اخبار خارجی

تورنادو کش از ابزار چینالیسیس برای مسدود کردن کیف‌پول‌های تحت تحریم استفاده می‌کند

پروتکل محبوب میکسینگ کریپتو به اسم تورنادو کش در بسیاری از هک‌های پروژه‌های دیفای و همچنین تراکنش‌های حاوی پول‌های کثیف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتکل در واقع ردیابی تراکنش‌های مربوط به یک آدرس را تقریبا غیرممکن می‌نماید. حال این پلتفرم اعلام کرده است که ابزاری را توسعه داده است که می‌تواند آدرس‌های تحت تحریم را از ارائه بعضی خدمات محروم کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، روز جمعه تورنادو کش (Tornado Cash) اعلام کرد که از قراردادهای اوراکل چینالیسیس (Chainalysis) استفاده خواهد کرد تا آدرس کیف پول‌هایی که تحت تحریم اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC) هستند را مسدود کند. اوراکل‌های چینالیسیس که از ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) راه‌اندازی شدند، مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند هستند که کیف‌پول‌های تحریم‌شده را روی شبکه اتریوم و سایر شبکه‌های سازگار با EVM مانند پالیگان و آوالنچ شناسایی می‌کنند.

این اقدام پس از آن صورت می‌پذیرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا، گروه جرایم سایبری لازاروس (Lazarus Group) متعلق به کره شمالی را مسبب هک بیش از ۶۰۰ میلیون دلاری اخیر پل رونین عنوان کرده است. طبق گزارش شرکت تحلیل بلاک چین الیپتیک (Elliptic)، هکرها تقریبا ۸۰.۳ میلیون دلار اتر را از طریق تورنادو کش ارسال کرده‌اند. تیم Tornado Cash در این خصوص گفته است:

حفظ حریم خصوصی امور مالی به منظور محافظت از آزادی، ضروری است. هرچند، این موضوع نباید به بهای عدم مطابقت با قانون باشد.

تورنادو کش یکی از پروتکل‌های میکسر رمزارز است که به منظور پنهان‌سازی رد و اثر تراکنش‌های رمزارز استفاده می‌شود. در صورتی که هر کدام از آدرس‌های کیف پول رمزارزها در فهرست تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل قرار داشته باشد، می‌توان از اوراکل تحریم‌های چینالیسیس استفاده کرد. اما رومن سمنوف (Roman Semenov) هم‌بنیانگذار Tornado Cash اذعان داشته است که این پروتکل فقط دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز را مسدود می‌کند و به مسدودسازی قرارداد هوشمند نمی‌پردازد.

گفتنی است در چندین مورد فعالیت‌های بحث‌برانگیز دیفای، ردپای Tornado Cash مشاهده شده است. در هک ۳۷۵ میلیون دلاری ورم‌هول (Wormhole) در ماه فوریه، هکرها از تورنادو کش برای پنهان‌سازی سرمایه‌های سرقتی استفاده کرده‌اند. در همین ماه، تیم لوکزریر (LooksRare) نیز به منظور نقد کردن بیش از ۳۰ میلیون رمزارز، از تورنادو کش استفاده کرده بود. طی حمله فیشینگ اخیر به Rare Bears Discord که تقریبا ۸۰۰,۰۰۰ دلار توکن NFT سرقت شد، هکرها بار دیگر سرمایه‌های سرقتی را از طریق Tornado Cash انتقال دادند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که سرمایه‌های سرقتی از هک ۳۳ میلیون دلاری Crypto.com نیز از طریق تورنادو کش پولشویی شده‌اند.

تورنادو کش از طریق اوراکل چینالیسیس آدرس‌های OFAC را مسدود می‌کند
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا