قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

همه ما با واژه قرارداد آشنا هستیم. ما از قرارداد برای خرید خانه، خرید ماشین، انجام پروژه و … استفاده می‌کنیم. هر قراردادی حداقل بین دو نفر نوشته می‌شود و بندهایی دارد. ولی واقعا چه تضمینی وجود دارد که بندهای قرارداد به درستی انجام شود؟

نهادهای نظارتی نقش واسط را در قراردادها دارند. با حضور نهادهای نظارتی، طرفین قرارداد اطمینان حاصل می‌کنند که بندهای قرارداد اجرا می‌شود. اعتماد کردن به نهاد نظارتی یا هر واسط دیگری، ریسک‌های خود را هم دارد. مثلا یکی از طرفین قرارداد، با پرداخت پول تصمیمات نهاد نظارتی را به نفع خود تغییر می‌دهد. حتی در بعضی موارد، وجود این گونه نهادها نمی‌تواند تضمینی برای پرداخت کامل و اجرای تمامی بندهای قراردادها باشد.

آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟ آیا راه دیگری برای نوشتن قرارداد و انجام معاملات وجود دارد؟

با توسعه تکنولوژی بلاکچین، نوع جدیدی از قراردادها به وجود آمد. قراردادهایی که ویژگی‌های بلاکچین را به ارث می‌برند. مهمترین ویژگی بلاکچین، غیر متمرکز بودن آن است. این نوع جدید از قراردادها را با نام قرارداد هوشمند می‌شناسیم. قرارداد هوشمند شباهت زیادی به قراردادهای فیزیکی دارد، تفاوت این دو در این است که قرارداد هوشمند به صورت دیجیتالی است و توسط یک برنامه‌ کامپیوتری ایجاد شده‌ است. این برنامه‌های کامپیوتری در بلاکچین ذخیره می‌شود.

با توجه به استفاده قرارداد هوشمند از بلاکچین، نیازی به واسطه یا نهاد نظارتی برای اجرای آن نیست. قرارداد هوشمند به صورت خودکار در شبکه بلاکچین اجرا می‌شود، امنیت و سرعت بالایی دارد و هزینه‌های واسطه گری را حذف می‌کند.

با توجه به اجرا شدن قرارداد هوشمند توسط کامپیوترها یا همان ماینرهای شبکه بلاکچین، احتمال اینکه یکی از طرفین بتواند تغییری در نحوه اجرای قرارداد ایجاد بکند، وجود نخواهد داشت. البته باید در نظر داشته باشیم که قراردادهای هوشمند توسط برنامه نویس‌ها نوشته می‌شود و ممکن است مشکلاتی در برنامه وجود داشته باشد. همچنین اگر قرارداد هوشمند بر روی بلاکچین قرار بگیرد، دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.

از قراردادهای هوشمند در زمینه‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. این زمینه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

انتخابات، موسسات مالی و بانک‌ها، بیمه‌ها، دولت‌ها، املاک‌، رسانه‌ها، خدمات سلامتی و … .

اگر قراردادهای هوشمند به بلوغ برسند، می‌توان آن را جایگزین مناسبی برای قراردادها دانست. مثلا برای برگزاری انتخابات، می‌توان با بهره بردن از آن‌ها، داده‌های انتخاباتی را به صورت محرمانه ذخیره کرد و امکان هر نوع دستکاری در آراء و نتیجه انتخابات را از بین برد.

با ترکیب شدن اینترنت اشیاء و قراردادهای هوشمند، می‌توان خانه‌ای را متصور شد که اجاره‌اش پرداخت نشده و خود به خود درب آن بسته می‌شود.

همانطور که می‌دانیم هر قراردادی شامل موضوع و بندهای مختلف است. قرارداد هوشمند علاوه بر این اجزا، شامل امضای دیجیتال هم می‌باشد. امضای دیجیتالی با استفاده از کلید خصوصی ساخته می‌شود که برای آشنایی با آن می‌توانید به لینک زیر رجوع کنید.

 

ارسال نظر

1 دیدگاه در "قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟"

avatar
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
رضا
مهمان

بسیار عالی. ممنون از زحمات تیم میهن بلاکچین.

عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین