اخبار اتریوماخبار بلاکچین

اتریوم در محدوده‌ای خطرناک؛ دلیل رشد پروژه‌های لایه ۱ چه بود؟

رشد ناگهانی قیمت بیت کوین در اواسط هفته گذشته موجب شده است تا شبکه‌های موسوم به لایه ۱ مانند لونا و آوالانچ رشدهای قابل توجهی را تجربه کنند. از طرف دیگر داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که خریداران کوتاه مدت اتریوم اکنون به سود خوبی رسیده‌اند و ممکن است دست به فروش دارایی خود کنند. این قضیه وضعیت قیمت اتریوم را خطرناک می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیلی هودل، داده‌های آنچین پلتفرم سنتیمنت نشان می‌دهد نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) اتریوم در بازه ۷ روزه به منطقه خطرناک وارد شده است. این شاخص میزان سود یا ضرر محقق نشده در این مدت را برای سرمایه‌گذاران محاسبه می‌کند و اکنون برای اتریوم به سطوح بالای ۳ ماهه اخیر خود رسیده است. تجربه نشان داده است خریداران کوتاه مدت یک دارایی وقتی به سود مطلوبی می‌رسند، دست به فروش آن دارایی می‌‌زنند.

شاخص MVRV هفت روزه اتریوم
شاخص MVRV هفت روزه اتریوم

شاخص MVRV از نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی یک دارایی محاسبه می‌شود. مقادیر بالای آن به منزله سطوح بالای سودهای محقق نشده است که ممکن است هر لحظه نقد شوند و بنابرین خطر ایجاد فشار فروش را برای آن دارایی تقویت می‌کند. در نمودار قیمت اتریوم نیز شاهد شکل‌گیری کف قیمتی ماه فوریه (بهمن) در سطحی بالاتر از کف قیمتی در ماه ژانویه (دی) هستیم. اما مقاومت محدوده ۳,۱۰۰ تا ۳,۲۰۰ دلار مانع از شکل‌گیری قله‌ای بالاتر از قله قبلی شده است. در صورت عدم شکست قدرتمند این ناحیه، شاهد افزایش قدرت خرس‌های بازار خواهیم بود.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۴ ساعته

عملکرد خوب ترا، آوالانچ و ازموسیس

بازیابی قیمت در مورد پروژه‌های لایه ۱ پس از اتمام ریزش قیمت بیت کوین در ژانویه به سطح ۳۴,۰۰۰ دلار، با شتاب خوبی صورت گرفت. لایه ۱ به شبکه‌هایی گفته می‌شود که بلاکچین اختصاصی خود را دارند و از بستر بلاکچین دیگری استفاده نمی‌کنند. در نمودار زیر وضعیت رشد برخی از این شبکه‌های لایه ۱ را مشاهده می‌کنید.

وضعیت رشد شبکه‌های لایه ۱
وضعیت رشد شبکه‌های لایه ۱

در میان پروژه‌های بالا رمزارز AVAX از پروژه آوالانچ و رمزارز LUNA از شبکه ترا با سرعتی بیش از بیت کوین و اتریوم رشد داشته‌اند.

رشد رمزارز لونا تحت تاثیر خبر تشکیل ذخیره ارزی مبتنی بر بیت کوین برای استیبل کوین UST صورت گرفت. اعلام این خبر به همراه خبر اضافه شدن رمزارز AVAX به جمع رمزارزهای مورد پذیرش به عنوان وثیقه در این پلتفرم، موجب شد تا پروتکل سرمایه‌گذاری شبکه ترا با نام آنکر (Anchor) با موجی از افزایش کاربران مواجه شود. قیمت توکن اختصاصی این پروتکل با نام ANC نیز به رکورد قیمتی ۴.۳۵ دلار رسید.

قیمت ANC تایم فریم روزانه
قیمت ANC تایم فریم روزانه

اخیرا اخبار توسعه‌ای مربوط به پروژه آوالانچ نیز زیاد شنیده شده است. از جمله آن‌ها می‌توان به پشتیبانی پلتفرم پرداخت Wirex از AVAX و اجرا شدن بازی دیفای کینگدمز روی این شبکه اشاره کرد. در حال حاضر AVAX همبستگی بیشتری از سایر پروژه‌های لایه ۱ با قیمت بیت کوین دارد.

OSMO نام توکن کاربردی صرافی غیرمتمرکز ازموسیس (Osmosis) است که روی شبکه کازمس فعالیت دارد. این رمزارز در ماه‌های اخیر عملکرد درخشانی از خود نشان داده است. در شکل زیر می‌توانید میزان رشد سالانه این رمزارز را با سایر رمزارزهای مطرح مقایسه کنید.

نمودار رشد سالانه OSMO
نمودار رشد سالانه OSMO

ارزش دارایی‌های قفل‌شده (TVL) در این صرافی اکنون به رقم ۱.۷۵ میلیارد دلار رسیده است.

از عوامل رشد OSMO می‌توان به افزوده شدن قابلیت سوپر فلوئید استیکینگ در صرافی آزموسیس اشاره کرد.

منبع
dailyhodlcointelegraph

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا