کریپتو کده

پروتکل Push چیست؟ آشنایی با سرویس پوش نوتیفیکیشن و توکن PUSH

پروتکل پوش (Push Protocol) که قبلا با نام EPNS یا سرویس پوش نوتیفیکیشن اتریوم شناخته می‌شد، یک شبکه ارتباطی است که ارسال پیام و نوتیفیکیشن را برای وب.۳ فراهم می‌کند. سرویس پوش یک لایه ارتباطی برای اپلکیشن‌های در بستر وب.۳ می‌سازد که برنامه‌ها می‌توانند از آن برای برقراری ارتباط و ارسال پیام و اعلان به کاربران خود استفاده کنند. در این مطلب به معرفی پروتکل Push، نحوه کارکرد آن، توکن PUSH، نقشه راه، تیم پروژه و نحوه خرید، فروش و کیف پول‌های این ارز دیجیتال می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:
👈 پروتکل پوش (Push Protocol) اولین پروتکل غیرمتمرکز برای ارسال نوتیفیکیشن و پیام در بستر Web3 است.
👈 در پروتکل پوش داده‌ها تایید و ایندکس می‌شوند، اما نیازی نیست که به عنوان اثبات تایید وارد بلاک شوند.
👈 سرویس‌های پوش هم‌اکنون روی شبکه‌های اتریوم، پالیگان، BNB Chain و اکثر زنجیره‌های سازگار با EVM فعال هستند.
👈 توکن بومی پروتکل پوش با نماد PUSH شناخته می‌شود که برای پرداخت کارمزد، استیکینگ و شرکت در حاکمیت کاربرد دارد.

پروتکل Push چیست؟

پروتکل Push چیست
منبع: medium.com

پروتکل پوش (Push Protocol) اولین پروتکل غیرمتمرکز برای ارسال نوتیفیکیشن و پیام در بستر Web3 است که از سرویس اپلیکیشن غیرمتمرکز، قرارداد هوشمند یا هر سرویس دیگری برای ارسال نوتیفیکیشن به صورت آنچین و آفچین به کاربران استفاده می‌کند.  

رفتار این پروتکل مشابه بلاکچین است، اما پوش در واقع یک شبکه باز (Open network) است؛ یعنی داده‌ها تایید و ایندکس می‌شوند، اما نیازی نیست که به عنوان اثبات تایید وارد بلاک شوند. به اپراتورهای شبکه پوش، نودهای پوش (Push Nodes) گفته می‌شود. این نودها مسئول تایید، ذخیره‌سازی و دریافت نوتیفیکیشن‌ها و چت‌ها هستند. 

سرویس‌های پوش هم‌اکنون روی شبکه‌های اتریوم، پالیگان، BNB Chain و اکثر زنجیره‌های سازگار با EVM فعال هستند. بزودی قرار است این سرویس‌ها از زنجیره‌های غیر اتریومی و ناسازگار با EVM هم پشتیبانی کنند. 

تا الان بیش از ۴۰۰ پروژه از سرویس Push استفاده کرده‌اند. می‌توانید شماری از این پروژه‌ها را در تصویر زیر مشاهده کنید:

سرویس‌هایی که از پروتکل push استفاده می‌کنند
منبع: push.org

سرویس Push چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی می‌توان گفت که Push یک پروتکل ارسال نوتیفیکیشن است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از آدرس‌های کیف پول‌، اعلان‌های مختلف را از برنامه‌های غیر‌متمرکز دریافت کنند. با استفاده از این پروتکل تمامی dApp‌ها، قرارداد‌های هوشمند یا سرویس‌های مختلف می‌توانند نوتیفیکیشن‌هایی را برای کاربران خود ارسال کنند. این پیام‌ها به آدرس‌های کیف پول کاربران ارسال می شود و امکان ارسال آنها به موبایل، مرورگرهای وب یا سایر برنامه‌ها کاربران وجود دارد. به طور کلی می‌توان گفت چندین نقش اساسی در سرویس Push وجود دارند که به شرح زیر هستند:

نقشتوضیح
سرویس‌هاتمامی Dapp‌ها، قراردادهای هوشمند، سرویس‌های متمرکز و تمامی پروتکل‌هایی که می‌خواهند نوتیفیکیشن ارسال کنند.
کانال‌هاتمامی سرویس‌هایی که می‌خواهند برای کاربران خود نوتیفیکیشن ارسال کنند.
سابسکرایبرهاکاربرانی که در کانال‌های پروتکل‌ها عضو شده‌اند و پیام‌ها را دریافت می‌کنند.
کاربرانتمام کاربرانی که از پروتکل‌ها استفاده می‌کنند.
استخرهای استیکینگپروتکل‌ها باید برای راه‌اندازی کانال‌های خود، مبلغی را به عنوان کارمزد در این استخر‌ها استیک کنند.
استخرهای مشوقاستخرهای توزیع توکن به منظور ایجاد انگیزه برای کاربران به منظور سابسکرایب کردن کانال‌ها
ذخایر تشویقیمشوق‌هایی که هنوز به کیف پول کاربران منتقل نشده‌اند.
استخر توسعه اکوسیستماستخر پاداش‌دهی به کاربران به منظور توسعه اکوسیستم Push
IPFS سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) یک پروتکل و شبکه همتا به همتا برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌ها در یک سیستم فایل توزیع شده است.

نوتیفیکیشن‌ها داده‌های (حامل‌های) فایل JSON هستند. ساخت یک کانال نیازمند ارسال داده‌های JSON است؛ که این فایل حاوی اطلاعات مربوط به کانال در یک فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است. این حامل با استفاده از قرارداد هوشمند روی یک فضایی مانند IPFS آپلود می‌شود. سیستم ذخیره‌سازی، پخش و ارسال نوتیفیکیشن پوش در تصویر زیر نشان داده شده است:

نحوه ارسال نوتیفیکیشن در پروتکل پوش
منبع: push.org

کاربران می‌توانند روی اینکه از کدام سرویس‌ها نوتیفیکیشن دریافت کنند، کنترل داشته باشند. همچنین قابلیت محافظت در برابر اسپم را خواهند داشت. سرویس Push به عنوان یک میان‌افزار، ارتباط کاربران با پلتفرم‌های مختلف را به صورت شفاف، کاربرپسند و بدون ارسال پیام‌های اسپم تضمین می‌کند. این سرویس به پروتکل‌ها امکان می‌دهد تا هرگونه اطلاعاتی را که می‌خواهند در قالب ارسال تصاویر، تماس‌، ویدیو یا تراکنش‌های رمزگذاری‌شده با کاربران خود به اشتراک بگذارند.

سرویس Push چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ 

 • Push Notifications: هر قرارداد هوشمند، اپلیکیشن غیرمتمرکز و زیرساخت بک‌اندی را قادر می‌سازد که اطلاعات مهم را به عنوان اعلان به صورت مستقیم به کاربران وب۳ ارسال کند. 
 • Push Chat (چت ولت به ولت): یک پروتکل ارتباطی وب ۳ است که امکان ارسال و دریافت پیام از طریق آدرس‌های بلاکچینی را فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند بدون نیاز به شماره تلفن و از طریق آدرس‌های خود با یکدیگر صحبت کنند. 
 • Push DAO: خانه کامیونیتی پروتکل پوش است. هولدرهای توکن Push می‌توانند وضعیت توسعه، پروپوزال‌ها و رای‌گیری را در دائوی پوش مشاهده کنند. 

توکن PUSH چیست؟ 

توکن بومی پروتکل پوش، با نماد PUSH شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال یک توکن با استاندارد ERC20 روی شبکه اتریوم است. کاربردهای توکن PUSH به شرح زیر هستند:

 • استیکینگ و دریافت پاداش
 • پرداخت کارمزد‌های سرویس
 • حاکمیت شبکه 
 • کارمزد استخر

نحوه توزیع توکن PUSH را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

توزیع توکن PUSH
منبع: coinmarketcap.com

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل توکن PUSH صد میلیون واحد بوده که از این مقدار ۴۱,۴۶۳,۱۹۸ توکن در گردش است. در ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ ارزش کل بازار توکن پوش پروتکل ۹,۳۴۱,۰۲۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۲۶۵,۴۳۹ دلار است. قیمت Push Protocol هم‌اکنون ۰.۲۳ دلار است. این توکن کمترین قیمت ۰.۲۱ دلار را در ۱۱ دی ۱۴۰۱ و بیشترین قیمت ۸.۷۳ دلار را در ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ به ثبت رسانده است. 

نقشه راه پروژه Push Protocol

سال ۲۰۲۱

 • نسخه ۱.۰ پروتکل EPNS
 • پروتکل EPNS (ارسال نوتیفیکیشن)
 • نودهای پوش (بازیابی و ارسال)
 • حاکمیت پروتکل EPNS
 • محصولات فرانت اند: اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، اپلیکیشن موبایل، اکستنشن‌های مرورگر
 • داکیومنت‌سازی و توسعه SDK

سال ۲۰۲۲

 • طراحی نسخه ۲ قراردادهای EPNS و بازبینی و استقرار آن
 • بازطراحی DAPP
 • فیلتر و سرچ نوتیفیکیشن
 • استقرار پوش روی شبکه پالیگان
 • داشبورد تحلیلی برای نودهای پوش
 • تنظیمات نوتیفیکیشن کانال
 • حاکمیت روی زنجیره
 • غیر متمرکزسازی نودهای Push

سال ۲۰۲۳

 • نسخه ۲ پروتکل پوش
 • بازبینی امنیتی قراردادهای هوشمند
 • عرضه چت هوش مصنوعی Push
 • قابلیت ویدیوی Push روی اپلیکیشن موبایل

معرفی تیم Push Protocol

هرش راجات (Harsh Rajat) و ریچا جوشی (Richa Joshi) موسسان پروژه Push هستند. هرش راجات دانش‌آموخته فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر از دانشگاه بمبئی است. او بیش از ۱۱ سال تجربه کارآفرینی در حوزه تکنولوژی را دارد و روی طراحی، توسعه و معماری پروژه‌های بسیاری کار کرده است. 

ریچا جوشی در پروژه‌های قبل از پوش با هرش راجات همکاری کرده است. او پیش از پوش پروتکل به عنوان مشاور و مدیر محصول در پروژه‌های تکنولوژی فعالیت کرده است. 

همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه Push Protocol

پروتکل Push در ماه مارس ۲۰۲۳ همکاری خود را با پروتکل THENA آغاز کرد. THENA یک لایه تامین نقدینگی و بازارساز خودکار روی زنجیره BNB است. از ثمرات این همکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم‌سازی نوتیفیکیشن لحظه‌ای برای کاربران 
 • فعال‌سازی نوتیفیکیشن‌های کراس چین، پیام‌رسانی برای اپلیکیشن‌ها، کیف پول‌ها و سرویس‌های مرتبط با آدرس کیف پول‌ها

سوپرفلویید (Superfluid) یکی دیگر از همکاران پوش نوتیفیکیشن است. سوپرفلویید به اشخاص و سازمان‌ها کمک می‌کند که پرداخت‌ها و حق اشتراک را به شیوه‌ای بی‌نیاز از اعتماد و غیر متمرکز مدیریت کنند. در نتیجه این همکاری کاربران سوپرفلویید به دریافت نوتیفیکیشن‌های غیرمتمرکز و اعلان مستقیم دسترسی خواهند داشت. 

سرمایه‌گذاران پروژه Push را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

سرمایه‌گذاران پروژه Push
منبع: coinmarketcap.com

نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن PUSH

توکن PUSH را می‌توانید در صرافی‌های متمرکز کوکوین، هیوبی، گیت و MEXC و صرافی‌ غیر متمرکز یونی‌ سواپ خرید و فروش کنید. این توکن را می‌توانید در کیف پول‌های اتریومی مانند متامسک، ربی ولت، تراست ولت، مای اتریوم ولت و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور نگهداری کنید. 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
پروتکل Push چیست؟

پوش پروتکل (Push Protocol) یک پروتکل ارتباطی برای وب۳ است که ارسال نوتیفیکیشن و اعلان را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها و سرویس‌های دیگر فراهم می‌کند. 

توکن Push چیست؟

توکن پوش (PUSH) یک رمزارز ERC20 روی شبکه اتریوم است که کاربردهایی مانند استیکینگ در شبکه، کارمزدهای سرویس، حاکمیت شبکه و کارمزد استخر دارد. 

جمع‌بندی 

پروتکل پوش (Push Protocol) که قبلا با نام سرویس پوش نوتیفیکیشن اتریوم (EPNS) شناخته می‌شد، یک پروتکل نوتیفیکیشن غیرمتمرکز است. پوش نوتیفیکیشن امکان ارسال اعلان را از اپلکیشن‌ها و قراردادهای هوشمند به پلتفرم‌ها امکان‌پذیر می‌سازد. این پروتکل به‌جز اطلاع‌رسانی، سرویس چت از طریق کیف پول و Push DAO را هم ارائه می‌کند. نظر شما درباره پروتکل Push چیست؟ آیا از سرویس‌های این پروتکل استفاده کرده‌اید؟

منبع
میهن بلاکچین

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا