مبتدی ایردراپ

برترین ایردراپ‌های کریپتو؛ فهرست ۵۰ ایردراپ بزرگ ارزهای دیجیتال 

سال گذشته برای ایردراپ‌هانترها سال هیجان‌انگیزی بود؛ از ایردراپ آربیتروم گرفته تا ایردراپ جیتو، کاربران خوش‌شانس توکن رایگان پروژه‌های مختلف را به ارزش هزاران دلار به‌دست آوردند. در تاریخ کریپتو پروژه‌های زیادی ایردراپ برگزار کرده‌اند؛ اما در برخی موارد مقدار و ارزش توکن‌های توزیع‌شده چشمگیرتر بوده است. اگر دوست دارید در مورد برترین ایردراپ‌ها در تاریخ کریپتو و بزرگترین ایردراپ‌های سال ۲۰۲۳ بیشتر بدانید بامیهن بلاکچین همراه باشید. ضمنا در انتهای این مطلب هم می‌توانید فهرستی از ۵۰ ایردراپ بزرگ ارز دیجیتال و ارزش توکن‌های توزیع‌شده را مشاهده کنید. 

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی

ایردراپ (Airdrop) به رویداد توزیع رایگان توکن پروژه‌های کریپتویی گفته می‌شود.
بزرگ‌ترین ایردراپ‌ ارزهای دیجیتال متعلق به یونی‌ سواپ، ایپ کوین و dydx است.
آربیتروم، سلستیا و بلر سه ایردراپ بزرگ سال ۲۰۲۳ بودند.

معرفی باارزش‌ترین ایردراپ‌های تاریخ کریپتو

جذاب‌ترین ایردراپ‌های ارزهای دیجیتال
منبع: Cointelegraph.Com

رویدادهای ایردراپ را می‌توانیم یک معامله دو سر برد بین پروژه و اعضای کامیونتی تصور کنیم؛ از طرفی پرو‌ژه‌ها با توزیع رایگان توکن سعی می‌کنند پایگاه کاربری قدرتمندی را به‌دست بیاورند. از طرف دیگر اعضای کامیونتی با برآورده کردن شرایط لازم، توکن پروژه را به‌صورت رایگان دریافت می‌کنند. در برخی موارد ارزش مالی بسیار بالایی نصیب دریافت‌کننده‌های ایردراپ می‌شود و به همین دلیل ایردراپ‌ها طرفداران زیادی دارند. به‌طور مثال در ایردراپ اخیر جیتو واجدین شرایط ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار به‌دست آوردند؛ اگر منتظر استفاده از فرصت‌های بعدی هستید شاید مطالعه این لینک به شما کمک کند. اما در ادامه بیایید نگاهی به بزرگ‌ترین ایرادراپ‌های تاریخ کریپتو بیندازیم.

 یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ (Uniswap) رکورد بزرگ‌ترین ایردراپ تاریخ کریپتو را دارد. این صرافی غیرمتمرکز ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۰ آذر ۱۴۰۱) با دست و دلبازی ۶.۴۳ میلیارد دلار توکن UNI را میان کاربران توزیع کرد. این توکن توانست سقف قیمتی ۴۲.۸۸ دلار را به‌دست بیاورد.

۱۰ ایردراپ باارزش تاریخ کریپتو
منبع: coingecko.com

ایپ‌ کوین (Apecoin)

ایپ‌کوین (Apecoin) دومین ایردراپ بزرگ کریپتو را با توزیع توکن APE در ۱۷ مارس ۲۰۲۲ (۲۶ اسفند ۱۴۰۰) به ارزش ۳.۵۴ میلیارد دلار برگزار کرد. در این ایردراپ به کاربران خوش‌شانس اکوسیستم یوگالبز ۱۰۹۵۰ توکن ایپ کوین تعلق گرفت که ارزشی حدود ۲۵۸,۷۳۷ دلار داشت. اگر شما هم این شانس را داشته‌اید، می‌توانستید در آن زمان با فروش توکن‌های خود به قیمت ۲۳.۶۳ دلار، NFTهای باشگاه قایق سواری میمون کسل (BAYC) را بخرید.

دی‌وای‌دی‌اکس (dYdX)

سومین ایردراپ بزرگ کریپتو توسط صرافی غیرمتمرکز dYdX در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۷ شهریور ۱۴۰۰) در سقف تاریخی ۲۶.۸۰ برگزار شد. ناگفته نماند با توجه به بازه ۵ ساله تخصیص توکن DYDX ارزش کلی توکن را بعد از پایان این دوره باید برآورد کرد.

ارزش این سه غول ایردراپ یعنی‌ یونی سواپ، ایپ‌کوین و dydx مجموعا معادل ۱۱.۹۹ میلیارد دلار است و ٪۴۵.۱ از بازار ایردراپ‌های برتر را به خود اختصاص داده‌اند. ارزش سایر ایردراپ‌هایی که در لیست ۵۰ ایردراپ برتر بازار کریپتو قرارگرفته‌اند از ۰.۰۵ تا ۱.۹۷ میلیارد دلار متغیر بوده است.

بزرگ‌ترین ایردراپ‌های کریپتو در چه سالی برگزار شدند؟

از بین ۵۰ ایردراپ بزرگ ارزهای دیجیتال، ۱۸ مورد آن‌ها مربوط به سال ۲۰۲۱ و تنها ۵ ایردراپ باارزش در سال ۲۰۲۰ برگزار شده است. احتمالا این کاهش ناشی از بازار خرسی بازار ارزهای دیجیتال و عدم تمایل پروژه‌ها نسبت به برگزاری ایردراپ بوده است.

ارزش کل ایردراپ‌های کریپتو بر اساس سقف قیمت تاریخی (ATH) آن‌ها در بازه سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ از ۷.۲۸ میلیارد دلار به ۷.۴۶ میلیارد دلار افزایش یافته است. توکن بونک (Bonk) یکی از توکن‌هایی است که در اواخر سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر ۱۴۰۲) با ثبت بالاترین قیمت تاریخی ۰.۰۰۰۰۲۵ دلار در میان ۱۰ ایردراپ برتر ارزهای دیجیتال قرار گرفت.

ایردراپ‌های بزرگ ارزهای دیجیتال
منبع: coingecko.com

در سال ۲۰۲۳ ارزش کل ایردراپ‌های کریپتو به سقف جدیدی رسید و با ارزشی بالغ بر ۴.۵۶ میلیارد دلار، بیش از نیمی (٪۶۱.۱ ) از ارزش کل ایردراپ‌های کریپتو در سال ۲۰۲۲ را تصاحب کرد. نکته قابل‌توجه این است که بسیاری از توکن‌های ایردراپ‌شده در این دوره، هنوز ابتدای راه هستند و ممکن است اتفاقات خوشایندی که برای NFTها در بازار صعودی ۲۰۲۱ افتاد، برای آن‌ها هم تکرار شود.

برترین ایردراپ‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳ 

۱۳ پروژه کریپتویی در سال ۲۰۲۳ با برگزاری ایردراپ‌های سنگین موفق شدند به فهرست ۵۰ ایردراپ بزرگ تاریخ کریپتو راه پیدا کنند. ارزش این توکن‌ها (در سقف‌های تاریخی‌شان) مجموعا معادل ۴.۵۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

ایردراپ‌های بزرگ ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳
منبع: coingecko.com

آربیتروم (Arbitrum)

بزرگ‌ترین ایردراپ کریپتو در سال ۲۰۲۳ توسط آربیتروم (Arbitrum) انجام شد. آربیتروم در ۲۳ مارس (۳ فروردین ۱۴۰۲) توکن ARB را بین واجدین شرایط توزیع کرد که ارزش کل آن‌ها معادل ۱.۹۱ میلیارد دلار بود. ولخرجی آربیتروم در این ایردراپ حدود سه برابر بیش از نزدیک‌ترین رقیب خود، آپتیمیزم بود. این راهکار لایه ۲ در ۳۱ می ۲۰۲۲ (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) با سرمایه‌ای ۰.۶۷ میلیارد دلاری توکن OP را توزیع کرد. خبر ایردراپ آربیتروم منجر به رشد این اکوسیستم شد، تا جایی که ارزش کل قفل‌شده (TVL) آن با ٪۱۴۷ افزایش در ۶ می ۲۰۲۳ (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲) به سقف ۳.۶۸ میلیارد دلار رسید.

سلستیا (Celestia)

سلستیا (Celestia) با توزیع رایگان توکن TIA در ۳۱ اکتبر (۹ آبان ۱۴۰۲) به ارزش ۰.۷۳ میلیارد دلار (با سقف قیمت ۱۳.۹۹ دلار) عنوان دومین ایردراپ بزرگ کریپتو در سال ۲۰۲۳ را به دست آورد. برخلاف سایر موارد، در ایردراپ ارز دیجیتال TIA از مکانیزم «فارمینگ» استفاده نشده بود. سلستیا توکن‌های TIA را میان توسعه‌دهندگان زیرساخت پروتکل‌ها، فعال‌ترین کاربران رول‌آپ‌های اتریوم، استیک‌کننده‌ها و رله‌های IBC مرتبط با هاب کازموس و اوزموسیس توزیع کرد.

بلر (Blur)

بلر (Blur) موفق شد در نخستین ایردراپ خود، در جایگاه سوم بزرگ‌ترین ایردراپ‌های سال ۲۰۲۳ قرار بگیرد. این ایردراپ در تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ۱۴۰۱) با توزیع توکن BLUR به ارزشی بالغ بر ۰.۴۵ میلیارد دلار (با سقف قیمت ۱.۲ دلار) برگزار شد. کاربران خوش‌شانس تنها بر اساس تعامل با پلتفرم بلر انتخاب شده بودند. بلر بعد از اولین ایردراپ موفق خود، نقدینگی بالایی را به‌‌دست آورد و با جلب توجه ایردراپ فارمرها زمینه را برای دومین ایردراپ خود مهیا کرد.

لازم است اشاره کنیم که قیمت توکن BLUR بعد از ایردراپ دوم به بالاترین قیمت ۰.۴۶ دلار رسید و ارزش کل توکن‌های توزیع‌شده را به ۰.۱۹ میلیارد دلار رساند.

ایردراپ‌های آربیتروم، سلستیا و اولین ایردراپ بلر در مجموع با ارزشی بالغ بر ۴.۵۶ میلیارد دلار، نزدیک به ٪۷۰ کل ایردراپ‌های برگزار‌شده در سال ۲۰۲۳ را دربر می‌گیرند. ارزش سایر ایردراپ‌های بزرگ ارزهای دیجیتال که در سال ۲۰۲۳ برگزار شدند از ۱۶ تا ۳۷۲ میلیون دلار متغیر بودند.

۵۰ ایردراپ بزرگ تاریخ کریپتو

در جدول زیر فهرستی از بزرگ‌ترین ایردراپ‌ ارزهای دیجیتال بر مبنای ارزش کل توکن‌های توزیع شده را مشاهده می‌کنید. این آمار بر حسب بالاترین سقف قیمتی تا تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۳۰ آذرماه ۱۴۰۲) به‌دست آمده است. 

رتبهپروژهارزش کل ایردراپرتبهپروژهارزش کل ایردراپ
۱یونی سواپ (Uniswap)۶,۴۳۲,۶۱۴,۴۹۳ دلار۲۶زیگ‌زاگ (ZigZag)۱۳۹,۷۶۷,۵۷۱ دلار
۲ایپ‌کوین (Apecoin)۳,۵۴۴,۳۴۵,۷۰۳ دلار۲۷اینستا دپ (Instadapp)۱۳۸,۶۱۱,۰۸۸ دلار
۳دی‌وای‌دی‌اکس (dYdX)۲,۰۰۹,۹۳۵,۴۹۳ دلار۲۸ریبون فایننس (Ribbon Finance)۱۳۲,۳۷۰,۲۲۳ دلار
۴آربیتروم (Arbitrum)۱,۹۶۹,۲۹۶,۱۰۱ دلار۲۹Pyth فایننس (Pyth Finance)۱۲۴,۵۳۳,۴۲۵ دلار
۵سرویس نام اتریوم (ENS)۱,۸۷۸,۶۰۵,۸۱۳ دلار۳۰ایردراپ دوم شبکه وان اینچ (1inch Network)۱۱۱,۸۱۲,۱۲۰ دلار
۶اینترنت کامپیوتر(Internet Computer)۱,۷۳۷,۳۹۱,۵۸۳دلار۳۱بوتو (Botto)۱۱۱,۶۹۵,۸۴۱ دلار
۷بونک (Bonk)۱,۳۲۵,۴۲۸,۰۱۵ دلار۳۲دوج کوین (Dogechain)۹۵,۵۴۲,۸۸۲ دلار
۸سلستیا (Celestia)۷۲۸,۳۸۰,۲۳۵ دلار۳۳گلکسی (Galxe)۶۲,۴۲۰,۸۸۳ دلار
۹لوکس‌رر (LooksRare)۷۱۲,۳۳۵,۳۳۶ دلار۳۴ایردراپ سوم آپتیمیزم (Optimism)‌۶۰,۲۴۰,۲۴۶ دلار
۱۰ایردراپ اول شبکه وان اینچ(1inch Network)۶۷۰,۸۷۲,۷۲۲ دلار۳۵ایردراپ اول بانک (Bank)۴۶,۷۸۴,۷۰۳ دلار
۱۱ایردراپ اول آپتیمیزم (Optimism)۶۶۶,۴۹۳,۷۹۲ دلار۳۶اسپیس آیدی (Space ID)۴۴,۳۹۱,۴۶۶ دلار
۱۲ایردراپ اول بلر (Blur)۴۴۶,۱۹۷,۰۰۳ دلار۳۷سوییت (Sweat)‌۳۸,۸۶۳,۵۳۹ دلار
۱۳آپتوس (Aptos)۴۳۱,۹۷۷,۱۴۰ دلار۳۸ایرداراپ دوم آپتیمیزم (Optimism)۳۶,۴۴۰,۴۸۵ دلار
۱۴لوت (Loot)۳۸۷,۷۸۶,۰۵۵ دلار۳۹سایبرکانکت (CyberConnect)۲۸,۳۵۸,۵۹۶ دلار
۱۵ایردراپ دوم بلر (Blur)۳۷۱,۸۳۰,۸۳۶ دلار۴۰آرکهام (Arkham)۱۸,۹۸۳,۶۷۲ دلار
۱۶جیتو (Jito)۳۱۱,۶۳۴,۱۱۵ دلار۴۱ماوریک پروتکل (Maverick Protocol)۱۵,۶۸۸,۴۰۴ دلار
۱۷گیت‌کوین (Gitcoin)۲۸۳,۸۰۷,۳۳۸ دلار۴۲نوشنال فایننس (Notional Finance)۱۴,۸۴۶,۳۱۱ دلار
۱۸پاراسواپ (ParaSwap)۲۳۲,۶۰۴,۸۵۹ دلار۴۳آنلاک پروتکل (Unlock Protocol)۱۴,۸۰۲,۸۰۶ دلار
۱۹تورنادو کش (Tornado Cash)۲۰۴,۰۷۲,۷۷۸ دلار۴۴فورفرانت (Forefront)۱۴,۷۹۹,۲۸۴ دلار
۲۰کاو پروتکل (CoW Protocol)۱۹۳,۴۸۴,۴۴۲ دلار۴۵ایردارپ دوم بانک (Bank)۱۳,۵۶۷,۵۶۴ دلار
۲۱ورلدکوین (WorldCoin)۱۸۱,۹۱۱,۹۹۰ دلار۴۶هاپ پروتکل (Hop Protocol)۱۲,۴۵۴,۰۴۴ دلار
۲۲ای‌دوج (Aidoge)۱۷۴,۸۵۰,۳۹۰ دلار۴۷ایندکس کوآپریتیو (Index Cooperative)۶,۷۰۳,۱۵۰ دلار
۲۳دِ گراف (The Graph)۱۷۲,۲۸۶,۰۲۳ دلار۴۸اسپکترا (Spectra)۳,۱۸۸,۳۸۶ دلار
۲۴میم‌کوین (Memecoin)۱۴۶,۵۶۴,۷۷۱ دلار۴۹اسنوسواپ (Snowswap)۲,۳۰۷,۰۸۷ دلار
۲۵هش‌فلو (HashFlow)۱۴۴,۳۳۴,۶۵۴ دلار۵۰دپ‌رادار (DappRadar)۵۰۰,۸۱۴ دلار

جمع‌بندی

ایردراپ‌ها یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بازار ارزهای دیجیتال هستند؛ رویدادی که پروژه با توزیع رایگان توکن سعی می‌کند جامعه کاربری قدرتمندی را به‌دست بیاورد. در طول تاریخ کریپتو، پروژه‌های بسیاری رویداد ایردراپ را برگزار کرده‌اند و در برخی از آن‌ها ارزش توکن‌های توزیع‌شده توجه جامعه کریپتو را حسابی به خود جلب کرده است. یونی سواپ، از این نظر بزرگ‌ترین ایردراپ را دارد و بعد از آن ایپ‌کوین و dydx در رتبه دوم و سوم هستند. در سال ۲۰۲۳ هم ایردراپ‌های سنگینی انجام شد که می‌توان به ایردراپ آربیتروم، سلستیا و بلر اشاره کرد. شما کدام یک از این ایردراپ‌های بالا را دریافت کردید؟ آیا در سال ۲۰۲۳ شانس با شما یار بود؟ موفق به دریافت کدام ایردراپ‌ها شدید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
بزرگ‌ترین ایرداپ‌های تاریخ کریپتو کدامند؟

ایردراپ یونی سواپ، ایپ‌کوین و DYDX برترین ایردراپ‌های کریپتو هستند.

بهترین ایردراپ‌های سال ۲۰۲۳ چیست؟

آربیتروم باارزش‌ترین ایردراپ سال ۲۰۲۳ بود و بعد از آن سلستیا و بلر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

منبع
coingecko.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا