چهار راه ساده برای ایمن نگه داشتن ارز های دیجیتال !

هفته پیش گوگل تعداد ۴۹ عدد از افزونه‌های کروم که از سبک کاری مای اتر ولت، Ledger، Trezor و سایر کیف پول های رایج ارز دیجیتال تقلید می‌کردند را حذف کرد. امروزه فعالیت‌های زمینه فیشینگ به ویژه در زمینه کیف پول ارز دیجیتال بسیار افزایش پیدا کرده‌اند و در این بازه زمانی بحرانی فارق از اینکه شما یک فرد تازه وارد به حوزه ارز دیجیتال باشید و یا یک هودلر با تجربه، تنها گم کردن و یا از دست دادن رمزتان کافیست تا اتفاقاتی غیرقابل جبران به وقوع بپیوندند.

شما چه در حال انتقال منابع مالی خود برای پرداخت اجاره باشید چه در شرایط پرهراس خرید بیت کوین و اتریوم در زمان هرج و مرج مالی بازار، تنها چیزی که حاضر نیستید شاهد اتفاق افتادنش باشید، از دست دادن ارز دیجیتال متعلق به شماست. از سال ۲۰۱۷ تیم پشتیبانی ما با هزاران نفر از صاحبان ارز دیجیتال گفتگو کرده است.

در نتیجه چنین مصاحبه‌هایی در این مقاله برای شما متداول‌ترین راه‌های از دست دادن و یا دزدیده شدن ارز دیجیتال و همچنین روش‌های جلوگیری کردن از این رویداد ناخوشایند را شرح داده‌ایم.

آزادی فعالیت ارزهای دیجیتال مساوی افزایش مسئولیت پذیری است

ارز دیجیتال در میان مردم

هنگامی که شما صاحب میزانی ارز دیجیتال هستید در واقع شما بانک خودتان به حساب می‌آیید. با وجود اینکه در چنین شرایطی دست شما نسبت به انجام بسیاری از کارها در حوزه اختیارات داراییتان باز خواهد بود، اما از طرفی این شرایط مسئولیت بسیار سنگینی را هم به همراه خواهد داشت. دلیل وجود چنین مسئولیتی این است که اگر ارز دیجیتال خود را از دست بدهید هیچ راهی برای بازپس گیری و بازیابی منابع مالی شما وجود نخواهد داشت. ممکن است شما از خودتان این سوال را بپرسید که:

اگر یک هکر منابع مالی من را برباید، چطور نمی‌توان کریپتو متعلق به من را پس گرفت؟

بلاک چین به صورت غیرمتمرکز پایه ریزی شده تا کاربران کنترل کامل و دسترسی ناشناس به دارایی‌های خود داشته باشند. هیچ راهی برای معکوس کردن روند تعاملات وجود ندارد. نه مای اتر ولت و نه هیچ یک از کیف پول های ارز دیجیتال که ممکن است شما از آنها استفاده کنید، نمی‌توانند آدرس IP یک فیشر را ردیابی کنند و هیچ کدام آنها قادر به تشخیص مالکیت آدرس کیف پول های ارز دیجیتال نیست.

پس به نظر شما معنی تمام این مطالب چیست؟ در نتیجه تمام این موضوعات می‌توان گفت که شما باید در هنگام دسترسی و یا جابجایی منابع مالیتان بسیار محتاط عمل کنید. تنها زمانی چنین عملیاتی را انجام دهید که بر روی کارتان تمرکز کامل دارید و نه در هنگامی که دچار شرایط و مشکلات خاص احساسی و یا حالات استرس زا هستید. برای نمونه می‌توان به یکی از کاربران Reddit اشاره کرد که اخیرا در شرایط روحی بد از یکی از افزونه‌های فیشینگ کروم استفاده کرد که از او عبارت سید کیف پول سخت افزاریش را می‌خواست و در نتیجه این فرد تمام XRP خود را از دست داد.

۹۹ درصد اشتباهاتی که منجر به از دست رفتن منابع مالی شما می‌شوند با رعایت بهداشت روانی قابل پیشگیری هستند. درست مثل مراحل ایمنی که ما در رویارویی با COVID-19 از آنها استفاده می‌کنیم، شما می‌توانید از خودتان در برابر بزرگترین اشتباهات و کلاهبرداری‌ها در زمینه ارز دیجیتال حفاظت کنید. تقریبا تمامی موارد از دست رفتن ارز دیجیتالی که ما از طریق ارتباطات پشتیبانی مورد بررسی قرار داده‌ایم فقط با داشتن آگاهی بیشتر در زمینه فعالیت درست امنیتی قابل پیشگیری بودند. در این بخش به یادگیری نکات مورد نیاز برای جلوگیری کردن از وقوع این مشکلات می‌پردازیم.

هیچوقت کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید

اجازه دادن به یک هکر برای دسترسی داشتن به کلید خصوصی شما درست مثل این است که شما تمام اطلاعات بانکی خودتان را در اختیار یک جنایتکار قرار داده‌اید و تفاوت در اینجاست که شما نمی‌توانید اطلاعات مربوط به کلید خصوصی خود را پس بگیرید و یا فرایند تعامل آن را معکوس کنید؛ همچنین ردیابی چنین فرایندی بسیار سخت بوده و بیمه FDIC نیز در این زمینه از شما حمایت نمی‌کند. همانطور که شما هیچوقت به صورت آگاهانه داده‌های شخصی خود را در اختیار کسی قرار نمی‌دهید، از به اشتراک گذاشتن کلید خصوصی خود، عبارت یادآور (با اسم عبارت سید یا بازیابی نیز شناخته می‌شود) و یا فایل‌های ذخیره سازی کلیدتان نیز پرهیز کنید.

این یعنی به صورت مستقیم چنین اطلاعاتی را در یک وب سایت وارد نکنید و از ارائه آن به سرویس‌های تقلبی حمایتی از طریق پیامک، ایمیل و تماس تلفنی دوری کنید. هر کجا که پول وجود دارد افرادی نیز هستند که به دنبال دزدیدن آن پول هستند و ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. تیم‌های پشتیبانی فعال در شرکت‌های معتبر حوزه کریپتو هرگز کلیدتان را از شما نمی‌خواهند حتی در زمانی که در حال کمک کردن به شما در زمینه حل یک مشکل باشند.

مراقب پیشنهادهای تبدیل کوین هایتان به اتر و یا بیت کوین باشید

این سبک از روش‌های هک کردن، از زمان افزایش شرایط بد اقتصادی حاصل شده از COVID افزایش یافته‌اند. از این قبیل تله‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: اهدای جوایز و یا خدماتی که بیش از حد واقع، رویایی به نظر می‌رسند، معمولا در توییتر چنین هدایایی را می‌بینید. از هر عبارتی مثل برای ما اتریوم بفرستید و دو برابر آن را پس بگیرید و یا عبارتی مثل کلید خصوصی خود را به ما بدهید و توکن های رایگان را در آدرس خود دریافت کنید دوری کنید. چنین عباراتی بیشتر افراد تازه وارد در این حوزه را هدف قرار می‌دهند.

علاوه بر این، مراقب کلاهبردارانی که در بخش پیام‌های مستقیم و یا دایرکت سایت‌هایی مثل توییتر، اینستاگرام و تلگرام به شما پیام می‌دهند باشید. برخی از کلاهبرداری‌های رایج در این بخش‌ها شامل جعل هویت افراد معروف در حوزه کریپتو می‌شود تا از این طریق بتوانند اطلاعات خصوصی  شما را به دست بیاورند و یا در اصطلاح به شما کمک کنند تا توکن های خود را به بیت کوین تبدیل کنید.

تصادفا ارز دیجیتال خود را به کیف پول اشتباه ارسال نکنید

هیچ راهی برای بازپس گرفتن منابع مالی شما و یا امکان بازگشت معاملات در صورت بروز خطا وجود ندارد. بنابراین سعی کنید تا بسیار با دقت عملیات مربوط به معاملات را به انجام برسانید و در صورت امکان اگر فردی مضطرب هستید در ابتدا مقدار کمی از ارز را به صورت امتحانی ارسال کنید زیرا در صورت از دست رفتن داراییتان بدانید که کاملا آن را از دست داده‌اید. مرتکب شدن چنین اشتباهی بسیار آسان است و دلیل آن این است که به طور مثال آدرس هر اتریوم حاوی ۴۲ کاراکتر بوده و تنها یک حرف غلط منجر به انتقال دارایی شما به یک کیف پول ارز دیجیتال کاملا متفاوت خواهد شد.

در بخش آخر تلاش کنید تا آدرس را با دقت تمام وارد کنید و از یک کد QR مورد اعتماد استفاده کنید و یا نام یک دامنه بلاک چین مثل .crypto و یا .eth به کیف پول ارز دیجیتال خود اختصاص دهید تا از انتقالات پراسترس به آدرس اشتباه جلوگیری کنید.

از یک کیف پول سخت افزاری استفاده کنید

با وجود اینکه که کار با کیف پول های مبنی بر موبایل و یا متکی بر مرورگرها بسیار راحت است و از طرفی در زمینه کیف پول ارز دیجیتال مای اتر ولت امکاناتی مثل دسترسی داشتن به Dappها، وام دهی DeFi و اکوسیستم اتریوم در اختیار ما قرار دارند، اما کیف پول های سخت افزاری مثل Ledger و Trezor گزینه‌های بسیار مهم و مناسبی برای نگهداری از دارایی با مبالغ بالا به مدت طولانی هستند. کیف پول های ایمن درون ریز (enclave) جدید گوشی‌های هوشمند اطلاعات شما را در حافظه درونی گوشی هوشمند نگه داشته و عملکردی شبیه به کیف پول های سخت افزاری دارند.

فارق از وجود شرایط شیوع بیماری همه گیر کرونا، تاکتیک‌ها و رویکردهای فیشینگ بسیار شایع بوده و مدام در حال پیشرفت هستند. با وجود اینکه ردیابی کردن تمامی راه‌هایی که هکرها از آن طرق می‌خواهند ارز دیجیتال شما را به سرقت ببرند بسیار دشوار است، اما هوشیاری و میزان دانش شما در زمینه ایمن نگه داشتن کلیدتان و حفظ امنیت آن موجب حفاظت کردن از شما در چنین فضایی خواهد شد.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع hackernoon
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر