کریپتو کده

کیوتام (QTUM) چیست؟ تجارت خود را غیر متمرکز کنید

کیوتام (QTUM) یکی از فرآورده‌های تکنولوژی بلاکچین در سنگاپور است که در آن قراردادهای هوشمند اتریوم به روش PoS مدیریت می‌شود. QTUM امیدوار است دامنه و قابلیت کاربردهای قراردادهای هوشمند را به ویژه برای اهداف تجاری و سازمانی افزایش دهد.

QTUM در حالی که قابلیت همکاری با کریپتوکارنسی‌های پیشرو مانند بیتکوین و اتریوم را دارد، می‌تواند اجرای قراردادهای هوشمند را تسهیل بخشد. پایه و اساس ساختار QTUM مانند بیت کوین است، اما توسعه دهندگان QTUM آن را گسترش داده و لایه‌هایی را به بلوک بیتکوین اضافه کرده‌اند که اجازه می‌دهد ماشین مجازی اتریوم قراردادهای هوشمند را به نحو بهتری نسبت به بیتکوین اجرا کند. به همین ترتیب، QTUM از پیشرفت‌های جدید در بیتکوین و اتریوم سود می‌برد و قراردادهای هوشمند ساخته شده در اتریوم نیز به راحتی می‌توانند بهQTUM  منتقل شوند.

قرارداد هوشمند

هدف طراحی برای کسب و کار: آسان سازی قراردادهای هوشمند

اگرچه همه افراد می‌تواند از QTUM استفاده کند، اما بنیاد QTUM بیشتر بر روی کاربردهای تجاری قراردادهای هوشمند متمرکز است. هدف آن‌ها تسهیل انتقال از سیستم‌های سنتی در سازمان‌های قدیمی به روش‌های مبتنی بر بلاکچین است که منجر به ایجاد یک اتوماسیون می‌شود و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. البته ایجاد یک شرکت و داشتن یک توکن برای ارائه کالا یا خدمات خاصی با این سیستم امکان پذیر است. همانطور که امروزه همه به این نتیجه رسیده‌ایم، غیرمتمرکز کردن به مدیریت زنجیره تامین یک سیستم  «خود-اجرا کمک می‌کند». در یک دفتر کل توزیع شده می‌توان با کمترین ریسک و امنیت سایبری بالا قراردادهای هوشمند را اجرایی کرد.

این نوآوری‌ها برای کسب و کارها نوید بخش به نظر می‌رسد، اما در عمل، با وضعیت فعلی تکنولوژی بلاکچین هنوز امکان پذیر نیستند. با توجه به تیم QTUM، اتریوم هنوز دارای نقص‌هایی است که حل‌نشده هستند و همچنان ناسازگاری‌هایی در ارتباط با مقیاس پذیری و قابلیت همکاری در آن وجود دارد.

قراردادهوشمند

اگرچه بیتکوین پایدارترین و امن ترین فرآورده بلاکچین در حال حاضر است اما می‌توان آن را به چالش کشید. اول اینکه، برنامه‌ریزی قراردادهای هوشمند به طور مستقیم روی بیتکوین ممکن نیست. علاوه بر این، براساس گفته «پاتریک دای»، یکی از بنیانگذاران QTUM، به دلیل اینکه بیتکوین از روش PoW استفاده می‌کند و به شدت به ماینرهای خود وابسته است، ایجاد یک بلوک در بیتکوین شاید کمی سخت به نظر برسد.

QTUM  شرایطی برای حل این دو مشکل فراهم می‌کند. در ابتدا با ثبات و امنیت بالایی امکان برنامه نویسی آسان در شبکه اتریوم را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، سازندگان QTUM ابزار، طرح و قراردادهای هوشمند پیش‌ساخته را طوری فراهم می‌کنند که ساخت سریع برنامه‌های غیر متمرکز جدید (dApps) و دیگر موارد استفاده مبتنی بر بلاکچین به راحتی انجام شود.

هوشمند

ماشین مجازی اتریوم و تایید UTXO بیتکوین

QTUM در حقیقت پلی بین ثبات بیتکوین و تکنولوژی اتریوم ایجاد کرده است. به طور خاص، این بدان معنی است که QTUM برای اجرای قراردادهای هوشمند از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کند که نسبت به بیتکوین کارآمدتر است. در این حالت مشکل اساسی، تفاوت روش ذخیره اطلاعات در بیتکوین و اتریوم است.

دفتر بلاکچین اتریوم از روش ترازهای حساب برای ذخیره آن‌ها استفاده می‌کند، تقریبا مانند روش‌هایی که بانکهای رایج از آن بهره می‌برند. اما دفترکل بیتکوین از خروجی‌های تراکنش دست‌نخورده یا (UTXOs) به عنوان توکن‌های ارزش و ذخیره سازی استفاده می‌کند . روش ترازهای حساب ساده‌تر و راحت‌تر هستند و به همین دلیل است که اتریوم از آن‌ها استفاده می‌کند . بنا به گفته تیم QTUM، با استفاده از این روش می‌توانید چندین تراکنش را همزمان انجام دهید و امنیت و مقیاس پذیری را افزایش دهید.

قرارداد

بنابراین اگر بخواهیم از ماشین مجازی اتریوم و روش ذخیره سازی آن استفاده کنیم‌، یک چالش فنی جدی برای استقرار EVM در بلاکچین بیتکوین به وجود می‌آید. QTUM این چالش را با لایه انتزاعی حساب حل می‌کند و انتقال اطلاعات بین EVM و بلاکچین مبتنی بر UTXO را تسهیل می‌بخشد. می‌توان گفت این لایه انتزاعی بزرگ‌ترین فن‌آوری است که تیم QTUM به دست آورده است.

نتیجه این ادغام بین اتریوم و بیتکوین ورژن جدیدی است که می‌توان آن را برای هر پلتفرمی به کار گرفت. برای مثال، QTUM قبلا SegWit و سایر پروژه‌های بهبود بیتکوین را اجرا کرده‌است. کد مشترک یا همان dApps نیز می‌تواند بر روی اتریوم اجرا شود .

dapps

اجرای بلاکچین روی موبایل: قراردادهای هوشمند با استفاده از مشتریان کوچک

یک مانع عمده در راه استفاده گسترده از قرارداد هوشمند، ناتوانی آن‌ در مدیریت توسط یک مشتری کوچک است. یک مشتری کوچک، یک گره روی شبکه بلاکچین حساب می‌شود که تاریخچه کامل بلاکچین را ندارد. در عوض، هر بار که شما وارد سیستم می‌شوید، تنها چند قطعه از آخرین و جدیدترین بلوک‌های مرتبط را در زنجیره ثبت می‌کند تا تراکنش‌ها را تایید کند.

به طور سنتی، مشتریان کوچک به مدیریت قرارداد هوشمند دسترسی نخواهند داشت. برای اجرای یک‌گره کامل در شبکه ایجاد، استقرار و تغییر یک قرارداد هوشمند مورد نیاز است. در مواردی که شما به کندی به شبکه متصل شده اید یا ذخیره کمی داشته اید یا از تلفن همراه برای برقراری ارتباط استفاده کرده اید، قراردادهای هوشمند در دسترس نخواهند بود.

با تغییری که QTUM ایجاد می‌کند، راه را برای مدیریت قرارداد هوشمند با تلفن همراه و یا در یک بازه زمانی سریع باز می‌کند. SPV مشتریان کوچک را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به اجرای یک‌گره کامل، تراکنش‌ها را تایید کنند. شما می‌توانید یک قرارداد هوشمند را از تلفن همراه خود با زدن چند دکمه اجرا کنید و تکنولوژی بلاکچین را وارد برنامه‌های کاربردی موبایل خود کنید .

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا