاست که این بازیگران همیشه به سهم خود قانع نیستند و گاهی به کمک حمله وام فلش، فرانت رانینگ یا بک رانینگ به دنبال دستکاری قیمت یا نفع جستن از ناکارآمدی سیستم هستند. دیگر مشکل اوراکل‌ها که می‌تواند حتی پروتکل‌های غیرمتمرکز دیفای را تهدید کند، متمرکز بودن آن‌هاست. فایده غیرمتمرکز بودن چیست اگر تنها نقطه اتکای اطلاعاتی شما به دنیای بیرون متمرکز باشد؟ اینجاست که مزیت یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز برجسته می‌شود؛ شبکه‌ای تشکیل شده از نودهای غیرمتمرکز که هر یک داده‌های خارج از زنجیره را گردآوری می‌کنند و این اطلاعات پیش از آن که وارد زنجیره شود صحت‌سنجی می‌شود. اما اگر نحوه انتخاب نودها در اختیار موجودیتی مرکزی باشد، همچنان امکان سو استفاده وجود دارد. بنابراین باید حاکمیت سیستم بر عهده جامعه کاربری باشد و کامیونیتی قادر باشد تا با استفاده از توکن‌های حاکمیتی خود، طبق فرایندی عادلانه نمایندگان خود را برای تعیین سرنوشت انتخاب کند. آمبرلا از مدل اجماع گواه اثبات سهام وکالتی (DPoS) برای انتخاب نودهای سازنده بلوک استفاده می‌کند

دیگر معضل اوراکل‌ها بحث مقیاس‌پذیری است. همچون هر عمل روی زنجیره‌ دیگری، فرستادن اطلاعات نیز مشمول پرداخت هزینه گس شبکه است. آمبرلا با استفاده از درخت مرکل، تعداد زیادی از تراکنش‌ها (اطلاعاتی همچون قیمت جفت‌ارزها و غیره) را بدل به یک تراکنش می‌کند و امکان صحت‌سنجی آن را به اعتبارسنج‌های شبکه خود می‌دهد. این راهکار به مقیاس‌پذیری شبکه آمبرلا و کاهش هزینه‌های اقتصادی منجر می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده، هیچ سرمایه‌گذار خصوصی یا سپرده‌گذاری کنترل شبکه را در دسترس ندارد. توکنی نیز از قبل، پیش استخراج (pre-mine) نشده است.

سازوکار شبکه اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا

یکی از مشکلات دیگر ارائه‌دهندگان خدمات اطلاعاتی فعلی این است که تمامی بخش‌ها (اعم از ذخیره اطلاعات، انتقال و منطق دخیل) بر روی شبکه لایه یک قرار دارد. اگرچه این امر بر روی کاغذ منطقی به نظر می‌رسد اما همان‌طور که اشاره شد،‌ شبکه‌ لایه یک اتریوم (به عنوان بزرگترین میزبان پلتفرم‌های دیفای) مقیاس‌پذیری اندکی دارد – این شبکه قادر به پردازش کمتر از ۲۰ تراکنش در هر ثانیه است. برای آن که اوراکل‌ها برای توسعه‌دهندگان مفید باشند باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • سرعت
    معماری لایه دو شبکه آمبرلا این اطمینان را ایجاد می‌کند که این اوراکل قادر است سریع‌تر از رقبای خود گسترش یابد.
  • صحت داده
    آمبرلا از سیستم گواهی بهره می‌برد که در آن اعتبارسنج‌ها صحت داده‌ها را چک می‌کنند و ساختار پاداش/تنبیه برای اطمینان از درستی انجام وظیفه در میان است.
  • اقتصادی بودن
    معماری لایه دو این شبکه سبب می‌شود که هزینه داده حداقل یک بیستم معماری لایه یک باشد.
معماری اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا

یکی دیگر از مشکلات سیستم فعلی اوراکل‌ها این است که هر زمان که داده‌ای درخواست می‌شود، اوراکل هزینه‌ای برای آن طلب می‌کند. نودهای اوراکل پشت صحنه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و طبق اجماعی، اطلاعات را دستچین می‌کنند و سپس اطلاعات مربوط به هر درخواست را بر روی شبکه (on-chain) ثبت می‌کنند.

معماری اوراکل‌های رایج

اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا از سایدچینی که دارای نودهای غیرمتمرکز است بهره می‌برد. این نودها اطلاعات را از منابع خارج از زنجیره دریافت می‌کنند و به وسیله یک قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای بر روی آن به اجماع می‌رسند. عملیات انجام شده بر بستر سایدچین بسیار به‌صرفه‌تر و مقیاس‌پذیرتر است.

نحوه عمل شبکه umbrella

این ساختار سایدچین از تعدادی نود غیرمتمرکز تشکیل شده است. نودها داده‌ها را از طریق APIهای مختلف دریافت می‌کنند و سپس به وسیله قرارداد هوشمندی بر روی زنجیره، به سر آن به اجماع می‌رسند. تعدادی از نودها که به عنوان رهبر آن دور از اجماع انتخاب می‌شوند، وظیفه ساخت بلوک و ذخیره اطلاعات و تشکیل درخت مرکل را بر عهده می‌گیرند.

درخت مرکل روشی برای افزایش مقیاس‌پذیری بدون از دست رفتن امنیت یا صحت اطلاعات است. در این روش هر برگ از این درخت فرضی شامل یک داده مشخص است. برگ‌ها از پایین‌ترین برگ بر روی یکدیگر تا می‌شوند. منظور از تا شدن این است که در هر مرحله اطلاعات مربوط به آن‌ها هش می‌شود تا در نهایت به هش ریشه (Root Hash) برسیم. هش ریشه نهایی نمایش یکتایی از کل درخت مرکل است.

درخت مرکل

در هر دور از اجماع، از میان اعتبارسنج‌های موجود در شبکه، یکی به عنوان رهبر انتخاب می‌شود. او پس از تشکیل بلوک، آن را به دیگر اعتبارسنج‌ها ارائه می‌کند. آن‌ها پس از بررسی مجدد،‌ در صورت تشخیص صحت، آن را امضا می‌کنند. قدرت هر امضا به میزان توکنی که مسئولیت آن به آن نود واگذار شده، بستگی دارد. در صورتی که اکثر اعتبارسنج‌ها (با توجه به وزن آن‌ها) با بلوکی موافق باشند، آن بلوک مورد تایید قرارداد هوشمند قرار می‌گیرد و بر روی شبکه ثبت می‌شود.

نحوه رسیدن به اجماع در سایدچین آمبرلا

می‌توانید نسخه دموی اطلاعات این اوراکل را از این آدرس مشاهده کنید.

توکن آمبرلا (UMB) چیست؟

توکن آمبرلا (UMB) بر بستر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین موجود است. شبکه آمبرلا به تازگی دامنه فعالیت خود را به شبکه هوشمند بایننس گسترش داد و در پی آن، توکن خود را بر بستر این شبکه نیز عرضه کرد. همچنین بریجی برای انتقال این توکن (توجه کنید که این پل صرفا برای انتقال توکن UMB طراحی شده است) در این آدرس وجود دارد. بنابراین توکن UMB طبق دو استاندارد ERC-20 و BEP-20 موجود است. قیمت توکن آمبرلا (UMB) در زمان نگارش این مطلب ۰.۴۸ دلار است. ارزش بازار این توکن ۳۶ میلیون دلار بوده که از این حیث در رتبه ۶۵۱ بازار قرار دارد. حداکثر عرضه این توکن ۵۰۰ میلیون عدد بوده که از این تعداد ۷۴ میلیون عدد در حال حاضر در گردش است.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن ۲.۵۸ دلار بوده است که در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۱ (۲۲ بهمن ۱۳۹۹) رقم خورد. کمترین قیمت آن با ۰.۰۷ دلار در ۱۰ جولای ۲۰۲۱ (۱۹ تیر ۱۴۰۰) به دست آمد.

این شبکه برنامه‌ای برای استیکینگ توکن خود در نظر گرفته است که در آن کاربران با استیک کردن UMB یا فراهم کردن نقدینگی در برخی جفت ارزهای منتخب صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند از توکن rUMB بهره‌مند شوند. این توکن نسبت ۱:۱ با UMB داشته و پس از یک سال یا رسیدن به اهداف مشخص شده (هر کدام زودتر محقق شود) آزاد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به این صفحه مراجعه کنید.

تیم سازنده

تیم سازنده اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا

جان چن (John Chen) ریاست این شبکه را بر عهده دارد و به همراه سم کیم (Sam Kim) بنیان‌گذار آن بوده است. چن سابقه تاسیس و ریاست CPXi Asia که آژانسی تبلیغاتی در منطقه جنوب شرق آسیا بوده است را در کارنامه دارد. او همچنین دارای مدرک علوم کامپیوتر و اقتصاد از دانشگاه کلمبیا است.

سم کیم (Sam Kim) هم‌بنیان‌گذار آمبرلا است. او پیش‌تر سابقه تاسیس و اداره Lucidity را داشته است. آمبرلا چندی پیش در خریدی که ارزش آن چند ده میلیون دلار اعلام شد، این شرکت را که در حوزه راهکارهای بلاکچینی برای تبلیغات فعالیت می‌کرد، خریداری کرد. گیک نیز دانش‌آموخته دانشگاه کلمبیا است و علاوه بر آن دارای مدرک MBA از دانشکده شناخته شده Booth در شیکاگو است.

نقشه راه شبکه آمبرلا

در نقشه راه بروزرسانی شده این پلتفرم، اتفاقات هیجان‌انگیزی تا شش ماهه اول سال ۲۰۲۲ گنجانده شده است. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این اوراکل قصد دارد تا به سرعت شبکه‌های زیادی را تحت پوشش خود قرار دهد؛ پس از BSC، شبکه پالیگان و سپس شبکه سولانا مقصد بعدی آن‌هاست. سپس شبکه کاردانو و از طریق مونبیم و پلاسم اکوسیستم دات را هدف قرار گرفته‌اند. در نهایت شبکه آوالانچ نیز در برنامه‌های توسعه‌ای این اوراکل جای دارد. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای برای تعامل مستقیم با دو دکس پنکیک سواپ و یونی سواپ به عنوان بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز دو شبکه اتریوم و بایننس وجود دارد. در حال حاضر اطلاعات مربوط به این دو صرافی از طریق گردآورندگان داده ثانویه انجام می‌شود اما به زودی این تعامل به شکل مستقیم انجام خواهد شد.

نقشه راه Umbrella

بسیاری از اپ‌ها، خصوصا بازی‌ها، احتیاج به تولید اعداد تصادفی دارند. مشکلی که در این میان وجود دارد این است که چگونه می‌توان از تولید تصادفی این اعداد اطمینان حاصل کرد؟ آمبرلا قصد دارد با ایجاد راهکاری، بتواند صحت تصادفی بودن را در شبکه اثبات نماید.

از چه صرافی‌هایی می‌توان توکن آمبرلا (UMB) را تهیه کرد؟

بنا بر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، بزرگترین بازار این ارز دیجیتال در صرافی‌های متمرکز را می‌توان در صرافی‌های کوکوین، Gate.io، پولونیکس و اسندکس (AscendEX) یافت. همچنین بسته به شبکه مورد نظر، می‌توان این توکن را در سوشی سواپ و پنکیک سواپ نیز تهیه کرد.

از چه کیف پولی می‌توان برای نگهداری رمزارز UMB استفاده کرد؟

با توجه به شبکه‌ای که قصد نگهداری این ارز دیجیتال را در آن دارید، انتخاب‌های زیادی برای کیف پول مناسب وجود دارد. برای اطلاع از برخی از گزینه‌‌های مناسب، می‌توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

جمع‌بندی

اوراکل‌ها خشت مهمی در قامت ساختمان برنامه‌‌های غیرمتمرکز هستند. به کمک آن‌هاست که بسیاری از پلتفرم‌های دیفای قادر به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند. اوراکل غیرمتمرکز آمبرلا قصد دارد تا معضلات فعلی این بخش را با راهکارهای خود تقلیل دهد. این مجموعه هنوز در ابتدای فعالیت خود است و راه زیادی برای رقابت با بزرگان این حوزه در پیش دارد. باید منتظر نشست و دید که تا چه حد می‌تواند در نیل به اهداف خود موفق باشد.

منبع
Umbrella Network

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا