کریپتو کده

پلتفرم BitDAO چیست؟ بررسی بیت دائو و توکن BIT

کمک به ایجاد یک اکوسیستم بزرگ از پروژه‌های غیرمتمرکز مختلف در حوزه‌‌های گوناگون،‌ این همان چیزی است که بیت دائو برای رسیدن به آن خلق شد. در سال‌های اخیر، سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا همان دائوها رشد زیادی در دنیای بلاکچین داشته‌اند. BitDAO یکی از جدیدترین دائوها است که می‌خواهد با حمایت از برنامه‌ها و تکنولوزی‌‌های غیرمتمرکز،‌ به شکل‌گیری یک اقتصاد غیرمتمرکز کمک کند. در این مقاله ابتدا به این پرداخته خواهد شد که پلتفرم BitDAO چیست، چه هدفی دارد و چطور کار می‌کند. در ادامه به تیم این پروژه،‌ نقشه راه،‌ سرمایه‌گذارها و مشارکت‌های آن اشاره شده است. همچنین ارز دیجیتال BIT، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز بررسی شده است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پلتفرم BitDAO چیست؟

پلتفرم BitDAO چیست

BitDAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که می‌خواهد با ایجاد یک اقتصاد توکن غیرمتمرکز، زمین بازی را برای همه افراد در جهان یکسان کند. این پروتکل یکی از جدیدترین و بزرگترین دائوهای جهان است که بر روی DeFi متمرکز شده است و توسط دارندگان توکن‌های BIT،‌ توکن حاکمیتی این پلتفرم مدیریت می‌شود.

بیت دائو امیدوار است از طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف مثل دیفای، دائو، توکن‌های بی‌همتا و بازی پشتیبانی و حمایت کند. این حمایت در قالب تحقیق و توسعه، تقویت نقدینگی و تامین مالی خواهد بود. هم‌چنین به کسانی که در توسعه اکوسیستم بیت دائو با کارهایی همچون ساخت ماژول حاکمیت سفارشی یا مدیریت جامعه مشارکت کنند، پاداش خواهد داد.

BitDAO پلتفرمی باز برای پیشنهادهای مختلف است و دارندگان توکن BIT به آنها رای می‌دهند. این پروتکل به بلاکچین‌ها و پروژه‌های مختلف هیچ وابستگی ندارد. ارزش توکن BIT با موفقیت اکوسیستم از طریق پیوندهای اقتصادی مختلف (عمدتا ایجاد و مبادله توکن‌ها) مرتبط است. BitDAO از موفقیت پروژه‌های شریک و در کل، صنعت کریپتو سود می‌برد. موفقیت شرکای BitDAO باعث افزایش مشارکت و ارزش خزانه BitDAO می‌شود و امکان استفاده از منابع بیشتری را فراهم می‌کند.

هدف بیت دائو چیست؟

هدف کلی BitDAO، حمایت از سازندگان اقتصاد غیرمتمرکز است. یک اقتصاد غیرقابل توقف که توسط دارایی‌های غیرمتمرکز، فناوری‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های غیرمتمرکز فعال خواهد بود.

یکی از اهداف اولیه این پروژه جذب توسعه‌دهندگان مستعد از طریق مبادله توکن‌ها و تلاش‌های توسعه مشترک است. مبادله توکن‌ها، خزانه BitDAO را قادر می‌سازد تا مجموعه‌ای از بهترین توکن‌های پروژه‌های رمزنگاری را جمع‌آوری کند. می‌توان گفت بیت دائو با اهداف زیر ایجاده شده است:

 • حمایت از سازندگان اقتصاد غیرمتمرکز و به نمایش گذاشتن پتانسیل DAO
 • حمایت از طیف گسترده‌ای از ایده‌‌ها و کمک به آزمایش آن‌ها برای تنظیم پارامترهای اقتصادی، حاکمیت، مدیریت خزانه داری و سازمان
 • تبدیل شدن به بزرگترین شبکه از نهادهای خودمختار غیرمتمرکز
 • ایجاد و همچنین مشارکت با نهادهای مستقل تخصصی برای صندوق‌های اکوسیستم، هنر، کشاورزی، تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری، رویدادها، کمک‌های مالی، آموزش، خدمات عملیات DAO و غیره
 • مشارکت با پروژه‌های موجود از طریق مبادله توکن و روش‌های دیگر

بیت دائو چطور کار می‌کند؟

اکوسیستم بیت دائو

در اکوسیستم بیت دائو ۴ مدل کاربر وجود دارد که عبارتند از:

 • اعضای جامعه: همه حتی بدون داشتن توکن BIT می‌توانند در تالار گفتمان و رسانه‌های اجتماعی بیت دائو مشارکت کرده و ایده‌هایشان را به اشتراک بگذارند. ایده‌های خوب ممکن است توسط هولدرهای توکن BIT پذیرفته شود.
 • مشارکت‌کنندگان: افراد یا تیم‌هایی که می‌توانند به توسعه پروتکل‌های BitDAO کمک کرده یا برای بررسی دقیق و مبادله توکن‌ها با پروژه‌های دیگر و درخواست کمک‌های مالی از BitDAO، فعالیت کنند.
 • شرکا: از هر پروژه DeFi یا CeFi که می‌تواند به BitDAO کمک کند، استقبال خواهد شد و راه‌هایی برای همکاری بین پروتکل‌ها پیدا خواهند کرد.
 • هولدرها: دارندگان توکن BIT که می‌توانند در مورد جهت و نحوه استفاده از دارایی‌های خزانه BitDAO  پیشنهاد داده و رای دهند.

این پلتفرم به دارندگان توکن این حق را می‌دهد که پیشنهادات را ارسال و در مورد آنها رای دهند، اما این حق را ندارند که اراده خود را بر سایر مشارکت‌کنندگان تحمیل کنند. به عنوان مثال پیشنهادی که می‌گوید «BitDAO باید محصول X بسازد» بعید است اجرا شود، زیرا BitDAO هیچ کارمندی ندارد و نمی‌تواند تیم‌های توسعه شخص ثالث را مجبور به اقدام کند. چنین پیشنهادی باید به این صورت نوشته شود: «ما معتقدیم محصول X مورد نیاز است، ما آن را خواهیم ساخت و در اینجا درخواست بودجه BitDAO و پیشنهاد دقیق وجود دارد».

BitDAO متعلق به هولدرهای توکن BIT است و توسط آن‌ها اداره می‌شود. سیاست‌های آن پس از بحث و گفتگو با جامعه BitDAO، ممکن است در آینده دچار تغییر شوند، به هر حال سیاست اولیه آن‌ها این است که اقدامات زیر پس از پیشنهاد و رای موفقیت آمیز اجرا شود:

 • مبادله توکن با پروژه‌های موجود و در حال ظهور
 • تخصیص خزانه به پروژه‌های مختلف یا نهادهای مستقل (در قالب تامین مالی، حمایت نقدینگی و کمک‌های بلاعوض)
 • به روز رسانی پروتکل‌های اصلی BitDAO (شامل عملکردهای حاکمیت و مدیریت خزانه).

حاکمیت غیرمتمرکز در بیت دائو در ۲ فاز اجرا می‌شود. در فاز ۱ برای در امان ماندن از اشتباهات و باگ‌ها،‌ سراغ روش‌هایی رفته‌اند که جواب خود را پس داده‌اند. بیت‌ دائو از استاندارد راه‌اندازی صنعتی Gnosis Safe، مدیریت خارج از زنجیره Gnosis Snapshot و مدیران چندامضایی استفاده می‌کند. Gnosis Safe یک پلتفرم قابل اعتماد برای مدیریت دارایی‌ها روی اتریوم است.

در فاز ۲ به دنبال ساخت یک ماژول حاکمیت سفارشی است که به احتمال زیاد به راه‌حل‌های قابل ارتقا روی زنجیره مانند مکانیسم حاکمیت Governor Bravo کامپاند نزدیک باشد.

فاز یک

Gnosis Safe

BitDAO از Gnosis Safe برای ذخیره دارایی‌های خزانه استفاده می‌کند. Gnosis Safe معمولا توسط پروژه‌های رمزنگاری برای کنترل چندامضایی روی یک آدرس اتریوم استفاده می‌شود.

Gnosis Snapshot یک پلتفرم تجمیع آرای خارج از زنجیره است. اسنپ‌شات از حاکمیت خارج از زنجیره برای بسیاری از پروژه‌های پیشرو در صنعت بلاک چین و DeFi مانند بالانسر، Yearn Finance، سوشی سواپ، یونی سواپ، بنکور، The Graph و آوه پشتیبانی می‌کند.

حاکمیت مبتنی بر اسنپ‌شات معمولا به عنوان حکمرانی نرم شناخته می‌شود زیرا نتیجه رای‌گیری به طور خودکار اجرا نمی‌شود؛ برای انجام اقدامات بعدی و اجرای تغییرات با چند امضا، به یک تیم توسعه و عملیات نیاز دارد.

در دیسکورد و فروم بیت‌دائو، یک کانال جداگانه برای بحث در مورد ایده‌های مربوط به کمک‌های مالی، مبادله توکن‌ها، نقشه راه پروتکل و حاکمیت وجود دارد.

ایده‌هایی که حمایت کافی جامعه را به دست آورند، به رای گذاشته می‌شوند. یکی از اعضای جامعه می‌تواند یک پیشنهاد برای Snapshot پیش‌نویس کند که منجر به رای رسمی جامعه شود. چنین پیشنهادهایی به عنوان یک یک نظرسنجی عمل می‌کنند، اما اجرای آن را تضمین نمی‌کنند. این ایده باید توسط یک تیم توسعه پذیرفته شود، کد نهایی بررسی و ارسال شود و سپس توسط مدیران با چند امضا پیاده‌سازی شود.

در فاز ۱ خزانه بیت دائو و فضای Snapshot توسط یک کیف پول چند امضایی اداره می‌شود. به پیشنهادات جامعه برای توزیع گسترده‌تر کلیدهای امضا توجه خواهد شد (برای مثال 6 نفر از 12 امضاکننده). تغییرات پیشنهادی برای امضاکنندگان یا قوانین از طریق پروپوزال Snapshot وارد فرآیند رای‌گیری می‌شود.

در فاز یک هر توکن BIT برابر یک حق رای است. در آینده ممکن است به توکن‌هایی که استیک می‌شوند یا توکن‌های LP نیز برای رای دادن وزن داده شود. یک پیشنهاد برای اینکه به رای گذاشته شود به ۲۰۰ هزار BIT و برای قبول شدن به ۱ میلیون BIT (یک درصد کل توکن‌ها) نیاز دارد. مدت زمان رای‌گیری نیز حداقل ۷ روز خواهد بود.

فاز دو

مراکز تحقیق و توسعه وابسته به BitDAO بر روی ساخت یک ماژول حاکمیت سفارشی کار می‌کنند. هدف افزایش قدرت دارندگان توکن BIT و پشتیبانی از محصولات و عملکردهای آینده BitDAO است.

الزامات کلیدی این فاز عبارتند از:

 • قابل ارتقا بودن
 • قابلیت ارائه پیشنهاد و رای‌گیری به صورت Onchain
 • کنترل پارامترهای حاکمیت BitDAO (استراتژی وزن رای، آستانه ارائه پیشنهاد، آستانه تصویب پیشنهاد، مدت زمان رای‌گیری)
 • کنترل پارامترهای محصول BitDAO آینده (کارمزدها، آستانه‌ها و غیره)
 • به راحتی قابل تغییر باشد تا سایر DAOها بتوانند از آن استفاده کنند.

بررسی توکن BIT

BIT توکن حاکمیتی بیت دائو و دارای استاندارد ERC-20 است. این توکن از تجمیع رای‌گیری در خارج از زنجیره و واگذار کردن حق رای (Delegate) پشتیبانی می‌کند و همچنین پتانسیل انتقال حاکمیت روی زنجیره را دارد. دارندگان BIT تا زمانی که حق رای خود را به آدرسی دلیگیت نکنند، نمی‌توانند رای دهند یا پیشنهاد ایجاد کنند. این امر می‌تواند در یک زمان به یک آدرس، از جمله آدرس خود هولدر انجام شود. توجه داشته باشید Delegate کردن، توکن‌ها را قفل نکرده یا انتقال نمی‌دهد. اگر کیف پول ایزوله نماینده دزدیده شود، به خطر بیفتد یا با قرارداد هوشمند تعامل نادرست داشته باشد، این امر مستقیما منجر به از دست رفتن توکن‌های BIT نخواهد شد و دارنده BIT می‌تواند آن را به آدرس دیگری اختصاص دهد.

توزیع توکن BIT

عرضه کل توکن‌های BIT ثابت و برابر با ۱۰ میلیارد واحد خواهد بود. نحوه توزیع توکن‌ها نیز به شرح زیر است:

 • ۵ درصد برای فروش خصوصی که سه ماه پس از راه‌اندازی، به صورت خطی و طی یکسال آزاد خواهد شد.
 • ۵ درصد به عنوان پاداش برای شرکای راه‌اندازی که از ابتدا در دسترس هستند، از این میزان ۲.۶ درصد برای سوشی سواپ است.
 • ۳۰ درصد برای خزانه بیت‌دائو که از میزان ۱۰ درصد در زمان راه‌اندازی در دسترس است،‌ مابقی سه ماه قفل بوده و پس از آن به صورت خطی و طی یکسال آزاد خواهد شد. این توکن‌ها را می‌توان برای مبادله، کمک‌های مالی، جوایز رسیدن به اهداف و غیره استفاده کرد. استفاده از این توکن‌ها فقط پس از پیشنهاد و رای DAO ممکن می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت کنترل این توکن‌‌ها، به طور موثر در اختیار هولدرهای BIT است.
 • ۱۵ درصد به Bybit Flexible اختصاص پیدا کرده است و از زمان راه‌اندازی در دسترس هستند.
 • ۴۵ درصد به Bybit Locked اختصاص پیدا کرده است که یکسال قفل بوده و پس از آن به صورت خطی طی ۲۴ ماه آزاد می‌شود.

Bybit متعهد شده است که مشارکت قابل توجهی در خزانه BitDAO داشته باشد. در نتیجه Bybit درصد زیادی از توکن های BIT را در زمان راه‌اندازی نگه می‌دارد. از آنجایی که این توکن‌ها به صورت خصوصی توسط Bybit نگهداری می‌شوند، می‌تواند از آن‌ها برای هر هدفی استفاده کند از جمله ایجاد مراکز تحقیق و توسعه برای پشتیبانی از BitDAO، حمایت از رشد کسب‌وکار Bybit و پاداش دادن به کارکنان و ذینفعان مرکز R&D وابسته به Bybit یا BitDAO.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله (۶ اردیبهشت ۱۴۰۱) قیمت BIT، حدود ۱.۲ دلار، تعداد در گردش این توکن حدود ۹۲۰ میلیون واحد و رتبه آن در بین تمام ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار ۹۱ است. حجم معاملات ارز دیجیتال BIT در ۲۴ ساعت گذشته ۵۲.۷ میلیون دلار،‌ بیشترین قیمت آن در ۲۱ آبان سال گذشته ۳.۱ دلار و کمترین قیمت آن در ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ کمی بیش از ۱ دلار ثبت شده است. 

تیم پشت پروژه بیت دائو چه کسانی هستند؟

BitDAO یک شرکت نیست، تیم مدیریت و کارمندی ندارد. BitDAO مجموعه‌ای از سازندگان و ذینفعانی است که توکن‌های BIT را هولد کرده‌اند و برای موفقیت پروژه انگیزه دارند. هر کسی می‌تواند در ارتقای پروتکل مشارکت کرده و برای BitDAO پیشنهاد دهد. دارندگان توکن BIT در مورد تایید یا رد این پیشنهادات رای خواهند داد.

بررسی نقشه راه BitDAO

رودمپ رسمی از سمت بیت دائو برای این پروژه ارائه نشده اما در داکیومنت‌های آن،‌ صحبت‌هایی در مورد مسیر آينده مطرح شده است. برای مراکز تحقیق و توسعه وابسته به BitDAO ساخت ماژول حاکمیت، مدیریت خزانه و محصولات DeFi در اولویت قرار دارد. در آینده ساخت راه‌حل‌های بلاک چینی لایه ۱ یا لایه ۲ در صورتی که نیاز باشد، جامعه BitDAO از آن حمایت کند و به آن رای دهد، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در مورد مولتی‌چین شدن توکن ‌BIT نیز گفته شده که هدف بیت دائو پشتیبانی از یک اکوسیستم گسترده و فارغ از بلاکچین‌ها است. انتخاب اتریوم در ابتدا به دلیل داشتن قوی‌ترین شبکه پروژه‌ها، کاربران و راه‌حل‌های توسعه آزمایش‌شده بوده است. اگر از پویا بودن هر اکوسیستم دیگری مطمئن شوند و تکنولوژی پل میان زنجیره‌ای نیز در آن فعال باشد، آمادگی ایجاد توکن BIT روی آن بلاکچین وجود دارد.

بیت‌دائو چه سرمایه‌گذارها و مشارکت‌هایی داشته است؟

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، در فروش خصوصی انجام شده در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱، مبلغ ۲۳۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. در میان سرمایه‌گذاران نام‌های بزرگی همچون پیتر تیل، Founders Fund و Pantera Capital دیده می‌شود.

شرکای بیت دائو

دائوی سوشی سواپ اولین DAO دیفای است که با بیت دائو همکاری می‌کند. آنها پشتیبانی فنی را برای طراحی حاکمیت، نقشه راه و مدیریت خزانه BitDAO ارائه کرده‌اند. SushiSwap و BitDAO قصد دارند در ساختن آینده مالی با یکدیگر همکاری کنند.

بای‌بیت نیز متعهد شده است که ۲.۵ bps (۰.۰۲۵ درصد) از حجم معاملات فیوچرزش را به خزانه بیت دائو کمک کند. همچنین بیت دائو پارتنرهای زیاد و مطرحی دارد که از زمان راه‌اندازی در کنار این پروژه بوده‌اند و در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • Peter Thiel
 • Founders Fund
 • Pantera Capital
 • Dragonfly Capital
 • Alan Howard
 • Kain Warwick (founder of Synthetix)
 • Polygon
 • Fenbushi Capital
 • NGC Ventures
 • The London & Amsterdam Trust Company Limited
 • Kenetic
 • The Brooker Group
 • Kronos

در کدام صرافی‌ها می‌توان توکن BIT را خرید؟

رمزارز BIT در صرافی‌های متمرکز بای‌بیت، گیت، FTX، کوینکس، پولینکس، LBANK ،MEXC و هات‌بیت لیست شده است. هم‌چنین برای خرید و فروش این توکن می‌توان از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ، سوشی سواپ و لوپرینگ استفاده کرد.

کیف پول مناسب برای نگهداری ‌BIT کدام است؟

همانطور که گفته شده، ارز دیجیتال BIT بر بستر بلاکچین اتریوم و دارای استاندارد ERC20 است. بنابراین تمام کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند مثل متامسک، تراست والت و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور برای نگهداری آن مناسب هستند.

جمع‌بندی

بیت دائو به دنبال تحقق اقتصاد غیرمتمرکز با اکوسیستمی از پروژه‌هایی است که حاکمیت و عملکرد غیرمتمرکز دارند. این پروژه یکی از جدیدترین و بزرگ‌ترین دائوهایی است که خود به شکل‌گیری سایر دائوها کمک می‌کند. کمک صورت گرفته در قالب R&D، تقویت نقدینگی و تامین مالی به پروژه‌هایی است که مستعد ارزیابی می‌شوند. تمام اتفاقات در بیت دائو با پیشنهاد اعضای جامعه و رای هولدرهای توکن BIT‌ اجرایی خواهد شد. در این مقاله در رابطه با این که پلتفرم BitDAO چیست،‌ چه هدفی دارد و چطور کار می‌کند صحبت کردیم. تیم،‌ نقشه راه،‌ سرمایه‌گذارها و شرکای این پروژه معرفی شدند. توکن BIT، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز بررسی شدند.

نظر شما در رابطه با پلتفرم BitDAO چیست؟ آیا همکاری‌های آینده می‌تواند منجر به ارزشمندتر شدن این پروژه شود؟

منبع
bitdao.io

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا