متوسط مقالات عمومی

هاردفورک شانگهای چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت؟

اوایل ماه آوریل قرار است هارد فورک شانگهای در شبکه اتریوم انجام شود. به دنبال این هارد فورک، اترهای استیک شده در بیکن چین و پاداش‌ کسب‌شده توسط ولیدیتورها در زنجیره بیکن چین آزاد خواهد شد. اما با آزاد شدن اترهای استیک شده و پاداش‌ها، عرضه اتریوم به میزان زیادی افزایش خواهد یافت و احتمالا بر بازار تاثیر خواهد گذاشت. اما سیستم آزادسازی ETH به چه صورت خواهد بود؟ تاثیر هارد فورک شانگهای بر قیمت اتریوم چه خواهد بود؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات با میهن بلاکچین همراه باشید.

چه مقدار اتر پس از شانگهای آزاد خواهد شد؟

میزان آزادسازی اتر پس از شانگهای
منبع: coinbrain.com

برای بررسی تاثیر ارتقای شانگهای بر قیمت اتریوم باید کمی در باره جزییات این ارتقا و نحوه آزادسازی اتر اطلاعات داشته باشیم. همانطور که می‌دانید، هاردفورک شانگهای یکی از گام‌های مهم در برنامه چشم‌انداز اتریوم در سال ۲۰۲۳ است. این ارتقا امکان برداشت اتر‌های استیک شده در بیکن‌چین را فعال می‌کند. اما آزادسازی اتریوم پس از شانگهای به چه صورت خواهد بود؟ در مجموع، دو نوع درخواست پس از هارد فورک شانگهای در شبکه اتریوم پردازش خواهد شد:

  • درخواست برداشت کامل (Full withdrawals): شامل برداشت کامل اترهای استیک شده و پاداش‌های دریافتی است. برای برداشت کامل، ولیدیتور باید ابتدا درخواست خروج بدهد و پس از آن اتر خود را برداشت کند.
  • درخواست برداشت جزئی (Partial withdrawals): شامل برداشت پاداش دریافتی است. برای برداشت جزئی نیازی به ارائه درخواست خروج نیست.

برای خروج از مجموعه اعتبارسنج‌های اتریوم، ولیدیتور باید درخواست خروج دهد. با این حال، برای برداشت جزئی (برداشت پاداش‌ها) نیازی نیست ولیدیتور کاری انجام دهد و به صورت خودکار فرآیند برداشت انجام و به آدرس او واریز خواهد شد. این فرآیند برای تمامی ولیدیتورهایی که تا به امروز بیشتر از ۳۲ واحد اتریوم دارند، به طور خودکار انجام می‌شود.

بلاکچین اتریوم پس از هارد فورک شانگهای تنها می‌تواند حداکثر ۱۶ درخواست برداشت (برداشت کامل یا جزئی) را پردازش کند. با توجه به زمان تولید بلاک ۱۲ ثانیه‌ای در شبکه اتریوم، انتظار می‌رود ۱۱۵,۲۰۰ درخواست برداشت در روز پردازش شود. همچنین، پردازش حدود ۱۱۰۰ درخواست خروج از مجموعه اعتبارسنجان اتریوم تقریبا ۴.۵ روز زمان خواهد برد. علاوه بر این، برخی از ولیدیتورها لازم است تا آدرس خود را از 0x00 به 0x01 تغییر دهند که ممکن است روند برداشت‌ها را طولانی‌تر کرده و به ۴ تا ۷ روز برساند.

🟣 بیش از ۱ میلیون اتریوم که به عنوان پاداش به ولیدیتورها اعطا شده است، پس از هارد فورک شانگهای و در یک بازه زمانی ۴ تا ۷ روزه آزاد خواهد شد. این مقدار تقریبا ۰.۸۲٪ از عرضه کل اتریوم را تشکیل می‌دهد.

🟣 پیش از این تقریبا ۱,۱۳۸ ولیدیتور از مجموعه ولیدیتورها خارج شده‌اند. این افراد که ۰.۲٪ از کل ولیدیتورهای شبکه اتریوم را تشکیل می‌دهند، در مجموع ۳۶,۴۱۶ واحد اتر در این شبکه استیک کرده‌اند که احتمالا با فرا رسیدن هارد فورک شانگهای، آنها را برداشت خواهند کرد.

🟣 ۲۰٪ از ولیدیتورهای خارج‌شده از شبکه به دلایل مختلفی با مجازات و اسلشینگ مواجه شده‌اند و در حال حاضر، هیچ فعالیتی نداشته و پاداشی هم دریافت نمی‌کنند.

🟣 انتظار می‌رود تعداد ولیدیتورهای خارج شده از سیستم اعتبارسنجی اتریوم با نزدیک شدن به تعیین زمان نهایی هارد فورک شانگهای افزایش یابد. توسعه‌دهندگان اتریوم در روزهای آینده احتمالا در رابطه با ایپاکی (دوره زمانی) که قرار است این هارد فورک در آن انجام شود، تصمیم خواهند گرفت.

وضعیت اترهای استیک‌شده در شبکه اتریوم

به طور کلی، انتظار داریم اکثر ولیدیتورهای اتریوم پس از شانگهای اترهای استیک‌شده خود را برداشت نکنند. دلایل مختلفی برای این ادعا وجود دارد:

هزینه خرید اکثر اترهای استیک شده در شبکه بالاتر از قیمت فعلی اتریوم است. بنابراین اکثر ولیدیتورها دلیلی برای خروج و فروش اتریوم خود با ضرر ندارند. علاوه بر این، جامعه کاربرانی که تصمیم به استیک اتریوم در شبکه گرفته‌اند، احتمالا دید مثبتی به این شبکه در درازمدت دارند و به همین خاطر، به سپرده‌گذاری دارایی خود ادامه خواهند داد.

وجود توکن پروتکل‌های لیکویید استیکینگ مانند توکن stETH (توکن اتر پلتفرم لیدو)، به آن دسته از کاربرانی که می‌خواهند از مجموعه ولیدیتورها خارج شوند، روشی راحت‌تر برای کسب درآمد ارائه می‌کند.

همچنین میزان بازدهی حاصل از استیک اتریوم در حال حاضر، از بازدهی سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز بالاتر بوده و با بازارهای سنتی قابل مقایسه است.

نمودار توزیع اترهای استیک‌شده براساس قیمت خرید
نمودار توزیع اترهای استیک‌شده براساس قیمت خرید

بنابراین احتمالا پس از هاردفورک شانگهای، اکثر ولیدیتورها اتریوم خود را برداشت نخواهند کرد. اما انتظار می‌رود بسیاری از آنها حداقل پاداش دریافتی را برداشت کرده و به فروش برسانند. به طور متوسط، ولیدیتورها در قبال استیک ۳۲ واحد اتریوم در بیکن چین، تقریبا ۲ واحد اتریوم پاداش گرفته‌اند. به صورت محافظه‌کارانه می‌توان تخمین زد که ولیدیتورها تا ۵۰٪ از این پاداش را به فروش برسانند.

سرمایه‌گذارانی که پیش از این از مجموعه ولیدیتورهای اتریوم خارج شده‌اند، ممکن است پس از هارد فورک شانگهای، اتر خود را در پلتفرم‌های دیگری استیک کرده و یا آن را به طور کامل بفروشند. با توجه به اینکه مشخص نیست این افراد چه کسانی هستند، می‌توان فرض را بر این گرفت که ۱۰۰٪ اترهای مربوط به ولیدیتورهای سابق، در مدت کوتاهی پس از هارد فورک شانگهای به فروش برسند.
البته در این فرض، ولیدیتورهایی که در آینده از مجموعه اعتبارسنجی خارج می‌شوند، مانند سرمایه‌گذاران آمریکایی صرافی کراکن درنظر گرفته نشده است. صرافی کراکن اخیرا به دنبال شکایت کمیسیون بورس آمریکا، مجبور شد ارائه خدمات استیکینگ در این کشور را متوقف کند. با وجود اینکه باید دید ادامه ماجرای جریمه کراکن از طرف SEC به کدام صرافی‌ها و شبکه‌های اثبات سهام خواهد رسید، و همچنین علی‌رغم توقف خدمات استیکینگ در کراکن، هیچ دلیل محکمی مبنی بر فروش اتر توسط سرمایه‌گذاران آمریکایی که از طریق کراکن اتر استیک کرده بودند، وجود ندارد.

با فرض اینکه مقدار ثابت اتری که بلافاصله پس از فعال‌سازی شانگهای از برداشت‌های جزئی آزاد می‌شود، ۱,۰۳۴,۴۶۹ اتر و هنگام برداشت کامل ۳۶,۴۱۶ اتر باشد، در جداول زیر، مقدار اتریومی که انتظار می‌رود پس از هارد فورک شانگهای برداشت و به فروش برسد محاسبه شده است:

میزان اتری که احتمالا پس از هارد فورک شانگهای به فروش می‌رسد
میزان اتری که احتمالا پس از هارد فورک شانگهای به فروش می‌رسد – منبع: galaxy.com

در صورتی که فرض کنیم ولیدیتورها، ۵۰٪ از پاداش کسب‌شده را به فروش برسانند، انتظار می‌رود ۵۵۳,۶۵۰ واحد اتریوم فروخته شود. در صورتی که فروش آنها در طول هفت روز انجام شود، حجم به فروش رسیده معادل ۱٪ از حجم معاملاتی روزانه اتریوم در طول یک هفته خواهد بود.

تاثیر هارد فورک شانگهای بر قیمت اتریوم

همانطور که می‌دانید قیمت اتریوم نیز مانند سایر آلتکوین‌ها تابع قیمت بیت کوین و شرایط اقتصاد کلان است. تحلیلگران معتقدند که اتر هنوز کف قیمتی خود را لمس نکرده و فاکتورهای متعددی (مانند دامیننس بیت کوین) به ما می‌گویند که ارزش بازار آلتکوین‌ها بسیار بیشتر از آن است که بتوان با اطمینان گفت به کف بازار خرسی نزدیک شده‌ایم. بسیاری هم معتقدند که آزادسازی حدود ۱۵.۸ میلیون اتر استیک‌شده در بیکن چین فشار فروش شدیدی بر اتریوم وارد می‌کند. اما نباید فراموش کنیم که:

🔵 بسیاری از سرمایه‌گذاران با دید بلندمدت به شبکه اتریوم نگاه می‌کنند.

🔵 برداشت پاداش از بیکن‌چین، منجر به تشویق سایرین به مشارکت در شبکه می‌شود.

🔵 به احتمال زیاد برداشت اتر از شبکه اتریوم به یکباره اتفاق نخواهد افتاد.

البته با توجه به ریسک کلی و همچنین نقدینگی ایجاد شده به دنبال هارد فورک شانگهای در ماه آوریل، احتمالا بازار اتریوم کمی نزولی خواهد بود. با این حال نباید فراموش کرد که هارد فورک شانگهای، گام مهمی در شبکه اتریوم محسوب می‌شود و در بلندمدت می‌توان به صعودی بودن آن خوشبین بود.

جمع‌بندی

شانگهای (Shanghai) نام هارد فورک بعدی شبکه اتریوم است که احتمالا در اواخر زمستان ۱۴۰۱ اجرایی خواهد شد. تاثیر این ارتقا بر قیمت اتریوم جا بحث بسیاری دارد. برخی از نظری مبتنی بر این است که آزادسازی حجم زیادی از سرمایه قفل‌شده، منجر به فشار فروش ناگهانی می‌شود. از طرف دیگر بسیاری معتقدند که به‌دلیل آزادسازی کند اتر و خوشبینی سرمایه‌گذاران به آینده این پروتکل، از قیمت اتر چندان کاسته نخواهد شد. نظر شما درباره تاثیر شانگهای بر قیمت اتر چیست؟

منبع
galaxy

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا