کریپتو کده

شبکه نامیک (Nomic) چیست؟ آشنایی با پل بین شبکه بیت کوین و کازمس

اولین محصول پروژه نامیک (Nomic) پل بلاکچینی است که انتقال و کاربرد بیت کوین در کازموس را امکان‌پذیر می‌کند. شعار این پروژه که هنوز مسیر توسعه خود را کامل نکرده، ساخت زنجیره جانبی برای بیت کوین است. آنچه که کاربران را به چنین پروژه‌های جذب می‌کند، کاربری بیت کوین در پروتکل‌های دیفای است. شبکه نامیک توکنی با نماد Nomic دارد و طی اولین رویداد ایردراپ در ژانویه ۲۰۲۲ میان هولدرهای ATOM توزیع شد. مراحل دوم و سوم ایردراپ نیز همگام با توسعه شبکه برگزار خواهند شد. با وجود اینکه هنوز اطلاعات چندانی از این پروژه در دسترس نیست، ما چکیده‌ای از نحوه کارکرد شبکه نامیک، بریج نامیک، رمزارز Nomic، تیم توسعه‌دهنده و نقشه راه پروژه را آماده کرده‌ایم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه نامیک (Nomic) چیست؟

شبکه نامیک (Nomic) چیست
منبع: nomic.io

نامیک (Nomic) یک بلاکچین لایه یک است که بریج غیرمتمرکز و غیرحضانتی برای ورود بیت کوین به اکوسیستم کازموس را فراهم می‌کند. WBTC را می‌توان نمونه‌ای از توکن بیت کوین در شبکه اتریوم به شمار آورد. نامیک هم نسخه دیگری از توکن بیت کوین با تیکر nBTC عرضه می‌کند.

nBTC توکن سازگار با پروتکل IBC است که نسبت یک به یک با بیت کوین دارد. یعنی زمانی که بیت کوین را در بریج واریز می‌کنید، به مقدار معادل nBTC دریافت می‌کنید که ارزشی مساوی با ارزش بیت کوین اصلی شما دارد. به محض اینکه بیت کوین را به آدرس مقصد واریز کنید، nBTC در کیف پول شما نمایش داده می‌شود. سپس می‌توانید nBTC را در پروتکل‌های دیفای سازگار با IBC استیک کنید و سود بگیرید.

بریج بیت کوین اولین محصول نامیک (Nomic) است. با کمک این بریج می‌توان بیت کوین را از شبکه اصلی به کازموس آورد. این بریج دارایی جدیدی به نام nBTC می‌سازد که کاملا توسط بیت کوین پشتیبانی می‌شود و قابل استفاده در زنجیره‌های سازگار با پروتکل بین بلاکچینی کازموس است. 

نحوه کارکرد بریج:

  • واریز بیت کوین در ازای دریافت nBTC
  • واریز nBTC در ازای دریافت بیت کوین شبکه اصلی

شبکه نامیک چطور کار می‌کند؟

نامیک یک زنجیره جانبی برای بیت کوین عرضه می‌کند که در بستر پروتکل اجماع تندرمینت کار می‌کند. نامیک امکان استفاده از بیت کوین در اپلیکیشن‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند را فراهم می‌کند. همچنین با ساخت برچسب زمانی دوره‌ای زنجیره جانبی در بلاکچین بیت کوین، از حملات مشابه شبکه‌های گواه اثبات سهام جلوگیری می‌‌شود. نتیجه این چرخش به‌دست آوردن امنیت پروتکل گواه اثبات کار و اجرای فوری تراکنش‌ مشابه پروتکل‌های BFT است. زنجیره جانبی در این سیستم به عنوان یک شبکه مستقل کار می‌کند و به آن شبکه زنجیره جانبی گفته می‌شود. ولیدیتورهای این شبکه در حکم امضاکنندگان ذخایر شبکه (بیت کوین‌های واریزی به شبکه) فعالیت می‌کنند. هر کدام یک کلید عمومی بیت کوین و مقدار مشخصی قدرت رای‌دهی دارند که نشان‌دهنده وزن امضای آن‌ها در فرآیند اجماع و کنترل آن‌ها بر ذخایر تحت کنترل شبکه بیت کوین است.

نامیک در ابتدا ممکن است مشابه سایر زنجیره‌های کازموس به نظر برسد، اما تفاوت‌های بنیادین دارد. سایر زنجیره‌ها در بستر Cosmos SDK ساخته شده‌اند که مزیت‌ها و معایب خود را دارد؛ اما نامیک روی فریم ورک سفارشی Orga و به زبان Rust نوشته شده است. همین دو عنصر، عملکرد نامیک را تا ۱۰۰ برابر نسبت به سایر زنجیره‌های کازموس افزایش می‌دهد.

این شبکه با ترکیب مزایای گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام، هم از هش ریت بیت کوین و هم پروتکل اجماع تندرمینت بهره برده و قادر خواهد بود که امنیت بالا و نهایی‌شدن آنی تراکنش‌ها را در اختیار کاربران شبکه قرار بدهد. همچنین فرصت ولیدیتور شدن و کسب پاداش بیت کوینی را به کاربران می‌دهد. 

کیف پول ذخیره

ذخیره بیت کوین از طریق یک قرارداد Multisig ویژه صورت می‌گیرد. حضانت ذخایر بیت کوین به هیچکدام از نودهای شبکه داده نمی‌شود، اما همگی در نگهداری یا بازگرداندن آن‌ها نقش دارند. اعتبارسنج‌های شبکه زنجیره جانبی، امضاکنندگان کیف پول ذخیره هستند. امضای آن‌ها برای کنترل وجوه موجود در بلاکچین بیت کوین مورد نیاز است. برای برداشت وجه از ذخیره به امضای بیش از ۲/۳ مجموعه ولیدیتورها نیاز هست. این امر از طریق اسکریپت رزرو (reserve script) روی بلاکچین بیت کوین اعمال می‌شود.

کارمزد و پاداش استیکینگ

فرآیند واریز بیت کوین هنوز در مرحله آزمایشی است. برای جلوگیری از ورود سپرده‌های بزرگ در مراحل اولیه، شبکه ۲۰ درصد از مبلغ سپرده را برای کارمزد برمی‌دارد. این نرخ کارمزد موقت است و پس از گذراندن بازبینی‌های امنیتی کمتر خواهد شد. کارمزدها به استخر پاداش واریز خواهد شد و میان سهامداران توکن NOM توزیع می‌شود. پاداش بیت کوینی در ابتدا کوچک خواهد بود، اما در طول زمان و با رشد نامیک افزایش می‌یابد. 

رمزارز Nomic چیست؟

شبکه Nomic یک رمزارز با نماد NOM دارد که به منظور استیکینگ یا سپرده‌گذاری و تامین امنیت شبکه استفاده می‌شود. مدل توزیع نام از توکن OSMO الگوبرداری شده است. یکی دیگر از کاربردهای NOM پرداخت کارمزد شبکه است. عرضه توکن نام در شبکه با ۲۱ میلیون توکن آغاز می‌شود و حداکثر عرضه پس از ۹ سال تورم به ۲۱۰ میلیون توکن خواهد رسید. 

نحوه توزیع اولیه توکن NOM:

عرضه کل: ۲۱ میلیون عدد NOM

  • ایردراپ اولیه: ۳,۵۰۰,۰۰۰ عدد به استیک‌کنندگان و هولدرهای توکن ATOM (ایردراپ اولیه در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۲ برگزار شده است.)
  • ذخیره برای ایردراپ دوم و سوم: ۷ میلیون عدد که در آپگریدهای بعدی شبکه عرضه می‌شود و جزئیات آن در آینده اعلام خواهد شد. تا آن زمان این توکن‌ها به صورت رزرو باقی خواهند ماند و وارد گردش نمی‌شوند. 
  • ذخیره استراتژیک: ۱۰,۵۰۰,۰۰۰ عدد توکن که براساس استاندارد پروژه‌های کازموس به همکاران استراتژیک پروژه تعلق خواهند گرفت. همچنین احتمال دارد که از ذخیره برای استیک روی ولیدیتورهای ارزنده شبکه (مانند اجراکنندگان زیرساخت‌هایی همچون رله‌ها و بلاک اکسپلوررها یا افرادی که به توسعه منابع و ابزارهای متن‌باز کمک می‌کنند) استفاده شود. 

برای دریافت ایردراپ Nomic و دلیگیت کردن NOM به این صفحه مراجعه کنید. لازم است نسخه مرورگر کیف پول Keplr را نصب کنید. برای مشارکت به عنوان ولیدیتور یا نود در شبکه آزمایشی نیز به این صفحه مراجعه کنید. 

تیم توسعه‌دهنده Nomic

تیم نامیک آشنایی دیرینه‌ای با بیت کوین و کازموس دارد و به عنوان اولین مهندسین کازموس از سال ۲۰۱۱ با بیت کوین کار می‌کنند. آن‌ها کار توسعه بریج بیت کوین را از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده‌اند. طبق داده‌های سایت، این تیم در شهر آستن ایالت تگزاس مستقر هستند. بریج اولین محصول این پلتفرم است و این تیم در آینده بر دائوها، استیبل کوین‌های با پشتوانه بیت کوین (Overcollateralized) و سایر فرصت‌های درآمدزایی تمرکز خواهد کرد. 

نقشه راه پروژه نامیک

در ادامه فازهای پروژه Nomic را تا راه‌اندازی شبکه اصلی بررسی خواهیم کرد:

فاز اول: ژانویه ۲۰۲۲ – شبکه استیکینگ

شبکه استیکینگ با عرضه توکن NOM از طریق ایردراپ به هولدرها و استیک‌کنندگان توکن ATOM، درصدد استقلال هر چه بیشتر شبکه اصلی است. همچنین هولدرهای NOM قادر به استیک روی شبکه استیکینگ و دریافت پاداش هستند. پل بلاکچینی و انتقال توکن NOM در این مرحله غیرفعال می‌شود تا امکان راه‌اندازی شبکه اصلی به روشی کنترل‌شده فراهم شود. 

فاز دوم: فوریه یا مارس ۲۰۲۲ – ارتقای زنجیره‌ای (Interchain)

در جریان این ارتقا، نامیک به سایر زنجیره‌های کازموس (از طریق پروتکل IBC) و بلاکچین بیت کوین (از طریق بریج نامیک) متصل خواهد شد. این یک نقطه عطف کلیدی برای اکوسیستم کازموس است. زیرا نامیک اولین بلاکچین IBC است که بر بستر Cosmos SDK ساخته نشده و بلاکچین بیت کوین رسما بخشی از زنجیره خواهد بود. انتقال توکن NOM (چه درون اکوسیستم نامیک و چه در IBC) در این مرحله امکان‌پذیر است. اما همچنان امکان برداشت یا واریز nBTC وجود ندارد. 

فاز سوم: مارس یا آوریل ۲۰۲۲ – بریج بیت کوین

در این مرحله، شبکه به‌صورت کامل پل بلاکچینی را فعال می‌کند و قابلیت واریز بیت کوین و دریافت nBTC و برعکس وجود خواهد داشت. همچنین می‌توانید nBTC را در IBC انتقال دهید. (این فاز در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ نهایی شد)

پروژه باید یک مرحله ارتقای زنجیره‌ای دیگر را برای انتقال NBTC پشت سر بگذراند و تا آن زمان NBTC در صرافی‌ها فهرست نخواهد شد. آخرین نقطه عطف بزرگ برای بریج نامیک، ارتقای شبکه اصلی خواهد بود. دستاورد این ارتقا برای سیستم، امنیت بیت کوین، قابلیت انتقال توکن NOM و ایردراپ‌های نهایی است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • بریج نامیک (Nomic) چیست؟

پل بلاکچینی نامیک اولین محصول شبکه Nomic است که امکان تبدیل بیت کوین را به توکن nBTC فراهم و بالعکس فراهم می‌کند. nBTC توکن بیت کوین سازگار با اکوسیستم کازموس است. بنابراین در عمل می‌توانید از آن در پروتکل‌های Cosmos استفاده کنید.

  • چطور ایردراپ Nomic را دریافت کنیم؟

طی اولین ایردراپ نامیک در ژانویه ۲۰۲۲ تعداد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار توکن NOM بین هولدرها و سپرده‌گذاران ATOM توزیع شد. هنوز اطلاعات و جزییات نحوه مشارکت در مراحل دوم و سوم ایردراپ نامیک مشخص نشده است.

جمع‌بندی

نامیک (Nomic) بلاکچینی لایه یک است که اولین محصول آن پل بلاکچینی است که ورود و کاربری بیت کوین در پروتکل‌های مبتنی بر کازموس را فراهم می‌کند. این پروژه از ترکیبی از الگوریتم‌های PoS و PoW برای تامین امنیت و سرعت‌بخشی به تراکنش‌ها بهره می‌برد. نکته جالب درباره نامیک این است که با استیک کردن توکن NOM می‌توانید پاداش بیت کوینی دریافت کنید. نظر شما درباره شبکه نامیک (Nomic) چیست؟ به نظرتان چقدر در افزایش کارایی بیت کوین در دیفای و اکوسیستم کازموس موثر خواهد بود؟

منبع
nomic

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا