متوسط مقالات

چرا قیمت بیت کوین ناگهانی کاهش می‌یابد؟ بررسی دلایل نوسانات بیت کوین!

چرا قیمت بیت کوین به‌صورت ناگهانی به سمت پایین حرکت می‌کند؟ این سؤالی است که ممکن است بارها از خود پرسیده باشید. شاید انتقادی که به بیت کوین وارد می‌شود نوسانات زیاد آن باشد.

نمی‌توان بی‌ثبات بودن بیت کوین را انکار کرد. کافی‌ست تا نگاهی به نمودار پادشاه بازار ارزهای دیجیتال در چارچوب‌های زمانی مختلف بیندازید تا مهر تأییدی بر این حرف بزنید.

بااین‌حال، نوسانات بیت کوین لزوماً چیز بدی نیست؛ در حقیقت نوسانات برای تریدرها فرصت کسب سود ایجاد می‌کنند.

اگر بخواهیم اندکی دیدمان را وسیع‌تر کنیم و به ۴ سال گذشته بیت کوین نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که نوسانات بیت کوین عمدتاً در مسیری صعودی قرار داشته است. توجه به این افق طولانی‌مدت کمک می‌کند تا از دنیای انتقادات وارده فاصله گرفته و عاقلانه برای سرمایه‌گذاری خود تصمیم بگیرید.

نوسانات و میزان سود احتمالی را می‌توان با نسبت شارپ (Sharpe ratio) به دست آورد. در حقیقت به‌وسیله این نسبت، می‌توان مقدار سود سرمایه‌گذاری به ازای هر واحد ریسک را تعیین کرد. این نسبت از تقسیم بازده دارایی بر ریسک/نوسان آن در طی یک دوره ۴ ساله هولد به دست می‌آید.

نسبت شارپ بیت کوین

حالا به این معیار برای بیت کوین نگاهی بیندازیم. نسبت شارپ بیت کوین از هر دارایی و کلاس دارایی دیگری تا بدین جای کار بالاتر بوده است. این نسبت یکی از معیارهای مالی موردعلاقه وال‌استریت است و فریاد می‌زند که باید بیت کوین خرید چراکه بازده نگه‌داشتن آن از نوساناتش بسیار بیشتر است.

نوسانات بیت کوین؛ افت قیمت‌های بزرگ

اما چرا بیت کوین نوسانات بزرگی رو به پایین دارد؟ چه عاملی باعث این اصلاح قیمت‌ها در زمان کوتاه می‌شود؟

برخلاف بازار بورس که قیمت‌ها تنها در روزهایی که عملکرد شرکت‌ها و هدایت آینده آنها به‌طور اساسی تغییر می‌کند، دچار نوسانات شدید می‌شوند، بیت کوین در روزهای عادی نیز این نوسانات را دارد.

اتفاقی که باعث می‌شود تا تحلیلگران و روزنامه‌نگاران سنتی گیج شوند چراکه آنها در تلاش برای یافتن هر خبری هستند که قیمت را تحت تأثیر قرار داده باشد.

سرانجام نیز شخصی توضیحاتی احتمالی پیدا می‌کند و بلافاصله منتشر می‌شود. بگذارید برخی از این اخبار را با هم بررسی کنیم:

  • قیمت بیت کوین به دلیل سیاست مالیاتی بایدن ۱۰ درصد کاهش یافت.
  • بیت کوین به دلیل جریان ۱۰۰۰۰ واحد بیت کوین یک صرافی به‌صورت نادرست، ۱۰ درصد کاهش یافت.
  • بیت کوین به دلیل شایعه مالیات ۸۰ درصدی جنت یلن بر سود سرمایه‌گذاری، ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد. (خبر نادرست)

اگرچه ممکن است تعداد کمی از افراد بر اساس اخبار سفارشات خرید یا فروش خود را تنظیم کنند، اما به‌احتمال‌زیاد این اخبار تنها عوامل سقوط یا صعود ناگهانی قیمت بیت کوین نیستند.

در حقیقت، اینکه تعداد زیادی از افراد اخبار مختلف را به سقوط قیمت بیت کوین نسبت می‌دهند درست نیست و آنها گول تصادفی بودن اتفاقات را خورده‌اند.

لیکوئید شدن اهرم (لوریج)

اگرچه ممکن است عامل X یکی از چندین عوامل دخیل در کاهش قیمت باشد، اما حرکت‌های بزرگ رو به پایین اغلب تحت به دلیل لوریج‌های بیش‌ازحد انجام می‌شود.

این ممکن است بعضی‌ها را گیج کند چراکه بر اساس تعریف، به ازای هر خریدار قرارداد آتی باید یک فروشنده وجود داشته باشد. بااین‌حال، قیمت این قراردادها بر اساس تعادل بازار بین موقعیت‌های شورت و لانگ تغییر می‌کند.

بگذارید بیشتر توضیح دهیم. در بازار آتی، یک فاندینگ ریت دریافت می‌شود که به صرافی‌ها کمک می‌کند تا قیمت قرارداد آتی بدون سررسید را هم‌سطح با قیمت اسپات تریدینگ نگه دارد. درصورتی‌که احساس عمومی بازار به خرید بیت کوین مثبت باشد، فاندینگ ریت نیز بالا می‌رود. مطلبی که به کانتانگو بیت کوین در زمان چرخه‌های صعودی منجر می‌شود.

درصورتی‌که با عدم وجود فشار خرید در قسمت اسپات، لورج طولانی‌مدت زیادی برای بیت کوین وجود داشته باشد، قیمت ممکن است به‌صورت موقت ناپایدار شود.

یک بازار با لوریج بیش‌ازحد، همانند ساخت یک برج روی پایه‌ای شکننده است. درصورتی‌که فاندینگ ریت و کانتانگو آتی بدون فشار خرید قابل‌توجه در قسمت معاملاتی اسپات بالا باشند، برج ساخته‌شده بر روی پایه شکننده برای خراب شدن تنها به یک فشار کوچک احتیاج خواهد داشت.

در صورت لیکوئید شدن لوریج‌ها شاهد چرخه زیر خواهیم بود:

  • قیمت سقوط می‌کند.
  • لوریج‌ها با ضریب بالا لیکوئید می‌شوند.
  • قیمت بیشتر سقوط می‌کند.
  • لوریج‌ها با ضریب پایین نیز لیکوئید می‌شوند.
  • معامله گران کاهش قیمت را می‌بینند و بر موج نزولی سوار می‌شوند.
  • این کار تکرار می‌شود تا لوریج‌های سیستماتیک از بین برود.

این عدم تعادل، ناشی از لوریج‌هایی با ضریب بیش‌ازحد است که منجر به نوسانات قیمت بیت کوین می‌شود. این نوسانات درنهایت منجر به انتقال بیت کوین از دست افراد معمولی به افرادی که ارزش بیت کوین را درک می‌کنند می‌شود. پس از فروش بیت کوین توسط عامه مردم، قیمت با تعادل جدید سازگار می‌شود.

پس‌ازآن، پایگاه جدیدی از هولدرهای قوی بیت کوین در سطح قیمتی پایدارتری ساخته می‌شود و روند سهموی بیت کوین، همانند یک دهه گذشته، ادامه پیدا می‌کند.

کانتانگو بیت کوین

برخی ممکن است بپرسند، اگر لوریج‌های بیش‌ازحد، دلیل این حرکت ناگهانی نزولی قیمت است، منحنی کانتانگو (Cantango) آتی بیت کوین چگونه می‌تواند برای این ارز دیجیتال خوب باشد؟ مخصوصاً اگر این منحنی ناشی از تقاضا برای لوریج‌های بیت کوین باشد؟

کانتانگو شرایطی است که قیمت معامله یک دارایی در بازار فیوچرز از قیمت آن در بازار عادی بیشتر باشد.

تجارت مبتنی بر کانتانگو همچنان وجود دارد. درصورتی‌که منحنی، بدون وارد شدن سرمایه کافی برای انجام معاملات اساسی یا خرید اسپات، بیش‌ازحد بالا برود، نرخ کانتانگو / فاندینگ ریت می‌تواند به‌صورت ناپایداری زیاد شود.

درصورتی‌که فاندینگ ریت یا منحنی کانتانگو بدون فشار خرید قابل‌توجهی در بازار اسپات، بالا برود، قیمت می‌تواند بر پایه لوریج‌های بیش‌ازحد که فاندینگ ریت زیادی پرداخت می‌کنند بالا برود. درصورتی‌که این اتفاق بیفتد، احتمالاً دارایی به‌شدت سقوط خواهد کرد.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا