کریپتو کده

پروتکل اکسس چیست؟ آشنایی با Access Protocol و توکن ACS

فرض کنید در سایت یوتیوب، به‌جای اینکه مجبور به دیدن تبلیغات مزاحم باشید، از ویدیوهای تولیدکنندگان محتوا استفاده کنید و حتی در ازای دیدن ویدیوها پاداش بگیرید. این همان کاری است که پروتکل Access برای شما انجام می‌دهد. نحوه کسب درآمد از محتوا در پروتکل اکسس با پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی عادی کاملا متفاوت است. در اکسس به‌جای خرید اشتراک یا دیدن تبلیغات، با استیک کردن توکن‌های Access در پروتکل به محتوای ناشران دسترسی پیدا می‌کنید. در نتیجه، واسطه‌های شخص ثالث حذف می‌شوند و ناشر و کاربر مستقیما با هم در ارتباط هستند. در این مقاله از میهن بلاکچین به سوالات مختلف درباره این پروتکل پاسخ می‌دهیم؛ ازجمله اینکه پروتکل اکسس چیست و ارز دیجیتال ACS چه استفاده‌ای دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

پروتکل اکسس چیست؟

پروتکل اکسس چیست
منبع: accessprotocol

اکسس یک پروتکل وب ۳ بر بستر بلاکچین‌های سولانا و استارک‌نت است که مدل جدیدی برای درآمدزایی از محتوا را معرفی کرده است. طبق اطلاعیه پروتکل، Access به‌زودی در شبکه پالیگان نیز راه‌اندازی خواهد شد. در پروتکل Access، تولیدکنندگان محتوا یک استخر برای خود می‌سازند و کاربران با خرید و استیک کردن توکن بومی اکسس (ACS) به محتوای خالقان دسترسی پیدا می‌کنند.

برای مثال، یک تولیدکننده محتوا در اکوسیستم اکسس استخر ایجاد می‌کند و ویدیوهای آموزشی ارائه می‌دهد. کاربرانی که مایل به دیدن ویدیوهای این خالق هستند، توکن‌های ACS خود را در استخر مربوطه سپرده‌گذاری می‌کنند. پس از استیک کردن توکن‌ها، کاربر برای مدت معین به محتوای خالق دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند از ویدیوها و سایر محتوای او استفاده کند.

روش جدیدی که پروتکل Access برای درآمدزایی از محتوا ارائه کرده است، کاربرپسند و موثرتر از روش‌های سنتی است. کاربران به‌راحتی می‌توانند با خرید و استیک توکن‌های اکسس، به محتوای تمام خالقان دسترسی داشته باشند و نیازی به دیدن تبلیغات و یا پرداخت هزینه اشتراک مجدد ندارند.

هدف پروتکل Access چیست؟

بیشترین درآمد تولیدکنندگان محتوا و رسانه‌های دیجیتال از طریق فروش تبلیغات به دست می‌آید. این مدل کسب درآمد از محتوا که از اولین روزهای ظهور اینترنت استفاده می‌شود، انگیزه‌های نامناسبی را برای تولیدکنندگان محتوا و شرکت‌ها ایجاد کرده است؛ به‌طوری که محتوای تولیدشده از سمت رسانه‌ها و تولیدکنندگان محتوا از کیفیت مناسب برخوردار نیستند و اغلب کاربران را به سمت محتوای تله کلیک (Clickbait) سوق می‌دهند.

اخیرا بسیاری از تولیدکنندگان محتوا به سمت پلتفرم‌هایی می‌روند که از مدل درآمدزایی Business-to-consumer (تولیدکننده به مصرف‌کننده) یا به اختصار B2C استفاده می‌کنند. در مدل B2C کاربران هزینه‌های اشتراک را به‌صورت مستقیم به سازندگان محتوا می‌پردازند. در این مدل کسب درآمد، سازنده به تولید محتوای باکیفیت و باارزش تشویق می‌شود؛ چون می‌خواهد که مخاطبان اشتراک خود را دائما تمدید کنند.

هدف پروتکل اکسس ایجاد یک بستر کاملا غیرمتمرکز است که صرفا متعلق به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محتوا باشد. پروتکل Access با ارائه یک روش درآمدزایی مستقیم بین تولیدکننده و کاربر، عوامل واسطه مثل تبلیغات و هزینه‌های اضافی را حذف می‌کند.

پروتکل اکسس چطور کار می‌کند؟

پروتکل Access به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال امکان می‌دهد که با یک روش جدید و بدون اینکه به مدل‌های تبلیغاتی یا اشتراکی سنتی وابسته باشند، از محتوای خود درآمدزایی کنند. کاربر توکن‌های ACS را در استخر خالق محتوا قفل می‌کند و تولیدکننده محتوا نیز محتوای خود را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این یک رابطه مستقیم بین کاربر و تولیدکننده محتوا است که نیازی به هیچ واسطه‌ای ندارد.

تولیدکنندگان محتوا که سازنده استخرها هستند، می‌توانند برای دسترسی به محتوای خود یک حداقل تعیین کنند. یعنی کاربران باید حداقل توکن ACS موردنیاز را در استخر قفل کنند تا به محتوا دسترسی داشته باشند. البته محدودیتی برای حداکثر توکن قابل استیک وجود ندارد و کاربران می‌توانند بی‌نهایت توکن ACS را در استخرها قفل کنند. جهت تشویق کاربران، تولیدکننده محتوا می‌تواند پاداش‌هایی را به‌صورت توکن ACS بین سپرده‌گذاران استخر خود توزیع کند. پاداش استیک توکن‌ها نیز به‌صورت ۵۰/۵۰ بین تولیدکننده محتوا و کاربر تقسیم می‌شود.

جهت شرکت در استخر یا خرید اشتراک محتوای یک خالق، از کاربران ۲ درصد کارمزد دریافت می‌شود. این کارمزد بعدا سوزانده شده و از عرضه در گردش توکن ACS حذف می‌شود. کاربر هر زمان که بخواهد می‌تواند توکن‌های خود را آزاد کند و الزامی به قفل کردن توکن‌ها برای مدت طولانی نیست.

در پروتکل اکسس می‌توانید طیف گسترده‌ای از محتواهای مختلف مثل فیلم، عکس، مقاله، اخبار، استریم، داده‌ها و اطلاعات مهم و محتوای دیگر را کشف کنید و با قفل کردن توکن‌های خود در استخر مربوطه، با خیال راحت از محتوای موردنظر خود استفاده کنید.

سرویس‌های Access Protocol

سرویس‌های پروتکل اکسس
منبع: accessprotocol.co

بر خلاف پلتفرم‌های تولید محتوای عادی، پروتکل اکسس سرویس‌ها و قابلیت‌های مختلفی دارد که به جذابیت این پروتکل اضافه کرده است. سرویس‌های مختلف Access گزینه‌های متنوعی پیش روی کاربران و ناشران قرار می‌دهد تا به مشارکت بیشتر در پروتکل تشویق شوند. پروتکل اکسس شامل بخش‌های زیر است:

 • Access Publisher: این قابلیت به ناشران محتوا امکان می‌دهد مدل درآمدزایی پروتکل Access  را به‌صورت مستقیم در وبسایت خود به کار بگیرند.
 • Access Community: به کاربران امکان می‌دهد که روش درآمدزایی اکسس را با تلگرام و دیسکورد خود ادغام کنند.
 • Access NFT: با این قابلیت به‌راحتی می‌توانید توکن‌های بی‌همتا (NFT) را بین مخاطبان و حامیان خود توزیع کنید.
 • Access Scribe: در بخش اسکرایب پروتکل می‌توانید محتوای خود را منتشر کرده و از آن درآمد کسب کنید.
 • Access Newsletter: از طریق ارتباطات آن‌چین که اکسس فراهم می‌کند، مخاطبان سرویس خبرنامه خود را گسترش دهید.

نقشه راه پروتکل اکسس

اکسس رودمپ رسمی منتشر نکرده است و اطلاعات خاصی از برنامه‌های آینده پروتکل Access در دسترس نیست. این یک امتیاز منفی برای پروتکل اکسس محسوب می‌شود؛ چون پروژه‌های ارز دیجیتال قوی معمولا چشم‌انداز و برنامه مشخصی برای آینده دارند. در زیر به برخی از رویدادهای مهم پروتکل اکسس تا امروز اشاره کرده‌ایم:

ژانویه ۲۰۲۳:

 • ایردراپ با همکاری کوین گکو (CoinGecko)

فوریه ۲۰۲۳:

 • راه‌اندازی پروتکل
 • لیست شدن ACS در صرافی‌های کوکوین، ال‌بنک و bitrue

مارس ۲۰۲۳:

 • لیست شدن ACS در هوبی

همکاری‌های پروتکل Access

از زمان راه‌اندازی، اکسس با شرکت‌های مختلفی همکاری داشته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به همکاری با Coingecko ( برای برگزاری ایردراپ و نشر محتوا)، DeSpread (همکاری در راه‌اندازی و ارائه خدمات به ناشران کره‌ای) و The Giving Block (همکاری در اکوسیستم و ارائه کمک‌های مالی به سازمان‌های غیرانتفاعی با توکن ACS) اشاره کرد.

برخی از رسانه‌های معروف که در پروتکل اکسس استخر ساخته‌اند و محتوای خود را به کاربران ارائه می‌دهند:

 • The Block 
 • Crypto Briefing
 • Wu Blockchain
 • Crypto Slate
 • AB Media

معرفی تیم پروژه

پروتکل Access در سال ۲۰۲۲ توسط میکا هونکاسالو ساخته شده و در اوایل سال ۲۰۲۳ به‌صورت رسمی راه‌اندازی شده است. تیم پروتکل اکسس چهار عضو اصلی دارد. اعضای تیم در گروه تلگرام اکسس حضور فعال دارند، به سوالات پاسخ می‌دهند و در صورت نیاز کاربران را راهنمایی می‌کنند.

 • میکا هونکاسالو (Mika Honkasalo) – سازنده و بنیان‌گذار: او تقریبا ۱ سال و ۸ ماه است که کار خود را با پروتکل اکسس آغاز کرده است. هونکاسالو هم‌بنیان‌گذار شرکت Fit Panda نیز هست و در شرکت‌های مختلفی مثل The Block، ParaFi Capital و ACE Consulting به‌عنوان محقق و تحلیل‌گر داده فعالیت کرده است.
 • لادیسلاو مارتینچیک (Ladislav Martincik) – مهندس نرم‌افزار: فارغ‌التحصیل از دانشگاه فنی Ostrava که به‌مدت ۱ سال و ۷ ماه در اکسس مشغول به کار است. مارتینچیک بنیان‌گذار Amenti Studio نیز هست و سابقه فعالیت در شرکت‌هایی مثل Learnlife، Ben Loop و Faundum را دارد.
 • ویبی سوریکاتا (Waybe Suricata) – سرپرست جامعه کاربری: سوریکاتا به‌مدت ۹ ماه است که در اکسس کار می‌کند و با همین سمت در چند شرکت دیگر مثل DeepSquare، Arcade Galaxy، Chiliz و MeanFi Protocol نیز مشغول به کار است.
 • آندریاس نیکولوس (Andreas Nicolos) – سرپرست رشد اکوسیستم: فارغ‌التحصیل از دانشگاه سیراکیوس (Syracuse) که از یک سال پیش کار خود را در اکسس آغاز کرده است. نیکولوس قبلا در شرکت‌های The Block، Oshen، JPMorgan و چند شرکت دیگر به‌عنوان مدیر و تحلیل‌گر فعالیت داشته است.

توکن ACS چیست؟

توکن ACS، توکن بومی پروتکل Access است که برای خرید اشتراک و دسترسی به محتوا استفاده می‌شود. توکن اکسس نوعی مشوق برای مشارکت کاربران و تولیدکنندگان محتوا در پروتکل است. کاربران با استفاده از توکن‌های ACS و بدون نیاز به ثبت‌نام یا واریز کردن پول اضافی، به محتوای موردنیاز دسترسی پیدا می‌کنند. تولیدکنندگان محتوا نیز در ازای تولید محتوای باکیفیت و جذب مخاطب، پاداش خود را به‌صورت توکن ACS دریافت می‌کنند.

نحوه توزیع توکن ACSمنبع:‌ accessprotocol

توکنومیکس ACS شامل ۵ درصد تورم سالانه است. برای کنترل این تورم، کارمزد ۲ درصدی پروتکل به‌صورت فصلی (سه ماه یک‌بار) جمع‌آوری و سوزانده می‌شود.

نحوه توزیع توکن ACS به‌شکل زیر است:

 • ۷.۵ درصد برای تیم و مشاوران
 • ۱۰ درصد برای بنیاد اکسس
 • ۷.۵ درصد برای سرمایه‌گذاران
 • ۵۸ درصد برای تولیدکنندگان محتوا و تشویق مخاطبان
 • ۱۵ درصد برای خزانه کامیونیتی
 • ۲ درصد برای ایردراپ اولیه

در زمان راه‌اندازی پروتکل اکسس، ۲ میلیارد توکن ACS باهمکاری سایت کوین گکو (Coingecko) به‌صورت ایردراپ بین جامعه کاربری توزیع شده است. تا ۷ سال آینده، عرضه در گردش توکن اکسس به ۱۴۲ میلیون خواهد رسید.

در حال حاضر توکن‌های ACS جدید (توکن‌های جدیدی که برای پاداش استیکینگ ضرب می‌شوند) به‌صورت یکسان بین کاربران و تولیدکنندگان محتوا تقسیم می‌شود. کاربران می‌توانند با مشارکت کردن در استخرها، تعداد توکن‌های ACS خود را افزایش دهند. پاداش استیک کردن توکن‌ها را می‌توان به‌صورت روزانه دریافت کرد. این به کاربران انگیزه می‌دهد که بیشتر در پروتکل مشارکت کنند و توکن‌های خود را مدت بیشتری در استخرها قفل نگه دارند.

در حال حاضر، قیمت توکن ACS حدود ۰.۰۰۲۱ دلار و ارزش بازار آن حدودا ۶۶ میلیون دلار است. بیشترین قیمت توکن اکسس ۰.۰۳ دلار (در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۴۰۱) و کمترین قیمت آن (در تاریخ ۲۰ مهر ۱۴۰۲) بوده است. عرضه کل توکن اکسس حدود ۸۷ میلیارد و عرضه در گردش آن ۳۰ میلیارد است.

روش‌های خرید توکن ACS

در حال حاضر، توکن اکسس را می‌توانید از صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کنید. در بین صرافی‌های متمرکز که ACS را لیست کرده‌اند می‌توان به کوکوین، هوبی، ال‌بنک، مکسی، کوین‌بیس، بای‌بیت، آپ‌بیت، گیت و Crypto.comاشاره کرد. از میان دکس‌ها، اکسس فعلا در صرافی‌های Orca، Jupiter، OpenOcean قابل معامله است.

توکن ACS را در چه کیف پول‌هایی نگهداری کنیم؟

توکن اکسس بر بستر شبکه سولانا راه‌اندازی شده است. در نتیجه، برای نگهداری ACS باید از کیف پول‌های سولانا یا کیف پول‌هایی استفاده کنید که از شبکه سولانا پشتیبانی می‌کنند. در حال حاضر، توکن اکسس را می‌توان در کیف پول‌های زیر نگهداری کرد:

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
پروتکل اکسس چیست؟

اکسس یک پروتکل وب ۳ است که امکان درآمدزایی مستقیم از محتوای دیجیتال را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال ACS چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن ACS، توکن بومی پروتکل اکسس است که برای خرید اشتراک محتوا و پاداش دادن به کاربران و ناشران استفاده می‌شود.

توکن اکسس را از کدام صرافی‌ها خریداری کنیم؟

توکن ACS را می‌توانید از صرافی‌های Coinbase، Bybit، UPbit، Huobi، Kucoin و چند صرافی دیگر خریداری کنید.

جمع‌بندی

فناوری وب ۳ نحوه تولید محتوا و کسب درآمد از آن را به‌کلی تغییر داده است. در نسل سوم وب، کاربران مالک حقیقی محتوای خود هستند و با روش‌های جدید می‌توانند از محتوای دیجیتال خود پول دربیاورند. در پروتکل اکسس تبلیغات و اشتراک‌های ماهانه به‌کلی حذف شده‌اند و کاربران با استیک کردن توکن‌های ACS، به محتوای ناشر دسترسی پیدا می‌کنند. به‌کمک قابلیت‌های جالب Access، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند با توزیع پاداش و NFT بین کاربران آن‌ها را به مشارکت و حمایت از محتوای خود تشویق کنند. در این مقاله پروتکل Access را از جنبه‌های مختلف بررسی کردیم؛ ازجمله اینکه پروتکل اکسس چیست، چه خدماتی ارائه می‌دهد، با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است، توکن ACS چیست و چه کاربردی دارد. شما هم می‌توانید نظرات و پرسش‌های خود را درباره این پروتکل جذاب با ما به اشتراک بگذارید.

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا