کریپتو کده

شبکه Aleph Zero چیست؟ آشنای با شبکه الف زیرو و ارز دیجیتال AZERO

شبکه Aleph Zero یک بلاک چین لایه اول است که از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. شبکه الف زیرو با هدف بهبود حریم خصوصی در بلاکچین و انجام سریع تراکنش‌ها ایجاد شده است. Aleph Zero به نهادها و شرکت‌های مختلف اجازه می‌دهد که تراکنش‌های خود را با حفظ حریم خصوصی انجام دهند. این شبکه به منظور فراهم کردن بستری غیر‌متمرکز، امن و مقیاس‌پذیر از فناوری جدیدی در دفتر کل توزیع‌شده (DLT) خود استفاده می‌کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Aleph Zero چیست، چه اهدافی دارد و چگونه کار می‌کند و سپس نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده، رمزارز آزیرو (AZERO)، نحوه خرید، فروش و نگهداری آن را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Aleph Zero چیست؟

منبع: medium.com

الف زیرو یک بلاک چین عمومی است که برای رسیدن به اجماع در شبکه خود از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند. هدف اصلی این شبکه افزایش حریم خصوصی در انجام تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری بالا است. شبکه Aleph Zero در ساختار خود از ترکیب یک پروتکل اجماع به نام AlephBFT و یک چارچوب (Substrate) سفارشی‌‌سازی‌شده استفاده می‌کند. هدف اصلی شبکه الف زیرو خدمات‌دهی به شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان است.

شفافیت موجود در بلاکچین برای بسیاری از کاربران محدودیتی ایجاد نمی‌کند؛ اما بسیاری از سازمان‌ها و موسسات ترجیح می‌دهند تراکنش‌ها، تعاملات یا اسناد خصوصی آنها در بلاک چین ثبت نشود. به عنوان مثال شرکتی قصد دارد که هزینه‌های ذخیره‌سازی داده‌های خود را با استفاده از فناوری بلاک چین کاهش دهد؛ اما به دلیل ماهیت خصوصی این داده‌ها نمی‌خواهد اطلاعاتش به صورت عمومی ثبت شود.

یکی از فناوری‌های توسعه‌یافته برای مقابله با این مشکل، قراردادهای هوشمند خصوصی است. قراردادهای هوشمند یکی از ارکان اصلی بازار ارزهای دیجیتال هستند که بر بستر شبکه‌های بلاک چینی ایجاد می‌شوند. در حال حاضر قراردادهای هوشمند با کاستی‌هایی مواجه هستند که شبکه Aleph Zero قصد دارد با برطرف کردن آنها امکان ایجاد قراردادهای هوشمند خصوصی را برای شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان فراهم کند. قراردادهای هوشمند خصوصی شبکه الف زیرو بر بستر یک چارچوب حریم خصوصی مبتنی بر اثبات‌ دانش صفر (ZKPs) و محاسبات چند جانبه ایمن (sMPC) ایجاد می‌شوند.

فناوری به‌کار‌رفته در شبکه الف زیرو این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می کند که کد قرارداد هوشمند مورد استفاده آن و تعاملات کاربران خود را پنهان کنند. این فناوری می‌تواند محدودیت‌های زیرساخت فعلی بلاکچین را در حوزه‌هایی مانند خودرو‌سازی، اینترنت اشیا، مراقبت‌های بهداشتی و غیره برطرف سازد.

شبکه Aleph Zero چگونه کار می‌کند؟

شبکه الف زیرو کاربردهای مختلفی دارد. از این شبکه می‌توان به عنوان یک دفتر کل عمومی و یک نمونه خصوصی مرتبط با دفتر کل عمومی استفاده کرد. قابلیت‌های این شبکه به سازمان‌های مختلف اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیر‌متمرکز (Dapp) خود را ایجاد کنند و از سرعت و امنیت یک DLT عمومی با حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها بهره‌مند شوند.

شبکه Aleph Zero همچنین می‌تواند با سایر بلاک چین‌ها ارتباط برقرار کرده و قراردادهای هوشمند را بربستر آنها اجرا کند. زیر‌ساخت حریم خصوصی این شبکه با اکثر زنجیره‌های بلاکچینی سازگار است. همچنین الف زیرو در حال توسعه یک کیف پول جهانی سازگار با قراردادهای هوشمند خصوصی است.

Aleph Zero یک پلتفرم بلاک چینی است که از فناوری DAG یا گراف غیرمدور جهت‌دار (Directed Acyclic Graph) استفاده می‌کند. استفاده از فناوری DAG باعث می‌شود این شبکه از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار شود و در عین حال غیرمتمرکز باشد. توسعه‌دهندگان Aleph Zero قصد دارند با استفاده از این فناوری سه‌گانه مقیاس‌پذیری، امنیت و غیر‌متمرکز بودن در بلاکچین را حل کنند. این امر به توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیر‌متمرکز اجازه می‌دهد که به طور کامل روی توسعه برنامه خود تمرکز کنند، بدون اینکه نیازی به ارائه راه حل برای مشکلات بلاک چین داشته باشند.

شبکه Aleph Zero چگونه کار می‌کند؟
منبع: alephzero.org

همانطور که پیش‌تر بیان شد، الف زیرو از از مکانیسم اجماعی به نام AlephBFT Consensus استفاده می‌کند. این الگوریتم اجماع مبتنی‌بر فناوری DAG است. در این مکانیسم به جای اینکه تراکنش‌ها در بلاک‌ها جمع‌آوری شوند، مستقیما به یکدیگر مرتبط می‌شوند. استفاده از این روش باعث می‌شود که تراکنش‌ها با سرعت بسیار بالایی اعتبارسنجی و نهایی شوند. برای اطلاع از تفاوت DAG و بلاکچین، این مقاله را مطالعه کنید.

همچنین توسعه دهندگان شبکه الف زیرو فناوری DAG را با مکانیسم اجماع اثبات سهام که در بلاکچین استفاده می‌شود، ترکیب کرده‌اند؛ بنابراین شبکه Aleph Zero دارای ولیدیتور‌هایی است که تراکنش‌ها را در این شبکه تایید می‌کنند. کاربران این شبکه می‌توانند ارز دیجیتال AZERO خود را در این شبکه استیک کنند، به امنیت شبکه کمک کرده و از شبکه رمزارز آزیرو پاداش بگیرند.  

شبکه الف زیرو از فناوری گواه اثبات دانش صفر اجمالی غیرتعاملی (ZK-SNARK) و محاسبات چند جانبه sMPC برای فراهم‌سازی امکان ایجاد قراردادهای هوشمند خصوصی استفاده می‌کند. فناوری ZK-SNARK براساس Zero Knowledge Proof عمل می‌کند. این فناوری توسط شبکه زی کش (Zcash) نیز استفاده می‌شود. استفاده از فناوری ZK-SNARK تضمین می‌کند که آدرس فرستنده، گیرنده، میزان تراکنش و آدرس IP کاربران به طور کامل به صورت محرمانه حفظ می‌شود. در نتیجه با استفاده از این فناوری فقط می‌توان مشاهده کرد که آیا تراکنش‌ها انجام شده و چه تعداد توکن در این تراکنش‌ها چقدر انتقال یافته است.

فناوری ZK-SNARK به کاربران شبکه اجازه می‌دهد بدون نیاز به افشای محتوای داده‌های خود ثابت کنند که دارای داده‌های خاصی هستند؛ به عنوان مثال کاربران شبکه الف زیرو می‌توانند بدون فاش کردن موجودی حساب خود تراکنش‌های مالی خود را انجام دهند.

در فناوری sMPC کامپیوترهای متعددی داده‌های دریافتی را ذخیره می‌کنند، محاسبات چند جانبه را انجام می‌دهند و تراکنش‌های دریافتی را بدون افشای ورودی‌های کاربران تایید می‌کنند. بنابراین سیستم تضمین می‌کند که اطلاعات هر یک از کاربران شبکه به‌طور خصوصی نگهداری می‌شود. همچنین استفاده از فناوری sMPC باعث می‌شود حریم خصوصی کاربران در برابر یکدیگر محافظت شود. به عبارت ساده‌تر با استفاده از این فناوری دستیابی به داده‌های مختلف در شبکه الف زیرو تقریبا غیرممکن می‌شود.

بنابراین شبکه Aleph Zero با استفاده از فناوری ZK-SNARKS بدون افشای هیچگونه داده‌ای صحت تراکنش را تایید کرده و با استفاده از sMPC تراکنش ها را نهایی می‌کند. ترکیب این فناوری‌ها یک لایه حریم خصوصی بسیار ایمن را برای این شبکه فراهم می‌کند.

معرفی خدمات و سرویس‌های شبکه Aleph Zero

خدمات و سرویس‌های شبکه Aleph Zero
منبع: hodl.nl

شبکه الف زیرو یک بلاکچین لایه اول است و امکانات بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از لایه‌های چندگانه Aleph Zero استفاده کرده و برنامه‌های کاربردی خود را ایجاد کنند. در ادامه به بررسی سرویس‌ها و خدمات این شبکه می‌پردازیم.

اکوسیستم شبکه Aleph Zero

تا‌کنون برنامه‌های غیرمتمرکز بسیاری بر بستر شبکه الف زیرو ایجاد شده‌اند. در این لینک می‌توانید لیست Dapp‌هایی که روی شبکه Aleph Zero ایجاد شده‌اند، مشاهده کنید. یکی از این پروتکل‌ها Common نام دارد که یکی از اولین محصولات ساخته‌شده روی شبکه Aleph Zero است. این پروتکل یک صرافی غیر‌متمرکز بر بستر شبکه الف زیرو است که مشکل ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) را حل کرده است. تراکنش کاربران در این صرافی با سرعت بسیار بالا و به صورت کاملا ناشناس پردازش می‌شود.

فضای ذخیره‌سازی ابری الف زیرو (Aleph Zero Cloud)

بسیاری از کاربران و شرکت‌ها برای ذخیره‌سازی داده‌های خود از فضاهای ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند. با استفاده از این فضاها داده‌های شما در سرور دیگری ذخیره می‌شود که می‌توانید از طریق اتصال به اینترنت به آنها دسترسی داشته باشید. در حال حاضر کاربران از فضاهای ذخیره‌سازی متمرکز مانند گوگل درایو استفاده می‌کنند. شبکه الف زیرو به کاربران اجازه می‌دهد، داده‌های خود (فایل‌ها، عکس‌ها و اسناد) را در یک فضای ابری غیرمتمرکز به نام Aleph Zero Cloud ذخیره کنند و حریم خصوصیشان حفظ شود. برای استفاده از Aleph Zero Cloud باید کیف پول Aleph Zero را نصب کرده و فضای مورد نیاز خود را با AZERO خریداری کنید.

پل لیمینال (Liminal Bridge) 

پل لیمینال در شبکه الف زیرو
منبع: allesovercrypto.nl

قابلیت همکاری (Interoperability) بین بلاک چین‌ها در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مسائل در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. قابلیت همکاری به معنای امکان ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف است. در حال حاضر اغلب به دلیل اینکه بلاک چین‌ها با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف ساخته می شوند، امکان ایجاد همکاری بین آنها وجود ندارد.

Aleph Zero با استفاده از یک پل لیمینال یا Liminal Bridge که یکی از اولین محصولات در Aleph Zero این شبکه است، به بلاکچین‌های مختلف اجازه می‌دهد از بستر این شبکه به عنوان یک لایه حریم خصوصی چند زنجیره‌ای استفاده کنند.

این پل می‌تواند به تمامی شبکه‌‌های بلاکچینی متصل شود. به این ترتیب می‌توان داده‌ها را بین Aleph Zero با بلاک‌چین‌های Binance Smart Chain، Polkadot و Ethereum رد و بدل کرد. علاوه بر این به این دلیل که شبکه  Aleph Zero از فناوری‌های ZK-SNARK و sMPC استفاده می‌کند، حریم خصوصی کاربران در هنگام استفاده از این بریج حفظ می‌شود. شبکه Aleph Zero به منظور دریافت اطلاعات از شبکه‌های دیگر اوراکل ویژه‌ای را توسعه داده است که داده‌ها که در دسترس بودن داده‌ها را در اکوسیستم Aleph Zero بررسی می‌کند.

مشارکت در تامین امنیت شبکه Aleph Zero

کاربران شبکه الف زیرو می‌توانند با استیک کردن آزیرو خود هم به عنوان ولیدیتور و هم به عنوان Nominator یا انتخاب‌کننده فعالیت داشته باشند. برای تبدیل شدن به ولیدیتور حداقل ۲۵,۰۰۰ واحد AZERO و برای تبدیل شدن به Nominator نیاز به حداقل ۲,۰۰۰ واحد رمزارز آزیرو است. با استفاده از این لینک می‌توانید میزان پاداش ولیدیتورها و نامینیتورها و نحوه استیکینگ آزیرو را مشاهده کنید.

نقشه راه شبکه الف زیرو چیست؟

نقشه راه شبکه الف زیرو چیست؟
منبع: alephzero.org

شبکه الف زیرو برای رسیدن به اهدافش نقشه راه خود را در ۷ فاز مختلف تعریف کرده است. تا‌کنون ۳ فاز از این ۷ فاز با موفقیت به اتمام رسیده است و اکنون این شبکه در فاز چهارم نقشه راه خود قرار دارد. در فازهای قبلی شبکه الف زیرو اهدافی مانند راه‌اندازی مکانیسم اجماع AlephBFT و مینت رمزارز AZERO را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

در فاز چهارم این شبکه قصد دارد به اهدافی مانند امکان انتخاب ولیدیتورهای شبکه از طریق مکانیسم رای‌دهی، ایجاد استخرهای Nominator‌ها، امکان ذخیره ارز دیجیتال AZERO در کیف پول‌های سخت‌افزاری و بهبود ظرفیت قراردادهای هوشمند دست پیدا کند. در این لینک می‌توانید فازهای بعدی توسعه شبکه الف زیرو را مشاهده کنید.

معرفی تیم توسعه دهنده شبکه Aleph Zero

تیم توسعه دهنده شبکه Aleph Zero
منبع: alephzero.org

تیم توسعه‌دهنده شبکه Aleph Zero متشکل از بیش از ۴۰ کارمند و ۴ هم‌بنیان‌گذار است. متیو نیمرگ (Matthew Niemerg) به عنوان مدیرعامل، آدام کاگول (Adam Cagol) به عنوان مدیر ارشد فناوری، آنتونی زولسیاک (Antoni Zolciak) به عنوان مدیر ارشد عملیاتی و مایکل سویتک (Michal Swietek) به عنوان مدیر محصول این شبکه فعالیت می‌کند. اعضای شبکه Aleph Zero سابقه کار در شرکت‌های بزرگی مانند IBM ،Stellar ،Capgemini ،ING Bank، گوگل و Uber داشته‌اند.

ارز دیجیتال AZERO چیست؟

رز دیجیتال AZERO چیست
منبع: pinterest.com

ارز دیجیتال AZERO رمزارز بومی شبکه الف زیرو است. از این رمزارز به منظور پرداخت کارمزد شبکه، وثیقه‌گذاری در پل لیمینال به منظور ایجاد دارایی‌های رپد شده، استیکینگ و دریافت پاداش، ولیدیتور شدن در شبکه و دریافت تخفیف در کارمزد معاملات در دکس‌ها و بریج Liminal استفاده می‌شود.

به طور کلی ۳۰۰ میلیون واحد آزیرو وجود خواهد داشت. تورم این ارزدیجیتال سالانه ۳۰ میلیون واحد است و رمزارزهای آزیرو به شرح زیر توزیع شده‌اند:

 • ۱۰ درصد متعلق به تیم سازنده است.
 • ۲۳ درصد به بنیاد الف زیرو اختصاص یافته است.
 • ۳۴ درصد در فروش اولیه به‌فروش رسیده است.
 • ۱۸ درصد در فروش عمومی، فروخته شده است.
 • ۵ درصد بین مشارکت‌کنندگان اولیه شبکه توزیع شده است.
 • ۱۰ درصد متعلق به اکوسیستم الف زیرو است.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز حدودا ۳۲۴ میلیون واحد است که از این مقدار حدود ۲۱۴,۵۷۴,۰۰۰ واحد آزیرو در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت AZERO برابر با ۱.۸۷ دلار است. رمزارز AZERO از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۲۷ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این ارز دیجیتال بیش از ۳۹۹ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۵۹ دلار و در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۳.۰۹ دلار را ثبت کرده است.

در کدام صرافی‌ها می‌توان ارز دیجیتال AZERO خریداری کرد؟

رمزارز AZERO را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوکوین، هیوبی، کوینکس، MEXC، بینگ ایکس، هات بیت و Gate.io خریداری کرد.

معرفی کیف پول‌های مناسب برای نگهداری AZERO

در حال حاضر نمی‌توان ارز دیجیتال AZERO را در کیف پول‌های زیادی نگهداری کرد. برای ذخیره‌سازی رمزارز آزیرو می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری ​Nova Wallet، SubWall، Talisma و Azero.dev استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه Aleph Zero چیست؟
  شبکه الف زیرو یک شبکه بلاکچینی لایه اول است. این شبکه با استفاده از فناوری DAG یا گراف غیرمدور جهت‌دار از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است. همچنین این شبکه با استفاده از فناوری‌های ZK-SNARK و sMPC به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند خصوصی ایجاد کنند.
 • رمزارز AZERO را از کجا می‌توان خرید؟
  ارز دیجیتال آزیرو را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوکوین، هوبی، کوینکس، MEXC، بینگ ایکس، هات بیت و Gate.io خریداری کرد.

جمع بندی

حفظ حریم خصوصی در انجام تراکنش‌ها یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها به‌منظور توسعه شبکه‌های بلاکچینی است. شبکه Aleph Zero با ایجاد امکان خصوصی ماندن داده‌ها و اطلاعات تراکنش‌ها به سازمان‌ها اجازه می‌دهد، داده‌های محرمانه خود را بر‌بستر بلاکچین ذخیره کرده و انتقال دهند. شبکه الف زیرو با استفاده از فناوری گواه اثبات دانش صفر اجمالی غیرتعاملی (ZK-SNARK) و محاسبات چند جانبه sMPC به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد، قراردادهای هوشمند خصوصی ایجاد کنند. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Aleph Zero چیست، چه اهدافی دارد و چگونه کار می‌کند و سپس به بررسی نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده، رمزارز آزیرو (AZERO)، نحوه خرید، فروش و نگهداری آن پرداختیم. به نظر شما قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند خصوصی تا چه حد می‌تواند به رشد و توسعه شبکه‌های بلاکچینی کمک کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
alephzero

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا