کریپتو کده

آراگون چیست؟ معرفی برنامه غیرمتمرکز Aragon و توکن ANT

آراگون امکان ایجاد و مدیریت سازمان غیرمتمرکز (DAO) را برای کاربران فراهم می‌کند. فرض کنید قصد دارید برای شرکت خود DAO یک ایجاد کنید، اما دانش برنامه‌نویسی و بلاک چینی لازم برای آن را ندارید. در این صورت می‌توانید سراغ Aragon رفته و از ماژول‌های آن کمک بگیرید. در این مقاله به این که آراگون چیست، هدف، نحوه کار، تیم و نقشه راه آن می‌پردازیم. در ادامه توکن ANT، صرافی و کیف پول مناسب برای نگه‌داری آن را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ بروز رسانی شده است.

آراگون چیست؟

آراگون چیست

آراگون یک نرم‌افزار نسل جدید است که امکان ساخت و مدیریت دائو‌ها در بلاک چین اتریوم را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند. کاربران در پروتکل آراگون می‌توانند سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا دائو را با تمام ویژگی‌های کارآمد بسازند. دائوهایی که در پروتکل Aragon ساخته می‌شوند، دارای سرویس‌های مختلفی از جمله پروتکل‌های پرداخت و سیستم‌های توکن حاکمیتی نیز هستند و می‌توان این ویژگی‌ها را در فرایند ساخت به آن‌ها اضافه کرد.

دائوهای پروتکل آراگون از قابلیت پیکر‌بندی و مقیاس پذیری بالایی برخوردار هستند. تا کنون حدود ۱,۸۰۰ دائو مختلف بر بستر پروتکل آراگون ساخته شده است و سرویس‌های این دائوها توسط شرکت‌های بزرگ ارز دیجیتال مانند کرو فایننس (Curve Finance) و دیسنترالند (Decentraland) استفاده می‌شود.

این پروژه یک برنامه غیرمتمرکز و به صورت متن باز است که توسط بنیاد آراگون اداره می‌شود. همچنین شامل توکنی به اسم ANT می‌باشد که به منظور تصمیم‌گیری در خصوص مسیر توسعه‌‌های آتی به دارندگان آن حق رای می‌دهد.

ایده و هدف Aragon چیست؟

سازمان‌های سنتی بودجه قابل توجهی برای عملکردهای مدیریتی دارند. به‌علاوه تراکنش آنها با سایر سازمان‌ها باعث ایجاد کارمزدها، تاخیرها و واسطه‌های بیشتر و در نتیجه افزایش هزینه‌های جانبی در کل اقتصاد می‌شود. چشم انداز آراگون حذف این هزینه‌ها با استفاده از سازمان‌های غیرمتمرکزی است که بر بستر پلتفرم‌های توزیع‌شده، فعالیت می‌کنند.

هدف تیم توسعه‌دهنده، تسهیل ایجاد و مدیریت سازمان‌ها بر بستر بلاک چین است. Aragon با استفاده از ابزارهای اپن‌سورس و امنیت بلاک چین اتریوم، در صدد افزایش پذیرش سازمانی فناوری بلاک چین برای استفاده عملی است. آن‌ها امیدوار هستند که این پروژه به برنامه و سازمان مستقل و کاملا غیرمتمرکزی تبدیل شود که تمام افراد بتوانند با استفاده از آن، سازمان مورد نظر خود بر بستر بلاک چین را ایجاد کنند.

آراگون چطور کار می‌کند؟

آراگون چندین ویژگی اصلی و مهم را ارائه می‌دهد و دارای ویژگی مدیریت هویت و ویژگی‌های مرتبط با مالکیت و کنترل دسترسی می‌باشد. سایر ویژگی‌ها شامل رای‌گیری سهام‌داران، جذب سرمایه از طریق تولید توکن، ارائه لیست و پرداخت حقوق نیروهای انسانی و پرداخت‌ها یا دریافت‌های حساب‌ها است. با در نظر گرفتن تمام این ویژگی‌ها، عملکرد اصلی آراگون شامل جنبه‌های مهم حسابداری، نظارت و هویت است که باعث فعال‌بودن شرکت‌های مدرن می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید این ویژگی‌ها باعث ایجادشدن اکثر عملکردهای مدیریتی می‌شود که شرکت یا سازمان‌های مدرن به آن نیاز دارند. ذکر این نکته مهم است که این ویژگی‌ها به صورت جداگانه قابل فعال و غیرفعال شدن هستند و بر اساس نیاز شرکت‌ها، قابل شخصی‌سازی است.

برای ساخت یک دائو در آراگون، توسعه‌دهندگان باید از چهارچوب قراردادهای هوشمند AragonOS استفاده کنند. ماژول‌های AragonOS، امکان جذب سرمایه، ترغیب افراد برای مشارکت در انجمن و تصمیم‌گیری گروهی را برای کاربران فراهم می‌کند. هر دائوی ساخته‌شده در آراگون، دارای ۳ ویژگی اولیه و ازپیش‌تعیین‌شده است:

  • بخش مالی. امکان مدیریت منابع یک سازمان را فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند در این بخش تراکنش‌ انجام دهند، به تاریخچه تراکنش‌ها دسترسی داشته باشند و موجودی دارایی دائو‌ها را مشاهده کنند.
  • توکن‌ها. ارزهای دیجیتالی که برای مدیریت عضویت و ساختار در یک دائو استفاده می‌شود.
  • سیستم رای‌گیری. دارندگان توکن‌ها از طریق این سیستم مسائلی را مطرح می‌کنند، رای می‌دهند و نتایج را بررسی می‌کنند.

توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند در دائو خود از اپلیکیشن Agent نیز استفاده کنند. برنامه Agent امکان ارتباط مستقیم با قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.

طراحی ماژولار و قابل شخصی‌سازی آراگون، باعث متوقف‌شدن ویژگی‌های اصلی و استاندارد آن نمی‌شود. همانطور که شرکت‌ها می‌توانند ویژگی‌های موجود را ویرایش کنند، قادر به این موضوع نیز هستند که مدل‌های کاملا جدیدی توسعه دهند. همچنین می‌توانند مدل‌هایی بر بستر اطلاعات و ساختار مدل‌های موجود و به منظور افزایش کارایی ایجاد کنند.

معرفی سرویس‌های آراگون

سیستم دادگاهی غیرمتمرکز آراگون

اکوسیستم پروتکل آراگون از ۵ بخش مختلف تشکیل شده است:

  • کلاینت آراگون (Aragon Client)
  • شبکه آراگون (Aragon Network)
  • اتحادیه آراگون (Aragon Association)
  • سیستم دادگاهی آراگون (Aragon Court)
  • توکن شبکه آراگون (ANT)

کلاینت آراگون نرم‌افزاری است که سازمان‌ها می‌توانند از طریق آن، دائوهای مورد نظر خود را ساخته و مدیریت کنند. شبکه آراگون یک دائو گسترده‌تر است که امکان ارتباط بین دائوهای پلتفرم را فراهم می‌کند. اتحادیه آراگون، یک انجمن غیرانتفاعی است که سرمایه‌های جذب‌شده از فروش توکن‌ها را مدیریت کرده و بین بخش‌های پروتکل توزیع می‌کند.

نوآورانه‌ترین بخش پروتکل آراگون، سیستم دادگاهی آن است. دادگاه آراگون در واقع یک سرویس حل اختلاف است و هرگونه اختلاف مهم بین دائوهای ساخته‌شده بر بستر پروتکل را که با قراردادهای هوشمند قابل حل نیست، حل می‌کند.

در این نرم‌افزار کاربرانی که هیئت منصفه یا داور (juror) نام دارند، اختلافات و استدلال‌های ارائه‌شده را بررسی می‌کنند و بر اساس تصمیم خود، رای را صادر می‌کنند. برای عضویت در هیئت منصفه، کاربران باید توکن‌های ANT خود را به ANJ تبدیل کنند و سپس آن‌ها را در قراردادهای ویژه‌ای سپرده‌گذاری (Stake) یا قفل کنند. هرچه سپرده‌های ANJ یک کاربر بیشتر باشد، شانس انتخاب آن کاربر به عنوان داور نیز افزایش می‌یابد. پس از حل اختلاف، داوران مقداری توکن ANT را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند و به‌روزرسانی‌ها یا تغییرات لازم در نرم‌افزار یک دائو، توسط شبکه آن اعمال می‌شود.

بررسی تیم آراگون

شبکه آراگون در سال ۲۰۱۶ توسط  Luis Iván Cuende و Jorge Izquierdo تاسیس شد و اعضای بسیار زیادی دارد. می‌توان گفت که آراگون از نظر فنی مدیرعامل یا مدیر ارشد فنی ندارد. در عوض این پروژه کار خود را با سرپرست پروژه شروع کرد. هرچند به دلیل اهداف غیرمتمرکزسازی این پروژه، سرپرست پروژه پس از ایجاد آراگون وان از سمت خود کناره گیری کرد.

سرپرستی این پروژه را Luis Cuende به عهده داشت. در سال ۲۰۱۱ وی جایزه بهترین برنامه‌نویس زیر ۱۸ سال اروپا را کسب کرد و در فهرست ۳۰ فرد برتر زیر ۳۰ سال فوربز قرار گرفت. اگرچه وی فردی جوان است اما قابلیت‌های فنی و رهبری خوبی دارد. وی به قائم‌مقام کمیسیون اروپایی مشاوره ارائه داده است و از منتخبان خلاق زیر ۳۵ سال دانشگاه MIT است.

هدف نهایی این پروژه این است که آراگون نیازی به تیم توسعه‌دهنده نداشته باشد. توسعه‌دهندگان امیدوارند که اعضای جامعه وارد این موضوع شده و از برنامه‌های آتی پشتیبانی کنند و بنیاد نیز صرفا نقش کوچکی در هماهنگی‌های مورد نیاز خواهد داشت.

نقشه راه آراگون

نقشه راه آراگون

تصویر فوق Roadmap آراگون است که در سایت آن و از این لینک قابل دسترسی است. این نقشه راه دارای ۵ بخش کلی است که در هر کدام زیرمجموعه‌هایی وجود دارد. در بخش اول (Problems / Hypothesis)‌ مسئله‌هایی وجود دارد که یا توسط جامعه دارندگان توکن ANT و یا توسط تیم پروژه و براساس تحقیقات و بازخوردها ارائه شده است. این مسائل بر اساس مرتبط بودن فیلتر شدند و برای انتخاب برای کار در دسترس هستند. در زمان نگارش مقاله مواردی همچون Delegate کردن آرا و بحث احراز هویت در این قسمت به چشم می‌خورد.

در قسمت دوم (Solution Ideation) مشکلات به یک یا چند راه‌حل بالقوه تقسیم می‌شوند و یک راه‌حل می‌تواند چندین مشکل را نیز برطرف کند. قسمت سوم (Upcoming) شامل راه‌حل‌هایی است که قبلا توسط تیم اصلی آراگون یا جامعه اولویت‌بندی شده است تا روی آنها کار شود. در این قسمت می‌توان دید که آراگون روی رای‌گیری خارج از زنجیره و اجرای On Chain کار می‌کند.

قسمت چهارم (Working on)‌ راه‌حل‌هایی است که در حال حاضر توسط تیم اصلی آراگون یا شخصی در جامعه در حال بررسی است. این قسمت بیشتر شامل مواردی مانند آزمایش و تکرار می‌شود. قسمت پنجم (Completed) مواردی است که حل و اجرا شده است، تا ۶ ماه در این قسمت وجود دارد و بعد بایگانی می‌شوند. آخرین کارت در این قسمت مربوط به اجرای دادگاه آراگون است.

قسمت ششم (Deprecated stage) مربوط به راه‌حل‌ها یا مسائلی است که لغو شده و از دستور کار خارج شده‌اند. این اتفاق زمانی می‌افتد که روی یک مسئله‌ یا راه‌حلی بیش از یکسال کار نشود یا تیم و جامعه به لغو شدن آن رای دهند.

Aragon چه مشارکت‌هایی داشته است؟

در میان پارتنرشیپ‌های آراگون،‌همکاری با پروژه API3 برای تهیه اوراکل‌های شخص اول که داده‌ها را مستقیما از یک API به قراردادهای هوشمند تغذیه می‌کنند، به چشم می‌خورد. از دیگر همکاری‌ها می‌توان به Uno Re نخستین پلتفرم بیمه اتکایی (Reinsurance)‌ غیرمتمرکز اشاره کرد. در سایت آراگون همکاری با پروژه‌های دیگری همچون دیسنترالند، Badger، PieDAO و NFTX نیز وجود دارد.

بررسی توکن ANT

ANT توکن کاربردی اکوسیستم آراگون و دارای استاندارد ERC20 است. یکی از کاربردهای ارز دیجیتال ANT در فرایند حل اختلاف است که توسط دادگاه آراگون انجام می‌شود. برای عضویت در هیات منصفه دادگاه‌های آراگون، اعضا باید توکن‌های ANT‌ خود را با ANJ تعویض کنند و آن را در پلتفرم Aragon استیک کنند. علاوه‌بر این دارندگان ارز دیجیتال آراگون می‌توانند پیشنهاد ارائه کرده، رای داده و در تصمیمات اکوسیستم مشارکت کنند .

توکن ANT طی یک ICO در ماه می ۲۰۱۷ عرضه شد. در آن زمان آراگون یکی از موفق‌ترین عرضه اولیه‌ها بود که توانست طی ۱۵ دقیقه، ۲۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

بنابر گزارش میهن بلاکچین در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ قیمت ANT برابر با ۴.۵۲ دلار است. ارزش کل بازار این ارز دیجیتال در حدود ۱۷۲ میلیون دلار است که از این بابت در جایگاه ۲۷۷ بازار قرار دارد. عرضه کل رمز ارز آراگون ۴۳٬۰۳۰٬۹۸۹.۸۲ عدد و از این میزان ۳۸٬۰۶۴٬۱۵۶.۷۶ عدد در گردش بازار است. بیشترین قیمت Aragon در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ با ۱۴.۶۴ دلار ثبت شد. کمترین قیمت ANT در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۷، ۳۰ سنت بود.

کدام صرافی برای خرید و فروش ارز ANT مناسب است؟

توکن ANT در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز لیست شده است. در بین صرافی‌های متمرکز می‌توان به بایننس، هیوبی، کراکن، گیت، بیترکس، بیتفینکس و OKX اشاره کرد. همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ، سوشی‌سواپ و بالانسر نیز می‌توان این توکن را خرید و فروش کرد.

ارز ANT را در چه کیف پولی می‌توان نگه داشت؟

از آنجایی که آراگون یک برنامه غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم است، ANT نیز  یک توکن ERC-20 است؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از کیف‌پول های سازگار با اتریوم، ارز ANT را ذخیره کنید.

کیف پول تراست‌ولت، متامسک و اتمیک به‌دلیل استفاده و ذخیره‌سازی آسان و ایمن خود انتخاب محبوبی به شمار می‌آیند. اگر می‌خواهید بالاترین سطح امنیت را داشته باشید، کیف پول های سخت افزاری نظیر ترزور یا لجر را مد نظر قرار دهید.

اگر کیف پول شما در شناسایی توکن ANT پس از انتقال با مشکل مواجه شد، اتراسکن را برای پیدا کردن آدرس و اعداد قرارداد بررسی کنید و توکن را به صورت دستی اضافه کنید.

جمع‌بندی

آسان‌شدن ایجاد و مدیریت سازمان‌های غیرمتمرکز در بلاک چین، اقدامی مهم برای پذیرش بیشتر و کاربردی‌شدن این تکنولوژی است. Aragon با فراهم‌کردن این بستر، می‌تواند به پروژه‌ای بسیار پرکاربرد تبدیل شود. در این مقاله میهن بلاکچین،‌ در رابطه با این که آراگون چیست، چه ایده و هدفی دارد، چطور کار می‌کند و سرویس‌‌های آن صحبت کردیم. در ادامه تیم، نقشه راه و مشارکت‌‌های این پروژه معرفی شد. در انتها نیز توکن ANT، کیف پول و صرافی مناسب برای این رمزارز بررسی شد. نظر شما در رابطه با آراگون چیست؟ آیا شرکت‌ها جذب این پلتفرم می‌شوند؟

منبع
Aragon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا