اخبار بیت کوین

کاهش دامیننس بیت کوین به دنبال افزایش فشار فروش گری‌اسکیل؛ منتظر آلت سیزن باشیم؟

قیمت بیت کوین در ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) به بالای ۴۳٬۰۰۰ دلار رسید و بازار تلاش کرد از فشار فروش ناشی از تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات عبور کند. با وجود این، BTC نتوانست به هدف خود برسد و در حال حاضر در محدوده ۴۲٬۸۰۰ دلار قرار دارد. در مقابل، اخبار فروش بیت کوین از سوی گری اسکیل نتوانست فشار فروش چندانی را به بازار تحمیل کند که در این مطلب به علت آن خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین هفته گذشته تلاش کرد از ۵۰٬۰۰۰ دلار عبور کند اما در ۴۹٬۰۰۰ دلار متوقف شد و نشان داد خریداران آن نمی‌توانند سطوح بالاتر را حفظ کنند.

نمودار قیمت روزانه BTC

نمودار قیمت BTC در تایم فریم روزانه- منبع: TradingView

فروش گری‌اسکیل ادامه دارد

یه نقل از ‌کوین تلگراف، داده‌های پلتفرم «Arkham Intelligence» نشان می‌دهد صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) در ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) ۸٬۷۳۰ بیت کوین به ارزش بیش‌ از ۳۷۶ میلیون دلار را به پلتفرم کوین‌ بیس پرایم (Coinbase Prime) منتقل کرده است. این نقل و انتقالات نشان می‌دهد GBTC احتمالا به خاطر کاهش قیمت سهام خود مجبور شده بخشی از ذخایر خود را بفروشد.

جریان خروجی صندوق GBTC در ۱۶ ژانویه (۲۶ دی)
جریان خروج سرمایه صندوق GBTC در ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) – منبع: Arkham Intelligence

برخی از تحلیلگران اعلام کرده‌اند جریان خروج سرمایه صندوق GBTC بر قیمت بیت کوین تاثیر گذشته و تا حدی مسئول اصلاح آن در چند روز گذشته بوده است.

نمودار قیمت بیت کوین در روز گذشته
نمودار قیمت بیت کوین در روز گذشته – منبع: کوین‌ تلگراف

GBTC یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای BTC در جهان است. قبل از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، اکثر سرمایه‌گذاران این صندوق نمی‌توانستند سهام خود را با بیت کوین یا پول نقد بازخرید کنند؛ چرا که یک قفل ۶ ماهه برای آن‌ها تعیین شده بود و از طرفی تمایل به فروش با ضرر نیز وجود نداشت. اما از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، صندوق مذکور به یک ETF اسپات تبدیل شد و امکان بازخرید سهام آن به وجود آمد.

در نتیجه، شرکت‌های پذیره‌نویس (AP) گری‌اسکیل می‌توانند سهام این ETF را از سرمایه‌گذاران بخرند و آن‌ها را با معادل نقدیشان بازخرید کنند. در این صورت، GBTC باید بیت کوین‌های خود را بفروشد. این فرآیند معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت GBTC کمتر از ارزش واقعی بیت‌ کوین باشد.

در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی)، صندوق GBTC حدود ۴۱ میلیون دلار را به کیف پول خود در کوین بیس پرایم منتقل کرد. این امر نشان داد صندوق مذکور احتمالا مقداری BTC را فروخته است. در آن زمان هم اصلاح قیمت BTC به فشار فروش این صندوق نسبت داده شد.

در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، ادعا کرد جریان خروجی GBTC در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) در مجموع ۹۵.۱ میلیون دلار و در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) ۴۸۴.۱ میلیون دلار بوده است. بالکوناس همچنین ادعا کرد سایر ETFهای بیت کوین مثل iShares Bitcoin Trust و Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund تا ۲ روز بعد از راه‌اندازی خود نزدیک به ۱.۴ میلیارد دلار جریان ورودی داشتند. برخی از معامله‌گران کارمزد ۱.۵٪ و بالای GBTC را عامل جریان خروجی آن می‌دانند. در نتیجه، به نظر می‌رسد فشار فروش از سوی گری اسکیل با تقاضای خرید از سوی سایر ETFها به ویژه بلک راک خنثی شده است.

تحلیلگران معتقدند با این روند، احتمالا بلک راک به «پادشاه نقدینگی» در میان ETFها تبدیل خواهد شد.

توقف بیت کوین زیر ۴۴٬۰۰۰ دلار

BTC در روز قبل به بالای ۴۳٬۰۰۰ دلار رسید اما پس از چند ساعت دوباره نوسانات آن بازگشت و باعث شد طی ۲ ساعت ۱.۰۵٪ کاهش یابد. تحلیلگری به اسم اسکیو (Skew) اعلام کرده است:

بازار اسپات بیت کوین در بایننس: قیمت بیت کوین در اینجا متوقف شده و نقدینگی خرید در قیمت‌های بالاتر (۴۴٬۰۰۰ دلار) در حال افزایش است. به سقف‌های تایم فریم‌های کوتاه‌تر و میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ دوره‌ای در نمودار چهارساعته (۴۳٬۱۶۸ دلار) توجه داشته باشید.

بازار اسپات بیت کوین در بایننس
بازار اسپات بیت کوین در بایننس – منبع: توییت اسکیو

اسکیو علاوه بر این با تاکید بر افزایش فشار فروش صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل خاطر نشان کرد:

تصاویر زیر نمودار قیمت بیت کوین را نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد همه در تلاش هستند تا از فروش GBTC استفاده کنند و بیت کوین را در کف بخرند. حالا باید دید چه اتفاقی باعث می‌شود قیمت بیت کوین از مسیرش خارج کند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت اسکیو

ری سالموند (Ray Salmond)، کارشناس وب سایت کوین تلگراف، اعلام کرده است:

به نظر من بعد از اینکه فشار فروش ناشی از ETFهای اسپات شروع شد، تریدرها تصمیم گرفتند معامله شورت باز کنند. نوسانات قراردادهای آپشن بیت‌ کوین هم یک روز قبل از تایید ETFها کاهش یافت و معامله‌گران این بازار در صف فروش قرار گرفتند. به نظر می‌رسد فروش GBTC در کوین بیس روی برخی از معامله‌گران تاثیر نزولی گذاشته و آن‌ها را به سمت بازار شورت کشانده است. با وجود این همان‌طور که اسکیو گفته، آن‌ها احتمالا در نهایت اسکوییز می‌شوند و حرکت بیت کوین به سوی محدوده ۴۵٬۰۰۰ دلار ادامه می‌یابد.

با این حال، با توجه به اینکه بیت کوین در چند روز گذشته در رنج ۴۱٬۵۰۰ تا ۴۳٬۰۰۰ دلار گیر کرده، تحلیلگری به اسم مک (Mac) معتقد است BTC تا ۳۸٬۰۰۰ دلار سقوط می‌کند. او اعلام کرده است:

بیت کوین ممکن است به ۴۰٬۰۰۰ دلار و حتی ۳۸٬۰۰۰ دلار برگردد. به طور کلی یا از ۴۵٬۰۰۰ دلار به ۴۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد یا وارد روند سایدوی (نه صعودی و نه نزولی) در ۴۰٬۰۰۰ دلار می‌شود.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه BTC – منبع: پلتفرم اکس

دامیننس بیت کوین

مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، موسس و مدیرعامل شرکت «MN Trading»، اعلام کرد بیت کوین بخضی از مارکت کپ خود را در برابر آلت کوین‌ها از دست داده و ادامه داد:

تاریخ تکرار می‌شود! دامیننس BTC همیشه قبل از هاوینگ به اوج خود می‌رسد و احتمالا اوج چرخه را نشان می‌دهد. آلت کوین‌ها احتمالا در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت.

دامیننس بیت کوین
دامیننس بیت کوین – منبع: توییت مایکل فان د پوپه

شایان ذکر است دامیننس بیت کوین طی یک هفته از بالای ۵۴.۵۶٪ به ۵۰.۸۲٪ رسیده و قیمت اتریوم هم در این مدت حدود ۸٪ رشد کرده است.

این امر نشان می‌دهد معامله‌گران احتمالا پس از تایید ETFهای اسپات، سرمایه خود را از بازار بیت‌ کوین خارج کرده و وارد بازار آلت‌ کوین‌ها شده‌اند. علاوه بر این، شایعات مربوط به راه‌اندازی ETFهای اسپات اتریوم هم در رشد ETF موثر بوده است. اگر این پیش‌بینی درست باشد، آلت‌ کوین‌ها به رهبری اتریوم وارد آلت سیزن می‌شوند و رشد خواهند کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا